logo
کد خبر: ۳۱۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

همه بلاهای تلخ در دولت روحانی تجربه شد

محمدعلی ابطحی از فعالین اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88 در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «انصافاً در دوره مدیریت روحانی هیچ بلای تلخی نبود که پیش نیامده باشد. از سیل و زلزله و کرونا تا تحریم‌های شدید، همه این بحران‌ها با دولت ایشان مصادف شد و هر نقدی که متوجه دیگران است بر سر او شکسته می‌شود و هم جریانات خارجی و هم جریانات افراطی داخلی همه به این نقطه واحد رسیده‌اند تا مسائل را به دوش آقای روحانی بیفکنند.» ابطحی در ادامه گفت: «مخالفان آقای روحانی و مخالفان اصلاحات برای زدن اصلاحات و نه زدن آقای روحانی اعلام می‌کنند که این دولت اصلاح‌طلب است. این در حالی است که جریان اصلاحات هیچ نقشی در اداره کشور نداشت و حتی در بسیاری از موارد، آقای روحانی و دولت ایشان در نقش تقابل با اصلاحات ظاهر شد.» فعالین مدعی اصلاحات پیش از سال 92 تأکید داشتند که 70 الی 80 درصد مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریت در دولت است. این طیف از سال 92 تاکنون اکثریت مطلق دولت روحانی را در اختیار گرفته‌اند و جالب اینجاست که حالا در زنگ حساب، این طیف قصور و تقصیرهای خود در دولت را یک روز به گردن دولت در سایه! می‌اندازد، روزی دیگر متوجه رهبری و نهادهای وابسته به این جایگاه می‌کند و حالا از زبان ابطحی، این مشکلات و قصورها به‌حساب بدشانسی و بلایای طبیعی گذاشته می‌شوند!

جریمه مالی شرکت آمریکایی بابت نقض تحریم‌های ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: «یک شرکت فعال آمریکایی [به دلیل آنچه نقض تحریم‌ها علیه ایران خوانده‌ شده]، مبلغ ۸۲۴ هزار دلار جریمه شده است. شرکت‌های تابعه «ویتفود» اقدام به فروش محصولات پوششی به طرف‌های ایرانی برخلاف تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران کرده‌اند

تاکتیک مقابله با تحریم باید به تقابل عینی تغییر کند

معاونت‌ پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی، تصویری از وضعیت اقتصادی کشور؛ چالش‌ها و راهکارهای آن را ارائه کرد. در این گزارش به موضوع تعداد شاغلین و اشتغال ناقص در کشور نیز اشاره و عنوان شده است که طی سال‌های 1394 تا 1398 حدود سه میلیون نفر به جمعیت شاغل کشور افزوده شده که نه توسط بخش دولتی یا شرکتی و کارخانه‌ای، بلکه توسط بخش غیرشرکتی و با تمرکز بر خدماتی مانند خرده‌فروشی و عمده‌فروشی، تعمیرات، حمل‌ونقل، واسطه‌گری، خدمات مواد غذایی و ... ایجاد شده است. در ادامه این گزارش به بررسی راهکارهای عبور از تحریم‌ها پرداخته شده و آمده است: «در حال حاضر، تحریم یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های اقتصاد ایران است؛ معمولاً در روند سیاست‌گذاری و قانون‌نویسی به این پارامتر بی‌توجهی می‌شود. در برقراری روابط بانکی بین‌المللی، تعیین شرکای تجاری، انتخاب صنایع اولویت‌دار کشور و تعیین روش‌های حمایت از آن‌ها، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، نحوه حمایت از کسب‌وکارهای جدید، تسهیل فعالیت برون‌مرزی بخش‌های ارزآور اقتصاد ایران و ... باید به شرایط تحریمی کشور توجه ویژه شود. مقابله با تحریم نیازمند برنامه فعالانه بلندمدت است؛ گام اول در این برنامه، کاهش ‌آسیب‌پذیری اقتصاد کشور و گام دوم، خروج از محدوده تحریم پذیری است. تاکتیک‌های دور زدن تحریم باید به‌تدریج و در بعضی بخش‌ها جای خود را به استراتژی تقابل علنی با تحریم بدهند. لازمه این تغییر زیربنایی، خروج از محدوده تحریم پذیری است.

پیام حمله به ماکت ناو هواپیمابر در رزمایش سپاه

ماکت ناو هواپیمابری که دیروز در رزمایش سپاه عملیا‌ت‌های مختلفی بر روی آن اجرا شد، کپی شده از ناوهواپیمابر نیمیتز آمریکایی بود. این رزمایش درست زمانی انجام گرفت که ناو نیمیتز آن طرف خلیج‌فارس و در منطقه حضور داشت. یکی از پیام‌های رزمایش این بود که جمهوری اسلامی در صحنه رویارویی احتمالی، مقیاس عملش برای ضربه متقابل به‌طرف گستاخ، از سطح ناو هواپیمابر کمتر نخواهد بود. در عالم واقع هم می‌توان دید که سازمان رزم دریایی آمریکا کم آسیب‌پذیر نیست. تأملی بر آتش‌سوزی اخیر در ناو هواپیمابر «یو‌اس‌اس بونهام ‌ریچارد» که منجر به نابودی آن شد و در زمانی رخ داد که شرایطی کمتر از یک ماکت نداشت، این باور را به وجود آورده است که جمهوری اسلامی هر زمان که اراده کند، همچون ماکت ناوهایی که در رزمایش‌هایش استفاده می‌کند، توان نابودی ناوهای واقعی دشمن را نیز دارد. برای جمهوری اسلامی صحنه عملیات دریایی، صحنه ابتکارات، خلاقیت‌ها و تاکتیک‌هاست که به شکل بی‌نظیری توازن را در این حوزه به سود خود برهم زده است. (نویسنده: احمد بنافی)
لیبرمن: حسن نصرالله ثابت کرده به حرفش عمل می‌کند

وزیر خارجه سابق رژیم صهیونیستی: متأسفانه (سید حسن) نصرالله ثابت کرد به حرفی که می‌زند عمل می‌کند و چشم در برابر چشم و دندان در برابر دندان. یکی از نیروهای حزب‌الله در دمشق کشته شد و کل شمال (سرزمین‌های اشغالی) فلج شده است.

واکنش رهبر انقلاب به شعار «جانم فدای رهبر»

رهبر انقلاب در شهریورماه سال 91 در دیدار با خانواده نیروی دریایی سپاه به تعابیر موجود در سرودی که اول مراسم خوانده شده بود، همچون «ناخدای کشتی ولایت» و «نوح ما»، اعتراض کردند و فرمودند: «به همه این را می‌گویم و گفته‌ام و تکرار می‌کنم؛ مبادا آن صفاتی، خصالی، مناقبی که متناسب با وجود ولی‌عصر ارواحنا فداه هست، این‌ها را تنزل بدهیم در سطح انسان‌های کوچک و ناقصی مثل این حقیر و امثال این حقیر... این نوح، امام زمان است... وجود مقدس خاتم‌الانبیاء نوحِ کشتیبان این امت است.» رهبر انقلاب پیش‌ازاین نیز در اردیبهشت‌ماه همان سال، در جمع فرماندهان نیروی زمینی ارتش از استفاده‌ تعبیر «جانم فدای رهبر» در مراسم رسمی نیروهای مسلح انتقاد و تصریح کرده بودند: «نه خدا راضی است، نه احکام اسلام اجازه می‌دهد که ما بگوییم ارتش ما، یا نیروهای مسلح ما، یا عناصر ما، برای خاطر فلان آدم بمیرند؛ نه. بله، برای خاطر اسلام همه بمیرند؛ فلان آدم هم برای خاطر اسلام بمیرد.» پس ‌از این بیانات و در دیگر مراسم رسمی نظامی بعدی، این شعار حذف شد. به غیر از این موارد نیز تذکراتی از این‌ دست در موضوعات دیگری که تمجید و تعریف از رهبر انقلاب در آن‌ها بوده موجب تذکر و گلایه ایشان قرار گرفته است؛ این نوع مراقبه و برخورد رهبر انقلاب با مبالغات اطرافیان و عموم، آدمی را بیش‌ازپیش متوجه ضرورت خودسازی و تقرب جستن به خدای متعال و پرهیز از خودنمایی در بین مردم و جلب محبوبیت آنان با هر ترفند و هدفی می‌کند. بی‌شک محبت خدا از محبت مردم داوم و قرارش بیشتر و ماندگارتر است.
تداوم تظاهرات مقابل محل اقامت «نتانیاهو

صدها نفر از ساکنان فلسطین اشغالی روز سه‌شنبه مقابل محل اقامت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در تل‌آویو و قدس اشغالی تظاهرات کردند. نارضایتی عمومی از نحوه مقابله نتانیاهو با شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن، هزاران نفر ازجمله جوانان ساکن فلسطین اشغالی را به خیابان‌ها کشانده و اینک جمعیت معترض خواستار استعفای نتانیاهو از سمت خود هستند.
واکنش آیت الله مکارم شیرازی به برگزاری مراسم عاشورا در روزهای کرونایی

آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع تقلید شیعیان ظهر امروز در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، اظهار داشت: به هیچ قیمت نمی‌توان جلوی برگزاری مراسم عاشورا را گرفت، در زمان رضاخان با عاشورا چه کردند اما همه دیدند که کاری از پیش نبردند.وی با تأکید بر اینکه "شکی نیست که اصولی داریم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم آنها را رها کنیم و از جمله آنها مسئله عزاداری محرم و صفر است"، افزود: اگر این امور را رها کنیم اسباب دردسر است، اگر بخواهیم عمل کنیم باید به‌شکلی باشد که هم پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و هم از جنبه‌های معنوی و مذهبی غافل نشویم همان گونه که در مورد نماز جمعه هم این دستور داده شده است.
کنایه محمدحسین میثاقی به مجری جنجالی شبکه یک

محمدحسین میثاقی مجری برنامه فوتبال برتر به حواشی به وجود آمده برای پرسپولیس در چند روز اخیر واکنش نشان داد. پرسپولیس موفق شد چهار هفته زودتر از پایان لیگ، به مقام قهرمانی برسد. همین موضوع با واکنشهای زیادی همراه بود و حتی مجری شبکه یک هم کنایه ای به سرخپوشان زد که با واکنش تند باشگاه پرسپولیس روبرو شد. محمدحسین میثاقی مجری برنامه فوتبال برتر درباره این حواشی گفت:«باید به این برسیم که با موفقیت تیم ها خوب برخورد کنیم. شاید چند سال بعد برای خودمان آن اتفاق افتاد. متاسفانه این جو و فضا را نمی بینم. بین فوتبالی ها هست، بین مربیان هست بین بازیکنان هست و حتی بین رسانه ای ها هست. متاسفانه به جای یاد دادن احترام دنبال تخریب هستیم و امیدوارم اصلاح شود. خیلی از این رفتارها برای دیدن است. وایرال شود در فضای مجازی و فقط دیده شوند. متاسفانه بعضی پیشکسوتان فوتبالی. رسانه ها. همکاران ما برای اینکه دیده شوند این کارها را می کنند. متاسفانه با توهین و تحقیر همراه است. آدم ویدئو و استوری بعضی قدیمی ها را می بیند و می گوید این چه ادبیاتی است؟ این مربی مثلا قرار است چند سال دیگر مربی تیم پایه شود. با این ادبیات و رویکرد واقعا کار به جایی نمی رسد
نانسي پلوسی: ميليون‌ها نفر در آمریکا گرسنه و بی‌پول هستند

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعتراف کرد: «هم‌اکنون میلیون‌ها کودک در آمريکا گرسنه‌اند و بسیاری از خانوارها قادر به پرداخت اجاره‌بهای خانه‌های استیجاری خود نیستند.» بر اساس گزارش‌های رسمی از آمریکا حدود نیمی از مردم این کشور در خط فقر به سر می‌برند و نزدیک به 15 میلیون کودک در خانواده‌هایی که زیر خط فقر هستند، زندگی می‌کنند. حال این‌که این آمار از آمریکا کمتر به بیرون نشر پیدا می‌کند، به دلیل چنبره این کشور بر رسانه‌های بزرگ جهانی است که خوب را زشت و زیبا جلوه می‌دهند و با شگردهای رسانه‌ای توانایی تغییر نگاه‌ها به موضوعات مختلف را دارند.
بازنشستگان کشوری چطور با کارت حقوق قسطی خرید کنند؟

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: مرحله دوم طرح یاری با اعتبار ۱۲ میلیون ریال از ابتدای مردادماه به مدت یک ماه (تا پایان مردادماه جاری) اجرایی شده است. اعتبار طرح یاری به همه بازنشستگان و وظیفه‌بگیرانی که حداقل یک میلیون و دویست هزار تومان حقوق ماهانه داشته باشند، تعلق می‌گیرد. بازپرداخت اقساط مرحله دوم طرح یاری در چهار قسط ماهانه از آخر شهریورماه به مدت چهار ماه از حقوق استفاده کنندگان طرح کسر خواهد شد
سختگیری به مدیران درباره قراردادهای بیش از
۴ میلیارد

طبق نامه روزهای اخیر یک نهاد نظارتی در دولت به همه مدیران ارشد اجرایی، از آن ها خواسته شده در ادامه برنامه های دولت برای افزایش نظارت مالی بر قراردادهای منعقدشده توسط دستگاه ها، کلیه مخاطبان موظف اند از انعقاد قراردادهایی که مبلغ آن از بیشتر از ۱۰ برابر نصاب معاملات بزرگ باشد (این نصاب در سال ۹۹، مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان است) با شرکت هایی که فاقد صورت های مالی حسابرسی شده و دارای اصالت هستند، خودداری کنند.

راه حل جدید دولت برای آب کردن پلاک قرمزهای مستعمل

پس از آن که دیوان عدالت اداری در یکی از جدیدترین تصمیمات خود، تعیین سن فرسودگی خودروها توسط دولت را مغایر با قانون اعلام و ابطال کرد، یک مقام مسئول دولتی در پاسخ به سوالات دستگاه های اجرایی درباره نحوه فروش خودروهای متعلق به ادارات و سازمان های دولتی که فرسوده شده اند، متذکر شده مدیران مربوط باید از این پس، از نظر کارشناسان رسمی دادگستری برای مشخص شدن امکان شماره گذاری یا عدم آن استفاده کنند و خودروهای فرسوده، پس از نظر کارشناس مربوط فقط به مراکز اسقاط فروخته خواهند شد.
گرانی دوباره خودرو در راه است؟

بررسی وضعیت بازار خودرو نشان می دهد مشتری چندانی در بازار نیست اما با این حال قیمت‌ها روندی افزایشی را تجربه می کنند.این وضعیت البته از نظر فعالان بازار خودرو وضعیت چندانی غریبی نیست چرا که طی ماه های اخیر همواره بازار خودرو با این وضعیت مواجه بوده است . یکی از فعالان بازار خودرو می گوید این روزها البته با مشتریان بیشتری نسبت به روزهای قبل مواجه هستیم، کسانی که فکر می‌کنند احتمالا قیمت ها باز هم گران‌تر می شود و همین امر سبب شده است برای ورود به بازار اقدام کنند. قیمت پراید تا حدود ۸۸ میلیون تومان نیز در بازار عقب نشسته بود اما در روزهای اخیردوباره به قیمت ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است . ۹۰ میلیونی شدن پراید خود سیگنالی است به بازار مبنی بر اینکه گرانی بیشتر در راه است.

اخبار روزانه:

* سازمان هوانوردی کویت اعلام کرد، خطوط هواپیمایی فعال در فرودگاه بین‌المللی کویت از روز ۱ اوت پروازها به ۲۰ کشور ازجمله ایران را از سر خواهد گرفت.

* رئیس‌جمهور آمریکا: آنارشیست‌ها، آشوبگران یا معترضانی که اقدام به خرابکاری دادگاه فدرال در پورتلند یا ساختمان‌های فدرال در هر کدام از شهرها یا ایالت‌های ما می‌کنند، تحت قانون اخیر، مورد پیگرد قرار خواهند گرفت و حداقل ۱۰ سال زندان خواهند داشت.

*حکم تحلیل­هایی که منجر به تجسس در کار افراد شود، چیست؟ پاسخ: تحلیلی که منجر به تجسس در احوالات شخصی افراد گردد، جایز نیست. (مستفاد اجوبه، س 1393)

* رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشورگفت: در برخی از محصولات دخانی قاچاق از فضولات حیوانی استفاده شده است. طرح شناسه رهگیری سیگار از اول شهریور ماه آغاز می‌شود. استفاده از سیگار و تنباکویی که قانونی تولید شده هم برای سلامتی مضر است
* محسن چاوشی خواننده پاپ کشور در شب تولدش مطلبی را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده و از هوادارانش خواسته است به جای هدیه تولدش (که روز هشتم مرداد است)، در گلریزان آزادی یک محکوم به اعدام شرکت کرده و دل یک مادر را شاد کنند. گفتنی است طرفداران این خواننده محبوب نیز به حمایت از این اقدام خیرخواهانه در کمتر از
۵ ساعت مبالغی را برای او واریز کرده‌اند که مجموع واریزهای نقدی رکورد عجیبی را برای اولین بار در اینستاگرام زده است. محسن چاوشی ضمن انتشار پستی از همدلی و همکاری هوادارانش تشکر کرده و آزادی یک زندانی را اعلام کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: