به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۵۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
افزایش نرخ ارز و تنش در بازار لوازم خانگی و اقلام دیگر در کنار بالا رفتن قیمت‌های کالاهای اساسی و نگرانی از افزایش قیمت خازن‌های سوخت و انرژی التهاب بازار را به سمت ناآرامی‌های دیگر رهنمون می‌کند. رصد بازار هم البته نشان می‌دهد با صدور دستور دولتی صرف قیمت‌ها کنترل نمی‌شود.

رضوانه باهری- این روزها افزایش قیمت بیش از آنکه ماهانه، هفتگی و یا روزانه باشد ساعتی شده است، کافی است حوالی ساعت یازده صبح کرکره بازار بالا برود آن وقت است که از اقلام لوکس تا کالاهای اساسی مورد نیاز مردم دستخوش تحولات و نوسانات بازار میشود و در فرایندی مبهم نبض بازار دستخوش تغییر شده و مردم شاهد گرانی و افزایش قیمت افسارگسیخته اجناس هستند این درحالی است که نهادها و سازمانهای گوناگون نظیر سازمان بازرسی کل کشور، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرفکنندگان و... بارها مدعی کنترل قیمتها در بازار شدهاند اما در عمل شاهد این مقوله نیستیم و گویا دولت و مجموعههای مختلف که برای این کار در نظام اقتصادی کشور وضع شدهاند و مطابق اصل 90 شورای سیاستگذاری رقابت در زمینه کنترل قیمتها فعال باشند اما انفعال و رهایی بازار نرخها بیش از هرچیز فشار اقتصادی مضاعفی به مردم و مصرفکنندگان وارد میآورد.

ناظرین بیاثر

افزایش نرخ ارز و تنش در بازار لوازم خانگی و اقلام دیگر در کنار بالا رفتن قیمتهای کالاهای اساسی و نگرانی از افزایش قیمت خازنهای سوخت و انرژی التهاب بازار را به سمت ناآرامیهای دیگر رهنمون میکند. رصد بازار هم البته نشان میدهد با صدور دستور دولتی صرف قیمتها کنترل نمیشود.

هرچند بارها وزیر صمت مدعی کنترل لحظهای قیمتها شده است اما رصد بازار بر خلاف این موضوع صدق میکند و ناظرین بیاثر در حوزه قیمتگذاری، خود را در شبکه سیاستگذاری و اجرا نشان میدهند. ناگفته نماند که مطابق اظهارات اهالی دولت قرار نبود هیچ افزایش قیمتی تا پایان 98 در کار باشد اما درست برخلاف این اظهارات 98 با افزایش قیمت و 99 با انفجار نرخهای بازار روبرو بودیم و اگر نهادهای نظارتی وارد عرصه نشوند این افزایش بیمهابا باعث ایجاد تنش خواهد شد.

شاید قوه قضائیه

شاید بتوان اقدام قوه قضائیه در نظارت بر قیمتها را نقطه امیدبخش دانست این نظارت ممکن است از طریق امکانات قوه، سبب فعالسازی نهادهای بیاثر نظارتی شود چنانچه ورود شورای رقابت به بحث قیمت خودروها تأثیرگذار بوده و به تعبیر آیتالله رئیسی هرجا نظارت جدی صورت گیرد، حتما کارساز خواهد بود. اما به هر ترتیب خلأ ورود دولت در بحث اجراییسازی قوانین و همچنین سرخط کردن ناظران اینبار از سوی قوه قضائیه میتواند نقطه روشنی برای بهبود اوضاع معیشتی مردم و سبد خرید آنها در شرایط فعلی باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: