به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۸۹۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳
اخبار 24 ساعت گذشته:
هنوز «شبکه ملی اطلاعات» اولویت وزارت ارتباطات نیست

«علی جدی» نماینده مجلس در گفتگو با دانا گفت: «ایجاد شبکه ملی اطلاعات در حوزه نرم‌افزاری هنوز فاصله قابل‌توجهی با انتظارات مقام معظم رهبری و مجلس دارد. از طریق کمیته مشترک مجلس و وزارت ارتباطات به‌طورجدی پیگیر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات خواهیم بود. مجلس بر اولویت قرار گرفتن شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات اصرار دارد.» دانا نیز در گزارشی نوشت: «در سایه عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، فعالیت سایت‌های فروش کالاهای قاچاق در کشور افزایش پیدا کرده است. دامنه این سایت‌ها در خارج از کشور قرار دارد و هر بار تلاشی برای راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات صورت گرفته، این سایت‌ها تبلیغات گسترده علیه این پروژه به راه انداخته‌اند
حضور رژیم صهیونیستی در 2 جزیره یمنی با چراغ سبز سعودی

یک وبگاه یمنی اعلام کرد، فعالیت رژیم صهیونیستی در دو جزیره یمن و ایجاد پایگاه‌های نظامی در آن با اطلاع دولت مستعفی و حمایت ائتلاف سعودی- اماراتی انجام شده است.

خسارت‌بارتر از ویلموتس!

بیش از 300 تشکل دانشجویی از سراسر کشور طی نامه‌ای ضمن انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات در اجرای پروژه‌های ملی حوزه ICT از آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خواستند تا با کنار گذاشتن ملاحظات سیاسی و رودربایستی‌های غیرقابل‌قبول، حقوق تضییع شده مردم توسط وزارت ارتباطات را احیا کنند. در این نامه خطاب به روسای قوه قضائیه و مقننه آمده است: «درحالی‌که محکومیت ایران به پرداخت جریمه 160 میلیارد تومانی به ویلموتس، بازتاب‌های قابل‌توجهی در قوای قضائیه و مقننه داشت، تعجب‌برانگیز است، چرا کسی پیگیر 200 میلیارد تومان بودجه‌ی پروژه شکست خورده فیلترینگ هوشمند- که اهل‌فن پیشاپیش غیرممکن بودن آن را از نظر علمی ثابت کرده بودند - نیست؟! چرا کسی پیگیر اعطای تجهیزات 400 میلیارد تومانی به هاتگرام و تلگرام طلایی– با هدف شکست فیلترینگ تلگرام- نیست؟! چرا درباره اتلاف 19 هزار میلیارد تومانی که به بهانه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات هزینه شده، صدایی به گوش نمی‌رسد؟! هزاران میلیارد تومان درآمد وزارت ارتباطات از مابه‌التفاوت استقرار CDN های تلگرام در کشور و ارائه صدها سرور به هاتگرام و تلگرام طلایی که یک‌شبه توسط گوگل پلی نابود شد، تنها گوشه‌ای از تخلفات آقای آذری جهرمی، وزیر ارتباطات است. دراین‌بین آنچه موجب نگرانی جدی جامعه علمی کشور شده، کیسه‌ای است که مسئولان وزارت ارتباطات در سال پایانی مسئولیت، به بهانه توسعه اینترنت نسل پنج، برای تاراج اموال مردم و بیت‌المال دوخته‌اند. آنان باید نخست پاسخگوی میلیاردها تومان تجهیزات اینترنت نسل سه که در بیابان‌های کرج دفن کرده‌اند، باشند

اصلاح‌طلبان در انتظار پیروزی بایدن

اصلاح‌طلبان همچنان امیدوارند که با پیروزی بایدن، اوضاع به نفع آنان در داخل کشور تغییر کند. در همین راستا بهزاد نبوی در گفتگو با روزنامه شرق گفته است: «طبیعی است که اگر دموکرات‌ها پیروز شوند، سیاست‌های آمریکا به‌طورکلی تغییر می‌کند و احتمالاً به برجام بازمی‌گردند و بدیهی است که تحریم‌ها برداشته خواهد شد.»!»


نذری پر سرو صدای همسر اردوغان در ترکیه جنجال به پا کرد

با توجه به اینکه در ترکیه رسم است در روز عاشورا یا دهم محرم نذری به نام "آش عاشوره" تهیه و در میان همسایگان پخش کنند. همسر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور کنونی ترکیه نیز پیرو این آیین و رسوم به تهیه این نذری پرداخت و تصویری از آن را به اشتراک گذاشت. بیشتر از آن که این نذری مورد توجه قرار گیرد آشپزخانه وی موضوع بحث و انتقادات کاربران قرار گرفت و به لوکس و گران بودن وسایل و حتی شیر آشپزخانه اشاره کردند.

نقطه‌زنی رهبر انقلاب صدای ضدانقلاب را درآورد

رهبر انقلاب در ارتباط تصویری روز گذشته با رؤسا و مدیران آموزش‌وپرورش، با تأکید مجدد بر جدی گرفتن مسئله نفوذ در سیستم آموزشی کشور، فرمودند: «به این فکر کنیم چرا آن‌قدر طواغیت عالم و فراعنه عالم اصرار دارند که در آموزش‌وپرورش کشورها گاهی اوقات با سروصدا مثل سند ۲۰۳۰ نفوذ کنند؟ اصرار آن‌ها به نفوذ به خاطر تأثیر آموزش‌وپرورش است. دشمن قصد دارد کاری را که به‌وسیله نظامی از انجام آن ناتوان است، با نفوذ و از راه‌هایی مانند سند ۲۰۳۰ و ساختن انسان‌هایی تربیت کند که مثل او فکر و اهداف عملیاتی او را پیاده کنند تا زمینه غارت ملت‌ها فراهم شود. الآن هم شنیده‌ام سند۲۰۳۰ در گوشه و کنار به‌وسیله آدم‌های ناباب یا غافل دارد اجرا می‌شود؛ این را باید به‌طورجدی دنبال کنید.» رهبر انقلاب همچنین نسبت به رها بودن وضعیت مهدکودک‌ها انتقاد کردند و فرمودند: «وضعیت مهدکودک‌ها به‌هیچ‌وجه خوب نیست» تنها چند ساعت پس از این سخنان، درستی دغدغه و هشدار رهبر انقلاب در خروجی رسانه‌های معاند نمایان شد؛ اغلب این رسانه‌ها و اکانت‌های اصلی ضدانقلاب در فضای مجازی به‌صورت هماهنگ و پرضرب، به این هشدار، هجمه کردند که نشان دهنده نقطه زنی دقیق رهبر انقلاب در هدف قرار دادن یک راهبرد اساسی جریان نفوذ است.
کدام خودرو‌ها و املاک مشمول مالیات دارایی‌های لوکس می‌شوند؟

در قانون بودجه امسال (بند ت تبصره ۶) آمده است که واحد‌های مسکونی با ارزش روز معادل ۱۰ میلیارد تومان و بیشتر به نرخ‌های جدول مشمول مالیات بر دارایی سالانه می‌شوند. این تبصره همچنین نرخ مالیات انواع خودرو‌های سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی با ارزش ۷۰۰ میلیون تومان و بیشتر را دو دهم درصد تعیین کرده است.


حضور ۵ هزار آقازاده در خارج از کشور

«محمد غرضی» در گفت‌وگو با دانا مدعی شد: «حدود 5 هزار نفر از فرزندان مدیران کشور در خارج از کشور و در کشورهای اروپایی و آمریکایی زندگی می‌کنند و مشخص نیست چه میزان از این دلارهای ارزان برای هزینه زندگی فرزندان این مدیران، از کشور خارج شده است.
بررسی احتمال تبانی و فساد در فوتبال دخالت سیاسی نیست

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: بررسی احتمال تبانی و فساد در فوتبال دخالت سیاسی نیست. نهاد‌های نظارتی حق ورود دارند. موضوع فساد در فوتبال احتمال تبانی، رشوه و پولشویی مسائلی نیست که فیفا بخواهد وارد آن شود و اصلا اقتدار لازم را برای برخورد ندارد. این‌ها مسائل حاکمیتی هستند و حاکمیت هم براساس قوانین داخلی موظف است به آن ورود کند

4 درصدی‌ها حق 100 درصدی دارند!

بررسی آمار و ارقام ارائه شده از سوی سامانه همتا نشانگر آن است که در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵.۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲.۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به لحاظ تعداد، تنها ۹ درصد بوده اما این گوشی‌های گران‌قیمت حدود ۳۵ درصد از کل ارز تخصیص داده شده به واردات گوشی تلفن همراه (حدوداً ۸۵۰ میلیون یورو) را به خود اختصاص داده است. مطابق آمار، از ۸۵۰ میلیون یورویی که در سال ۹۸ به واردات گوشی‌های گران‌قیمت تخصیص داده شده، حدود ۵۰۰ میلیون یورو متعلق به برند آیفون بوده است. لازم به ذکر است این برند آمریکایی فقط ۴ درصد نیاز بازار موبایل را در این سال تأمین کرده که با توجه به افزایش قیمت ارز و بالا رفتن شدید قیمت این گوشی‌ها، عمدتاً متعلق به دهک‌های بالای درآمدی است. رهبر انقلاب دوم شهریورماه، در دیدار تصویری با هیئت دولت به‌نوعی این عقب‌نشینی منفعلانه را زیر سؤال بردند و گفتند: «گاهی واردات به کشور لوکس است، یعنی هیچ نیازی به آن نیست؛ شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی (آیفون) در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد یورو ارز تخصیصی داده شده است. البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد».

اخبار روزانه:
*حکم غیبت کردن در مقام انتقاد و یا تحلیل سیاسی چیست؟ پاسخ: غیبت، عبارت است از سخن گفتن پشت سر مردم، به‌نحوی‌که اگر غیبت شونده آن را بشنود ناراحت شود؛ اما آنچه از بررسی مجموعه دلایل مرتبط با غیبت به دست می­‌آید، آن است که غیبت در مسائل شخصی آن‌هم مربوط به مطالبی است که موجب ناراحتی غیبت شونده باشد، اما اگر بیان عیب­‌ها و انتقادات مربوط به حوزه کاری و مسئولیت اجتماعی افراد باشد، جنبه غیبت نخواهد داشت. البته هر فرد موظف است که با ناظر دانستن پروردگار، تلاش کند که تحلیل­‌های مرتبط با اجتماع را با عقده‌ها و کینه­‌های شخصی همراه نکرده و تحلیل مجاز را بهانه‌­ای برای غیبت حرام قرار ندهد.
* محمدرضا زنوزی مالک باشگاه تراکتور در گفت و گویی اظهار داشت: از برخی باشگاه‌ها گلایه دارم، به خصوص باشگاه‌های تهرانی، بازیکنانی را که با ما قرارداد دارند، وارد مذاکره می‌شوند. برای رشید مظاهری یکی از سیاسیون زنگ زده که بیاید و به فلان باشگاه برود. آقای عراقچی چرا باید به رشید زنگ بزند که بیاید و به فلان باشگاه برود. وی در پاسخ به این سوال که درخواست داشتند، مظاهری به کدام باشگاه برود، عنوان کرد: مشخص است که خانواده آقای عراقچی طرفدار کدام تیم هستند. چرا باید سیاسیون در ورزش و فوتبال وارد شوند. مالک باشگاه تراکتور درباره اینکه آیا رضایت نامه مظاهری را می‌دهند، گفت: مظاهری با ما قرارداد دارد و به هیچ عنوان رضایت نامه ایشان را نخواهیم داد
.
*رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس دهم از همکاری چین با ایران برای ایجاد اینترنت ملی خبر داد و گفت: در پیش‌نویس سند همکاری
۲۵ ساله ایران و چین این موضوع تحت عنوان همکاری دو کشور در جهت توسعه فضای مجازی قید شده است. محمدصالح جوکار طی گفت و گویی با «انتخاب» با اشاره به طرح نمایندگان مجلس برای «ملی شدن اینترنت»، گفت: این بحث برای دیروز و امروز نیست. دولت طبق برنامه ششم مکلف است که اینترنت کشور را ملی کند. طرح اخیر نمایندگان نیز برای اصرار بر اجرای این مساله است. خوشبختانه ما مشکل زیرساختی نیز برای اجرای این طرح نداریم و صرفا مشکل عمده ما به نبود سرور‌ها در داخل کشور برمی‌گردد. این نماینده اصولگرای مجلس یازدهم ادامه داد: امروز میلیارد‌ها تومان هزینه بر کشور به دلیل اینترنت تحمیل و منابع ملی ما صرف شبکه‌های خارجی می‌شود. بحث اینترنت ملی یک بحث و موضوع گسترده است که از گذشته بوده و امروز می‌تواند، یک فرصت خوبی برای ما خلق کند که باید از آن استفاده شود. وی با تاکید بر اینکه اینترنت ملی هیچ تهدیدی برای کسب و کار‌های اینترنتی نیست، گفت: بحث ما در اینترنت ملی اصلا محدودیت نیست. ما اتفاقا به دنبال ایجاد فرصت کسب و کار‌های بیشتر در شبکه‌های داخلی هستیم. ما باید تهدیدات را از حوزه اینترنت دور کرده و به فرصت تبدیل کنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: