logo
کد خبر: ۳۱۹۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
ک بررسی ساده نشان می دهد موجودی ارز حاصل از صادرات و سایر درآمدهای ارزی آنچه که در چرخه انتقالی قرار دارد و آنچه که در حساب های داخلی مشخص هست، امکان تغییر و یا اصلاح شرایط موجود را برای کنترل قیمت ها مساعد می نماید
نصر عزیزیعضو شورای مرکزییک بررسی ساده نشان می دهد موجودی ارز حاصل از صادرات و سایر درآمدهای ارزی آنچه که در چرخه انتقالی قرار دارد و آنچه که در حساب های داخلی مشخص هست، امکان تغییر و یا اصلاح شرایط موجود را برای کنترل قیمت ها مساعد می نماید و امکان آن هم فراهم خواهد بود. اگر گروه اقتصادی دولت که یک رکن اساسی آن رئیس کل بانک مرکزی است پایش و رصد لحظه ای و روزانه درتحولات سریع اقتصادی با هماهنگی مدیریت شده داشته باشند، اولویت نیازها ساماندهی می شوند و حتی برای دوره زمانی یک تا دو ماهه می توان نبض بازار را تنظیم نمود.

یک برنامه ضربتی

با تخصیص مناسب میتوان گروه تولید اولیه را ساماندهی کرد. با یک برنامه ضربتی از ورود کالای قاچاق که ارز زیادی را از مسیرهای انحرافی و غیرقابل کنترل به خود اختصاص میدهد، جلوگیری نمود.

از نگاه کارشناسی حتی برای یک دوره ۳ ماهه با تنظیم طبیعی عرضه کالا به نفع تولید داخلی، سهم تولید در همین مدت کوتاه افزایش خواهد یافت و البته عرضه در مسیر تامین بخشی از مواد اولیه و یا مواد واسطهای تولید قرار می گیرد و هزینه تولید را پایین می آورد. اگر تیم اقتصادی دولت به صورت جهادی در میدان حضور داشته باشد، امکان افزایش صادرات به کشورهای هدف در دوره کوتاه فراهم بوده و زمینهها و بسترهای آن تجربه شده است. یکی از تجارب موفق که تاثیرپذیری چندانی از تحریمها ندارد، معامله پایاپای در نوع صادرات و تامین نیازهای تولید داخلی می باشد که همگان در مقام مسئولیت به آن واقف هستند، ولی به دلایل شناخته شده به آن عمل نمی کنند.

نقش قوه قضاییه

اگر قوه قضاییه سرعت بیشتری در تعیین تکلیف شرکتهای متخلف و یا متهم به تخلف انجام دهد و دولت همکاری همه جانبه با آن داشته باشد تکلیف بخشی از ارز برگشتی و یا کالای معادل نیز روشن خواهد شد و روی عرضه و قیمت ها تاثیرگذار خواهد بود.

دولت برآورد دقیق و تجزیه و تحلیل هزینه ها، رضایت صادرکنندگان رادر برگشت ارز صادراتی و تفاوت آن با قیمت دستوری ارز نیمایی تامین نماید و سپری شدن زمان، حتی یک ماهه روی قیمت کالاها اثر گذار است این مقطع زمانی خلاء عرضه را با افزایش تقاضای واقعی یا تقاضاهای کاذب، زیاد میکند. با یک مدیریت جهادی در صنایع وابسته به وزارت دفاع ثابت شد چندین هزار قطعه در زمان کوتاه و در مسیر خودکفایی که برای هزاران دستگاه خودرو که نیازمند یک یا چند قطعه هستند و یا خودروهای در حال تولید، ولی نگران از تامین معدود قطعات مشمول تحریم تولید گردید.

هماهنگی در تولید داخلی

آیا تیم اقتصادی نمی تواند تدبیر کوچکی برای این نوع هماهنگی در تولید داخلی به خرج دهد تا گرانیهای افسار گسیخته خودرو بر مردم تحمیل نشود؟

به نظر میرسد پایش و رصد لحظه ای تغییرات قیمت ارز و بررسی عوامل اثرگذار بر آن، شامل؛ احتکارارز، رانت های اطلاعاتی، رفع تعهدات ارزی، واردات رانتی، موانع گمرکی، سرپیچی شرکتهای دولتی و خصولتی در تعهدات ارزی، سوءاستفاده های هدایت شده در تاخیر و یا برگشت کالاهای مشمول ارز، قاچاق هدایت شده و حمایت شده، موانع شناخته شده و قابل حل تولید، رها شدگی بازار سرمایه، دخالتهای بورس بازی دولت، افزایش بی رویه نقدینگی، سرپیچی دولت از اجرای قوانین برنامه واختلال در نظام برنامه های مصوب، همگی عواملی با راهکارهای شناخته شده دارند که در فرآیند قیمت ارز و افزایش قیمتها اثر گذارند و چهره اقتصادی دولت درچنین شرایطی است که باید به مردم نشان داده شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: