به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۴۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
به طور کلی می‌توان گفت سلاحی باقی نمانده که عربستان ضد ملت یمن استفاده نکرده باشد؛ جنگ بیولوژیک و استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان یکی از فجیع‌ترین اقدامات ریاض در تجاوزات خود در یمن بود.

دکتر محمد حسین نیک نام- 6فروردین 1394 ائتلافی از کشورهای عربی به سرکردگی عربستان با یک حمله هوایی موسوم به عملیات «طوفان قاطعیت» آغازگر جنگ ویرانگر یمن بود. این عملیات در ابتدا به منظور بازگرداندن « منصور هادی» رئیسجمهور فراری یمن که از نزدیکان دولت سعودی است و البته به قصد سرکوب جنبش انصارالله و کمیتههای مردمی یمن آغاز شد. همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به جز عمان، به همراه مغرب، مصر، اردن و سودان در حمله عربستان به یمن مشارکت داشتند.

عربستان سعودی طی سالهای تجاوز ائتلاف خود در یمن علاوه بر کشتار غیرنظامیان، اقدام به تخریب گسترده زیرساختهای یمن و تحت فشار قرار دادن مردم این کشور کرد. ریاض، نیروگاههای برق و تاسیسات زیربنایی و حتی تاسیسات آبشیرینکن یمن را طی این مدت همواره مورد هدف قرار داده و این امر نشان میدهد که انگیزه و هدف اصلی عربستان در یمن، نابودی این کشور و تخریب روحیه مقاومت ملی آن است.

اقدامات عربستان در تخریب زیرساختها و اماکن غیرنظامی آمار مفصلی را تشکیل می دهد که تنها مواردی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم بر سلامت موثرند عبارتند از:

- تجاوز به 344 تاسیسات بهداشتی و پزشکی.

-بمباران بیمارستان (صرواح الریفی) در استان مارب

-حمله به 774 انبار مواد غذایی.

-حمله به سیلوهای گندم.

-حمله به کارخانه لبنیات که در 100 متری پادگان جنبش انصارالله قرار داشته.

-حمله به 4134 زمین کشاورزی.

-حمله به زیرساختهای غیرنظامی از جمله نیروگاه برق صنعا.

-حمله به فرودگاه بینالمللی صنعا و مورد هدف قرار دادن هواپیماهای مسافربری آن به منظور جلوگیری از ارسال کمکهای خارجی به یمن.

-حمله به 176 تاسیسات دانشگاهی و 914 مدرسه و مراکز آموزشی.

طبق گزارش سازمان بینالمللی محافظت از کودکان، بیش از 2 میلیون کودک نیز در اثر این تجاوزات از تحصیل محروم هستند. بر اساس گزارش همین سازمان 2.1 میلیون کودک زیر 5 سال یمنی از سوءتغذیه شدید رنج می برند و با توجه به شرایط فیزیکی کودکان و اینکه در مراحل اولیه رشد به سر میبرند، پیامدهای این شرایط برای آینده یمن، بعدها خود را نشان میدهد.

کمیته بینالمللی نجات، گزارش داد که تا پایان سال 2019 بیش از 80 درصد ملت یمن از دسترسی به مواد غذایی ضروری محروم بوده و نیاز شدید به کمکهای بینالمللی دارند و اگر این وضعیت همچنان ادامه پیدا کند تا پایان 2022 حدود 500 هزار یمنی دیگر از گرسنگی میمیرند.

به طور کلی میتوان گفت سلاحی باقی نمانده که عربستان ضد ملت یمن استفاده نکرده باشد؛ جنگ بیولوژیک و استفاده از سلاحهای شیمیایی علیه غیرنظامیان یکی از فجیعترین اقدامات ریاض در تجاوزات خود در یمن بود.

مرکز سرطانشناسی یمن اوایل ماه جاری گزارش داد که حدود 25 هزار یمنی تحت تاثیر حملات شیمیایی از انواع سرطان و تومورهای بدخیم رنج میبرند. سرطان استخوان از جمله بیماریهای رایج در میان یمنیها از ابتدای این جنگ است؛ زیرا مردمی که تحت حملات و بمباران نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی دچار شکستگی یا نقص عضو میشوند به دلیل محاصره و عدم وجود سادهترین امکانات پزشکی، امکان مداوا ندارند. واردات تجهیزات پزشکی به یمن در اثر محاصره عربستان و همپیمانان آن تقریبا صفر است. بسته شدن فرودگاه بینالمللی صنعا نیز بر این مشکلات افزوده و بیماران امکان سفر به خارج و حتی شهرهای دیگر برای معالجه را ندارند.

طبق آخرین آمار در این جنگ 16075 یمنی به شهادت رسیده و 25401 نفر زخمیشدند. همچنین 8151 کودک و 5501 زن نیز از ابتدای تجاوز ائتلاف عربستان در یمن زخمی شده و یا جان خود را از دست دادند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: