به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۵۳۶
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰
حنیف غفاری:
حامیان صدام و کشورهای غربی که در تقابل با انقلاب اسلامی قرار دارند، خصوصاً آمریکا در مواجهه با ایران هرگونه اقدامی را انجام خواهند داد، حتی اگر آن اقدام ضد حقوق بشر باشد.

آمریکا در تقابل با ایران از هیچ اقدامی حتی ضد حقوق بشری دریغ نمیکند

12 تیر سال 1367 حمله موشکی آمریکا از ناو جنگی یو.اس.اس وینسنس به هواپیمای مسافربری ایرباس ایران در آبهای خلیجفارس انجام و منجر به شهادت تمامی سرنشینان آن شد. خبرنگار ما در خصوص ابعادی از این حمله با حنیف غفاری، کارشناس مسائل سیاسی، گفتگو کرد که در ادامه میخوانید.

این حمله موشکی با چه توجیهی از سوی آمریکا صورت گرفت؟

آمریکا دست به اقدامات غیر متعارفی زد تا بتواند در جنگ نوعی بازدارندگی علیه ایران ایجاد کند، زیرا دستاوردهای رزمندگان دفاع مقدس معادلات راهبردی آمریکا و موازنههایی را که آمریکا در جنگ تحمیلی در حمایت از صدام در نظر گرفته بود تغییر داد و از افتادن خاک کشورمان به دست دشمن بعثی و حامیانش جلوگیری کرد. اینگونه اقدامات هم برای تضعیف روحیه ایران و مخابره کردن این پیام به جمهوری اسلامی ایران بود که حامیان صدام و کشورهای غربی که در تقابل با انقلاب اسلامی قرار دارند، خصوصاً آمریکا در مواجهه با ایران هرگونه اقدامی را انجام خواهند داد، حتی اگر آن اقدام ضد حقوق بشر باشد.

به شاهد مثالی اشاره کنید که این حمله اشتباهی نبوده است.

بعدها تقدیری که از فرمانده ناو جنگی یو.اس.اس وینسنس صورت گرفت مشخص کرد این کار کاملاً محاسبهشده، عامدانه و وقیحانه از سوی مقامات آمریکایی بوده است. آنها هیچگاه حاضر نشدند بابتش عذرخواهی کنند و تبعات این اقدام را بپذیرند. همین موضوع مصیبت و جنایت دیگری است.

آمریکا مدافع حقوق کدام بشر است؟

مفهوم حقوق بشر انتزاعی است. به این معنا که کشورهای غربی در قاموس و ادبیاتشان حدود و ثغوری برای آن قائل نیستند. در اینجا مفهومی به نام منافع غرب وجود دارد. حقوق بشر متغیری وابسته به منافع غرب محسوب میشود. بر این اساس اگر حقوق بشری که مد نظر غربیهاست در راستا و در انطباق با منافعشان باشد از آن دفاع میکنند و خود را حامی آن نشان میدهند، اما اگر برخلاف منافع آنها باشد خودشان به اصلیترین بانیان نقض همان قوانین و قواعدی تبدیل میشوند که مدعی عمل به آن هستند. این موضوع فقط در انحصار آمریکا نیست. الان میبینیم مطابق اصلیترین قواعد حقوق بشری در جنگ یمن کشتار و نسلکشی کودکان اتفاق میافتد، ولی مقامات آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی به علت منافعی که از صادرات سلاح به عربستان کسب میکنند جلوی مطرح کردن اتهامات عربستان در شورای امنیت را میگیرند. همه اینها نشان میدهد حقوق بشر ابزاری در دست سران غربی است. بنابراین در ادعای مقامات آمریکایی و اروپایی ارزش اعتباری ندارد.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: