logo
کد خبر: ۳۲۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
یحیی عماری مطرح کرد:
استان ما در زمینه صادرات سیب ظرفیت بالایی دارد و سیب درختی با کیفیت بالا در این استان به وفور کشت می‌شود. متأسفانه باغداران سرمایه چندانی ندارند که بتوانند میوه‌هایشان را نگه دارند و در سایر فصول سال به استان‌های دیگر انتقال دهند و به خارج از کشور صادر کنند
به مناسبت 29 مهر روز صادرات و اهمیت صادرات که با رونق گرفتن آن تولید ملی نیز افزایش خواهد یافت و زمینه اشتغال ایجاد خواهد شد، خبرنگار هفته نامه شما بر آن شد پیرامون ظرفیتهای استان آذربایجان غربی و موانع صادرات و راهکارهای حذف این موانع با دبیر حزب مؤتلفه اسلامی این استان گفتگو کند که در ادامه متن آن را میخوانید.

به ظرفیتهای مهم استان آذربایجان غربی در عرصه صادرات اشارهای کنید.

استان ما در زمینه صادرات سیب ظرفیت بالایی دارد و سیب درختی با کیفیت بالا در این استان به وفور کشت میشود. متأسفانه باغداران سرمایه چندانی ندارند که بتوانند میوههایشان را نگه دارند و در سایر فصول سال به استانهای دیگر انتقال دهند و به خارج از کشور صادر کنند. به خاطر اینکه باغداران خودشان نمیتوانند میوههایشان را نگه دارند فصل برداشت محصول سیب که میرسد دلالان به سمت باغها سرازیر میشوند و از کشاورزان و باغداران سیبها را میخرند و به سردخانههای شهرستان‌‌های استانهای دیگر انتقال میدهند.

دولت در این زمینه چه کار کند؟

دولت تمهیدات و شرایط لازم را برای صادرات سیب به خارج از مرزهای کشور فراهم کند. سرمایه انبوهی در منطقه آذربایجان غربی خوابیده است، اما متأسفانه زمینههای صدور آن به کشورهای همجوار و حتی کشورهای حاشیه خلیجفارس و سایر کشورها وجود ندارد. در صورتی که گسترش صادرات این محصول منبع درآمد ارزی خوبی برای کشور خواهد شد. اگر صادرات سیب رونق بگیرد با وضعیت اقتصادی موجود و تورم و مشکلات کاشت، داشت و برداشت چنانچه پول دست باغدار و کشاورز بیاید او میتواند بهتر روی تولید محصولات با کیفیتتر و بیشتر سرمایهگذاری کند و کیفیت و مقدار محصول را افزایش دهد.

این استان غیر از سیب چه محصولاتی برای صادرات دارد؟

گندم، تخمه کدو و تخمه آفتابگردان هم از دیگر اقلامی هستند که ظرفیت صادرات و ارزآوری خوبی برای کشور دارند. تخمه آفتابگردان و تخمه کدو در شمال استان آذربایجان غربی کشت میشوند. تجار پاکستانی و هندوستانی در اسفند ماه هر سال برای خرید تخمه کدو و تخمه آفتابگردان به شمال این استان میآیند. گویا امسال تجار پاکستانی برای خرید این دو محصول زودتر هم آمدند. بخش اقتصادی سفارتخانههای ایران در کشورهای همسایه فعال شوند تا زمینه صادرات چنین محصولاتی به کشورهای همسایه فراهم شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: