logo
کد خبر: ۳۱۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۳
اخبار 24 ساعت گذشته:


ناز بانک ها برای کمک به آسیب دیدگان از کرونا

گزارش یک مقام مسئول دولت در حوزه اقتصاد به تعدادی از مدیران نهاد ریاست جمهوری نشان می دهد به رغم تاکیدات و ابلاغیه های صورت گرفته به بانک ها برای اعطای تسهیلات به صاحبان کسب و کار متضرر شده از کرونا، همچنان دلایل و بهانه هایی از جمله عدم پاسخ گویی مناسب برخی بانک ها و موسسات اعتباری در زمان مراجعه متقاضیان، اظهار بی اطلاعی از روند موضوع و کندی طی شدن پروسه، باعث نارضایتی و اعتراض جامعه هدف شده است.

عاقبت یک تعهد بین‌المللی دیگر

تبعیت از نهادهای بین‌المللی تحت نفوذ دشمنان بارها برای ایران خسارت‌ساز شده است. در روزهای اخیر نیز مستند رؤیای آجری که به موشکافی بحران مسکن در ایران پرداخت، مورد اعتراض جدی غرب‌گرایان قرار گرفت. در قسمتی از این مستند به این مهم اشاره شده که تعطیلی مسکن مهر خواسته رسمی صندوق بین‌المللی پول از دولت کنونی بوده است؛ بدین‌صورت که بانک مرکزی ایران به صندوق بین‌المللی پول تعهد می‌دهد تا تأمین مالی مسکن مهر متوقف شود. درواقع یکی از مهم‌ترین دلایل اوج گرفتن و چندین برابر شدن قیمت مسکن و چشم‌انتظار نگاه‌داشتن مردم، عمل به نسخه دشمنان در پوشش یک نهاد به‌اصطلاح بین‌المللی بوده است. در سند منتشر شده مارتین سری سولا martin cerisola معاون وقت بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول، در دومین گزارش بررسی سالیانه سلامت اقتصاد ایران که در تاریخ 15 فروردین 93 بر روی سایت صندوق قرار گرفته، آمده است: «بانک مرکزی ایران برای کاهش و تثبیت نرخ تورم در هفت ماه گذشته، پایه پولی را به‌شدت تحت کنترل گرفته است. این تلاش با «توافق برای حذف تأمین مالی طرح مسکن مهر» پروژه بلندپروازانه مسکن ارزان‌قیمت که از سال 2007 کلید خورد از ترازنامه بانک مرکزی، پشتیبانی می‌شود.» آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی در 19 آبان 97 استعفای خود را نوشت و اعلام کرد به نساختن مسکن برای مردم افتخار کرد. وی در نامه‌ای به حسن روحانی ضمن تعهد خود به اصول لیبرالیسم اقتصادی نوشت: «در این 62 ماه چه طور وقتی بنده از لحاظ بنیادی با مسکن مهر مخالف بودم، باید به افتتاح این واحدها فکر می‌کردم، پس بنابراین افتخار می‌کنم یک مورد از این واحدها را افتتاح نکردم
ترامپ رسانه‌ها را مقصر عدم توانایی در مقابل ایران می‌داند

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، اخیراً انتقادهای زیادی از رسانه‌های ضدایرانی مستقر در آمریکا به عمل آورده و تلاش‌های متعددی از کسر بودجه گرفته تا تغییر مدیریت آن‌ها را در دستور کار قرار داده است. روزنامه واشنگتن‌تایمز به نقل از مقام‌های دولت آمریکا و همچنین اسناد «سازمان رسانه‌های جهانی آمریکا» که یک نهاد دولت فدرال برای نظارت بر رسانه‌هایی ازجمله صدای آمریکا، رادیو آزاد آسیا و صدای فردا است، گزارش داده، صدور مجوزهای امنیتی برای اتباع کشورهایی مانند چین و ایران جهت کار در شبکه‌های پخش مستقر در آمریکا، امنیت ملی این کشور را به خطر انداخته است.
انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره‌چکانی متخلفان ارزی

معاون قضایی دادستان تهران اظهار داشت: «قوه قضائیه با روش قطره‌چکانی معرفی متخلفان ارزی موافق نیست و همه متخلفان باید معرفی شوند. برای ۲۵۰ متخلف ارزی که بانک مرکزی معرفی کرده است، هزار و ۲۰۰ پرونده تشکیل و برای هزار نفر هم قرار تأمین کیفری صادر شده است. ۴۴۵ نفر هم بازداشت شده‌اند. روز گذشته ۱۴ نفر در این زمینه بازداشت شدند که تخلف ارزی آن‌ها یک میلیارد یورو بوده است

پشت پرده خبرسازی‌های جدید درباره FATF

به‌تازگی موج جدیدی از خبرسازی رسانه‌ای درباره تأثیر تصمیم زمستان گذشته FATF بر روابط اقتصادی خارجی ایران به راه افتاده است. لازم به ذکر است؛ هیچ نوع رابطه بانکی و غیربانکی از سال ۹۷ به این‌سو بین ایران و کانادا وجود نداشته است. واقعیت آن است که پس از خروج آمریکا از برجام در هیچ‌یک از بانک‌های دنیا با پاسپورت ایرانی نمی‌توان حساب باز کرد و این بانک‌ها برای پرهیز از تحریم‌های آمریکا از باز کردن حساب و نقل‌وانتقال مالی برای ایرانیان احتراز می‌کنند. از طرف دیگر، سال‌هاست که نه هیچ بانک چینی و نه هیچ مسئول این کشور و نه هیچ مرجع دیگری کوچک‌ترین اشاره‌ای به موضوع FATF در سرد شدن روابط اقتصادی دو کشور و ارائه نشدن بعضی خدمات به طرف‌های ایرانی نکرده‌اند. همچنین پس از ورود ایران به لیست سیاه FATF نه‌تنها روابط بانکی ایران و روسیه محدود‌تر نشده است، بلکه حتی گشایش‌های محدودی نیز در این زمینه اتفاق افتاده است.
جزئیات جدید از دستگیری تجمع حامیان طالبان در تهران

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اظهار داشت: «همه ساله در روز عید قربان عزیزان افغانستانی که بعضاً به‌صورت غیرقانونی نیز وارد کشور شده‌اند، با حضور در میدان آزادی این روز را به یکدیگر تبریک می‌گویند. در روز عید قربان امسال نیز به علت پوشش انتظامی میدان آزادی، برخی از این افراد در پارک ملت تجمع کردند که پلیس به سرعت در محل حضور پیدا کرد و ۱۹ نفر از این افراد را بازداشت کردیم. ۵ نفر از آن‌ها از عوامل اصلی، تهیه‌کنندگان پرچم، تهیه تصاویر و انتقال تصاویر به شبکه‌های معاند بودند که به زندان رفتند و مابقی آن‌ها نیز در حال طرد از کشور هستند

حرف‌های رادیکال حجاریان نقض شعار اصلاح‌طلبی است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی از سعید حجاریان خواست از تندروی و رادیکالیسم پرهیز کند. «محمدصادق جوادی حصار» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا تصریح کرد: «بزرگان اصلاحات باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند؛ چراکه اگر بعداً بخواهند آن را اصلاح کرده و از عوارض مترتب بر آن پیشگیری کنند، ممکن است دیگر دیر شده باشدوی می‌افزاید: «اصلاح‌طلبی یعنی اینکه تلاش کنیم وضع موجود را اصلاح کنیم، اگر از موضع اصلاح بیرون رفتیم و مواضع و رفتار ما رادیکال شد، در این صورت دیگر چنین کنشی اصلاح‌طلبانه نخواهد بود». جوادی حصار اظهار داشت: «رادیکالیسم بی‌پشتوانه و بدون زمینه اجتماعی، همراهی جامعه را در پی نخواهد داشت و به تعارض و تناقض‌گویی منجر خواهد شد، دوستانی مثل آقای حجاریان باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند؛ چراکه اگر بعداً بخواهند آن را اصلاح کرده و از عوارض مترتب بر آن پیشگیری کنند، ممکن است دیگر دیر شده باشد
واکنش انستیتو پاستور به ادعای درمان کرونا با «نیش زنبور عسل» در صداوسیما

انستیتو پاستور ایران اعلام کرد: فردی که مدعی درمان کرونا با نیش زنبور عسل شده، عضو هیأت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا‌های صورت گرفته در این ارتباط، در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است. در پی انتشار فیلمی درباره تأثیر نیش زنبور عسل بر درمان کرونا ویروس، انستیتو پاستور توضیحاتی ارائه کرد. در توضیحات انستیتو پاستور ایران آمده است: اخیرا کلیپی در شبکه‌های مجازی در خصوص تاثیر نیش زنبور عسل بر درمان بیماری‌های مختلف و از جمله کرونا ویروس توسط آقای دکتر عظیم اکبرزاده خیاوی منتشر شده است که ایشان وابستگی علمی خود را انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است. به استحضار می‌رساند نامبرده عضو هیأت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا‌های صورت گرفته در این ارتباط در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است. بررسی تأثیر درمانی هر دارو با مداخله پزشکی بر کرونا ویروس و بیماری‌های مشابه باید پس از بررسی پروپوزال مربوطه در شورای پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دریافت مجوز از کمیته‌های اخلاق پزشکی صورت بگیرد و تا زمانی که این مراحل انجام نشود و نتایج احتمالی درمانی مطالعات به تأیید مراجع ذی صلاح در کشور نظیر سازمان غذا و دارو نرسیده و پروتکل‌های درمانی وارد نگردد، این روش‌های درمانی ادعا‌های اثبات نشده بوده و مورد تایید نیست و توصیه نمی‌شود.


افشاگری بولتون از تصمیم ترامپ درباره ناتو

"جان بولتون" مشاور پیشین کاخ سفید گفت: اگر دونالد ترامپ برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، شاید آمریکا از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خارج شود. تنها تعداد انگشت‌شماری از جمهوری‌خواهان دوست دارند، در صورت پیروزی دوباره ترامپ، آمریکا از ناتو خارج شود، شاید تمام این موانع [برای خروج آمریکا از ناتو] برچیده شود... هیچ‌کس نمی‌داند که ترامپ می‌خواهد در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش چکار کند؟

تبليغات نامزدهاى انتخابات به فضاى مجازى منتقل مى شود

جمال عرف معاون سياسى وزير كشور گفت: نگرانی به جایی است که ممکن است نامزدها در فرصت چند روزه برای تبلیغات انتخاباتی موجب ایجاد تجمعاتی شوند که این تجمعات به شیوع کرونا دامن بزند. به همین دلیل پیشنهاد کردیم که با توجه به شرایط موجود تبلیغات به فضای مجازی انتقال شود. اگر پیشنهاد وزارت کشور مورد تایید ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین شورای نگهبان قرار بگیرد، نامزدها دیگر مثل سابق اجازه تبلیغات میدانی نخواهند داشت
استان رکورددار چک برگشتی

خردادماه امسال در بین 31 استان ایران‌، بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشت‌ خورده به‌ کل چک‌های رد و بدل شده در شبکه بانکی به‌ ترتیب مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد برابر با 1/18 درصد، چهارمحال و بختیاری معادل 15درصد و کردستان 6/14 درصد بوده است. از منظر ارزش ریالی، بالاترین نسبت چک‌های برگشتی به استان خراسان جنوبی با 4/21 درصد، سیستان و بلوچستان 8/19 درصد و لرستان 2/19 درصد و کمترین نسبت چک‌های برگشتی هم به استان‌های گیلان 6/8 درصد، البرز 3/9 درصد و هرمزگان 6/9درصد اختصاص دارد.

جمشید شارمهد در ایران بازداشت شد؟
بدون شک بازداشت شارمهد یک عملیات بسیار پیچیده بوده که شاید دو سال طول کشیده است. شخصیت‌هایی به این فرد نزدیک شدند و او را به ایران کشاندند. بعضی خبر‌های درز کرده نشان می‌دهد او در داخل ایران، نشستی را برای برنامه ریزی عملیات خطرناک تروریستی برگزار کرده بود که شاید هدف آن مانور‌های اخیر رسول اعظم (ص) بود.
نوه آقای بازیگر، شاکی پرسپولیس

در جدیدترین حکم صادره از سوی کمیته انضباطی علیه باشگاه پرسپولیس، این باشگاه به پرداخت 460 میلیون تومان به آدام همتی هافبک سابق خود محکوم شده است. همتی که اکنون در تیم پارس جنوبی جم توپ می‌زند، در دوران بسته بودن پنجره نقل و انتقالات پرسپولیس یکی از مهره‌های کلیدی ترکیب برانکو ایوانکوویچ بود و توانست با سرخ‌پوشان پایتخت حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کند.

ملک سلمان مُرده است؟

افشاگر مسائل خاندان سعودی از یک رویداد مهم و غافلگیرکننده در عربستان خبر داد. شخصی که از افراد نزدیک به خاندان سعودی است و خودش را در فضای مجازی «مجتهد» معرفی می‌کند از یک اتفاق غافلگیرکننده و شوک‌آور و حادثه‌ای مهم یعنی احتمال مرگ سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان خبر داد. مجتهد، توئیت مبهمی را منتشر و در آن اعلام کرد بر اساس اطلاعات مهمی که به دست آورده است بر یک رویداد مهم در عربستان سرپوش گذاشته می‌شود و محمدبن‌سلمان، ولیعهد سعودی به سبب این رویداد همچنان سردرگم و به هم ریخته است.

اخبار روزانه:
*
رئیس اتاق اصناف تهران گفت: پاساژ علاءالدین و بازار رضا میدان ارگ از امکان صنفی بسیار پرتردد هستند که بر اساس بررسی‌ها و مشاهدات انجام شده پروتکل‌های بهداشتی در این مراکز به درستی رعایت نمی‌شود. مسئولین این پاساژها و سایر پاساژها دقت کنند که اگر جلوی تجمعات گرفته نشوند و اصول بهداشتی از قبیل فاصله فیزیکی و ماسک زدن رعایت نشود ستاد کرونا دستور بسته شدن این اماکن صنفی را می‌دهد. متاسفانه شنیده‌ایم که برخی از آرایشگاه در حال فعالیت هستند، قطعا فعالیت آنها تخلف است، بازرسین ما سرکشی‌های لازم را انجام می‌دهند و با واحدهای متخلف برخورد و حتی اقدام به پلمب واحدهای صنفی می‌کنند.

* فرمانده کل سپاه اعلام کرد: «امروز مشعل مقاومت همچنان در دست سردار سلیمانی قرار دارد. مسیری که او بنا گذاشت امروز با شتابی بیشتر جریان پیدا کرده و حتی انتقام خون او امروز به یک آرمان تبدیل شده است. مطمئناً ما انتقام خون او را خواهیم گرفت و این راه مقدسی را که او بخشی از آن را پیمود تا انتهای کار که ان‌شاءالله آزادی قدس شریف و مرگ دشمنان اسلام و بیرون راندن آن‌ها از بلاد اسلامی است را تا انتها ادامه می‌دهیم و توقفی وجود نخواهد داشت.

* تحلیل و یا انتشار خبری که موجب بهره­برداری سیاسی دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی شود،‌ شرعاً چه حکمی دارد؟ پاسخ: اگر منجر به تضعیف نظام اسلامی شود، جایز نیست. (سایت لیدر، شماره استفتاء: 856018)

* حسن‌پور بیگلری» نایب رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس: کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان در نشست اخیر کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب رسید.جزئیات این طرح برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش های مجلس ارجاع شد تا پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی برای بررسی و تصویب به صحن کمیسیون ارائه شود
* طبق نامه روزهای گذشته یک نهاد اجرایی به تعدادی از نهادها و سازمان های دولتی، با اشاره به گلایه مندی برخی مسئولان از وضعیت نابه سامان بازار مرغ و تخم مرغ در هفته های قبل، تاکید شده در صورتی که پیگیری های لازم از سوی وزارتخانه های جهادکشاورزی و صنعت برای تامین ارز و واردات مرغ های خاص، صورت نگیرد، تامین تخم مرغ در ماه های پایانی امسال با مشکل مواجه خواهد شد
.
* کاظم قیم مدیر بین‌الملل باشگاه استقلال در خصوص پرونده میگوئل کولی گفت: رای کمیته تعیین وضعیت فیفا در خصوص کولی مربی سابق استقلال صادر شده که به موجب این رای باشگاه استقلال به پرداخت
37 هزار دلار محکوم شده است. او افزود: این رای در حالی صادر شده که کولی چیزی بالای 170 هزار دلار با سود پولش را مطالبه کرده بود ولی با دفاعیات خوبی که از طرف باشگاه استقلال انجام شده، فیفا ادعای کولی را رد کرده است و در نهایت باشگاه استقلال باید یک رقم 26 هزار دلار و یک رقم 11 هزار دلار را به کولی بدهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: