به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
اخبار 24 ساعت گذشته:

نتایج دعوا و ضرب و شتم تهرانی‌ها در یک نظرسنجی

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) در یک نظرسنجی از شهروندان تهرانی سؤال کرده است «در بین همسایگان یا خویشاوندان شما تا چه حد دعواهای خشونت‌آمیز همراه با ضرب و شتم بین والدین با فرزندان صورت می‌گیرد؟ نتایج این نظرسنجی جالب توجه بوده است: «85.6 درصد از شهروندان به مقدار «کم و اصلاً»، 7 درصد «تا حدودی» و 3.3 درصد به مقدار «زیاد» اعلام کردند که دعوا و ضرب و شتم بین والدین و فرزندان در میان همسایگان و خویشاوندان صورت می‌گیرد. 4.1 درصد نیز به این سؤال پاسخ نداده‌اند

آتلانتیک: ترامپ در مسیر سقوط است

ویروس کرونا تاکنون جان ۱۱۲ هزار نفر را در امریکا گرفته است. ویروس نژادپرستی نیز طی دو هفته گذشته در این کشور ۱۳ کشته، ۱۳ هزار زندانی و صدها مجروح به جای گذاشته است. (اگرچه آمارهای کشته‌های این حوادث در امریکا همچنان سانسور می‌شود) کارشناسان سلامت در آمریکا گفته‌اند ویروس نژادپرستی را بسیار خطرناک‌تر از ویروس کرونا می‌دانند. وضعیت این روزهای آمریکا به‌قدری بحرانی است که نشریه آمریکایی آتلانتیک، آمریکا را با تونس سال ۲۰۱۱ مقایسه کرده و نوشته است: «روند سرنگونی رژیم ترامپ آغاز شده است... بهترین راه درک شرایط دولت آمریکا، نگاه به نمونه‌های مشابه در خارج است؛ نمونه‌های صربستان، اوکراین و تونس نشان می‌دهد که با از دست رفتن مشروعیت رهبر سیاسی، افراد مطیع هم به ‌ناگهان از او جدا می‌شوند

چرا آمریکایی‌ها این همه تفنگ می‌خرند؟
کوردن داف افسر سابق اطلاعاتی آمریکا می‌گوید: «مردم ما با هم مشکلی ندارند، آن‌ها از دولتشان متنفر هستند ولی نمی‌توانند این نفرت را نشان دهند، به همین خاطر مدام اسلحه می‌خرند؛ تفنگ‌هایی که حالا مثل اسباب‌بازی شده‌اند. مثلاً من خودم 25 تا از آن‌ها دارم

تنفس مصنوعی در لحظات آخر

تقارن گزارش سه‌ماهه «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص فعالیت‌های اتمی ایران با ارائه بسته پیشنهادی تحریمی گسترده علیه ایران، روسیه و چین توسط «کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان آمریکا»(RSC) شکل‌گیری دور تازه‌ای از فشارها علیه ایران با رویکرد هم‌زمان سیاسی، حقوقی و فنی را گواهی می‌دهد. این رویکرد نشان می‌دهد ترامپ و تیم امنیت ملی وی عرصه رقابت‌های راهبردی را به لطف بهره‌برداری هوشمند ایران از مؤلفه‌های قدرت ملی خود، واگذار کرده است. ترامپ اکنون شاهد آن است که پروژه فشار حداکثری‌اش شکست خورده و در کنار آن جمهوری اسلامی با کاهش تعهدات هسته‌ای به برجام توازن بخشیده، انسجام ملی خود را افزایش داده و عملاً با اقدامات درون‌برجامی و فرابرجامی، موازنه فشار با آمریکا را برقرار نموده است، در کنار این مسئله توانسته روسیه و چین را در این رقابت با خود همراه سازد. علاوه بر این ترامپ خوب می‌داند تحریم‌های تسلیحاتی ایران ۱۸ اکتبر و پس‌ازآنکه گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد، توسط شورای امنیت برداشته خواهد شد، لذا می‌خواهد این شکست فاحش را از طریق پرونده‌سازی هسته‌ای، آن‌هم با فشار به شورای حکام آژانس به بهانه ابعاد احتمالی نظامی برنامه اتمی (PMD) ایران جبران نموده و از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ممانعت به عمل آورد و اگر بتواند تحریم‌های جدیدی اعمال نمایند. آمریکا هم‌زمان می‌خواهد از طریق ابزارهای تحریمی، فشارها بر روسیه و چین را افزایش دهد تا بلکه آن‌ها را به سمت خود بکشاند. (احمد بنافی، مسئول سیاسی ندسا)
نامه نماینده تهران به وزیر اطلاعات درباره ترور حاج قاسم

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که در نامه‌ای به وزیر اطلاعات خواستار ارائه گزارشی درباره اقدامات این وزارت خانه برای پیگیری با عوامل مرتبط با ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به مجلس شده است.زهره الهیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در نامه‌ای به وزیر اطلاعات تاکید کردم که باید این وزارت خانه توضیحاتی درباره پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص ترور شهید حاج قاسم سلیمانی به مجلس ارائه کند.به گفته وی وزارت اطلاعات باید اقدامات صورت گرفته برای محکوم کردن آمریکا در جوامع بین المللی و حقوق بشر در راستای ترور جنایت کارانه شهید حاج قاسم سلیمانی را توضیح دهد و گزارشی را به نمایندگان ارائه کنند.به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه گفت که سید محمود موسوی مجد به عنوان شخصی که اطلاعات مربوط به محل استقرار و ترددهای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را جمع آوری کرده و در اختیار بیگانگان قرار داده است، به اعدام محکوم شد.

دادگاه علنی «اکبر طبری»، دوباره «یقه‌سفیدها» را بر سر زبان‌ها انداخت

۱۸ خردادماه اولین جلسه دادگاه اکبر طبری و همکاران متهمش ازجمله بیژن قاسم‌زاده، بازپرس سابق دادسرای رسانه برگزار شد که در طی آن نماینده دادستان با قرائت کیفرخواست، متهمان را به «تشکیل شبکه چندنفری در ارتشا» متهم کرد. او ۷ روز بعدازاینکه آیت‌الله رئیسی به ریاست قوه قضائیه رسید، با دستور شخص رئیسی بازداشت و راهی زندان شد. برخورد با مفسدین در هر پست و مقامی که بوده‌اند برای جمهوری اسلامی مایه مباهات است، اما سؤال این است که چگونه افرادی در سایه مقامات مسئول ارشد کشوری مرتکب جرائم اقتصادی می‌شوند که دستاویزی می‌شود برای متهم کردن انقلاب اسلامی. برخورد دستگاه قضایی در سال‌های اخیر با افرادی که بستگان آن‌ها در رتبه‌های ارشد کشوری بوده‌اند، اگرچه مایه امید است، اما این دغدغه را به دنبال دارد که تا چه زمانی کشور باید برای حیات نباتی افراد فاسد هزینه بدهد. ملت مقاوم و شجاع ایران دل پرخونی از این وقایع دارند؛ آن‌ها نمی‌توانند شاهد پرپر شدن جوانان خود و از دیگر سو طعنه و سرزنش جریان‌های ضدانقلاب باشند و از دیگر سو کسانی با پولشویی، ارتشاء، زمین‌خواری، انتصابات فسادانگیز، حقوق‌های نجومی و ... در پناه مسئولان قانونی، روحیه تمدنی و والای انقلاب اسلامی را لگدکوب کنند.
فروش یخچال
۲۵۰ میلیونی

چند سالی می‌شود که واردات لوازم خانگی از جمله یخچال به منظور افزایش توان تولید ممنوع شده است. این در حالی است که پس از آن تولیدکنندگان لوازم خانگی مشغول تولید لوازم‌های داخلی شدند تا به خودکفایی کامل این محصولات برسیم. اما در این بین تولیدکنندگان به مشکلاتی نیز برخورده‌اند که یکی از آنها گرانی مواد اولیه است. ممنوعیت واردات و کیفیت پایین برخی از محصولات باعث شده است بسیاری به سمت قاچاق محصولات خارجی بروند. در این راستا با چرخی در فضای مجازی می‌توان به راحتی هر وسیله‌ای را با قیمت‌های متفاوت بخریم. اما مساله‌ای که وجود دارد افزایش سرسام‌آور قیمت برخی از لوازم‌هاست که دود را از کله متقاضیان بلند می‌کند. یخچالی با برند خارجی که به قیمت ۱۶۰ تا ۲۵۰میلیون تومان به فروش می‌رسد درست هم قیمت یک خودرو!
موافقت جمعی از مراجع تقلید با فعالیت زنان در ورزش‌های زورخانه‌ای

بر اساس اعلام رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای، در استفتایی که از جمعی از مراجع عظام تقلید صورت گرفته و درباره "امکان حضور و فعالیت زنان در رشته‌ی ورزش‌های زورخانه‌ای" پرسش شده، جمع بزرگی از حضرات آیات در پاسخ به این استفتاء، فعالیت زنان در این رشته ورزشی باستانی ایرانی را به شرط حفظ موازین شرعی بلامانع دانسته‌اند. مجتبی جوهری رییس فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای که متن پاسخ استفتاء از مراجع عظام را نیز در اختیار ایسنا قرار داده، در این باره گفت: با توجه به درخواست‌های مکرر و اجازه مراجع عظام با فعالیت بانوان، قصد داریم این موضوع را در جلسه مجمع فدراسیون نیز مطرح کنیم تا در نهایت درصورت موافقت وزارت ورزش، فعالیت رسمی بانوان در این رشته آغاز شود. وی ادامه داد: ۷ نفر از ۹ نفر اعضای هیات رییسه فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای نیز با فعالیت زنان در این رشته موافقت دارند.

ماجرای انتقام خون «شهید صیاد» از زبان سردار حاجی‌زاده

سردار حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه در سالگرد عملیات انتقام شهید صیاد شیرازی گفت: «شهید صیاد در شکل‌گیری توپخانه سپاه در اوایل جنگ بسیار کمک کردند و پیگیر بودند و به همین دلیل بین بچه‌های هوایی و به‌ویژه بچه‌های موشکی بسیار محبوب بود.» حاجی‌زاده بابیان اینکه مأموریت انتقام خون شهید صیاد را به نیروی هوایی سپاه آن زمان واگذار کردند، اظهار داشت: «در آن زمان چون سیستم هدایت و کنترل دقیقی نداشتیم، تعداد زیادی موشک را شلیک کردیم تا بتوانیم اهداف را بزنیم. امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که با یک موشک یک نقطه را می‌زنیم. سردار حاجی‌زاده در توضیح این عملیات انتقام‌گیرانه افزود: «به فاصله چند ماه در مرحله دوم عملیات انتقام خون شهید صیاد، یک عملیات سنگین که فقط پادگان اشرف نبود بلکه مواضع مختلف منافقین در نوار مرزی را که صدام در اختیار آن‌ها قرار داده بود مورد ضربات موشکی قرار دادیم که تلفات سنگینی از آن‌ها گرفته شد و بعد از آن تاریخ هم دیگر کسی تصویری از رجوی منحوس ندید
نماینده مجلس: قرارداد با ویلموتس فساد مسلم است

نصرالله پژمان‌فر، با اشاره به اینکه قرارداد در اختیار عموم قرار گرفته است، گفت: با وجود اینکه طرفین مجاز به انتشار این قرارداد نبودند، متأسفانه قرارداد در اختیار افکار عمومی قرار گرفته و تبعات سنگینی برای کشور ایجاد شده است. اگر جمع‌بندی در این زمینه صورت بگیرد، در زمینه‌های حقوقی مشخص می‌شود که چه کسانی دلالی کرده‌اند، اما قراردادی که بسته شده شائبه‌های زیادی دارد و برای ما محرز شده که این قرارداد تبانی است. نماینده مردم خراسان رضوی اظهار داشت: انتظار دارم دستگاه‌های امنیتی به این مسئله ورود کنند، زیرا عقد این قرارداد فساد مسلم است. نهاد‌های نظارتی باید با این شبکه فساد برخورد قاطع داشته باشند. برخی افراد باید دستگیر شوند و کسانی که خارج از کشور در این قرارداد نقش داشتند، باید از طریق پلیس بین‌الملل دراختیار کشور ما قرار بگیرند. وی ادامه داد: حساسیتی که روی این مسئله ایجاد شده، باعث شد تا به این نتیجه برسیم که مسلماً فساد صورت گرفته، اما تشخیص این موضوع کار حقوقی بسیار ساده‌ای است که مطمئناً باید به آن ورود کرد و جلوی هزینه سنگین برای کشور گرفته شود.
باز هم تقصیر منشی جهانگیری بود؟

در حالی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی روزهای اخیر مصوبه ای از هیئت وزیران را در خصوص اختیارات وزیر ورزش برای نظارت بر فعالیت های برخی فدراسیون های ورزشی به دستگاه های مربوط ابلاغ کرده که سوابق این مصوبه نشان می دهد در مهر سال ۹۸ به تصویب کابینه رسیده و زمان تصویب تا ابلاغ رسمی آن، حدود هشت ماه به طول انجامیده است.

مجوز ویژه دولت برای برداشت از حساب بانک های دولتی

یک مسئول مهم اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود به اعضای اقتصادی کابینه، با اشاره به تاکیدات تبصره ۹ ماده واحده قانون بودجه امسال مبنی بر سامان دهی هزینه های مربوط به امور پژوهشی مجموعه های دولتی، متذکر شده در صورتی که شرکت ها و بانک های دولتی مبالغ اعلامی را در مهلت مقرر به حساب خاص تعیین شده در خزانه واریز نکرده و اسناد آن را ارائه نکنند، به خزانه کل کشور اجازه داده می شود رأسا این مبالغ را از منابع آن ها برداشت و به حساب تعیین شده واریز کند.

سرنوشت ارائه درس تربیت جنسی در مدارس
حسن ملکی معاون وزیر آموزش و پرورش:‌ نمی‌توانیم به موضوع تربیت جنسی که یکی از ابعاد تربیت است، بی‌اعتنا باشیم و آن را نادیده بگیریم؛ اما ابهاماتی در اینجا وجود دارد که این ابهامات تا حدی مانع کار می‌شود. به طور مثال به علت مواجهه‌ای که در تربیت اجتماعی و سیاسی داریم شاید نتوانیم آن را شفاف، واضح و روشن بیان کنیم.بحث تربیت جنسی در مدارس اصلا مورد غفلت ما نیست، اما یک سری محدودیت‌ها هم داریم، ضمن اینکه دست‌مان به دلیل محدودیت‌های آموزشی و اخلاقی در این زمینه خیلی باز نیست، ولی آن را رها نکرده‌ایم. خط قرمز‌هایی وجود دارد، اما نباید خیلی هم در این قضیه محتاط حرکت کنیم
دهند
.

علت دعوای فدراسیون با ویلموتس

تمام دعوای فدراسیون فوتبال ایران با مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی در دو حرف خلاصه می‌شود؛ «or» کلمه‌ای است که ممکن است ایران را به پرداخت ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار یورو محکوم کند! این در حالی است که مهم‌ترین و خبرسازترین بخش قرارداد مارک ویلموتس مربوط به بند فسخ قرارداد این مربی است. در این بخش آمده است چه سرمربی قرارداد را فسخ کند چه فدراسیون باید سه ماه مبلغ به عنوان غرامت پرداخت شود یا (or) یک مبلغ مشخص. گفتنی است تاج در واکنش به اینکه کلمه or می‌تواند پاشنه آشیل قرارداد باشد و منجر به محکومیت ایران بشود، ابتدا تفسیر عجیبی از این کلمه دو حرفی داشته و گفته است که اگر مثلاً ویلموتس فاکتوری را برای هزینه‌هایش در تیم ملی ارائه کرده، باید پولش را بدهیم و کلمه or در واقع همین را می‌گوید!

شناسایی قاتل با شهادت طوطی!

دادگاهی در آرژانتین اقدام به بازجویی و پذیرش شهادت یک طوطی کرده است که هنگام قتل صاحبش، مکالمات رد و بدل‌شده را شنیده و آن را حفظ کرده بود. در این رابطه دادگاهی در آرژانتین اقدام به بازجویی و پذیرش شهادت یک طوطی کرده که هنگام قتل صاحبش، مکالمات رد و بدل‌شده را شنیده و آن را حفظ کرده بود. دیلی‌میل در این باره خبر داده است: زنی در بوئنوس‌آیرس یکی از اتاق‌های منزل خود را به سه مرد اجاره داده بود اما توسط این افراد مورد تعرض قرار گرفت و بعد از آن کشته شد. این در حالی است که تحقیقات پلیس نشان داده است، ۲ مستاجر ۵۱ و ۶۲ساله این زن ۴۶ساله را به قتل رسانده‌اند، در حالی که مستاجر سوم توانسته است دلایل قاطعی راجع به اینکه در زمان وقوع جنایت در مکان دیگری حضور داشته به دادگاه ارائه کند.

اخبار روزانه:

* معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: «با توجه به فشارهای سنگین آمریکا درباره محدود کردن ارائه اطلاعات فنی و عملیاتی، شرکت‌های بوئینگ و ایرباس قطعات یدکی هواپیماهای ایرانی را تعمیر نمی‌کنند. این در حالی است که به توان طراحی این قطعات دست پیدا کرده‌ایم و می‌توانیم این قطعات را به‌خوبی بسازیم که البته با شناسنامه و حساب‌شده است

* ارتش پاکستان بعد از 70 سال تعامل این کشور با صندوق بین المللی پول (IMF) و 23 سال تعامل با گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، این دو نهاد را در لیست «دشمنان خارجی» خود قرار داد! و از آن‌ها تحت عنوان «تهدیدات مستقیم علیه امنیت ملی» خود یاد کرد!

* مقامات شهر فردریکزبرگ در ایالت ویرجینیای آمریکا روز جمعه به دنبال موج اعتراض‌های اخیر در ایالات‌متحده یکی از نمادهای دوران برده‌داری در این شهر را برچیدند. از قطعه‌سنگی که از ۱۷۶ سال پیش تاکنون در شهر فردریکزبرگ قرار داشت در دوران برده‌داری برای خریدوفروش برده‌ها استفاده می‌شد. برده‌ها پیش از جنگ داخلی آمریکا باید بر روی این قطعه‌سنگ می‌ایستادند تا فردی که بیشترین قیمت را برای آن‌ها پیشنهاد می‌کرد، صاحب آینده آن‌ها شود.

*«وانگ یی» وزیر خارجه چین در نامه‌ای به اعضای شورای امنیت تصریح کرد: «ایالات متحده بعد از کنار کشیدن، دیگر عضوی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت فعالسازی [مکانیسم] بازگشت [تحریم‌ها] ندارد».
* اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی بروز حادثه خودسوزی یکی از جانبازان عزیز در کرمانشاه توضیحاتی ارائه کرد
. روابط عمومی بنیاد شهید وامور ایثارگران تصریح کرده است: درگذشت یکی از جانبازان عزیز کشورمان در حادثه‌ای ناگوار را به خانواده و بازماندگان این عزیز تسلیت عرض نموده و اعلام می‌دارد رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران به محض اطلاع از حادثه دستور صریحی برای پیگیری این موضوع صادر کرد. بر اساس اعلام روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، در دستور رییس بنیاد تصریح شده «در اسرع وقت هیاتی منتخب برای بررسی ابعاد موضوع به محل اعزام شده و با همکاری مسئولان قضایی، اجرایی و نظارتی گزارشی دقیق و شفاف تهیه گردد
* اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه خبر داد: در پرونده رومینا، هر نوع قتل اعم از فرزندکشی، همسرکشی یا مادر و پدرکشی جنایت است و با آن برخورد می‌شود
. حتما اشد مجازات برای قاتل در پرونده‌های اینچنینی اجرا می‌شود. ما طرفدار عفو و گذشت اولیای دم هستیم و از آن‌ها دعوت به عفو می‌کنیم. در لایحه حفظ کرامت بانوان آورده شده که اگر قتل به گونه‌ای شود که متهم قصاص نشود حتما مجازات باید تشدید شود. البته برخی از افرادی هم که یک روزی درباره عدم قصاص حرف می‌زدند و مطلب می‌نوشتند امروز داعیه دار قصاص پدر رومینا شده‌اند.
*

فعال سیاسی اصولگرا:احمدی نژاد الان موقعیت اجتماعی خوبی میان طبقات متوسط به پایین جامعه دارد و این اقشار هوادار او هستند. البته او موضوعاتی دارد که باید بررسی و حل و فصل شود.احمدی نژاد متفاوت از دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب است. در واقع باید به او به عنوان یک پدیده سوم نگاه کرد، چون در هیچ کدام از دو جریان سیاسی تعریف نمی‌شود. اطرافیان احمدی نژاد اعلام کردند او برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ آمادگی دارد، اما دنبال رایزنی برای حل مسائلش با شورای نگهبان است. اگر شورای نگهبان روزی به این نتیجه برسد که احمدی نژاد صلاحیت ورود به انتخابات ریاست جمهوری را دارد در چنین صورتی او رقیب هر دو جناح سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ خواهد بود، نه فقط اصولگرایان
* عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از گزینه ایده آل کارگزاران در انتخابات
۱۴۰۰ رو نمایی کرد.محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در پاسخ به این سوال که آیا «کارگزاران ممکن است در انتخابات آینده با نیرویی مانند علی لاریجانی پا به میدان بگذارد؟»گفت: ما در کارگزاران در هیچ مصاحبه و سخنرانی صحبت از رئیس جمهوری آقای علی لاریجانی نکرده‌ایم. من در مصاحبه با نشریه مثلث گفتم انتخابات ریاست جمهوری برای ما ایده‌آل است که ما بتوانیم فردی مانند آقای جهانگیری یا آقای محسن هاشمی را نامزد کنیم و طیف مقابل‌مان هم آنقدر عاقل باشد که لاریجانی را نامزد کند. اگر این اتفاق بیفتد یک رقابت هدفمند در کشور رخ می‌دهد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: