به‌روز شده در: ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۰
كارشناس مسائل بین‌الملل تأكید كرد:
اما برخلاف کنشگران منطقه‌ای، کنشگران فرامنطقه‌ای مانند رژیم صهیونیستی از مناقشه آذربایجان و ارمنستان منافع خود را تأمین می‌کند و از آن نفع می‌برد؛ زیرا این رژیم پایگاه‌هایی را در برخی کشورهای منطقه به خصوص آذربایجان تأسیس کرده و تصمیم دارد، حریم امنیتی جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار دهد.

غلامرضا کحلکی، تحلیلگر مسائل بینالملل در گفتگو با خبرنگار نما در تحلیل مناقشات مرزی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر قرهباغ گفت: من معتقدم بحرانی که در میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان به وجود آمده، محیط پیرامونی خود را درگیر خواهد کرد.

وی افزود: همچنین طرفین این بحران توانایی این را ندارند که بتوانند آن را ادامه دهند؛ زیرا جامعه جهانی نمیتواند شعلهور شدن مناقشه میان ارمنستان و آذربایجان را برتابد.

منافع رژیم صهیونیستی

کارشناس مسائل بینالملل یادآور شد: اما برخلاف کنشگران منطقهای، کنشگران فرامنطقهای مانند رژیم صهیونیستی از مناقشه آذربایجان و ارمنستان منافع خود را تأمین میکند و از آن نفع میبرد؛ زیرا این رژیم پایگاههایی را در برخی کشورهای منطقه به خصوص آذربایجان تأسیس کرده و تصمیم دارد، حریم امنیتی جمهوری اسلامی ایران را مورد تهدید قرار دهد.

کحلکی معتقد است که جمهوری اسلامی ایران با نزدیکی روابط سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای منطقه به خصوص کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی که قرابتهای فرهنگی با ما دارند، میتواند به کنشگر تأثیرگذار در منطقه قفقاز و مناطق پیرامونی خود تبدیل شود و فضای امنیتی خوبی را ایجاد کند.

وی تأکید کرد: رژیم صهیونیستی به نفوذ و تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان و ارمنستان واقف است و تلاش میکند با حضور سنگین خود در این مناطق از دامنه نفوذ ما بکاهد.

کارشناس مسائل بینالمللی گفت: جنس مناقشه آذربایجان با ارمنستان با جنس سایر مناقشات در سراسر منطقه و جهان متفاوت است و قطعاً اگر این بحران تشدید شود، معمای امنیت در غرب آسیا پیچیدهتر از قبل خواهد شد؛ لذا باید کشورهای مهم و تأثیرگذار مانند جمهوری اسلامی ایران و ترکیه تلاش کنند که بحران پیشآمده خاتمه یابد یا در حد یک تعارض تقلیل پیدا کند و اجازه ندهند که این بحران ابعاد گستردهتری به خود بگیرد.


برچسب ها: موتلفه ، حزب موتلفه
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: