به‌روز شده در: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۷
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

شورش مردمی در ۵۰ ایالت

در حال حاضر تک‌تک ایالت‌های آمریکا به‌علاوه پایتخت این کشور درگیر اعتراضات مردمی هستند. به گزارش روزنامه «یواس‌ای‌تودی» آمریکا، دست‌کم ۵۸۴ شهر (که شمار آن‌ها ساعت‌به‌ساعت افزایش می‌یابد) در ۵۰ ایالت آمریکا شاهد تظاهرات مردمی هستند. بیش از ۳۰,۰۰۰ نیروهای گارد ملی در دست‌کم ۲۷ ایالت آمریکا (بیش از نیمی از ایالت‌های این کشور) به‌علاوه واشنگتن برای سرکوب معترضان وارد عمل شده‌اند. شمار این نیروها که بعضاً از ایالت‌های دیگر به نقاط اعتراض وارد شده‌اند، از شمار نیروهای نظامی آمریکا در عراق، سوریه و افغانستان بیش‌تر است. در همین زمینه «کوردن داف» افسر سابق اطلاعاتی آمریکا اظهار داشت: «بسیاری از ایالت‌های این کشور به دنبال جدایی از آمریکا هستند، زیرا هیچ انسجامی در ایالات‌متحده وجود ندارد.» او از فروپاشی سیاسی در رژیم صهیونیستی سخن گفته و اینکه این روند در آمریکا هم شکل گرفته است.
کاهش نگرانی مردم از ابتلا به کرونا

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اعلام کرده است نتایج اجرای ۶ موج نظرسنجی توسط این مرکز و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران نشان می‌دهد، نگرانی شهروندان تهرانی از ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا، در نیمه خرداد ۱۳۹۹ کاهش پیدا کرده است و ۴۱ درصد شهروندان به مقدار «زیاد» نگران ابتلای خود و خانواده به ویروس کرونا هستند. این رقم پایین‌ترین درصد در طول اجرای ۶ موج نظرسنجی است

فتح خرمشهر و برجام؛ تقابل دو مدیریت است

محسن رضایی در نشست تخصصی «جریان شناسی تفکر مدیریتی در خدمت تحقق بیانیه گام دوم انقلاب»، گفت: «فتح خرمشهر و برجام، دو دستاورد نمادین از دو اندیشه حکمرانی در نظام هستند.» محسن رضایی، الگوی حکمروایی مطلوب برای ایران را تعمیم "اندیشه حکمرانی مردمی و نظام تحول‌گرا" در فرهنگ و اقتصاد دانست و تأکید کرد: «خوشبختانه موجی که در سال اول گام دوم انقلاب، با رستاخیز شهادت حاج قاسم سلیمانی آغاز شده و در انتخابات مجلس ادامه یافته است، می‌تواند سرآغاز ظهور یک اندیشه و جریان مردمی و حرکت اصیل و تحول‌گرای بومی باشد
کاندیدای اصلاح‌طلبان برای انتخابات
۱۴۰۰

«اسماعیل دوستی» فعال اصلاح‌طلب در خصوص کاندیداهای احتمالی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری اظهار داشت: «چیزی از احتمال حضور علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ نشنیدم، اما در عالم سیاست هر حرکت و تصمیمی محتمل است. ظریف یک دیپلمات خوب است؛ اما به نظرم یک مدیر اجرایی برای اداره کشور نیست. آقای جهانگیری شایستگی بیشتری برای ریاست جمهوری دارد و به نظرم کاندیدای اصلاح‌طلبان خواهد بود

نگرانی «بی‌کارنامه‌ها» از شروع طوفانی مجلس یازدهم

روزنامه شرق در مطلبی نوشت: «دور از انتظار نیست که هرقدر به ۱۴۰۰ نزدیک می‌شویم، مجلس یازدهم رویکرد تازه‌ای پیدا کند و به اتاق فکر و مرکز عملیات انتخاباتی اصولگرایان تبدیل شود. در این ماه‌های باقی‌مانده، مجلس با دو تاکتیک به میدان خواهد آمد. تاکتیک اول، عملیات ایذایی است. عملیات‌ ایذایی در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی برای نشان دادن اقتدار و کارآمدی مجلس. مانورهای اقتصادی همچون دعوت از وزرا و مقامات مسئول در حوزه‌های بانکی، صنعتی و تجاری برای پاسخ‌گویی». این روزنامه اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «عملیاتی ایذایی که بنا دارد دولت را در این روزهای باقی‌مانده دست‌به‌عصا ‌کند و از طرفی دیگر نشان بدهند مردمی که به آنان رأی نداده‌اند، اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اند؛ خاصه اینکه نمایندگان از هم‌اکنون سفرهای ایذایی استان را که بعید است به نتیجه‌ای منتج شود، آغاز کرده‌اند... اما تاکتیک دوم مجلس یا عملیات واقعی، تخریب دولت روحانی است. دولتی که امضای اصلاح‌طلبان را پای خود دارد». مجلس یازدهم با اقدام جهادی در پی ایجاد تحول در رسیدگی به مطالبات مردم است و این رویکرد جهادی، اصلاح‌طلبان پرسروصدا ولی بی‌عمل و بی‌کارنامه را آشفته و عصبی کرده است.
طالبی: برای فیلم نساخته به دادگاه احضار شدم

طالبی کارگردان مشهور سینما در سال ۹۷ عنوان کرده بود که می‌خواهد فیلمی درباره حسن روحانی بسازد. وی در خصوص احضار اخیرش به دادگاه گفته است: «قرار شد دوباره من را به دادگاه فرابخوانند. جرم من تنها این بود که گفته بودم می‌خواهم فیلمی بسازم! شاکی من نهاد ریاست جمهوری است و الآن به قید وثیقه آزاد هستم

تاجزاده: اگر ما در ۱۴۰۰ بیاییم تحریم‌ها را برمی‌داریم

«مصطفی تاجزاده» از محکومین فتنه ۸۸ در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «چرا ما به آقای روحانی رأی دادیم؟ گفتیم ایشان تحریم‌ها را از میان برمی‌دارد؛ چون کشور در سال ۹۲ با مشکلات جدی روبه‌رو بود و در سال ۹۶ به ایشان رأی دادیم تا همان روال را ادامه بدهد ولی وی چندان موفق نشد. امروز وضعیت به آن صورت نیست و باید برنامه‌هایی ارائه بدهیم و بگوییم می‌خواهیم قدرت را با اختیارات یکسان کنیم. می‌خواهیم اگر نظامیان وارد سیاست شده‌اند بگوییم بهتر است آن‌ها به پادگان‌ها برگردند. ما می‌خواهیم نهادهای موازی را ادغام کنیم، ما می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم... چه ما رئیس‌جمهور بشویم و چه نشویم تا تحریم هست در کنارش احتمالاً گرانی هست و تا رکود است، بیکاری هست. تحریم باید برداشته شود و باید برای لغو تحریم‌ها راهی پیدا کرد. اگر اجازه بدهند ما این کار را می‌کنیم و اگر مانع شدند دیر یا زود همان کاری را انجام خواهند داد که ما می‌گفتیم. آن‌ها باید اصلاحات را بپذیرند ولو چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان را نپذیرفته باشند». این ادعاهای تاجزاده در حالی است که دولت اصلاح‌طلبان از سال ۹۲ تاکنون با همین ادعا روی کار آمد اما نه‌تنها تحریم‌ها را برنداشت، بلکه با تحریم‌هایی همچون آیسا (در دولت اوباما) و کاتسا ۲۰۱۷ (در دولت ترامپ)، بر دامنه آن افزود. قطعنامه ۱۹۲۹ (یکی از سنگین‌ترین قطعنامه‌های ضد ایرانی) در خرداد سال ۸۹ (در اولین سالگرد فتنه ۸۸) تصویب شد. به‌عبارت‌دیگر، قطعنامه ۱۹۲۹ محصول فتنه ۸۸ است. پس از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹، «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه وقت آمریکا در دولت اوباما در پاسخ به سؤال خبرنگار واشنگتن‌پست که پرسیده بود قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت علیه ایران چه اثر قابل‌توجهی دارد؟ گفته بود: «این قطعنامه در حمایت از جنبش سبز صادر شده است».
چرا احتمال کاهش قیمت دلار در بازار بالاست؟

هر چند بهای هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی حالا کف کانال ۱۷ هزار تومان قرار دارد و طی روز‌های اخیر کاهشی در محدوده دویست تا سیصد تومان در قیمت این ارز شاخص رخ داده، همچنان انتظارات تورمی در بازار ایران حکفرماست. رییس کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در تازه‌ترین اظهار نظرش درباره بازار ارز تاکید کرده است که قیمت‌ها واقعی نیست و روند بازگشت نرخ ارز به زودی آغاز می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از شیوع ویروس کرونا، قطع صادرات به کشور‌های همسایه ورود ارز به کشور را به شدت کاهش داد. در عین حال پابرجا ماندن تحریم‌های امریکا و کاهش قیمت نفت سه عامل مهم در ایجاد فشار بر بازار ارز ایران بوده است.

مدل حکومتی مهار اعتراضات در آمریکا!

۱- ورود رسانه‌ها به معرکه، با تأمین نیازِ دریافت اخبارِ مخاطبان، جهت جلب اعتماد آن‌ها! نتیجه: مانع‌شدن از "مرجعیتِ خبر شدنِ" دولت‌های خارجی، مخالفان داخلی (اپوزسیون) و شبکه‌های اجتماعی! ۲- ورود هم‌زمان گروه‌های مرجعی چون؛ سلبریتی‌ها و NGO‌های حکومتی، برای به دست گرفتن مدیریت میدانی و روانی معترضان! نتیجه: مجموعه این اقدامات سبب سوق دادن بخش عمده‌ای از اعتراضات به سمت اقدامات نمادینِ بدون خشونت و کنترل‌شده می‌شود! ۳- سوق دادن نامحسوس معترضان به سمت اقدامات خشن، مثل غارت فروشگاه‌ها، با توسل به اقدامات پیچیده اطلاعاتی، توسط حکومت! نتیجه: اقدامات فوق، سبب همراهی اذهان عمومی در محکوم کردن "اعتراضاتِ به‌حق" می‌شود. ۴- ورود پلیس با اقتدار و شدت تمام، البته با پوشش رسانه‌ای کامل، به میدان! نتیجه نهایی: در اقدامات فوق، هرچند هزینه بالایی صرف می‌شود، اما اساساً مانع رشد خارج از کنترل رفتار گروه‌های مخالف (اپوزیسیون) می‌شود.
اجرای قانون پنج بازیکن تعویضی در تمام رقابت‌های AFC

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) آماده اجرای اصلاحات قانونی می‌شود که مدتی قبل توسط فیفا به خاطر شیوع ویروس کرونا اعمال شده بود. این قانون به تیم‌ها اجازه می‌دهد در طول هر بازی تا سال ۲۰۲۱ میلادی پنج بازیکن تعویضی داشته باشند. الشرق در این مورد نوشت: قانون موقت تعویض پنج بازیکن در هر بازی فقط به لیگ قهرمانان آسیا اختصاص ندارد. AFC می‌خواهد آن را در تمامی رقابت‌های رسمی تحت کنترلش از جمله کاپ آسیا، انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳، مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا اجرا کند. اصرار کنفدراسیون فوتبال آسیا به اجرای این قانون جدید فیفا در تمامی رقابت‌های رسمی خود با هدف محافظت از سلامتی بازیکنان برابر شیوع ویروس کرونا و محرومیت و مصدومیت صورت می‌پذیرد، به ویژه اینکه رقابت‌ها برای مدت طولانی نیز متوقف شدند.

کرونا ۴ درصد بیمه‌شدگان تهران را بیکار کرد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران: در پی شیوع بیماری کووید ۱۹ حدود ۱۶۰ هزار متقاضی دریافت بیمه بیکاری وجود دارد که از این تعداد ۱۴۷ هزار نفر مشمول دریافت شناخته شدند. طی دو هفته اخیر رقمی در حدود یکهزار میلیارد تومان در میان استان‌های مختلف کشور توزیع شد و از این میان سهم استان تهران به یک چهارم آن معادل ۲۵۰ میلیارد تومان می‌رسید که طی روز‌های جاری به متقاضیان پرداخت خواهد شد.

واکنش معنادار چمران به مساله مذاکره ایران و آمریکا
مهدی چمران امید به مذاکره در صورت بازگشت ترامپ به برجام را یک امید واهی خواند. در یادداشت این چهره اصول‌گرا آمده است: امید به مذاکره در صورت بازگشت ترامپ به برجام، یک امید واهی بیش نیست. نه ترامپ می‌تواند به برجام بازگردد و نه ایران از این شرایط کنونی عقب نشینی می‌نماید. بخصوص که ترامپ شخصا به ترور شهید حاج قاسم دستور می‌دهد و صفحه سیاه و ننگینی بر جنایات خود می‌افزاید، همان ترامپی که امروز در باتلاق خود ساخته غوطه ور شده و سرنوشت شومی در انتظار اوست.

اخبار روزانه:
*
عضور مجلس خبرگان که پدر زن "آشنا" مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور است، نظر جالبی در مورد دامادش دارد. دری نجف آبادی عضو مجلس خبرگان در برنامه تلویزیونی دست خط در مورد شخصیت آشنا مشاور رسانه‌ای روحانی که دامادش محسوب می‌شود گفت: آقای آشنا شخصیت باارزشی است و حالا ممکن است اختلاف سلیقه داشته باشیم که بحث جدایی است. اینکه خدایی ناکرده آقای آشنا را متهم کنیم، این دور از انصاف است. هم آقا، آقای آشنا را خوب می‌شناسد. عقد آقای آشنا و دختر بنده را آقا خوانده اند. من نمی‌خواهم از حضرت آقا مایه بگذاریم. هم آقای آشنا عضو وزارت اطلاعات هم نبودند. من اضطراراً وزارت اطلاعات رفتم. آقای آشنا را هم اضطراراً بردم.

*قادری» نماینده مجلس خبر از وجود بی‌نظمی‌ها، به‌ هم‌ ریختگی‌ها و نابسامانی‌ها در بودجه ۹۹ داد و گفت: «در شش‌ماهه دوم سال جاری و پس‌ازآنکه کمی از فعالیت مجلس جدید گذشت فرصت لازم وجود دارد تا وکلای ملت مشکلات مترتب به لایحه بودجه ۹۹ و بازنگری و اصلاحات آن را انجام دهند که به‌احتمال‌زیاد این کار را عملیاتی خواهیم کرد

* «توانا محمدی» یکی از همکاران روح‌الله زم، در دادگاه وی خود را به عنوان مدیر فنی رسانه ضدانقلاب آمدنیوز معرفی کرد و گفت: «با احتساب مدتی که حبس هستم حدود ۵ سال است که با روح‌الله زم و آمدنیوز در ارتباط بوده‌ام و همکاری‌های زیادی داشته‌ایم. از مهم‌ترین مسائل قضیه موشک بود. من راکت‌های کوچکی را درست کرده بودم. روح‌الله زم به من پیشنهاد داد یک سری مکان‌های حساس کشور را بزنم. به دستور روح‌الله زم قرار بود برای زدن یک پایگاه سپاه به‌صورت پایلوت ۵۰۰ هزار دلار و پس‌ازآن برای بقیه جا‌ها ۲ میلیون دلار دریافت کنم.» قاضی پرونده نیز با تأیید صحبت‌های محمدی، از پیامک‌هایی خبر داد که بین او و زم ردوبدل شده و روح‌الله زم به او گفته مراکز حساس کشور را بزند.
* شهردار رنگین‌پوست واشنگتن دی‌سی در یک رویارویی آشکار با دونالد ترامپ میدان و خیابان روبه‌روی کاخ سفید را «جان سیاهان مهم است» نامگذاری و روز جمعه از نشان آن رونمایی کرد. خانم موریل باوزر که بر سر کنترل خیابان‌های پایتخت با رئیس جمهوری آمریکا سر جنگ دارد، دستور داد علاوه بر گذاشتن تابلوی
Black Lives Matter Plaza در خیابان روبه‌روی کاخ سفید، شعار اصلی معترضان به قتل جورج فلوید را هم با حروف بزرگ زردرنگ کف خیابان بنویسند تا اگر ترامپ این بار خواست برای عکس گرفتن با کتاب مقدس از کاخ سفید خارج شود، از روی این حرف و واژه‌ها بگذرد.
* دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: حرکت در مسیر اصلاح اقتصاد کشور نیازمند باور به اثربخشی اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی است. علی شمخانی در صفحه توییترش نوشت: اصلاح اقتصاد کشور در مسیری مبتنی بر «مقابله هوشمند، مستمر و قاطع با فساد»، «رهاسازی اقتصاد از رانت نفت» و «روان‌سازی قوانین، فرآیند‌ها و فضای کسب و کار» هم ممکن است و هم ضروری. حرکت در این مسیر نیازمند باور به اثربخشی اقتصاد_مقاومتی و مدیریت جهادی است
.
* به گزارش خبرگزاری مالزی، احمد موسی العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق گفت
: ادامه واردات گاز از ایران در تضاد با معافیت‌های تحریمی آمریکا نیست و معافیت ۱۲۰ روزه‌ای که اخیرا به عراق داده شد، همچنان در حال اجراست. وی تاکید کرد: طرف آمریکایی شرایط عراق را می‌داند، زیرا بی‌نیاز شدن از گاز ایران نیاز به یک برنامه‌ریزی برای تامین سوخت دارد و اجرای این برنامه نیز به تصمیمات دولتی و هزینه‌های مالی وابسته است. اما ما فعلا با بحران بهداشتی و اقتصادی مواجه هستیم بنابراین نمی‌توانیم این برنامه را اجرایی کنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: