logo
کد خبر: ۳۱۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

نگرانی تحلیلگران صهیونیستی از توافق تهران و پکن

«بهادرا کومار»، دیپلمات سابق هندی معتقد است؛ «اسرائیل صددرصد از چشم‌انداز توافق ایران با چین عصبانی است». وی می‌گوید: «از عملیات سیا در ایران برای بی‌ثبات‌سازی غافل نشویم. ایران مدت‌هاست که با تروریسم آمریکایی، اسرائیلی مواجه بوده و روش‌های تلافی‌جویانه را نیز یافته است.» اظهارات تحلیلگران صهیونیستی در موضوع «تفاهم جامع همکاری ایران و چین» دلیلی بر اثبات این ادعا است؛ «عاموس هرئیل» تحلیلگر هاآرتص بر این باور است که؛ «صف‌بندی روشن و واضح چین در کنار ایران، فشارهای اقتصادی تهران را کاهش می‌دهد. هرگونه تصمیمی برای افزایش فشارها و تنش با ایران باید به‌طورجدی نوع واکنش پکن را نیز در نظر بگیرد». «ران بن شای» تحلیلگر یدیعوت احارانوت نیز می‌گوید: «اجرای این توافق، یک کمربند امنیتی دور اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد. این توافق در درازمدت موجب تهدید اسرائیل خواهد شد. دستیابی ایران به تکنولوژی جی‌پی‌اس چین موجب می‌شود تا اسرائیل به‌سختی بتواند آنچه در ایران می‌گذرد را رصد کند». «یعکوف کاتص» سردبیر جروزالم پست هم برای فشار بیشتر روی چین برای دست برداشتن از توافق بلندمدت با ایران، پیشنهاد می‌دهد: «اسرائیل دیگر نباید پروژه‌های خود را به شرکت‌های چینی بسپارد. شرکت‌های چینی که قصد کار در اسرائیل را دارند، هم‌زمان قرار است پروژه‌هایی نیز در ایران به دست گیرند و این موضوع به امنیت اسرائیل مربوط می‌شود
2 میلیون نفر در بهار از بازار کار خارج شدند

رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد: «با شیوع کرونا در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل، ۲ میلیون نفر از بازار کار خارج شدند که بیش از ١ میلیون و ٢٠ هزار نفر آن را زنان و ٩٧٠ هزار نفر آن را مردان تشکیل می‌دهند و ۱.۵ میلیون نفر از شاغلان کم شده است

توئیت معنادار محسن هاشمی در مورد کرونا
رئیس شورای اسلامی شهر تهران نوشت: دولت به ویروس کرونا رانت داد. محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پستی توئیتری نوشته است: در اوج گیری دوباره کرونا تقصیر مردم ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد است، چون دولت یکباره تصمیماتش را به نفع کرونا کرد و ویروس رانت داد. وی نوشته است: من اگر اختیار داشتم، فعالیت‌ها را دو هفته تعطیل می کردم و محدودیت‌ها را آنقدر ادامه می دادم تا آمارها رو به افول برود.
لیبرمن: اوضاع اقتصادی و اجتماعی در اسرائیل وخیم است

به گزارش اسپوتنیک، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی، نسبت به وخامت اوضاع در اراضی اشغالی هشدار داد. وی تأکید کرد: «به دلیل وخامت اوضاع اقتصادی و شرایط اجتماعی در اسرائیل ممکن است شاهد وقوع نافرمانی مدنی باشیم.» اخیراً صهیونیست‌ها با برگزاری چندین تظاهرات پی‌درپی، مخالفت خود را با سیاست‌های نتانیاهو و فساد او در سایه بحران کرونا نشان داده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که علاوه بر وخامت اوضاع اقتصادی و رکود اقتصادی در اراضی اشغالی، گسترش ویروس کرونا و ناتوانی کابینه رژیم صهیونیستی در مهار آن باعث شده شرایط زندگی در این منطقه وخیم‌تر شود.

۲۰ درصد آمریکایی‌ها توان خرید دارو را ندارند

سندرز، سناتور کهنه‌کار آمریکایی خبر داد: «از هر پنج آمریکایی یک نفر نمی‌تواند داروی تجویز شده توسط پزشک را تهیه کند.» در زمانی که خانوارهای آمریکایی ۶.۵ تریلیون دلار از دارایی خود را از دست داده و ۵۰ میلیون آمریکایی بیکاری خود را اعلام کرده‌اند. بااین‌حال، ثروت ۶۰۰ میلیاردر آمریکایی در این مدت افزایش نیز داشته است.

شکایت نمایندگان از قانون‌شکنی جهانگیری

"روح‌الله ایزدخواه" از اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس نسبت به معاون اول رئیس‌جمهور درباره نقض اجرای قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی خبر داد. قانون تمرکز اختیارات و وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت شرکت بازرگانی دولتی به وزارت جهاد کشاورزی محول شد. هدف از تصویب این قانون آن بود که متولی تولید و بازرگانی اقلام کشاورزی یکی باشد و در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز شود؛ اجرای این قانون موجب افزایش نرخ خودکفایی در بسیاری از اقلام مهم کشاورزی شد و همچنین به بهبود تراز تجاری اقلام مهم کشاورزی انجامید. رئیس‌جمهور در سال گذشته با لوایحی سعی در الغای این قانون داشت که در مجلس تصویب نشد و این موضوع را به جلسه سران سه قوه برده است. این موضوع در جلسه سران سه قوه نیز تصویب نمی‌گردد اما در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۸ معاون اول رئیس‌جمهور طی ابلاغیه، خود با استناد به مذاکرات صورت گرفته در جلسه شورای عالی سران قوا، اختیارات و مسئولیت شرکت بازرگانی دولتی را به وزارت صمت بازمی‌گرداند. اکنون ۳۶ نماینده تقاضای اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه و بررسی این قانون‌شکنی دولت در مجلس را داشته‌اند.

اگر تو سردار سلیمانی هستی، من هیچ مشکلی ندارم!

«یک‌بار از مأموریتی برمی‌گشتم و منتظر نماندم تا ماشین برایم بفرستند، پس از یکی از راننده‌های تاکسی فرودگاه خواستم من را به جایی که می‌خواهم ببرد. سوار تاکسی شدم، در میان راه راننده جوان گهگاهی به من نگاه می‌کرد، اما ساکت بود، اما انگار می‌خواست چیزی بگوید، آن‌وقت من از راننده سؤال کردم آیا من شبیه یکی از آشنایان شما هستم؟ راننده برای بار دوم به من نگاه کرد و از من پرسید آیا شما یکی از نزدیکان سردار سلیمانی هستی؟ آیا رابطه یا نسبتی داری، مثلاً برادر یا پسرخاله‌اش هستی؟ به او گفتم من سردار سلیمانی هستم. راننده جوان خندید و گفت، با من شوخی می‌کنی؟ من خندیدم و گفتم: نه شوخی نمی‌کنم من خودم سردار سلیمانی هستم. راننده گفت: به خدا قسم بخور و من قسم خوردم که؛ به خدا من سردار سلیمانی هستم. راننده ساکت شد و چیزی به من نمی‌گفت. پس از او سؤال کردم چرا ساکتی؟ دوباره چیزی به من نگفت. از او سؤال کردم با سختی و گرانی زندگی و مشکلات دیگر چطور سر می‌کنی؟ راننده جوان به من نگاه کرد، طوری که در نگاهش حرف و کلامی بود و به من گفت؛ اگر تو خود سردار سلیمانی هستی، پس من هیچ مشکلی ندارم.» شهید سلیمانی این قصه را مطرح کرده بود و گفته بود؛ «اگر مسئولین به درد و رنج مردم توجه کنند و اهتمام بورزند، مردم هم با آن‌ها همکاری می‌کنند و ملت ما بهترین سرشت و ذات را دارند و فهیم هستند و مسائل و امور را به‌خوبی درک می‌کنند
خبر خوش وزیر به بازنشستگان

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری به‌عنوان مطالبه اصلی همواره دغدغه اصلی وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی کشوری بوده است. بر این اساس با تأمین منابع و همکاری سازمان برنامه و قول مساعد رئیس این سازمان، ان‌شاءالله در شهریورماه نهایی و از ابتدای مهرماه به لطف خدا عملیاتی خواهد شد

همکاری ایران و چین؛ سیبل حملات شبکه‌های فارسی‌زبان

رسانه‌های فارسی‌زبان از دو هفته پیش حملات خود علیه سند راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را آغاز کرده‌اند و در این میان اینترنشنال گوی سبقت را از بی‌بی‌سی فارسی ربوده است. اینترنشنال در این مدت ۱۲۶ مطلب را منتشر کرد که ۸۷ مورد از آن‌ها علناً هجمه به این تفاهم‌نامه بود. بیشترین هجمه آن‌ها نیز در توئیتر (با ۴۱ خبر منفی) است. بی‌بی‌سی فارسی نیز در این مدت ۶۱ مطلب مرتبط با قرارداد ایران و چین را بازنشر داد که ۳۴ مطلب علناً علیه این سند راهبردی است. این رسانه‌ها در حالی با مانور روی کلیدواژه‌هایی مثل «استعمار»، «ترکمن‌چای دیگر» از این همکاری راهبردی یاد می‌کنند که نمونه‌های چنین همکاری‌های بلندمدتی بین کشورهای پیشرفته جهان مسبوق به سابقه است. نکته دیگر آن‌که برخلاف ادعاها، «سند همکاری بلندمدت» برای تبدیل‌شدن به قرارداد باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد. همچنین امضای قرارداد با چین، به معنای عدم همکاری با سایر کشورهای دیگر نیست، بلکه هر زمان کشورهای دیگر قصد تعامل با ایران را داشته باشند، می‌توانند با ایران همکاری کنند.
بقایی قصد فرار از کشور را داشت؟

مهران عبدالله پور وکیل حمید بقایی با اشاره به آخرین وضعیت موکل خود اظهار کرد: پس از تصادفی که موکل بنده در غرب کشور داشت، هم اکنون با اجازه و نظر پزشکی قانونی خارج از زندان در حال تکمیل روند درمان خود است.وی ادامه داد: در حال حاضر روند درمان موکل بنده در منزل انجام می‌شود و تا زمانی که پزشکان تشخیص دهند و او اجازه داشته باشد، در خانه و خارج از زندان می‌ماند.این وکیل دادگستری با اشاره به برخی صحبت‌ها مبنی بر احتمال فرار حمید بقایی اظهار کرد: برخی شایعات وجود دارد که بر اساس آن گفته شده از آنجایی که آقای بقایی غرب کشور تصادف کرده در حال خروج از کشور بوده است، اما اگر کسی قصد فرار از کشور را داشته باشد با خودروی شخصی خود این کار را انجام می‌دهد؟عبدالله پور گفت: آقای بقایی را همه می‌شناسند و او با خودروی شخصی خود به غرب کشور رفته بود، پس اینکه گفته می‌شود قصد فرار داشته عقلانی نیست.وی ادامه داد: موکل بنده در غرب کشور بزرگ شده و پدر او در کرمانشاه نظامی بوده است، به همین دلیل از فرصت به وجود آمده استفاده کرده تا به سفر برود و همان جا تصادف کرد و اکنون در خانه است.
طعنه‌های سنگین شمخانی به پمپئو

شمخانی در پاسخ به سخنان اخیر وزیر خارجه آمریکا گفت: اعتراف به شکست مقابل ایران قدرتمند بهتر از لاف‌های احمقانه و بی پشتوانه است.دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پاسخ به ادعاهای اخیر مایک پمپئو نوشت: "پمپئو گفته است ما از اساس تغییر رفتار داده ایم، چون دربرابر آنها فقط قدرت جواب می دهد نه مماشات. بیش از ۴۰ سال است که همه قدرت خود را برای شکست ایران به کار برده اما همچنان ناکام هستید. اعتراف به شکست مقابل ⁧ ایران قدرتمند⁩ بهتر از لاف‌های احمقانه و بی‌پشتوانه است."مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده طی سخنانی بامداد شنبه گفت: دولت آمریکا پس از خروج از برجام به کلی سیاست جدیدی را در قبال ایران در پیش گرفته است. ما از اساس اقدام به تغییر رفتار و روش مقابله با ایران کرده‌ایم.
بورل: برجام باید حفظ شود
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی بر اهمیت حفظ برجام تاکید کرد. جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در صفحه توییترش به گفت و گو پیرامون اهمیت توافق هسته ای ایران در یک کنفرانس اشاره کرده و نوشت: در پنجمین سالگرد برجام در کنفرانس گفتمان مدیترانه ای
۲۰۲۰ درباره این توافق صحبت کردم.بورل در ادامه گفت: ما باید این توافق را حفظ کنیم و من به فعالیتم به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام ادامه خواهم داد.

اخبار روزانه:

* الحشدالشعبی از پاک‌سازی مناطقی در مجاورت مرز ایران خبر داد و اعلام کرد، در ۱۴ نقطه مختلف استان «دیالی» دست به عملیات زده و توانسته ۶۰ کیلومترمربع از مناطق صعب‌العبور این استان را از وجود تروریست‌ها پاک‌سازی کند.

*شاخصه­های تحلیل­های مشروع کدام است؟ پاسخ: 1- نداشتن رفتار نامناسب با منتقدین؛ 2- حفظ حرمت افراد؛ 3- حفظ اعتماد عمومی نسبت به نظام؛ 4- عدم اتهام نسبت به دیگران و بیان واقعیات مشروع؛ 5- سعه‌صدر و اجتناب از نارواگویی؛6- بیان موفقیت­های نظام؛ 7- عدم کاربرد شیوه­های انتقادی دشمن­پسندانه.
*معاون حقوقی وزارت امور خارجه گفت: جعبه سیاه هواپیما اوکراینی به پاریس منتقل شد. «محسن بهاروند»، معاون حقوقی وزارت امور خارجه، در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت جعبه سیاه هواپیمای مسافربری بویینگ
۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین که بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران، پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران به مقصد کی‌یف، هدف قرار گرفت، گفت: جعبه سیاه دیروز توسط مسئولین سازمان هواپیمایی کشوری و یک نفر از قضات به پاریس منتقل شد و روز دوشنبه عملیات خوانش آن شروع خواهد شد. در این رابطه دولت فرانسه همکاری بسیار خوبی با هیات ایرانی داشته است که جا دارد از فرانسه، تشکر کنم.
*عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تکذیب اظهارات منتسب به خود گفت: بنده به هیچ عنوان در مصاحبه تلویزیونی خود موضوع واگذاری جزایر ایران به چینی‌ها را مطرح نکرده‌ام.محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص اظهارات منتشره از سوی وی مبنی بر «واگذاری چند جزیره به کشور چین در قالب یک سند همکاری با این کشور»، اظهار داشت: بنده به هیچ عنوان این موضوع را قبول ندارم که یک واگذاری در حال شکل گرفتن بوده و طرح این موضوع بیشتر شبیه به یک «دیوانگی» است.وی ادامه داد: اگر در مصاحبه اخیر خود نیز به این اشاره کرده باشم، حتما یک خلط کلامی در بیان من رخ داده است
.
*نماینده تهران در مجلس از شکایت
۳۶ نماینده از معاون اول رئیس جمهور بابت انتقال شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت و نقض قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی خبر داد. روح‌الله ایزدخواه درباره شکایت نمایندگان از قانون شکنی جهانگیری و اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: اگر اعمال ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس در صحن علنی به تصویب نمایندگان برسد قطعا موضوع شکایت از معاون اول رئیس‌جمهور را از قوه قضائیه پیگیری خواهیم کرد. وی افزود: نقض قانونی که دولت انجام داده برای نمایندگان مجلس پذیرفتنی نیست، چون قوه مجریه با الحاق شرکت بازرگانی دولتی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی را نقض کرده است.
*وکیل دفتر رئیس جمهور سابق اعلام کرد: به زودی از فردی به نام عباس امیری فر که بی وقفه و به کرات با اشاعه اکاذیب، به تشویش اذهان عمومی پرداخته است، به دادسرا شکایت خواهد کرد. وکیل دفتر رئیس جمهور سابق اعلام کرد: به زودی از فردی به نام عباس امیری فر که بی وقفه و به کرات با اشاعه اکاذیب، به تشویش اذهان عمومی پرداخته است، به دادسرا شکایت خواهد کرد. وی افزود
: این عنصر کذاب ، بارها مطالب دروغ و بی پایه و اساس را به دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور سابق منتسب کرده و رسانه های تحت انقیاد هر دو جناح سیاسی کشور نیز بی محابا به انتشار این مطالب مبادرت کرده اند. او گفت: جعل عنوان، اشاعه اکاذیب، تهمت و افترا عناوین مجرمانه ای هستند که این فرد بارها به آن مبادرت ورزیده و خویشتن داری دکتر احمدی نژاد سبب شده است که او هر بار گستاخانه تر از قبل، این رویه را تکرار نماید.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: