logo
کد خبر: ۳۱۶۹۸
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰
میرسلیم با اشاره به انتصابات و انتخابات مجلس:
میرسلیم درباره بی بهره ماندن اصولگرایان سنتی از تقسیم مناصب مجلس یازدهم، گفت: در ۱۰ دوره گذشته مجلس به‌تدریج رویه‌ای مرسوم شده است که تقسیم مناصب در مجلس با رایزنی‌های پشت پرده انجام می‌گرفت و حتی بسیاری از سابقه داران بر این تصورند که تقسیم مناصب راهی جز این نوع رایزنی‌های پنهانی ندارد و بدتر این که گمان می‌کنند پیشبرد امور مجلس در زمینه‌های قانونگذاری و نظارت و شایسته سالاری باید با همان نوع رایزنی‌ها انجام شود.

«سیدمصطفی میرسلیم » درباره نقاط ضعف و قوت مجلس یازدهم، گذشت دو ماه را فرصت کمی بهویژه برای مجلس انقلابی ندانست و گفت: اما باید به این نکته توجه داشت که امکانات لازم برای شروع فعالیتهای مجلس یازدهم فراهم نشده بود؛ اشکالاتی در آیین نامه داخلی وجود داشت که باید برطرف میشد تا بتوانیم کمیسیونها را تشکیل دهیم؛ این اقدام مجلس را سه هفته به خود مشغول کرد و میدانیم که تا موقعی که کمیسیونها فعال نشوند کار جدی در مجلس آغاز نمیشود.

افزایش کارآمدی مجلس

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ادامه داد: مشکلات آییننامه داخلی در زمینههای دیگر باقی است و باید برای افزایش کارآمدی مجلس و رساندن آن به جایگاهی که حق است، یعنی در رأس امور قرارگرفتن، اصلاحات جدی و جامع آیین نامه انجام شود. در همین فاصله پیشنهادهای خوبی را نمایندگان محترم آماده کردهاند که در کمیسیونها به بحث گذاشته میشود برای تعیین اولویت آنها؛ سرانجام آن پیشنهادها پس از طی مراحل تصویب راههای برون رفت از مشکلات جاری کشور را مشخص خواهد کرد.

میرسلیم درباره بی بهره ماندن اصولگرایان سنتی از تقسیم مناصب مجلس یازدهم، گفت: در ۱۰ دوره گذشته مجلس بهتدریج رویهای مرسوم شده است که تقسیم مناصب در مجلس با رایزنیهای پشت پرده انجام میگرفت و حتی بسیاری از سابقه داران بر این تصورند که تقسیم مناصب راهی جز این نوع رایزنیهای پنهانی ندارد و بدتر این که گمان میکنند پیشبرد امور مجلس در زمینههای قانونگذاری و نظارت و شایسته سالاری باید با همان نوع رایزنیها انجام شود.

بازگشت به روش مشورت جمعی

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی افزود: برازنده مجلس انقلابی این نوع رایزنیهای گروهکی نیست و عقیده این جانب بر بازگشت به روش مشورت جمعی نمایندگان و استفاده از خرد جمعی است. آنچه تاکنون انجام گرفته و البته نتایج بسیار درخشانی نداشته است زاییده رویه به ارث رسیده از دوره قبلی است و باید با همفکری نمایندگان انقلابی مجلس قطعا اصلاح شود.

میرسلیم همچنین درباره حواشی رخ داده بر سر انتخاب رییس دیوان محاسبات کشور، گفت: ظاهرا در انتخاب رییس جدید دیوان محاسبات موارد قانونی مراعات شده است. اما با توجه به اهمیت وظیفه نظارتی دیوان محاسبات باید فردی در رأس آن قرار گیرد که از دانش و تجربه متناسب برخوردار باشد و لذا عدهای در داخل مجلس و بهویژه از بیرون مجلس معتقدند که شایسته ترین انتخاب انجام نگرفته است.

وی افزود: از لحاظ روند معرفی نامزدهای ریاست و دادستانی دیوان، اعتراضات و شکایاتی مطرح شده است که بهموقع با دریافت اسناد، رسیدگی خواهد شد. این روند البته نقطه قوتی برای هیات رئیسه محسوب نمیشود ولی در مجلس انقلابی قرار نیست که ما از فوائد انتقاد علمی از خود، محروم بمانیم و الحمدلله این آمادگی در اغلب نمایندگان و اکثر اعضای هیات رئیسه وجود دارد.


برچسب ها: میرسلیم
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: