به‌روز شده در: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹
آثار تربیت به موقع فرزند
مهمترین نکته در این بود که آقا هرگز به ما امر و نهی نمی‌کردند بلکه ما از سیره و رفتار ایشان خوب و بد را تشخیص می‌دادیم. دیگر اینکه مسایل بیرون خانه را حتی در زمان اوج مبارزات وارد منزل نمی‌کردند و در خانه ما آرامش حکمفرما بود. سوم اینکه مادر ما نیز نقش برجسته ای در تربیت فرزندان داشتند.
حجت الاسلام علی تبریزی- هیچ انسانی بدون تربیت صحیح به کمال نخواهد رسید. تربیت از ریشه رب و از صفات خداوند متعال است. لذا در قرآن کریم نیز به این صفت اشاره شده آنجا که می فرماید:

«قل أعوذ برب الناس»

فرزندان نیز اگر از همان بدو تولد مورد تربیت درست قرار نگیرند در آینده نمیتوان تأثیر تربیتی چندانی بر آنها گذاشت.

درباره جزییات تربیت فرزندان روایات فراوانی از اهل بیت در کتب حدیثی به دست ما رسیده که بسیار ارزنده و کارگشا هستند. امام محمدباقر (ع) نیز آموزه های تربیتی زیادی در این رابطه دارند که در این مجال تنها اشاره ای کوتاه به برخی از آنها مینماییم.

وظیفه والدین در بدو تولد

حضرت فرمودند: «شایسته است کام نوزاد با آب فرات باز گردد و در گوشش اذان گفته شود.» این دستورات به ظاهر ساده بعضاً اثرات تربیتی فوق العاده ای بر فرزندان دارند که ما از آنها غافلیم و گاهی کم اهمیت میشماریم.

یکی دیگر از مواردی که تاکید بسیاری در احادیث بر آن شده عقیقه برای نوزاد است. امام فرمود: «هرگاه فرزندی به دنیا آمد در روز هفتم اگر پسر است گوسفند نر و اگر دختر است گوسفند ماده عقیقه کنید و در همان روز او را نام گذاری نمایید.»

چه نامی برای فرزندان نیکوست؟

البته ممکن است سوال شود نام نیکویی که سفارش شده بر فرزندان گذاشته شود و از وظایف والدین بشمار می آید چه نامی است؟ امام باقر (ع) ملاک کامل و دقیقی برای ما بیان فرمودند که بسیاری از ابهامات را برطرف میکند:

«صادقترين‏ نامها، نامهايى است كه بندگى خداوند را تداعى نمايد و بهترين ‏آنها نامهاى پيامبران است.» این بدان معناست که نام، بر تربیت فرزند موثر است لذا باید نامی انتخاب شود که او را به سوی بندگی خداوند رهنمون سازد نه برخی از نامهایی که تنها از روی مد روز و برای چشم و هم چشمی و زیبایی ظاهری یا هم آوا بودن با سایر نامها گذاشته میشوند حال آنکه یا مفهوم خاصی ندارند و یا از مفاهیم نامناسبی برخوردارند.

نوع تکلم با کودک

محمد بن مسلم ‏از اصحاب خوب امام میگوید در خدمت امام بودم. در اين هنگام فرزند خردسالش جعفر(ع) وارد شد و در دستش عصايى بود كه با آن بازى می كرد. امام او را به گرمى در آغوش گرفت و به سينه خود فشرد و خطاب ‏به او فرمود: «پدر و مادرم به فدايت ‏باد (با اين چوب) كار لهو انجام مده...

تربیت عملی

موارد متعددی از سوی فرزندان امام نقل شده که می گویند وقتی بر امام وارد شدیم او را در حال رسیدگی به حال فقرا و صدقه دادن دیدیم یا نیمه های شب در حال عبادت مشاهده نمودیم و... این موارد بهترین نوع تربیت یعنی تربیت عملی از سوی والدین است که بیشترین تاثیر را دارد و لذا در روایات نیز توصیه نموده اند که مردم را با غیر زبانتان به خیر دعوت کنید.

راز تربیت فرزندان صالح از سوی رهبر انقلاب

چند سال قبل در ایام ولادت امیرالمومنین (ع) و روز پدر در حضور یکی از فرزندان رهبری بودیم. از ایشان سوال کردیم راز تربیت فرزندان حضرت آقا در چیست که اینقدر موفق بوده اند؟

گفتند مهمترین نکته در این بود که آقا هرگز به ما امر و نهی نمیکردند بلکه ما از سیره و رفتار ایشان خوب و بد را تشخیص میدادیم. دیگر اینکه مسایل بیرون خانه را حتی در زمان اوج مبارزات وارد منزل نمیکردند و در خانه ما آرامش حکمفرما بود. سوم اینکه مادر ما نیز نقش برجسته ای در تربیت فرزندان داشتند.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: