به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۵۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
اخبار 24 ساعت گذشته:


بیانیه مهم کمیسیون امنیت ملی مجلس

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای در واکنش به قطعنامه شورای حکام، تصریح کرد: «شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صدور قطعنامه سیاسی و غیرحرفه‌ای خود علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در روز ۳۰ خردادماه (۱۹ ژوئن ۲۰۲۰) که فاقد وجاهت حقوقی و فنی است، مرتکب اشتباهی فاحش شد.» این بیانیه می‌افزاید: «طبق مقررات، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجاز نیست داده‌های سرویس‌های جاسوسی، علی‌الخصوص آنچه بر مبنای ادعاهای واهی رژیم نامشروع صهیونیستی باشد را پایه درخواست‌های خود برای دسترسی قرار دهد. جهانیان بدانند که درصورتی‌که ایران به درخواست دسترسی بر مبنای این اطلاعات پاسخ مثبت دهد رویه غلطی علیه همه کشورها بنیان گذاشته خواهد شد. مجلس شورای اسلامی در ماده ۶ از "قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" مصوب سال ۱۳۹۴، همکاری دولت ایران با آژانس را منوط به رعایت مصالح ملی کرده است و اکنون با توجه به قطعنامه مغرضانه شورای حکام، کمیسیون امنیت ملّی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راستای صیانت از حقوق مسلم ملت ایران، طرح "الزام دولت جمهوری اسلامی ایران به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی" را تهیه و برای تصویب به صحن علنی مجلس ارائه می‌کند
نظر شورای نگهبان درباره اعتبارنامه «تاجگردون

آیت‌الله جنتی در نشستی با نمایندگان مجلس، گفت: «‌از هر تصمیمی که مجلس در خصوص اعتبارنامه «تاجگردون» بگیرد حمایت می‌کنیم». «نیک‌بین» عضو کمیسیون تحقیق این خبر را اعلام کرد و افزود: «آیت‌الله جنتی عنوان کرد که من خیلی خوشحالم از اینکه عدالت‌خواهانی محکم و استوار در مجلس پیدا شده‌اند. سخنگوی شورای نگهبان هم در ادامه جلسه تأکید کرد که برخی مستندات مربوط به بعد از زمان بررسی صلاحیت منتخب مردم گچساران بوده است و ما برخی اسناد را در زمان تأیید صلاحیت ایشان بررسی نکردیم
درآمد خانوار ۶ میلیون جلوتر از هزینه‌اش است

بررسی‌ها نشان می‌دهد که متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار شهری ۴۷ میلیون و ۴۳۷ هزارتومان بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل (۱۳۹۷) ٢٠.٦ درصد افزایش نشان می‌دهد. از هزینه کل سالانه خانوار شهری۱۱ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان با سهم ٢٤.٨ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۳۵ میلیون و ۶۸۵ هزار تومان با سهم ٧٥.٢ درصد مربوط به هزینه‌های غیرخوراکی بوده است. اما متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۵۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به سال قبل، ٢٤.٤ درصد افزایش داشته است.


لایو اینستاگرام زیر ذره‌بین ماست

رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ می‌گوید، بررسی و رصد فضای مجازی از سال گذشته به‌صورت ویژه و تخصصی در دستور کار این سازمان قرار دارد. علی ذوالقدری افزوده که پلیس امنیت در هماهنگی با دستگاه قضایی برخی را احضار کرده و با بعضی برخورد قانونی کرده است. ایسنا به نقل از ذوالقدری می‌نویسد: «در زمینة رفتار مبتذل و ناشایست یا سخنان مستهجن در لایو‌های اینستاگرامی قطعاً برخورد خواهیم کرد. ما با دستگاه قضایی هماهنگ هستیم و اشرافیت خوبی در این فضا داریم.» رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ توضیح داده که اقدامات آن‌ها تخصصی است و ربطی به پلیس فتا ندارد که به‌صورت عمومی کارش را انجام می‌دهد.

چه کسانی هنوز به ترامپ اعتماد دارند؟

تاجزاده با مطرح کردن موضوع تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان، این اتفاق را نتیجه عملکرد دولت پنهان می‌داند که موجب شده است، کشور از همکاری‌های بین‌المللی و حتی از همکاری با نزدیک‌ترین دوستان و همسایگان خود محروم شود. این فعال اصلاح‌طلب در ادامه با انتقاد از رهبر انقلاب، مدعی است که اگر رهبری در جریان انتخابات مجلس یازدهم به مشارکت حداقلی و نتیجه تضمینی رضایت نمی‌داد و راهبرد تحریم‌شکنی را جایگزین آزادی‌هراسی و اصلاحات‌ترسی نمی‌کرد، مشارکت پرشور مردم می‌توانست در اراده ترامپ خلل، و در دیوار تحریم‌ها ترک ایجاد کند. هرچند سیاست اصلاح‌طلبان از دولت خاتمی تاکنون سیاست «کی بود کی بود، من نبودم» و انداختن تقصیر به گردن این‌وآن بوده است ولی در خصوص مواضع اخیر تاجزاده باید گفت آیا آقای روحانی که کاندیدای مطلوب جریان اصلاحات بود، هیچ نقشی در اوضاع کنونی کشور نداشته است؟! مگر همین دولت تدبیر و امید نبود که هفت سال کشور را معطل رسیدنِ توافق با کشورهای غربی کرد و گسترش روابط با همسایگان را به فراموشی سپرد. جریان اصلاحات ۴ سال ناتوانی خود را گردن دولت قبلی و ۴ سال دوم را با ابهام‌افکنی نسبت به دولت پنهان سر کرد، و حالا که این جریان جایگاه اجتماعی خود را از دست داده است به دنبال آن است که مشکلات کشور را متوجه مدیریت رهبری کند!

ریزش آرای اصلاح‌طلبان بی سود هم نیست!

عکس یک روزنامه آرمان گفتگو با مصطفی تاجزاده، محکوم امنیتی سال ۸۸ است با تیتر «اصولگرایان از ریزش آرای اصلاح‌طلبان ضرر می‌کنند». روشن نیست اصولگرایان قرار است از کاهش آرای اصلاح‌طلبان چه ضرری ببینند. در متن گفتگو، اما خبری از ضرر کردن اصولگرایان نیست و روشن می‌شود که روزنامه آرمان جمله تاجزاده را به میل خود تغییر داده است. تاجزاده در بخشی از این گفتگو می‌گوید: «جناح رقیب باید بداند که نارضایتی مردم از اصلاح‌طلبان به نفع آن‌ها تمام نمی‌شود. آرای آن‌ها در انتخابات اخیر هیچ تفاوتی با انتخابات سال ۹۴ ندارد و این نشان می‌دهد ریزش آرای اصلاح‌طلبان به نفع اصولگرایان نبود و باعث رویش آرای آن‌ها نیست. امید چندانی ندارم که این صحبت‌ها شنیده شود و فکر می‌کنم آن‌ها در فضای دیگری سیر می‌کنند؛ چنان‌که حتی انتخابات مجلس نیز نتوانست آن‌ها را از خواب بیدار کند، همانطور که اتفاقات سال‌های قبل نتوانسته آن‌ها را درست متوجه وضعیت بکند.» تاجزاده می‌گوید ریزش آرای اصلاح‌طلبان به نفع اصولگرایان نیست، اما نمی‌گوید ضرر می‌کنند و تفاوت این دو جمله واضح است.نکته جالب آنکه اینگونه هم نیست که ریزش آرای اصلاح‌طلبان به نفع اصولگرایان نباشد؛ اولاً ریزش آرای اصلاح‌طلبان نشان می‌دهد مردم حداقل بخشی از نقد‌ها در مورد اصلاح‌طلبان را پذیرفته‌اند و همین امر دستاورد کمی نیست. ثانیاً ریزش آرای اصلاح‌طلبان احتمال پیروزی انتخاباتی اصولگرایان را بالا می‌برد، آنچنان که اصلاح‌طلبان یک عمر با کار سلبی و ریزش آرای اصولگرایان سعی کردند پیروز انتخابات باشند.

موضع دموکرات‌ها درباره بازگشت به برجام تغییر کرده است

«آسیاتایمز» گزارش داد: «دموکرات‌ها دو سال پیش با خروج آمریکا از برجام مخالفت کردند، بااین‌حال به نظر می‌رسد اکنون موضعشان را تغییر داده‌اند. وقتی جو بایدن اعلام کرد که قصد دارد برای انتخابات نامزد شود، نخستین گزینه او برای مشاور سیاست خارجی، جیک سالیوان بود. سالیوان یکی از طرفداران سرسخت برجام بود، اما اخیراً اعتراف کرده که «فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا قابل‌توجه‌تر از آن چیزی بوده که آن‌ها پیش‌بینی می‌کرده‌اند.» وی در جایی دیگر هم گفته است: «تصور کاهش عمده تحریم‌ها از سوی آمریکا بدون دریافت ضمانت‌هایی از ایران مبنی بر آغاز مذاکره فوری بر سر توافقی متعاقب که در آن دست‌کم چارچوب‌های زمانی توافق بسط داده‌شده و مسائل مربوط به راستی‌آزمایی و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما حل شده باشند، غیرعملی استچند روز پیش هم «بلینکن»، یکی از مشاوران «بایدن» بر حفظ تحریم‌ها علیه ایران تا زمان رسیدن به توافق هسته‌ای «قوی‌تر» با ایران تأکید کرده بود.
دستور فوری دولت برای معرفی نماینده ویژه اقتصاد مقاومتی

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه جدید خود خطاب به همه اعضای کابینه از آن ها خواسته است برای سرعت بخشیدن به اجرای پروژه ها و برنامه های مربوط به اقتصاد مقاومتی در دولت، درخصوص تعیین نماینده تام الاختیار –در سطح معاون وزیر یا همتراز او- اقدام کنند. طبق این نامه، همه مخاطبان باید ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ، با قید فوریت برای صدور حکم فرد منتخب و معرفی او به دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اقدام کنند.

روایت تلخ از نحوه رسیدگی به تاکسی های زرد

گزارش روزهای اخیر یک مقام مسئول در کابینه به تعدادی از مدیران ریاست جمهوری نشان می دهد مشکلات نوسازی ناوگان حمل و نقل مسافری طی دو سال اول دولت فعلی، منجر به فرسودگی بیش از 60 درصد ناوگان تاکسیرانی کشور شده و در صورت ادامه این روند، درصد مذکور به حدود 70 درصدخواهد رسید که علاوه بر نارضایتی دارندگان این خودروها، باعث کاهش سطح خدمات رسانی به مردم نیز خواهد شد و حتی بیش از هزار تاکسیران، به رغم اسقاط خودروی فرسوده و واریز وجه، به علت تحویل نشدن خودروی جدید، مدت ها بیکار مانده اند.

بازی چکش و موش دیگر فایده ندارد

کارشناس و تحلیلگر ارشد مؤسسه آمریکایی کیتو و دستیار ویژه سابق رونالد ریگان، با انتشار یادداشتی در پایگاه آمریکایی «ضدجنگ» نوشت: «آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به یک غول عصبانی تبدیل شده است. واشنگتن تقریباً هرروز دستوراتش را به دنیا صادر می‌کند؛ اما احکام آمریکا معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. این وضعیت منجر به خواسته‌های بیشتر و سخت‌گیرانه‌تر شده و مقاومت بیشتری را به دنبال داشته است.» «داگلاس باندو» می‌نویسد: «اخیراً نیز یاوه‌سرایی‌های بیهوده دولت آمریکا، ناوگان نفت‌کش‌های تهران به مقصد ونزوئلا را هدف قرار داد. این نقل‌وانتقال، دولت آمریکا را به‌شدت برآشفت، چراکه آرزوهای آن در مورد هر دو پایتخت را هم‌زمان نقش بر آب کرد. ونزوئلا و ایران، هر دو تهدید کردند که در صورت انجام چنین کاری توسط آمریکا، مقابله‌به‌مثل خواهند کرد. کاراکاس از قابلیت چندانی برای جلوگیری از اقدامات آمریکا برخوردار نیست و چنین اقدامی از سوی آن، احتمالاً به ازکارافتادن یا غرق شدن کشتی‌هایش توسط نیروی دریایی آمریکا منجر خواهد شد؛ اما ایران ثابت کرده که می‌تواند ترافیک نفتی در خلیج‌فارس را مختل کندبن کاهیل از مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی نیز می‌گوید: «این وضعیت تقریباً به یک بازی چکش و موش تبدیل‌شده که در آن، هر بار که معامله‌ای غیرقانونی با شرکت ونزوئلا اتفاق می‌افتد، دولت آمریکا تلاش می‌کند تحریم‌هایی را بر آن وضع کند؛ اما این تحریم‌ها بازده نزولی دارند. دیگر نهادی برای تحریم کردن باقی نمانده است
بحران مسکن؛ رواج هم‌خانگی دو خانوار در یک واحد

ایلنا می‌گوید به دلیل مشکلات مالی، درخواست اجاره مسکن به صورت هم‌خانگی بالا رفته است. ایلنا می‌نویسد به خاطر جهش کرایه‌ها و ناتوانی مردم از پرداخت اجاره، مدتی است زندگی دو خانواده در یک واحد مشاهده می‌شود. حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، اما چنین چیزی را تایید نکرده و گفته که این موضوعات در معاملات فراگیر نیست: «در حال حاضر وقتی محل سکونت جدا از خانواده همسر یکی از شروط ازدواج است، پذیرش این که دو خانواده غریبه در یک منزل زندگی کنند سخت است.» عقبایی می‌گوید هرچند مستاجران در فشار و تنگنا هستند، این خبر‌ها بزرگنمایی است و مشاوران املاک نیز برای تنظیم قرارداد در این زمینه‌ها اقدام نمی‌کنند. با این همه، او تصدیق کرده که از نظر قانونی، اجاره یک واحد به دو خانواده اشکالی ندارد.

عدم حذف کشتی فرنگی از المپیک

با اعلام سرویس خبری اتحادیه جهانی کشتی، رشته کشتی فرنگی از بازی‌های المپیک 2024 حذف نمی‌شود. سرویس مطبوعاتی اتحادیه جهانی کشتی (UWW) اعلام کرد هیچ نگرانی در مورد محرومیت کشتی فرنگی از برنامه رقابت‌های بازی‌های المپیک سال 2024 در پاریس وجود ندارد. نناد لالوویچ رئیس اتحادیه جهانی کشتی گفت: کشتی فرنگی همیشه و مطابق معمول در برنامه‌های المپیک پاریس در سال 2024 وجود دارد و تا سال‌های آینده نیز در برنامه المپیک باقی خواهد ماند.

اخبار روزانه:
*
در نامه‌ای که روز گذشته به فدراسیون فوتبال کشورمان رسیده، فدراسیون جهانی (فیفا) توضیحاتی را درباره اصلاح اساسنامه ارسالی داده و آن را بازگردانده است. این نهاد اعلام داشته که "لازم است اصلاحات برای رعایت کامل الزامات فیفا انجام شود" و برای این هدف نیز تا ۲۸ ژوئن (هشت تیر ماه) به فدراسیون فرصت داده تا تغییرات مورد نظرش را اعمال کند.

* فرمانده نیروی زمینی سپاه در رزمایش اقتدار شهدای کُرد مسلمان، از آغاز مرحله نهایی این رزمایش در منطقه عمومی کردستان خبر داد و اظهار داشت: «منطقه رزمایش ابعاد بسیار وسیعی از منطقه را که بیشتر آن از مرز شمال شرق عراق است، در برمی‌گیرد.» سردار پاکپور از هدف قرار دادن عقبه‌ها و مقرهای تروریست‌ها در نقاط پیرامونی رزمایش خبر داد و افزود: «در سال‌های قبل نیز این عملیات‌ها باهدف پاک‌سازی منطقه از لوث تروریست‌ها و اشرار صورت می‌گرفت و درواقع ضدانقلاب و حامیان امنیت دریافته‌اند که ما در موضوع امنیت کشور و ملت ایران با کسی تعارف نداریم

*نماینده مردم شوش در مجلس، گفت: «با عنایت رئیس قوه قضائیه حقوق کارکنان نیشکر هفت‌تپه تا چند روز آینده پرداخت خواهد شد. به‌منظور رفع دائمی چالش این شرکت، با توجه به بدهی‌هایی که به سازمان تأمین اجتماعی دارد، امیدواریم بتوانیم نیشکر هفت‌تپه را به این سازمان واگذار کنیم

*شخصی در گذشته سهام شرکتی را خریده و خمس آن را پرداخته، الآن پس از گذشت سال‌ها که قیمت سهام ترقی زیاد نموده فروخته و در مؤونه زندگی خرج نموده است، آیا مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش خمس دارد؟ پاسخ‌: اگر فروش و تبدیل به مؤونه، قبل از سر سال خمسی صورت گرفته است، مابه‌التفاوت خمس ندارد و الّا خمس دارد.

* علی صوفی، وزیر دولت اصلاحات و از اعضای شورایعالی سیاستگذاری به خبرآنلاین گفت: اصلاح طلبان همانند اصولگرایان مجال حضور و شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ را نخواهند یافت. نظارت شورایعالی سیاستگذاری بر نمایندگانش در مجلس به شکل توصیه اخلاقی یا میثاق نامه بود. عارف تصمیم جدی برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ دارند و شواهد نشان می‌دهد، برای این کار عزم جدی نیز دارند. آقای خاتمی تا کنون در جریان اصلاحات داعیه رهبری نداشته‌اند و جایگاهشان فراتر از یک جایگاه تشکیلاتی است. در انتخابات ۱۴۰۰ باید با کاندیدای اصلاح طلب وارد میدان شویم، مردم کاندیدای غیر اصلاح طلب را از ما نمی‌پذیرند. خاتمی گزینه حداکثری اصلاح طلبان است، اما شاید به خاطر شرایط سنی ردصلاحیت شود. جریان اصلاحات برنامه جدی برای ریاست جمهوری دارد و البته شورای شهر تهران را نیز نمی‌خواهد از دست بدهد.
* تازه‌ترین جلسه ستاد پیگیری شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در وزارت امور خارجه برگزار شد. به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، تازه‌ترین جلسه ستاد پیگیری شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی روز سه شنبه با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، سید صادق خرازی رییس ستاد، زینب سلیمانی رییس بنیاد شهید حاج قاسم سلیمانی و سایر اعضای این ستاد ملی از نهاد‌های مختلف در وزارت امور خارجه برگزار شد.نیرو‌های آمریکایی در عراق در اقدامی جنایتکارانه به دستور «دونالد ترامپ» بامداد جمعه
۱۳ دی ۹۸ در حومه فرودگاه بین المللی بغداد در غرب پایتخت عراق، سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را ترور کردند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: