logo
کد خبر: ۳۲۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان خراسان شمالی:
استان ما تازه تأسیس است و گمرک ندارد و هنوز زیرساخت‌های صادرات در استان خراسان شمالی ایجاد نشده است. راه‌آهن از جمله زیرساخت‌های اساسی است و برای استان ما حیاتی است و ضرورت دارد و در صورت وجود راه‌آهن امکان انتقال محصولات استان‌های دیگر و صدور آن به ترکمنستان کشور همجوار فراهم خواهد شد

خراسان شمالی از استانهای مرزی کشور و دارای ظرفیتهایی برای صادرات است. به مناسبت 29 مهر ماه روز صادرات خبرنگار هفته نامه شما پیرامون ظرفیتهای صادرات این استان و موانع موجود بر سر راه صادرات با ارکانیفرد، دبیر حزب مؤتلفه اسلامی استان خراسان شمالی گفتگو کرد که در ادامه متن آن آمده است.

به گوشهای از ظرفیتهای استان خراسان شمالی در عرصه صادرات اشاره کنید.

استان ما در تولید محصولات باغی و کشاورزی ظرفیت خوبی برای صادرات دارد، از جمله شهرهای مرکزی استان در عرصه تولید میوه ظرفیت خوبی دارند و میوههایی نظیر انگور و گیلاس کشت میشوند. صادرات انگور استان به بعضی از کشورهای همسایه در سالهای گذشته انجام شد. از محصولات صیفیجات گوجهفرنگی استان قابل صادرات است. از دیگر محصولات کشاورزی استان میتوان به کشت انواع حبوبات هم اشاره کرد. اکثر شهرهای استان خراسان شمالی در زمینه دامداری فعال هستند و قابلیت صادرات گوشتهای دامی گاو و گوسفند وجود دارد. ظرفیت دیگر صادرات تولیدات صنایع دستی نظیر گلیم است که بیشتر مرکز استان در این عرصه فعالند.

سایر عرصههای صادرات چطور؟

میتوان به ظرفیتهای استان در حوزههای فولاد و تولید شمش فولاد، پتروشیمی و لولههای بدون درز در شهرهای صنعتی هم اشاره کرد. در اسفراین مجتمع وسیعی است که لولههای بدون درز را تولید میکند. جاجرم هم در تولید شمش فولاد فعال است. استان در زمینه تولید محصولات پتروشیمی، سیمان و بتون و آلومینا هم مزیتهای خوبی دارد.

به موانع موجود در صادرات استان هم بپردازید.

استان ما تازه تأسیس است و گمرک ندارد و هنوز زیرساختهای صادرات در استان خراسان شمالی ایجاد نشده است. راهآهن از جمله زیرساختهای اساسی است و برای استان ما حیاتی است و ضرورت دارد و در صورت وجود راهآهن امکان انتقال محصولات استانهای دیگر و صدور آن به ترکمنستان کشور همجوار فراهم خواهد شد. همچنین پروازهای فرودگاه استان ما چندان بهروز نمیشوند. چندین سال است دولتهای مختلف در زمینههای مختلف آمده و کلنگ زدهاند و کلنگهایشان گیر کرده است و رفتهاند!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: