به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۰
روایت مرحوم هاشمی رفسنجانی از اقدام مسلحانه انقلابیون:
احساس می‌شد اگر با آن خشونت رژیم با نرمش برخورد شود گستاخ‌تر می‌شوند... با چنین زمینه‌ای گروهی از مؤتلفه به مبارزه مسلحانه گرایش پیدا کردند

مرحوم هاشمی رفسنجانی در باره علل اتخاذ مشی قهرآمیز می‌گوید:

موج جدید مبارزه از سال 1341 پیدا شد... یک حرکت اسلامی بود بر پایه موعظه و نصیحت و با سخنرانی، اعلامیه، تظاهرات، اجتماعات عظیم و اعتراضات صریح و افشاگری و ارشاد سیاسی علنی و حضوری فراگیر در سراسر کشور. ماهیت این مبارزه دینی و سیاسی بود، بی‌آنکه بخواهیم دست به اسلحه ببریم. بعد از خشونتی که رژیم نشان داد و تظاهرات بدون خشونت مردم را [در 15 خرداد سال 1342] به خاک و خون کشید و در پی آن زندان‌ها و اعدام‌ها، واکنشی پیش آمد و عده‌ای به این فکر افتادند که نمی‌توان به حرکت نظامی رژیم پاسخ سیاسی داد. پاسخ مناسب خشونت، خشونت است.

* حرکت مورد تایید

از طرفی تجربه‌ها و سوابق گذشته گروهی از فداییان اسلام هم ـ مثل حاج مهدی عراقی و حاج صادق امانی ـ که از یاران نزدیک امام بودند در گرایش به حرکت مسلحانه مؤثر بود. چنین بود که در کادر مرکزی مؤتلفه گروهی راه مبارزه مسلحانه را انتخاب کردند. تکروی هم نبود. دوستان دیگر آنان هم این حرکت را تأیید می‌کردند. ما هم در سطح محدود و کنترل‌شده مخالف نبودیم، چون احساس می‌شد اگر با آن خشونت رژیم با نرمش برخورد شود گستاخ‌تر می‌شوند... با چنین زمینه‌ای گروهی از مؤتلفه به مبارزه مسلحانه گرایش پیدا کردند.

برگرفته از: کتاب عراقی و آغاز نهضت امام خمینی

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: