به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۵۱۵
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
قول رئیس جمهور فعلی که دیگر نقل عام و خاص است که «آنچنان اقتصادی ایجاد کنند که مردم به آن یارانه ای که می‌گرفتند دیگر احتیاجی نداشته باشند» اما ظاهرا در این هفت سال به گونه ای شرایط ایجاد شد که همان قلیل یارانه نیز جواب نان مصرفی خانوار را هم نمی‌دهد

مهدی رشیدی- همانطور که میدانید نهاد خانواده بنیادیترین رکن اجتماعی است که استحکام آن بنیان اجتماع و تزلزل آن تزلزل بنیادهای اجتماعی است. این رکن اجتماعی نیز مانند ارکان دیگر دارای زیربناهایی است که یکی از مهمترین آنها زیربنای اقتصاد خانواده یا همان معیشت است.

معیشت خانواده

با بررسی هفت سال ریاست جمهوری و تشکیل دولت فعلی ، جدای از بررسی عملکرد اقتصادی دولت، آنچه محرز است سبد معیشت خانوار است که کماکان رو به زوال و کوچکتر شدن است که یکی از دلائل اصلی آن تورم متراکمی است که گریبانگیر اقتصاد بی سامان است . در این میان بنیان خانواده ایرانی شاید با کم و کاستی ها به نوعی و با اغماض بتواند خود را با شرایط موجود تنظیم نماید اما بنیان اقتصاد خانواده رابطه مستقیم با کار و تهیه روزی خانواده است، دارد.

* وعده های دولت

قول رئیس جمهور فعلی که دیگر نقل عام و خاص است که «آنچنان اقتصادی ایجاد کنند که مردم به آن یارانه ای که میگرفتند دیگر احتیاجی نداشته باشند» اما ظاهرا در این هفت سال به گونه ای شرایط ایجاد شد که همان قلیل یارانه نیز جواب نان مصرفی خانوار را هم نمیدهد. به هر حال هر چند سبد معیشتی کوچک گردیده و اقوال رئیس جمهور هم کم اعتبار، بررسی رسمی نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال تا زمستان سال ۹۸، با اعلام میزان متوسط کشوری ۱۷/۸ درصد بوده است که البته به اعلام رسمی اکتفا شده و سعی در شفافیت بیشتر در این موضوع را نداشته ایم. این مسئله یکی از تهدیدات جدی بنیاد خانواده را تشکیل میدهد.

خسارت به خانواده

افزایش نرخ ارز در هفت سال گذشته یعنی از ابتدای دولت تبدیر وامید که ارز ۳۰۰۰ تومان را تحویل گرفت تا به امروز که نرخ ارز ۱9۰۰۰ تومان رسیده است بسیاری بر بحران اقتصادی افزوده به طوریکه شش برابر شدن نرخ ارز و به تبع آن تورم حاصل خوراک ، پوشاک ، مسکن و ... اند که از آن قطعا یکی از آسیب های جدی نظام اقتصادی خانواده است. در هر صورت بیکاری، گرانی و تورم، عدم رشد کافی دستمزدها و ... نوک پیکان را به سمت اقتصاد خانواده نشانه رفته است.

از سویی دیگر فشار های بین المللی و تحریم ها، فرو پاشی اقتصاد خانواده های ضعیف، افت ارزش پول ملی، سوء مدیریت و فساد اقتصادی برخی مسئولان، شکاف طبقاتی، اقتصاد رانتی، محدودیت ذخایر ارزی کشور ، سرعت بالای رشد نرخ تورم، عدم توجه به اقتصاد مقاومتی، عدم توجه کافی به اتکای کامل به تولید داخلی و عدم تحقق رویکرد های سیاست خارجی دولت و... شرایط تحمل را برای مردم به شدت دشوار میکند و چه بسا ممکن است همسویی این شرایط و فشار مضاعف اینبار به جای بحران سیاسی داخلی منجر به بحرانها و آشوب های اقتصادی داخلی شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: