logo
کد خبر: ۳۱۹۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۶
اخبار 24 ساعت گذشته:
واکنش آیت‌الله نوری همدانی به هتک حرمت قرآن

«آیت‌الله نوری همدانی»، مرجع تقلید شیعیان با محکوم‌ کردن هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد، پیامی به‌ شرح زیر منتشر کرد: «اقدام شرم‌آور اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم موجب تألم خاطر همه انسان‌های آزاده گردید. بی‌شک این اقدام سبک‌سرانه با پشتیبانی اندیشکده‌های صهیونیستی و آمریکایی در راستای اسلام هراسی صورت گرفته که لازم است مسلمانان جهان با اتحاد و همبستگی در مقابل این نقشه شوم ایستادگی کنند. اینجانب ضمن محکوم کردن این حادثه اسفناک، از سران کشورهای اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی درخواست می‌کنم نسبت به این موضوع واکنش جدی داشته و مانع از تکرار این قبیل جریانات شوند». «آیت‌الله اعرافی»، مدیر حوزه‌های علمیه و رئیس هیئت امنای جامعة المصطفی(ص) العالمیه نیز طی اطلاعیه‌ای این اقدام را محکوم کرد و اظهار داشت:‌ «جریان‌های خرد‌سوز و اسلام‌ستیز و ستم‌پیشگان و مستکبران بدانند به‌رغم همه دشمنی‌ها و کینه‌ورزی‌ها و مظالمی که بر مسلمانان و امت اسلامی و کشورهای اسلامی روا داشته‌اند و به‌رغم همه این حرکت‌های فرومایگان، ‌خورشید اسلام کم‌فروغ نخواهد شد، بلکه تابان‌تر خواهد بود و اندیشه توحیدی و معرفت قرآنی و اخلاق و عقلانیت اسلامی بیش از گذشته پیش خواهد رفت و مورد استقبال جهانیان قرار خواهد گرفت و سنگرهای ذهن و ضمیر آدمیان را فتح خواهد کرد و زورگویان و سست‌منطقان را بر جای خود خواهد نشاند.

در کدام دهک جامعه قرار دارید؟

محاسبات بر مبنای داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، هزینه دهک اول هزینه‌ای در مرداد به یک‌میلیون و 248 هزار تومان و هزینه دهک دهم به 13 میلیون و 717 هزار تومان رسیده است، یعنی اختلاف حدود 11 برابری در هزینه‌های دهک اول با دهک دهم جامعه وجود دارد! غیرازاین دو دهک، هزینه دهک‌های دوم تا پنجم نیز بین دو میلیون تا سه میلیون و 470 هزار تومان و هزینه دهک ششم تا نهم هم بین چهار میلیون تا هفت میلیون و 600 هزار تومان بوده است.

ضرورت تغییر در قانون انتخابات ریاست جمهوری

نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراها با اشاره به بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در این کمیسیون، گفت: «قانون انتخابات ریاست جمهوری اکنون دارای ایرادات زیادی است. در قانون فعلی داشتن سواد خواندن و نوشتن کافی است که این موضوع باعث شده تا افراد زیادی برای کاندیداتوری در انتخابات مراجعه کنند و کار دستگاه‌های نظارتی و اجرایی در بررسی صلاحیت کاندیداها چند برابر می‌شود. «محمدحسن آصفری» افزود: «در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، رجل سیاسی بازتعریف شده است، یعنی افرادی جزو رجل سیاسی محسوب می‌شوند که دارای حداقل دو دوره سابقه نمایندگی مجلس، دو دوره وزیر، سران قوا، معاونین سران قوا و یا فرماندهان عالی‌مقام و ارشد نظام و یا از مقامات عالی کشور باشند». وی در پایان گفت: «طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری مراحل پایانی خود را در کمیسیون شوراها طی می‌کند و به‌زودی برای تصویب نهایی به صحن مجلس خواهد آمد
کاهش میزان موالید به کم‌ترین حد خود در ۵۰ سال گذشته

با کاهش محسوس میزان موالید از حدود ۲۰ نوزاد در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۴ به ۱۴.۴ نوزاد در هر هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۸، کم‌ترین آمار موالید طی ۵۰ سال گذشته در کشور ثبت شده است. این در حالی است که چهار سال از ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده از سوی مقام معظم رهبری می‌گذرد!

انگلیس به ایران بدهکار است

«بن والس»، وزیر دفاع این کشور برای اولین بار در دولت انگلیس بدهی کشورش به ایران را بر سر خرید تانک‌های چیفتن تأیید کرد و با تلاش برای مرتبط کردن این موضوع به زندانی بودن نازنین زاغری شهروند دو تابعیتی انگلیسی- ایرانی در ایران، گفت که فعالانه به دنبال پرداخت این بدهی به دولت ایران است. تأیید این بدهی در نامه‌ای به وکلای نازنین زاغری مطرح شده است. سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص این اظهارات وزیر دفاع انگلیس گفت: «پرداخت بدهی ایران از انگلیس هیچ ربطی به آزادی زندانیان دو تابعیتی ندارد. وی بخشی از محکومیت خود را در ایران گذرانده و آزادی مشروط هم داشته است که پروسه قضایی خودش را دارد و هیچ فرقی بین وی و سایر زندانیان دیگر نیست». وی افزود: «دولت انگلیس یک بدهی قطعی ۴۰ ساله به ایران دارد و تفاوتی نمی‌کند که این بدهی را یک مقام دولت انگلیس بپذیرد یا نه.» انگلیس بر سر عدم تحویل تانک‌های چیفتن که در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی از سوی ایران سفارش داده شده بود، تقریباً ۴۰۰ میلیون پوند به ایران بدهکار است.
تجارت خارجی ۲۴ میلیارد دلاری ایران در ۵ ماهه امسال

مجموع تجارت خارجی کشور در ۵ ماهه نخست امسال، معادل ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ثبت شده که از این رقم، سهم صادرات ۱۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است. در ۵ ماهه نخست امسال، مجموع تبادلات تجاری ایران با سایر کشور‌ها بیش از ۵۲ میلیون تن کالا بوده که سهم صادرات ۳۸ میلیون تن و سهم واردات ۱۳.۸ میلیون تن بوده است؛ ضمن اینکه بیش از ۸۵ درصد کالا‌های وارداتی، کالای اساسی و نهاده‌های تولید بوده است.

«خاتمی» در سال انتخابات دوباره به فکر ملت افتاد!

«محمد خاتمی»، رئیس دولت اصلاحات در ادامه کنش‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان، با انتشار ویدیویی، پس از چند سال و در ایان انتخاباتی مجدداً رخی نشان داد! وی بدون پذیرش هیچ مسئولیتی در قبال تشویق مردم به رأی دادن به دولت کنونی و بدون اشاره به تقصیر اصلاح‌طلبان در مشکلات معیشتی امروز، سعی کرد با کلی‌گویی‌های همیشگی، جریان متبوعش را دغدغه‌مند مردم نشان دهد. خاتمی حدود نه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، تلاش می‌کند با فاصله گرفتن از دولت و همچنین با تولید سوژه‌های داغ رسانه‌ای و انتخاباتی، از پاسخگویی به عملکرد دولت موردحمایتش فرار کند و زمینه‌سازی برای روی کار آمدن فرد دیگر از طیف خود را رقم بزند.
افزایش ۲۵ درصدی عملیات‌های داعش در ماه گذشته

ارزیابی اتحادیه پژوهش‌ها و بررسی تروریسم نشان می‌دهد که نیروهای باقی‌مانده‌ گروه‌ تروریستی داعش ۱۰۰ حمله در مناطق مختلف عراق طی فقط ماه اوت داشته‌اند. این اتحادیه اعلام کرد که میزان عملیات داعش به میزان ۲۵ درصد بیشتر از ماه ژوئیه شده است. این حملات در وهله نخست، در مناطقی انجام شده است که در گذشته، آزادشده از حضور گروه‌های تندرو به‌حساب می‌آمدند.

واقعیتی فراتر از سیاه‌نمایی‌های موجود

«نوبخت» در اظهاراتی عجیب گفته است: «اگر قبلاً نفت در برابر غذا را به‌عنوان یک مجازات سنگین برای ایران پذیرفته بودند، اما در شرایط کنونی نه‌تنها نفت را در ازای غذا که حتی در ازای دارو هم نمی‌توانیم بفروشیم؛ حال با این فشار به ورود ویروس کرونا هم برخوردیم.» این اظهارات در حالی است دولت در سال‌ جاری راه‌های جدیدی را برای تأمین مالی پیدا کرده است. مطابق بررسی‌ها، این درآمدهای نجومی به شرح ذیل است: ۱- بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی از نقل‌وانتقال سهام در بازار سهام در پنج‌ماهه ابتدایی سال‌ جاری (این میزان نزدیک به سه ‌برابر کل درآمد مالیاتی دولت از نقل‌وانتقال سهام در سال ۹۸ است)؛ ۲- ۷۲ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌ها در پنج ماه اخیر، باوجود شیوع کرونا (این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۰ درصدی داشته است)؛ ۳- ۱۶ هزار میلیارد تومان فروش و واگذاری سهم‌های‌ دولتی؛ ۴- احتمال شکسته شدن رکورد ۸۰ هزارمیلیاردی سال ۹۸ در سال جاری در صورت ادامه انتشار اوراق بدهی؛ ۵- ادغام پنج بانک نظامی با دارایی‌های کلان در یک بانک دولتی.
بورس و بازارها به کدام سمت حرکت می‌کنند؟

دنیای‌اقتصاد نوشت: بورس تهران پس از آغاز موج کاهش ارزش ریال و تورم قیمت‌ها از زمستان ۹۶ تا ابتدای سال جاری، دوره‌ای پررونق را گذراند. در این فاصله زمانی، شاخص کل همگام با جهش چهار برابری نرخ ارز در بازار آزاد، رشد بیش از پنج برابری را به ثبت رساند که افزایشی متناسب با تعدیل ارزش پول ملی و رشد سودآوری شرکت‌ها بود.یک بررسی تحلیلی نشان می‌دهد مجموع سود شرکت‌های بورس بر اساس دوازده ماه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ حدود ۲۰۰هزار میلیارد تومان بوده که در همین دوره نرخ متوسط ارز در سامانه نیما و بورس کالا ۱۲۲۰۰ تومان بوده است. البته رشد سودآوری دوازده ماه منتهی به ۳۱ خرداد ۹۹ در مقایسه با دوازده ماه قبلی تقریبا نصف رشد ارز سامانه نیما بوده که در این میان، دو عامل مهم دخیل است: یکی وزن بالای سهام غیرمرتبط با نرخ دلار در سبد شاخص (حدود ۴۰ درصد) و دیگری کاهش قیمت‌های جهانی کالا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا است.
تصمیم عجیب یک مرد برای پخش زنده لحظه مرگش در فرانسه!
تصمیم یک مرد فرانسوی برای پخش لحظه به لحظه مرگش در شبکه های اجتماعی جنجال برانگیز شده است. آلن کوک که از یک بیماری نادر در چسبیدگی دیواره رگ ها رنج می برد، می گوید که کمتر از یک هفته دیگر زنده است و از صبح روز شنبه آخرین لحظات زندگی اش را در فیسبوک به صورت زنده پخش می کند. این مرد به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نامه ای نوشته و از او خواسته ماده ای که به او اجازه می دهد در آرامش بمیرد را در اختیارش قرار دهند اما مکرون در پاسخ گفته که این امر طبق قوانین فرانسه مجاز نیست. او پس از اینکه درخواستش توسط امانون مکرون پذیرفته نشد، تصمیم گرفت آخرین لحظات مرگش را در فیسبوک به صورت زنده پخش کند.

چه کسی دیگر لوازم‌التحریر می‌خرد؟

«بازار کشش ندارد»؛ این حرف فروشندگان عمده و مغازه دارهاست. می‌گویند حتی رویمان نمی‌شود قیمت جدید را به مردم بگوییم و اجناس در قفسه‌ها مانده؛ مداد رنگی ۴۸ رنگی که تا چند سال پیش به سرعت تمام می‌شد، چه کسی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان می‌خرد؟ حالا در وضعیت فعلی خرید لوازم التحریر گزینه آخر سبد خانواده‌ها شده است. به گفته فعالان این صنف، اقلامی مانند کیف و جامدادی حالا تنها برای خیریه‌ها یا هدیه دادن خریداری می‌شوند و مغازه‌دارها کمتر مشتری خرید این اقلام هستند و فروش این وسایل بیشتر از اقلام مصرفی مانند خودکار و دفتر رو به نزول بوده است؛ تولیدکنندگان هم امسال نسبت به سال‌های قبل آهسته‌تر قدم برداشته‌اند و بر خلاف قبل، اول سفارش می‌گیرند و بعد تولید می‌کنند.

اخبار روزانه:
*
هرچند در آمار منتشره توسط وزارت صنعت، تولید پراید از ابتدای مردادماه متوقف شده، صورت‌های مالی منتشره در مورد تولید سایپا نشان می‌دهد تولید پراید همچنان ادامه دارد. در صورت‌های مالی سایپا، طی مردادماه ۲ هزار و ۲۶۲ دستگاه پراید توسط سایپا تولید شده، در حالی که این رقم در آمار وزارت صنعت صفر است
*
پس از اینکه تمامی بازیکنان استقلال در تست کرونا شرکت کردند، مشخص شد شش بازیکن در این تست حضور ندارند که سرشناس‌ترین آن وریا غفوری، کاپیتان آبی پوشان بود. بررسی دلیل غیبت غفوری در تست کرونای امروز نشان می‌دهد، کاپیتان آبی‌ها از اتفاقات و مشکلات اخیر به شدت دلخور است. «دیگر نمی‌خواهم در این تیم بازی کنم»؛ این جمله‌ای است که کاپیتان استقلال پس از تحمل پانزده ماه شرایط سخت و فشار مسابقات پیش خودش زمزمه کرده است. اختلاف بین او و باشگاه در حال افزایش است و به احتمال دیگر وریا در این تیم بازی نخواهد کرد

*آیا حرف­‌هایی که در بحث­های سیاسی پشت سر مسئولین زده می­‌شود، غیبت محسوب می‌شود؟ پاسخ: گفتگو راجع به عملکرد و موضع­گیری­های یک مسئول همراه با نقد و دید اصلاح­طلبانه، جایز و انتقاد است، اما ذکر معایب افراد که ربطی به عملکرد کاری آن‌ها ندارد، غیبت است و حرام می­باشد. بله؛ سخن در مورد مفاسد اقتصادی، سیاسی، امنیتی محرز شده مسئولین، ایرادی ندارد.

* دادستان‌های رومانی اعلام کردند که قاضی منصوری با پرشی از طبقه پنجم یک هتل در بخارست دست به خودکشی زده است. به گزارش ایسنا به نقل از رومانیا تی‌وی؛ دادستان‌های رومانی روز جمعه اعلام کردند که قاضی منصوری در ماه ژوئن با پرشی از طبقه پنجم یک هتل در بخارست دست به خودکشی زده است. دفتر دادستانی بخارست که این هفته پرونده را مختومه اعلام کرد، در بیانیه‌ای نوشت که قاضی منصوری تنها مشتری هتل بوده است. در بیانیه‌ آمده که غلامرضا منصوری از طبقه پنجم و از ارتفاع بیست متری به پایین پریده و پس از برخورد با زمین، در لحظه جان باخته است. پیش از این نیز سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی گفته بود که خودکشی و مرگ غلامرضا منصوری از سوی پلیس اینترپل در بخارست تأیید شد.
* حسن روشن گفت: حدود
۶۰، ۷۰ روز پیش برای افتتاح یک نمایشگاه ماشین با چند نفر از دوستان‌مان دور هم جمع شدیم و در آنجا بود که دوست مشترکی به من گفت مسئولان باشگاه استقلال خواستار ۵۰۰ هزار دلار از من شدند تا استراماچونی را برگردانند! روشن ادامه داد: با خودم گفتم مگر سرمربی فرهاد مجیدی نیست اما آن دوست ما گفت مدیران باشگاه به ما اعلام کردند استراماچونی یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از استقلال برای بازگشت می‌خواهد و خودش اعلام کرده است ۸۰۰ هزار دلار را می‌بخشد و یک میلیون دلار دیگر را می‌گیرد. مسئولان باشگاه به من گفتند که ۵۰۰ هزار دلار کمک کن و ۵۰۰ هزار دلار دیگر را خودمان می‌دهیم تا این مربی را برگردانیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: