به‌روز شده در: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹
logo
کد خبر: ۳۱۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
مجتبی امانی:
گروه‌های مقاومی همچون حشدالشعبی توانسته‌اند برگ برنده را در مقابل بازمانده‌ها و باقیمانده‌های داعش و هسته‌های پراکنده آنها داشته باشند و مزاحمت‌های داعش باعث تحولات استراتژیک در صحنه‌های عراق و سوریه نخواهد شد.

با توجه به تأثیرات عمیق حزب‌الله در لبنان و از سوی دیگر حرکت‌های پراکنده و ایذایی داعش در عراق، در خصوص این دو موضوع خبرنگار نمانیوز با مجتبی امانی، رئیس پیشین نمایندگی ایران در قاهره و کارشناس سیاسی گفتگو کرده که متن آن پیش روی شماست.

به تأثیر حضور حزب‌الله لبنان در عرصه سیاسی این کشور اشاره‌ای کنید.

بعد از شروع قدرت‌گیری حزب‌الله در لبنان طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی برای تحت تأثیر قرار دادن نفوذ حزب‌الله در لبنان و ممانعت از افزایش حضور سیاسی حزب‌الله در صحنه این کشور از طرف صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها دنبال می‌شد. در دو دهه اخیر سعودی‌ها هم تلاش‌های زیادی کرده‌اند که نقش حزب‌الله در لبنان کاهش یابد. صهیونیست‌ها راه‌حل نظامی را دنبال کردند که این‌گونه حملات نه‌تنها فایده‌ای برای صهیونیست‌ها نداشت، بلکه الان به خاطر رعب و وحشتی که در صهیونیست‌ها وجود دارد آنها نمی‌توانند هیچ‌گونه عملیات نظامی علیه حزب‌الله داشته باشند. برخلاف شیوه دهه‌های گذشته که جنگنده‌های صهیونیستی بر فراز لبنان فعال ما یشاء بودند الان به برکت جانفشانی‌های حزب‌الله لبنان در عملیات نظامی قادر به این کار نیستند.

با این اوصاف حزب‌الله در لبنان قدرت اول محسوب می‌شود؟

نمی‌توانیم در صحنه سیاسی لبنان حزب‌الله را به عنوان مجموعه‌ای که قدرت اول را در دست دارد در نظر بگیریم، زیرا با توجه به بافت داخلی و سیاسی این کشور تعامل گروه‌های مختلف با هم می‌تواند رخدادهای سیاسی را رقم بزند. می‌توانیم بگوییم حزب‌الله لبنان دست برتر و تعیین‌کننده را در بسیاری از تعاملات داخلی لبنان دارد که این موضوع برخلاف خواسته آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی است.

با توجه به گفته سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق مبنی بر اینکه تروریست‌های داعش توانایی ایجاد تهدید برای امنیت عراق را ندارند، ارزیابی شما از قدرت داعش در ایجاد ناامنی در عراق چیست؟

داعش در اوج قدرتش با مقاومت داخلی در سوریه و عراق مواجه شد. همچنین در مورد لبنان حزب‌الله اجازه نداد جنگ داعش با حزب‌الله به داخل خاک لبنان کشیده شود. داعش در اوج حمایت‌های سخاوتمندانه مالی، سیاسی و نظامی چندین کشور و تسهیلاتی که برای اعزام تروریست‌ها از بسیاری از نقاط دنیا به سوریه و عراق فراهم شده بود موفق به اجرای نقشه خودشان نشده‌اند. گروه‌های مقاومی همچون حشدالشعبی توانسته‌اند برگ برنده را در مقابل بازمانده‌ها و باقیمانده‌های داعش و هسته‌های پراکنده آنها داشته باشند و مزاحمت‌های داعش باعث تحولات استراتژیک در صحنه‌های عراق و سوریه نخواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: