به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۲۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
انتظارات جامعه ورزش از نمایندکان مجلس؛
با مشخص‌ شدن اعضاء فراکسیون ورزش مجلس و تلاشهای اخیر نمایندگان مردم در کمیسیون فرهنگی در مباحث بنیانی کشور انتظار داریم بر خلاف گذشته موضوعات مهم توسعه ورزش همگانی و افزایش بودجه در ورزش مورد توجه ‌قرار گیرد و در اولویت باشد.
احمد مبرزا بیان- با مشخص شدن اعضاء فراکسیون ورزش مجلس و تلاشهای اخیر نمایندگان مردم در کمیسیون فرهنگی در مباحث بنیانی کشور انتظار داریم بر خلاف گذشته موضوعات مهم توسعه ورزش همگانی و افزایش بودجه در ورزش مورد توجه قرار گیرد و در اولویت باشد.

این روزها با اخبار و حواشی دامنه دار فوتبال و موضوع فساد و پدیده دلالی در این رشته و پیگیری پرونده مساله دار ویلموتس ،فکر و ذهن مردم به این مباحث دوخته شده است.

نمایندگان محترممجلس هم از این مطالبه عمومی غافل نبوده و با جدیت پیگیر پرونده ویلموتس هستند و طرح تحقیق و تفحص از عملکرد مدیرانفوتبالی و ورزشی را در برنامه دارند.

در کنار اینموضوعات، نباید از امور بنیانی ورزش به خصوص ورزش همگانی غفلت کرد.

امروز سرانه ورزش درامور خانواده مناسب نیست. اغلب اماکن ورزشی به بخش خصوصی واگذار شده و امکان اولیه برای ورزش نوجوانها وجوانها فراهم نیست. شیوع ویروس کرونا و خانه نشینی مردم و کمتحرکی کودکان و نونهالان هم مزید بر علت شده تا سلامت جامعه با خطر جدی روبرو شود.

متاسفانه تغذیه نامناسب و گسترش بازیهای رایانه ای و فضای مجازی و در دسترس بودن آن برای خانواده ها هم به این مسائل دامن زده و همه را از ورزش و فعالیت جسمانی دور کرده است.

در کنار این مسائل باید به کاهش جمعیت و تهدید نظام خانواده اهتمام جدی داشت. کاهش ازدواج و فرزند آوری هم از جمله تهدیدهای جدی است که مدیران ارشد جامعه از جمله نمایندگان مجلس باید پیرامون آنتحقیق و مطالعه بیشتری داشته باشند.

در همین راستا باید در باره مسائلی چون: طرح جمعیت و تعالی خانواده،تربیت بدنی و جوانان و توسعه ورزش همگانی و موضوعاتی از این دست کار زیر بنایی صورت گیرد و در تدوین و تصویب قوانین دقت بیشتری انجام شود.

در مجلس گذشته به بهانه نظارت بیشتر برعملکرد مدیران ارشد ورزش ،طرح وزارت ورزش و امور جوانان تصویب شد.

متاسفانه با اینمصوبه ، دستگاه عریض و طویل ورزش از انجام وظایف ذاتی خود در امور ورزش دور شد و رسیدگی به امور جوانان از جمله ازدواج و مسائل مرتبط با قشر آیندهساز کشور مورد غفلت قرار گرفت.

بنابراین اصلاح و بازنگری بر این مصوبه از جمله مطالبات امروز جامعه ورزش از نمایندگان محترم می باشد.

از طرفی لازم است در بحث بودجه سال آینده جدا از افزایش بودجه ورزش به توسعه ورزش قهرمانی و همگانی و ایجاد امکانات اولیه به ویژه در شهر و استانهای کم برخوردار توجه شود.

در این زمینه می توان شهرداریها،سازمانها و نهادها وآموزش و پرورش و مراکز دانشگاهی را مکلف کرد تا امکانات خود را در اختیار خانواده ها بگذارند و یک بسیج عمومی در بحث ورزش و تحرکجسمانی در میان جوانها و نوجوانها صورت گیرد.

انتقادی که به برخی از نمایندگان‌‌مجلس از جمله تعدادی از اعضا فراکسیون ورزش داریم اجتناب از مباحث پیش پا افتاده وحاشیه ای ورزش و رسانه ای کردن آن است.

طرح موضوعاتی چون پیگیری برنامه نود و حضور استراماچونی در استقلال و لزوم به کارگیری بازیکنان خارجی در لیگ برتر با توجه به مصوبات قبلی در شان ومنزلت نمایندگان نیست.در این زمینه لازم است به نیروهای داخلی توجه کنیم و در برنامه های ورزشی صدا وسیما هم مروج اخلاق و فرهنگجامعه باشیم و لاغیر.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: