به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
یحیی آل اسحاق:
وزیر اسبق بازرگانی گفت: بخش عمده ارز حاصل از صادرات غیر نفتی که به کشور بازگردانده نشده، متعلق به بخش های دولتی است.
وزیر اسبق بازرگانی گفت: بخش عمده ارز حاصل از صادرات غیر نفتی که به کشور بازگردانده نشده، متعلق به بخش های دولتی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یحیی آل اسحاق با بیان اینکه ارز نیز مانند هر کالای دیگری تابع عرضه و تقاضا است و باید ببینیم که شاخصه های عرضه و تقاضا در این حوزه چگونه است ، گفت: در حال حاضر ورود ارز به کشور کم شده چرا که میزان صادرات نفتی ایران به صورت قابل ملاحظهای کاهش پیدا کرده است.

کاهش صادرات حدود 40 درصدی نفت

این فعال اقتصادی ادامه داد : سال گذشته صادرات غیرنفتی کشور رشد خوبی داشت ولی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا این رقم حدود 30 الی 40 درصد کاهش پیدا کرده است.

وضعیت نامشخص 21 میلیارد دلار

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه برخی از پولهای حاصل از صادرات غیرنفتی نیز به کشور بازگردانده نشده است و در مورد علت آن مسائل مختلفی مطرح است، تصریح کرد : از 27 میلیارد دلاری که بانک مرکزی در این زمینه اعلام کرده حدود 6 میلیارد آن مربوط به بخش خصوصی است و 21 میلیارد دلار آن مربوط به بخش دولتی است و بانک مرکزی در این حوزه هنوز اعلام نکرده که این 21میلیارد دلار در اختیار چه بخش هایی است .

وی با بیان اینکه در واقع عمده عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی مربوط به واحدهای دولتی از جمله پتروشیمی ها است و شاید حدود 6 میلیارد آن مربوط به بخش خصوصی است ،اظهار کرد :سیاستهای پولی ، بانکی و بازرگانی کشور نیز بر وضعیت اقتصادی کشور موثر و تاثیر گذار هستند .

عدم ثبات قوانین در حوزه صادرات

این فعال اقتصادی همچنین از عدم ثبات قوانین در حوزه صادرات و واردات کشور گله کرد و گفت: این عدم ثبات در قوانین اثرات خود را در بازار گذاشته است .


برچسب ها: یحیی آل اسحاق
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: