به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
مجتبی امانی:
برجام این حاکمیت امریکا بود که تصمیم گرفت از برجام خارج شود و بازی‌هایی که بین ترامپ و بایدن اتفاق می‌افتد بخشی از بازی و تقسیم نقشی است که درون هیئت حاکمه در مورد ایران انجام می‌شود.
مجتبی امانی، کارشناس مسائل سیاسی و رئیس سابق دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره پیرامون اظهارات اخیر بایدن مبنی بر اینکه در صورت پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا،آمریکا به برجام باز خواهد گشت و حمایت عدهای در داخل کشورمان به خبرنگار نمانیوز گفت: امریکا به عنوان موجودیتی که دشمنی خود را فارغ از هر حزبی که در رأس این کشور حاکم باشد بارها به جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است. در موضع ایالات متحده نسبت به ایران فرقی بین دموکراتها و جمهوریخواهان نیست. سادهاندیشی است تصور کنیم با به حاکمیت رسیدن هر یک از دو حزب اصلی امریکا فضای مثبتی برای ایران فراهم خواهد شد.

حاکمیت امریکا از برجام خارج شد

وی مطرح کرد: در باره برجام این حاکمیت امریکا بود که تصمیم گرفت از برجام خارج شود و بازیهایی که بین ترامپ و بایدن اتفاق میافتد بخشی از بازی و تقسیم نقشی است که درون هیئت حاکمه در مورد ایران انجام میشود. البته به این معنا نیست که دو حزب دموکرات و جمهوریخواه امریکا با هم رقابت و دشمنی ندارند. ادبیات دموکراتها علیه ترامپ بسیار تند است و اتهاماتی که دموکراتها و مخالفین ترامپ به او میزنند بسیار بیسابقه بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: سادهاندیشی است که تصور کنیم با آمدن بایدن و بازگشت امریکا به برجام اتفاق مهمی در داخل کشورمان میافتد، اما در عین حال اظهار پشیمانی امریکاییها و دموکراتها از خارج شدن ترامپ از برجام میتواند دال بر این باشد که سیاست خارجی امریکا در مورد ایران دچار سردرگمی است.

اظهارات بایدن جای هیچ سرور و شادمانی ندارد

وی در خصوص اظهارات بایدن مبنی بر بازگشت امریکا به برجام گفت: این اظهارات جای هیچ سرور و شادمانی ندارد و به نظر نمیرسد ارادهای درون حاکمیت امریکا چه از جانب حزب دموکرات و چه از جانب حزب جمهوریخواه در باره دست برداشتن از دشمنی با ایران وجود داشته باشد.

امانی افزود: حتی از اروپاییها که شریک امریکا بودند و در برجام ماندند و از آن خارج نشدند واکنش مثبتی در راستای التزام به تعهداتشان ندیدیم، چه برسد به امریکاییها که بهطور قطعی دشمنی آنها علیه جمهوری اسلامی ایران ریشهدارتر و عمیقتر است.

نباید استقبالی از اظهارات مقامات امریکایی صورت گیرد

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص حمایت عدهای در داخل کشور از اظهارات بایدن مبنی بر بازگشت امریکا به برجام تصریح کرد: در داخل کشورمان نباید استقبالی از اینگونه اظهارات مقامات امریکایی صورت گیرد. با فرض بازگشت امریکا به برجام نهایتاً او همچون شریکش اروپاست که در برجام ماند و به هیچیک از تعهداتشان در قبال ایران عمل نکرد. امریکا هم در صورت بازگشت همچون اروپا میکوشد از طریق برجام منافع خود را تأمین کند و هیچگونه التزامی به تعهداتشان نداشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: خوشبینی به اینکه جمهوری اسلامی ایران از بازگشت امریکا به برجام سود و نفعی ببرد در حد صفر است
برچسب ها: مجتبی امانی
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: