به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۷۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
به بهانه آغاز عزاداری محرم با شرایط خاص
امسال محرم متدینین و متشرعین و عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) باید هنر خود را در جمع بین دین، عشق و عقل به جهانیان نشان دهند
حجت الاسلام علی تبریزی- شاید امسال بیماری کرونا بتواند عامل حل شدن تقابل قدیمی بین دین و عقل و جنگ دیرینه عقل و عشق باشد!

از دیرباز بین فلاسفه و عالمان دین و حتی مردم عوام این سوال مطرح بوده که در تقابل عقل و دین کدام ارجحیت دارد؟ این جمله معروف بین متکلمان و فقها که:«کل ما حکم به الشرع حکم به العقل»

بدین معناست که احکامی که از ناحیه شرع صادر میشود همگی بر طبق جلب مصالح و دفع مفاسد عقلانی است. بنابراین آنچه مورد تأیید شرع است مورد تأیید عقل نیز هست و بالعکس. البته باید توجه داشت که بررسی و تعیین محدوده این قاعده نیازمند بحثهای طولانی و مورد اختلاف بین علماست.

برخی میگویند برای مثال وقتی شرع دستور به وجوب روزه آخرین روز ماه رمضان و حرمت روزه فردای آن (اول شوال و عید فطر) میدهد عقل چگونه میتواند به دلیل صدور این حکم برسد!؟ پس معلوم می شود صادر کردن دستورات دین دلایلی دارد که عقل از درک همه آنها عاجز است. البته این در حالی است که میدانیم عقل و شرع هیچگاه تقابل کلی نداشته و نخواهند داشت.

از طرف دیگر از دیرباز در بین شعرا و عرفا بحثی شیرین در خصوص عقل و عشق بوده است. برخلاف تقابل قبلی، اینجا همیشه شاعران و عرفا معتقدند که عقل راهی برای فهم عشق ندارد. حافظ میگوید:

حریم عشق را درگه بسی بالاتر از عقل است

کسی آن آستان بوسد که جان در آستین دارد

عطار هم مینویسد:

خرد طفل است و عشق استادكار است

از اين تا آن تفاوت بی شمار است

امسال محرم اما متدینین و متشرعین و عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) باید هنر خود را در جمع بین دین، عشق و عقل به جهانیان نشان دهند. کاری که پیش از این هرگز در این حجم و وسعت در طول تاریخ شاهد آن نبوده ایم. گاهی طرفداری از دین باعث شده عقل به محاق برود، گاهی به بهانه عشق برخی از احکام دین به درستی اجرا نشده اند و گاهی برخی به نام عقل در تقابل با دین ایستاده اند.

محرم امسال یک گذار بزرگ تاریخی است، گذار از این تقابل و جمع عقل و دین و عشق. امسال می خواهیم جهانیان بدانند ما متدینین در عین تبعیت از دین، تابع ترین مردم دنیا در برابر عقل هم هستیم و در عین حال عاشقانه برای اماممان در کنار رعایت همه پروتکل ها عاقلانه عزاداری خواهیم کرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: