logo
کد خبر: ۳۲۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
این استان دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه نفت و گاز است. اگر بتوانیم با ایجاد صنایع و زیرساخت‌ها این حوزه را تقویت کنیم گام خوبی در صادرات در این عرصه برداشته‌ایم. محصولات پتروشیمی از صادرات عمده صنعتی استان ایلام به کشورهای دیگر حتی چین است.
نصرتالله حیدری- یکی از راهبردهای توسعه و پیشرفت در هر کشوری حمایت از تولید و صادرات است. در شرایط کنونی صادرات و درآمدهای ارزی به عنوان ضرورت و اولویت بایستی در دستور کار قرار بگیرد. طبعاً در این راستا باید ظرفیتهای استانها و مناطق مرزی کشور شناسایی شوند.

استان ایلام ظرفیتهای خوبی در بخشهای مختلف کشاورزی، نفت و گاز و معادن دارد. تمرکز در این حوزهها زمینه توسعه صادرات در استان را فراهم میکند. به دلیل همجواری با عراق و 430 کیلومتر مرز مشترک با این کشور و مرز بینالمللی مهران زمینههای خوبی در صادرات به عراق و درآمدهای ارزی وجود دارد. استان ایلام یکی از قطبهای کشاورزی و دامداری کشور است. ایجاد صنایع فرآوری شده در حوزههای کشاورزی و دامی میتواند زمینه توسعه صادرات را فراهم کند.

ظرفیتهای ایلام در حوزه نفت و گاز

این استان دارای ظرفیتهای خوبی در حوزه نفت و گاز است. اگر بتوانیم با ایجاد صنایع و زیرساختها این حوزه را تقویت کنیم گام خوبی در صادرات در این عرصه برداشتهایم. محصولات پتروشیمی از صادرات عمده صنعتی استان ایلام به کشورهای دیگر حتی چین است.

زغالسنگ، بیتومین و سیمان هم از دیگر اقلام استان ایلام هستند که صادر میشوند. یکی از معادن مهم این استان بیتومین معروف به قیر طبیعی است که در دل رشته کوههای زاگرس قرار دارد. ایران پس از امریکا و کانادا سومین کشور دارنده ذخایر بیتومین در دنیاست. 160 مورد استفاده صنعتی از این ماده معدنی گزارش شده است و این ماده معدنی در صنایع چسب، ساخت ایزوگام، پودر جوهر چاپگر رایانه، رنگ، صنایع لاستیکسازی و قیرهای پالایشگاهی کاربرد دارد. بزرگترین معدن بیتومین در خاورمیانه در استان ایلام قرار دارد. وجود صنایع جانبی و تبدیلی و کارخانههای فرآوری این ماده معدنی ارزشمند از خامفروشی آن جلوگیری میکند. در حال حاضر به علت نبود صنایعی برای تولید محصولات با ارزش افزوده از بیتومین این ماده معدنی به صورت پودر صادر میشود.

از دیگر مواد معدنی این استان میتوان به سنگ گچ، سنگ آهک، لاشه و مالون، آلوویوم آهکی، شیل و مارن، کلسیت، سیلیس، شن، ماسه، مرمریت و نمک اشاره کرد.

سیمان ایلام در بازار عراق جایگاه برجستهای دارد. در حوزه برق اگر بتوانیم در مهران نیروگاه گازی ایجاد کنیم زمینه صادرات برق به کشور عراق فراهم هست.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: