به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۶۵۶
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸
حسن لاسجردی:
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است با توجه به تلاش برخی کشورهای منطقه برای فاصله‌گذاری میان ایران و عراق به ویژه با استفاده از برخی مواضع الکاظمی نسبت به ایران، این سفر مقدمه هماهنگی‌های منطقه‌ای در راستای نزدیک شدن ایران و عراق به همدیگر است. از طرفی پیوندهای متعدد و عمیق دو کشور در حوزه‌های مختلف مانع از ایجاد این فاصله‌گیری معنادار است.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است با توجه به تلاش برخی کشورهای منطقه برای فاصله‌گذاری میان ایران و عراق به ویژه با استفاده از برخی مواضع الکاظمی نسبت به ایران، این سفر مقدمه هماهنگی‌های منطقه‌ای در راستای نزدیک شدن ایران و عراق به همدیگر است. از طرفی پیوندهای متعدد و عمیق دو کشور در حوزه‌های مختلف مانع از ایجاد این فاصله‌گیری معنادار است.

حسن لاسجردی، عضو شورای سردبیری خبرگزاری خبرآنلاین و کارشناس مسائل منطقه، در گفت‌وگو با ایکنا درباره ابعاد مهم سفر محمدجواد ظریف به عراق پس از تشکیل دولت جدید عراق به نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی گفت: به اعتقاد من دستورکار اصلی این سفر ایجاد یک هماهنگی منطقه‌ای بین ایران و عراق است و لذا اهمیت این سفر با توجه به فشارهای موجود علیه ایران و برخی تحلیل‌ها درباره فاصله‌گیری عراق از ایران با تشکیل دولت الکاظمی است.

تلاش عربستان برای فاصله‌گذاری میان ایران و عراق

وی افزود: تلاش برخی کشورهای منطقه، به ویژه عربستان سعودی، این است که با توجه به سوابق مصطفی الکاظمی، اینگونه فضاسازی کنند که الکاظمی و دولت جدید عراق تمایلات بیشتری به کشورهای عربی و قدرت‌های بزرگ دارد و با نگاه و برنامه‌های منطقه‌ای ایران فاصله زیادی دارد و در عین حال با توجه به برخی اقدامات الکاظمی، او را به عنوان مانع بزرگ سیاست‌های ایران در عراق و نیروهای مقاومت در منطقه معرفی کنند.

لاسجردی اظهار کرد: برهمین اساس این سفر با توجه به وجود چنین نگاه‌ها و شرایطی منطقه، برای هماهنگی‌های لازم در این فضا انجام گرفته است.

این کارشناس مسائل منطقه بیان کرد: مسئله دیگر اینکه تلاش جمهوری اسلامی ایران این است که همچنان با عراق به عنوان یک همسایه تبادلات گسترده اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی داشته باشد و سیاست دولت‌های مختلف کشورمان در ارتباط با عراق برهمین اساس بوده است. اما در طی همین سال‌ها هدف همیشگی برخی کشورهای منطقه فاصله انداختن میان ایران و عراق بوده تا از این طریق بتوانند جایگزین ایران در عراق شوند.

پیوندهای عمیق ایران و عراق، مانع فاصله‌گیری از هم می شوند

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد این هدف به دلایل گوناگون از جمله اختلافات کشورهای عربی در مسائل مختلف و حساسیت‌هایی که نسبت به یکدیگر در مسائل قومی، اقتصادی و سیاست‌های منطقه‌ای و مسائل پان‌عربیستی دارند، نشدنی است یا احتمال تحقق آن بسیار ضعیف است.

عضو شورای سردبیری خبرآنلاین ابراز کرد: در مجموع به نظر می‌رسد اگرچه الکاظمی بعضا مواضعی علیه ایران یا در تضاد با منافع کشورمان گرفته است اما در کل باید گفت شاکله و ساختار قدرت سیاسی در عراق، اعم از گروه‌ها و جریان‌ها و حتی برخی مقامات مؤثر عراقی، به دنبال فاصله‌گیری از ایران نیست و این به خاطر پیوندهای عمیق و متعدد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی دو کشور است و عراقی‌ها در حال حاضر نمی‌توانند این فضای فاصله‌گیری معنادار را با ایران ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: براین اساس این سفر مقدمه هماهنگی‌های منطقه‌ای در راستای نزدیک شدن ایران و عراق به همدیگر و شکستن فضای القاشده از سوی برخی کشورهای منطقه درخصوص تضاد و واگرایی کامل دولت الکاظمی با ایران است.

اهمیت بازنگه داشتن پرونده ترور سردار سلیمانی

لاسجردی درباره اهمیت پیگیری مسئله جنایات آمریکا در منطقه از جمله ترور سردار قاسم سلیمانی به عنوان یکی از محورهای مشترک دیدارهای آقای ظریف با مقامات عراقی گفت: یکی از محورهای مهم در روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق، مسئله مبارزه با تروریسم است. این تروریسم از نگاه ایران و برخی گروه‌های مؤثر و شناخته‌شده در عراق هم ریشه در شکاف‌های اجتماعی منطقه‌ای دارد و هم ناشی از دخالت نیروهای بیگانه است.

وی اظهار کرد: بازنگه داشتن پرونده ترور سردار سلیمانی و پیگیری مصرانه آن از سوی ایران، این پیام را به نیروهای خارجی می‌دهد که جنایت کردند و باید تقاص آن را بدهند و از طرفی به عراقی‌ها نیز این پیام را ارسال می‌کند که این پرونده همچنان باز و ایران هم پیگیر آن است و با توجه به اینکه عراقی‌ها هم در این جنایت تعدادی شهید از جمله ابومهدی المهندس، دادند، لازم است آنها هم به طور جدی پیگیر و طلبکار در این پرونده بوده و دو طرف این پرونده را تا به نتیجه رسیدن دنبال کنند.

لاسجردی بحث مهم و اساسی در این موضع را تمرکز بر انجام جنایت تروریستی در خاک عراق توسط نیروهای آمریکایی دانست و گفت: نتیجه برجسته شدن این مسئله، خروج آمریکا از عراق و منطقه است و تبدیل شدن آن به یک مطالبه عمومی در ایران و عراق است که پارلمان عراق نیز این مطالبه را با مصوبه خود قانونی کرده است و می‌بایست جنایت آمریکا را با خروج آنها از عراق پاسخ داد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: