به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۵۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

ششمین کشتی ایرانی در ونزوئلا پهلو گرفت

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گزارش داد که کشتی باری «گلسان» متعلق به خطوط کشتیرانی ایران بعد از 36 روز، دوشنبه در بندر لاگلوئرا پهلو گرفت. پیشتر سفارت ایران در ونزوئلا در توئیتی تأیید کرد که این کشتی باری حامل مواد غذایی جهت افتتاح نخستین فروشگاه بزرگ ایران در ونزوئلا است. سفارت ایران در ونزوئلا اعلام کرد که هدف دیگر این مأموریت، تداوم روابط دوستانه بین دو کشور است. وبگاه شبکه خبری «تله سور» نیز به مصاحبه سفیر ایران با رسانه‌های ونزوئلایی در روز دوشنبه اشاره کرد که حجت‌الله سلطانی تأیید کرده بود، بار حامل کشتی ایرانی مواد غذایی است و قرار است ایران یک فروشگاه در این کشور افتتاح کند.

با روحانی به عقب برگشتیم!

«مصطفی تاجزاده» فعال اصلاح‌طلب و از محکومین فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه همدلی گفت: «یکی از علت‌های افزایش نارضایتی عمومی از نظام و ناامیدی از اصلاحات اشتباهات آقای روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری ازجمله در چینش همکاران و مدیران ارشد و انتخاب برخی افراد ضعیف یا حاشیه‌دار و قطع ارتباط عملی با هواداران و بدنه اجتماعی حامیان و رها کردن آن‌ها، عدم پیگیری فعال وعده‌های سیاسی خود [بوده است] به‌گونه‌ای که این برداشت را در قشرهایی ایجاد کرده است که وی فقط به رأی آن‌ها نیاز داشت و به همراهی و حمایت آن‌ها نیاز ندارد». تاجزاده در ادامه گفت: «خروج‌ ترامپ از برجام و اعمال تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران، وضعیت اقتصادی کشور را عملاً به شرایط دو سال آخر دولت احمدی‌نژاد برگردانده و به سقوط ارزش پول ملی انجامیده است». تاجزاده با اذعان به عملکرد غیرقابل‌دفاع دولت روحانی، اعتراف کرده است که وضعیت اقتصادی فعلی کشور به‌مراتب از سال‌های ۹۰ و ۹۱ بدتر است. یکی از شعارهای اصلی روحانی در انتخابات این بود که «به عقب برنمی‌گردیم»؛ حالا تاجزاده به‌عنوان حامی دولت اذعان کرده است که با روحانی به عقب برگشتیم. تاجزاده ضعف مدیریتی دولت روحانی که برآمده از اندیشه اصلاحات بود را پذیرفته ولی درعین‌حال دلایل آن را در مصادیق می‌یابد، درحالی‌که علت اصلی عدم موفقیت دولت، خوش بینی حداکثری دولت به مذاکرات و اعتماد به قول‌و‌قرارهای برجامی بود که مدیریت کشور را حدود شش سال معطل نگه داشت.
بازار ارز متعادل می‌شود

علی آقامحمدی، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اعلام کرد: «بازار ارز متعادل می‌شود، علت هم این است که یکسری منابع ارزی در کشورهایی نظیر عراق وجود دارد که در آینده بر خواهد گشت. بانک مرکزی قدرت مداخله در بازار ارز را دارد و می‌تواند با تزریق اسکناس نرخ ارز را مدیریت کند، اما قرارش بر این نیست که این نوسان را با اسکناس حل کند. بانک مرکزی فعلی قوی‌ترین بانک مرکزی در تأمین اسکناس است و ذخایر بسیار خوبی در حوزه طلا و ارز دارد
بانویی که زیبایی حجاب مسلمانش کرد

«لیلا حسین» نام بانویی است که در مصاحبه با شبکه «اهل‌البیت تی‌وی» می‌گوید، به خاطر شیفتگی به زیبایی‌های حجاب، از دین یهودی به اسلام مشرف شده است. وی می‌گوید: «نخستین چیز که الهام‌بخش من بود، قرآن بود. کلیه شواهدی را که من پیدا کردم نشان‌دهنده این بود که این، یک دین حقیقی است
احکام بورس

سهامی که با سودهای سال خریداری شده است، حکم خمس آن چه می‌شود؟ پاسخ‌: پرداخت خمس قیمت همه سهام واجب است.

برخورد فانتزی با بیانیه سه کشور متخاصم

در روزهای گذشته، وزرای امور خارجه کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در پایان نشست سه‌جانبه‌ای که پس از تصویب قطعنامه پیشنهادی آن‌ها علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار کردند، طی بیانیه‌ای گستاخانه بار دیگر مدعی حمایت از برجام شده و از ایران خواستند که تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را به‌طور کامل رعایت کند. اعضای اروپایی برجام در مواجهه با ایران یک روز بیانیه می‌دهند و روز دیگر زمینه صدور قطعنامه ضدایرانی را فراهم می‌کنند، ولی در سوی مقابل، دستگاه دیپلماسی صرفاً به توئیت زنی بسنده می‌کند! تبدیل امر حکومت‌داری به موضوع توئیترنویسی باعث می‌شود که سطح راهبردی موضوع به سطح مجازی و فانتزی تنزل کند. این در حالی است که؛ در مقابل اقدامات خصمانه طرف اروپایی، باید از اقدامات شوک‌آور استفاده کرد. ایران در حال حاضر هم محدودیت‌های برجام را اجرا کرده، هم تحریم‌های اقتصادی شدیدتری نسبت به پیش از برجام را تحمل می‌کند، هم قطعنامه علیه آن صادر می‌شود و هم از جانب اروپا و آمریکا متهم به نقض تعهدات می‌شود و در مقابل پاسخ دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنان توئیت است؟!

به زیر کشیدن مجسمه‌ها، یکی پس از دیگری

اعتراضات علیه تبعید نژادی در اروپا و آمریکا هرروز ابعاد جدیدی به خود می‌گیرد. یکی از اتفاقات بی‌سابقه تظاهرات کنندگان به زیر کشیدن مجسمه شخصیت‌های مهم سیاسی و چهره‌های مشهور در ایالت‌های امریکا و برخی شهرهای اروپایی بوده است که اکنون به نماد آشکار معترضین تبدیل شده است. در تازه‌ترین اقدام، معترضان به تبعیض نژادی در آمریکا، با تجمع در اطراف مجسمه «جورج واشنگتن» بنیان‌گذار و اولین رئیس‌جمهوری این کشور در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگان، این مجسمه را واژگون کردند و قبل از کشیدن آن روی زمین، سرش را آتش زدند. هفته گذشته نیز معترضان مجسمه «توماس جفرسون» سومین رئیس‌جمهوری آمریکا را در پورتلند به زیر کشیدند. در ویرجینیا نیز مجسمه «کریستف کلمب» کاشف قاره آمریکا در ادامه اعتراض‌های سرتاسری در ایالات‌متحده به نژادپرستی، پایین کشیده شد. یکی از این مجسمه‌ها متعلق به «فرانسیس اسکات کی» سراینده سرود ملی آمریکا بود. مجسمه دیگر به «اولیس گرانت» تعلق داشت؛ وی در پایان جنگ داخلی آمریکا نقش ایفا کرد و سپس رئیس‌جمهوری این کشور شد. مجسمه «خونیپرو سرا» مسیونر اسپانیایی قرن هجدهم نیز به زیر کشیده شد. وی بومیان آمریکا را مجبور می‌کرد که کاتولیک شوند؛ در غیر این صورت آن‌ها را مجازات می‌کرد.

باید تا می‌توانیم بهانه‌های آمریکا را رفع کنیم؟!

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم «کورش احمدی» نوشت: «قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقطه اوج برخی دشواری‌ها است که طی حدود دو سال گذشته بر روابط ایران و آژانس سایه افکنده است... با توجه به رویه‌ها و سوابق، لحن آن به نسبت ملایم است. در آن از محکومیت، تعیین ضرب‌الاجل، اعلام رسمی عدم پایبندی و ارجاع موضوع به شورای امنیت خبری نیست». این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «ظاهراً هدف آن‌ها (انگلیس، فرانسه، آلمان) در این مرحله، طرح موضوع و زمینه‌سازی برای اقدامات بعدی و درعین‌حال جلوگیری از دادن حربه‌ای قوی به دست امریکا بوده است. اروپا نشان داده که حفظ برجام سیاسی برای منافع امنیتی‌اش مهم است و به‌رغم کوتاهی یا ناتوانی در تأمین منافع اقتصادی ایران، نمی‌خواهد شاهد فروپاشی کامل آن و دست بالا یافتن دولت ترامپ در این حوزه باشد... در چنین شرایطی هدف ایران باید تا حد مقدور گرفتن بهانه از عناصر تندرو در واشنگتن و منطقه باشد». به‌عبارت‌دیگر، منظور و خواسته اعتماد این است که دوباره به طرف‌های اروپایی اعتماد کنیم و با دادن امتیازهای عملی و گرفتن امتیازهای روی برگه، قرارداد برد- برد امضا کنیم و از سوراخ مذاکره با آنان چندباره گزیده شویم!

انتظار از مجلس این نبود!

برخلاف انتظارها اوضاع کمسیون فرهنگی مجلس یازدهم بهتر از مجلس دهم نیست؛ درحالی‌که در پیام رهبر معظم انقلاب به مجلس یازدهم، ″اقتصاد و فرهنگ″ دو اولویت مهم کشور ذکر شده است؛ رها کردن حوزه فرهنگ در اوضاع ″ولنگار″ کنونی و گرایش صرف به حوزه‌های اقتصادی، قطعاً توفیق چندانی به همراه نخواهد داشت؛ چراکه بخشی از بحران‌های اقتصادی ریشه در امر فرهنگ دارد. اصلاح شیوه صحیح مصرف و به‌صورت کلی، ″سبک زندگی مصرف‌گرایانه″ سبب افزایش موفقیت در پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی خواهد شد. از طرف دیگر، زیر‌ساخت‌های عریض و طویل فرهنگ کشور در رویارویی با ″تهاجم و نفوذ فرهنگی″ در باتلاقی عمیق گیر کرده‌ و عاجز از حرکت مانده‌اند؛ لذا اکنون زمان ورود و اقدام جهادی در این عرصه است. کمیسیون فرهنگی جایگاه ″بازماند‌گان از کمیسیون‌های دیگرنیست و نیاز به نمایندگان عالم و شجاع دارد تا بتوانند در برابر تقی‌زاده‌ها و قرارگاه‌های دچار اختلال″ قد عَلم کنند و دست به جراحی گسترده بزنند. چراکه مرحله بعدی ولنگاری فرهنگی، چیزی نیست جز ″فروپاشی فرهنگی″! نمایندگان محترم مجلس! نکند با نحوه چینش کمیسیون فرهنگی، عجز و ناامیدی از اصلاح فرهنگ را القا کنید!
ابزار سیاسی آمریکا برای حمله به حریف

نشریه چینی گلوبال تایمز نوشت: «آمریکا مدت‌هاست که خود را به‌عنوان قدرت برتر می‌بیند و گویی فقط کسانی که مطابق معیارهای آمریکا هستند و به منافع این کشور خدمت می‌کنند، درست‌کارند. حتی آزادی بیانی که آمریکا نسبت به آن خودستایی می‌کند، محدودیت‌های خود را در این کشور دارد. آمریکا برای حمله به دشمنان راهبردی خود ازجمله چین، روسیه و ایران از موضوع حقوق بشر استفاده می‌کند. آنچه آمریکا به آن افتخار می‌کند دقیقاً همان چیزی است که فاقد آن است
ذهنیت شهروندان عربی

گزارش «شاخص افکار عمومی جهان عرب» که در سال 2018 توسط «مرکز عربی تحقیقات و مطالعات سیاستی» منتشر شده است، حاصل اجرای نظرسنجی در 11 کشور عربی (عربستان سعودی، اردن، کویت، عراق، فلسطین، مغرب، لبنان، سودان، مصر، تونس و موریتانی) با بیش از 18830 نمونه به‌صورت مصاحبه حضوری و چهره به چهره از تاریخ آذر 1396 تا فروردین 1397 است. 90 درصد از پاسخگویان در این نظرسنجی، رژیم صهیونیستی را تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه می‌دانند. امریکا (84 درصد)، ایران (66 درصد)، روسیه (57 درصد)، فرانسه (45 درصد)، ترکیه (34 درصد) و چین (28 درصد) در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

افزایش تاب‌آوری با توسعه بنگاه‌های کوچک

نتایج مطالعات نشان می‌دهد؛ بنگاه‌های کوچک با توجه به وابستگی بیشتر به منابع داخلی، برای تأمین سرمایه در گردش و همچنین لزوم پرداخت هزینه‌های جاری با تواتر کوتاه‌مدت، در معرض آسیب‌های شدیدتر در کوتاه‌مدت هستند. با این وصف، آمارها نشان می‌دهند که از مجموع 23.8 میلیون نفر افراد شاغل کل کشور در سال 97، 15.4 میلیون نفر در بنگاه‌های بسیار کوچک (1 تا 4 نفر) شاغل هستند و درمجموع، حدود 65 درصد اشتغال کشور را همین بنگاه‌های بسیار کوچک تشکیل می‌دهند؛ بنابراین به نظر می‌رسد یکی از اقداماتی که برای افزایش تاب‌آوری اقتصاد ایران باید انجام شود، توجه به رشد این بنگاه‌ها یا گردآوری آن‌ها در قالب زنجیره‌های بزرگ تولیدی است.

امنیت یهودیان در ایران بسیار عالی است

«یهودا گرامی» خاخام ارشد ایران در گفتگو با پایگاه خبری «المانیتور» درباره جامعه یهودیان ایران اظهار داشت: «امنیت یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند بسیار عالی است و برخلاف اروپا نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از مدارس و عبادتگاه‌های یهودیان وجود ندارد. وی تأکید کرد: «چیزی که مهم است این بوده که در ایران مفهومی به نام حملات سازمان‌یافته به یهودیان وجود ندارد

احکام بورس

آیا سهامی که از سازمان بورس خریداری می‌کنیم، خمس دارد؟ پاسخ: سر سال باید خمس آن داده شود، چون حکم سرمایه را دارد.

فقط راه برای دزدها هموار می‌شود!

سعید لیلاز، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می‌گوید: «یکی از آثار ژئوپلیتیک کرونا در ایران این است که هرگونه مصالحه با آمریکا را بلاموضوع کرده است؛ به این معنا که علاوه بر اینکه تاکنون ازنظر سیاسی مصالحه با آمریکا غلط بود، اما این مسئله ازاین‌پس از نظر اقتصادی نیز بی‌معنی شده است؛ چراکه حتی اگر با آمریکا مصالحه نیز بکنیم، دیگر بازار نفتی وجود ندارد که بتوانیم در آن نفت خود را عرضه کنیم. اگر فرض کنیم به‌یک‌باره وسط توافق هسته‌ای بیفتیم و 24 ساعته محدودیت‌ها برداشته شود نیز بازهم درآمد نفتی ایران به بیش از سالی 25 میلیارد دلار نمی‌رسد که این رقم به‌راحتی در حوزه‌های دیگر قابل جبران است. مذاکره مجدد با آمریکا نه‌تنها چیزی به ملت ایران نمی‌دهد بلکه راه دزدی را برای دزدان هموار می‌کند. علت اینکه زمزمه‌هایی برای مذاکره مجدد در حال شنیده شدن است این است که لوله‌ای که دزدان تابه‌حال از آن خورده‌اند، در حال خالی شدن است. وی می‌افزاید: «ایالات‌متحده باید به برجام بازگردد و ما باید مطالبه خسارت کنیم. اگر موفق شویم ازنظر دیپلماتیک عاقلانه رفتار کنیم، آمریکایی‌ها بیشتر از این ضربه‌ای که به ما زدند، قادر نخواهند بود بزنند. مشکلات اقتصاد ایران اساساً متعلق به خودش است و کرونا بار دیگر این واقعیت را نشان داد
بازگشت عادل فردوسی پور به اجرا
پس از گذشت دو سال از تعطیلی برنامه «نود» فردوسی پور با یک برنامه اینترنتی به عرصه اجرا بر می‌گردد. تهیه کنندگی این برنامه بر عهده شخص فردوسی پور خواهد بود و به صورت هفتگی پخش می‌شود. فردوسی پور پس از تعطیلی برنامه «نود» ویژه برنامه «کلاسیکو» را با اجرای پژمان جمشیدی در بستر سامانه‌های
VOD تهیه کرد.

پول نفت‌کش‌ها چه شد؟

علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «درآمد حاصل از صادرات بنزین به کشور ونزوئلا به خزانه کشورمان واریز شده است و مشکلی وجود ندارد. رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به این سؤال که باوجود تحریم‌های بانکی و تبادل مالی در جهان چطور مبلغ فروش بنزین به ونزوئلا را دریافت کرده‌ایم؟ اظهار داشت: «برای دریافت پول بنزین‌های فروش رفته به ونزوئلا مشکلی نداریم و پول ۵ نفت‌کش ارسالی به خزانه کشور واریز شده است. این رقم تحت عنوان شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و وزارت نفت در خزانه قرار می‌گیرد.» وی افزود: «تنها اروپایی‌ها و کره‌ای‌ها در پرداخت پول با ما مشکل دارند و مابقی مشکلی ازاین‌دست ندارند.» آقا محمدی با اشاره به اینکه توان تبادل فرآورده‌های نفتی در سطوح مختلف هم وجود دارد، بیان کرد: «اصول پیش روی ما درون‌گرایی صادرات فرآورده‌هاست، یعنی به سمتی برویم که صادرات خام به صفر برسد؛ چراکه ما هم‌اکنون مازاد فرآورده‌های نفتی داریم و خوشبختانه فرآورده فروش شده‌ایم

برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین

هیئت دولت در جلسه دیروز خود به ریاست رئیس‌جمهور، پیش‌نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تأیید کرد. رئیس‌جمهور در این جلسه با اشاره به روابط تاریخی دو کشور که در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی تجلی یافته است، شرایط جدید در مناسبات دو کشور را دارای اهمیت استراتژیک برشمرد و پیشبرد مشارکت راهبردی دو کشور در مناسبات دوجانبه منطقه‌ای و بین‌الملل بر اساس رویکرد برد – برد را هدف اساسی این برنامه بلندمدت دانست و افزود: «این همکاری، زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای ازجمله طرح بزرگ «کمربندراه» است و فرصتی برای جلب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی ازجمله صنعت، گردشگری، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.» در پی بحث و بررسی پیرامون برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله ایران و چین، وزارت امور خارجه مأموریت یافت که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی، بر اساس منافع متقابل بلندمدت، این برنامه را به امضای طرفین برساند. لازم به ذکر است؛ بر اساس قانون اساسی تمامی معاهدات فی‌مابین با کشورهای خارجی باید به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد؛ ازاین‌رو، مجلس جدید باید با جلوگیری از لطمات اقتصادی، امنیتی و فرهنگی معاهدات بین‌المللی همچون گذشته، نقش خود را در به سرانجام رسیدن این معاهدات، با منطق حفظ منافع ملی نشان دهد.
تاج تهدید به افشاگری کرد

مهدی تاج، رییس سابق فدراسیون فوتبال گفت: در خصوص قرارداد ویلموتس از جمله مبلغ، مدت قرارداد و وجه پرداخت شده، هجمه‌های نادرستی صورت گرفته که با توجه به این که پرونده در حال رسیدگی است، بعد از حکم نهایی فیفا، ناگفته‌هایی مطرح است که جهت استحضار مردم عزیزمان اعلام خواهد شد. رییس سابق فدراسیون فوتبال گفت: در خصوص قرارداد ویلموتس از جمله مبلغ، مدت قرارداد و وجه پرداخت شده، هجمه‌های نادرستی صورت گرفته که با توجه به این که پرونده در حال رسیدگی است، بعد از حکم نهایی فیفا، ناگفته‌هایی مطرح است که جهت استحضار مردم عزیزمان اعلام خواهد شد. «مهدی تاج» در گفت‌وگویی راجع به میزبانی در مسابقات آسیایی اظهار داشت: شرایط میزبانی رقابت‌های آسیایی در بخش‌های مختلف در حال تغییر است و این تغییرات در هیات رییسه AFC در حال بررسی و تصویب است. فدراسیون کشورمان در صورت تصویب و ابلاغ، باید شرایط اعلام شده را جهت میزبانی رعایت کند تا ان‌شالله فرصت‌های بیشتری در آینده حاصل شود.

واکنش اردشیر زاهدی به ماجرا‌های کتاب بولتون
اردشیر زاهدی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: جان بولتون دلقک جایی در کتابش می‌گوید بعد از ماجرای گلوبال هاوک آماده حمله به ایران بودیم که «رای ترامپ» را زدند چه خوب شد که به ایران‌ما حمله نکردید! وگرنه سربازان ایران نسل ترامپ حرامزاده و شما آفتابه‌کش هایش را یکجا نابود می‌کردند.

اخبار کوتاه
*
رییس کل بانک مرکزی:نوسان‌های اخیر بازار ارز را شوک‌های گذرا و موقتی است. قیمت واقعی ارز در سامانه نیما قابل رصد است و امروز زیر ۱۶ هزار تومان معامله شده است. تمام تلاش خود را برای کنترل بازار ارز انجام می‌دهیم تا تعادل به این بازار بازگردد. اگر احساس شود نوسان بلندمدت خواهد بود در بازار ارز مداخله می‌کنیم.
*
سردار تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: «به دنبال ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند هستیم و این مهم را تا پایان امسال عملیاتی خواهیم کرد. به نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ابلاغ مأموریت شده تا در آب‌های دوردست حضور یافته و این حضور دائمی باشد. چندین نوبت مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهیگیران و لنج‌داران ایرانی در آب‌های دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند وجود داشته؛ سپاه دیگر اجازه چنین تعدی‌هایی را نخواهد داد
* سرلشکر حسین سلامی در پیامی از اقدام هنرمند متعهد و نوجوان «هادی احمدی» در اجرای سروده‌ای پرشور و حماسی در رثای سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، با گویش زیبای خطه شهیدپرور بختیاری در برنامه «عصر جدید
»، قدردانی کرد.
* عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درآمد حاصل از صادرات بنزین به کشور ونزوئلا به خزانه کشورمان واریز شده است و مشکلی وجود ندارد. علی آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به توان صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به سایر کشور‌ها گفت: برای فروش فرآورده‌های نفتی مصداق بارز ارسال
۵ نفتکش ایرانی حامل بنزین به کشور ونزوئلا است. وی که با باشگاه خبرنگاران گفتگو می‌کرد، در پاسخ به این سوال که با وجود تحریم‌های بانکی و تبادل مالی در جهان چطور مبلغ فروش بنزین به ونزوئلا را دریافت کرده ایم؟ گفت: برای دریافت پول بنزین‌های فروش رفته به ونزوئلا مشکلی نداریم و پول ۵ نفتکش ارسالی به خزانه کشور واریز شده است. این رقم تحت عنوان شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و وزارت نفت در خزانه قرار می‌گیرد.
* فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: به دنبال ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند نیز هستیم و این مهم را تا پایان امسال عملیاتی خواهیم کرد. سردار تنگسیری گفت: این حضور در مسیر تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای تحقق ظرفیت‌های نیروی دریایی راهبردی است و ما با تأمین امنیت و ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند، بستر بهتری را برای حضور ویژه‌تر صیادان و واحد‌های صید صنعتی کشورمان در اقیانوس‌ها فراهم خواهیم کرد
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: