به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
دین اسلام تاکید ویژه ای بر رعایت بهداشت و نظافت دارد تا آنجا که تعداد روایات رسیده از اهل بیت علیهم السلام در این زمینه بسیار زیاد است. جالب اینکه توصیه اسلام نه فقط رعایت بهداشت فردی که حاوی نکات غنی در حوزه بهداشت جامعه و سلامت روانی اجتماع نیز هست.
علی شریعت دوست- دین اسلام تاکید ویژه ای بر رعایت بهداشت و نظافت دارد تا آنجا که تعداد روایات رسیده از اهل بیت علیهم السلام در این زمینه بسیار زیاد است. جالب اینکه توصیه اسلام نه فقط رعایت بهداشت فردی که حاوی نکات غنی در حوزه بهداشت جامعه و سلامت روانی اجتماع نیز هست.

این توصیه ها به حدی است که مطابق نص صریح روایات رعایت نظافت امری واجب و لازم شمرده شده است.

در احادیث بیشماری در خصوص نوع نظافت بدن اعم از ناخن، دست، استحمام، موی سر، دندانها و... نکات دقیقی بیان شده که حکایت از اهمیت این مسأله در نگاه دین دارد. پر بیراه نیست اگر مدعی شویم اسلام مترقی ترین و پیشرفته ترین تفکر و تمدن در این زمینه است.

جالب تر اینکه مطابق دستورات دین، نظافت از طاعت ها و عبادات جدا نیست و برای نمونه نماز بدون وضو باطل است. همچنین پیامبر اکرم درباره بهداشت دهان و دندان می فرماید:

«اگر ترس از زحمت و مشقت نبود، مسواک را برای هر نماز بر پیروانم واجب می کردم!»

قرآن کریم نیز دستورات فراوانی در این رابطه دارد که بشر به تازگی به برخی از آنها پی برده است. برای نمونه خداوند بلافاصله بعد از نبوت پیامبر به او می آموزد که پاکی لباس از مهمترین امور است: «وَ ثِیابَکَ فَطَهِّرْ؛ جامه خود را پاکیزه ساز». (مدثر: 4) و در ستایش پاکان می فرماید: «خداوند توبه کنندگان را دوست دارد و پاکان را نیز دوست دارد». (بقره: 222)

مرحوم طبرسی در تفسیر «مجمع البیان» نقل میکند که هارونالرشید یک طبیب مسیحی داشت که مهارت او در طب معروف بود، روزی این طبیب به یکی از دانشمندان اسلامی گفت: من در کتاب آسمانی شما چیزی از طب نمییابم، در حالی که دانش مفید بر دو گونه است؛ «علم ادیان و علم ابدان.» دانشمند مسلمان در پاسخش گفت: خداوند همه دستورات طبی را در نصف آیهای از کتاب خویش آورده است، «کُلُوا و اشرَبُوا وَ لَاتُسرِفُوا اِنِّهُ لَا یحب المسرفین.»(اعراف: ۳۱) و پیامبر ما نیز طب را در این دستور خویش خلاصه کرده است: «معده خانه همه بیماریها است و امساک سرآمد همه داروها است و آنچه بدنت را عادت دادهای (از عادت صحیح و مناسب) آن را از او دریغ مدار.»

طبیب مسیحی هنگامی که این سخن را شنید، گفت: «قرآن شما و پیامبرتان برای جالینوس (طبیب معروف) طبی باقی نگذاشته است!»

سخن پایانی اینکه مگر ممکن است کسی پیرو چنین آیینی باشد و نسبت به رعایت بهداشت سهل انگاری کند؟ این کاهلی ما در صدور دستورات دین اسلام بوده که حالا باید با آمدن بیماری همه گیر تازه به فکر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی بیفتیم
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: