logo
کد خبر: ۳۱۳۳۱
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

گزارش تحقیق و تفحص مجلس از سرخابی‌ها

براساس گزارش مجلس، کل مصارف باشگاه پرسپولیس طی ۱۰ سال مالی از ۸۷ تا ۹۷ مجموعاً به مبلغ ۲.۵۵۲.۴۰۱ میلیون ریال در صورتحساب‌های مالی درج شده است. کل مصارف باشگاه استقلال طی ۱۰ سال مالی از ۸۷ تا ۹۷ مجموعاً به مبلغ ۲.۳۵۱.۳۳۶ میلیون ریال در صورتحساب‌های مالی درج شده است. بیشترین میزان انحراف از بودجه در پرسپولیس در سال ۹۲ اتفاق افتاده است که برای درآمدها ۸۹ درصد و برای مصارف ۱۴۱ درصد انحراف وجود داشته است. بیشترین میزان انحراف از بودجه در استقلال در سال ۹۱ اتفاق افتاده است که برای درآمدها ۳۶۱ درصد و برای مصارف ۳۹۸ درصد انحراف وجود داشته است.

استکبارستیزی گفتمان ما بود که از دستش دادیم!

موضع محمدعلی وکیلی، مدیرمسئول روزنامه «ابتکار» و عضو هیئت رئیسه مجلس دهم در مورد اختلافات درون گروهی اصلاح طلبان جالب است. او در گفتگو با روزنامه آفتاب یزد گفته که «در اینکه تفاوت دیدگاه بین افراد وجود دارد شکی نیست. اختلاف هم هیچ اشکالی ندارد. مگر عارف و رئیس دولت اصلاحات باهم اختلاف ندارند؟ دارند. اما اینکه اختلافات، دوقطبی درست کند به چه دردی می‌خورد؟ واقعیت این است که هر دو پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند. محبوبیت تمامی رهبران اصلاح‌طلب به نازل‌ترین سطح خود رسیده است و جریان اصلاح‌طلبی در حال حاضر دارد به محاق می‌رود.»او سه عنصر دفاع مقدس، تسخیر لانه جاسوسی و دفاع از مستضعفین را از داشته‌های تاریخی اصلاح طلبان می‌داند که از آن فاصله گرفته‌اند: «اصلاح‌طلبی از داشته‌های تاریخی خودش فاصله گرفته است. داشته‌های تاریخی اصلاح‌طلبان که باعث تمایز و ماندگاری‌اش در قدرت بود، در چند موضوع تقسیم می‌شد. نخست اینکه دولت دفاع مقدس دولت اصلاح‌طلب بود. دولتی که جنگ را اداره می‌کرد این جریان بود. اصلاح‌طلبان در پروسه زمان به این داشته پشت کردند، ثانیاً استکبارستیزی گفتمان مهم اصلاح‌طلبی به شمار می‌آمد، تسخیر سفارت امریکا توسط عناصر اصلاح‌طلبی اتفاق افتاده بود و به عنوان یک نماد ازعنصر گفتمانی اصلاح‌طلبی از آن یاد می‌شد، اصلاح طلبان به مرور زمان این عنصر گفتمانی خود را نیز از دست دادند. سوم اینکه در گفتمان اصلاح‌طلبی دفاع از مستضعفان جای داشت، اما این موضوع را هم از دستش گرفتند و علمدار جریان دفاع از مستضعفان اصولگرایان شدند. همه این‌ها اصلاح‌طلبان را از قدرت انداخت.»او در ادامه اصلاح طلبی را دچار تشتت گفتمانی می‌داند و می‌گوید: «جریان اصلاح‌طلبی در حال حاضر نمی‌داند که عناصر گفتمانی‌اش چیست؟... در بین رهبران اصلاح‌طلب تشتت در گفتمان و راهبرد وجود دارد. یکی از مبارزه با استکبار می‌گوید دیگری از تعامل و صلح و آشتی حرف می‌زند.»

انتساب دولت به اصلاح‌طلبان شوخی است!

«احمد شیرزاد» نماینده مجلس ششم در یادداشتی در روزنامه آرمان با عنوان «انتساب دولت به اصلاح‌طلبان شوخی است» نوشت: «اینکه اصولگرایان دولت آقای روحانی را دولت اصلاح‌طلبان معرفی می‌کنند، چیزی جز شوخی نیست. اصلاح‌طلبان با دولت آقای روحانی همکاری داشتند و حمایت کردند اما به‌هیچ‌وجه نمی‌توان به این دولت لقب اصلاح‌طلب داد و قاعدتاً اصلاح‌طلبان نمی‌توانند مسئولیت آن را بر عهده بگیرند». این چهره اصلاح‌طلب در ادامه نوشت: «اصلاح‌طلبان قبول دارند که در رأی‌آوری آقای روحانی نقش و سهم اصلی را داشتند، اما در مدیریت کشور سهمی به اصلاح‌طلبان داده نشد و مجموعه دوستان اصلاح‌طلب دنبال سهم نبودند و می‌خواستند آقای روحانی آنچه خود مصلحت می‌داند در اداره کشور انجام دهد. البته اصولگرایان نیز می‌دانند که اصلاح‌طلبان در اداره دولت سهمی نداشته و ندارند و نیازی به اذعان اصلاح‌طلبان نیست.» با وجود چهره‌های نام آشنای اصلاح‌طلب در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، جدا دانستن این جریان سیاسی از دولت مستقر مضحک است، اما علت این‌گونه اظهارنظرهای برخی چهره‌های اصلاح‌طلب باهدف بازگرداندن سبد رأی ازدست‌رفته برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است. ازاین‌رو، تنها چاره ممکن جدا کردن خود از بدنه دولت به امید خلاصی از قضاوت مردم در خصوص بی‌تدبیری‌هاست.

دارایی‌های ایران می‌تواند گره‌ کور معیشت مردم را باز کند

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: «ویروس کرونا ایران را به‌شدت درگیر کرده است. در چنین شرایطی لازم است دولت و همه نهادهای‌ نظام دست‌به‌کار شوند تا به هر طریقی‌ که ممکن است آثار مخرب ویروس کرونا را در جامعه کمرنگ‌تر کنند. این روزها برخی این ذهنیت را به جامعه القا می‌کنند که مشکلات ایران به خاطر درگیری‌اش با دنیا زیاد می‌شود. در پاسخ به این ادعای واهی باید گفت، ایران نه‌تنها با دنیا دعوا ندارد بلکه با توافق و امضای برجام مشخص شد برای جمهوری ‌اسلامی اصل چیزی جز تعامل با همه دنیا، ‌غیر از اسرائیل که رژیمی غاصب است، نیست. همه دیدند که آمریکا خلف وعده کرد و با خارج شدن از برجام فضای تعاملی شکل‌گرفته را دوباره تجادلی کرد. درواقع آمریکایی‌ها در زمان رژیم شاه، بر همه مسائل ایران تسلط داشتند و حالا که نمی‌توانند به منابع و استقلال ایران دست‌درازی کنند بیش از 40 سال است که علیه جمهوری ‌اسلامی کارشکنی می‌کنند. پتانسیل موجود در کشور و دارایی‌های ایران به حدی است که دولت بتواند گره‌ کور معیشت مردم را باز کند
حرکت نفت‌کش‌های ایرانی به طرف چین

هم‌زمان با ارسال چند نفت‌کش ایرانی به ونزوئلا، چهار نفت‌کش دیگر ایرانی در حال حرکت به سمت چین هستند و دو نفت‌کش نیز در آب‌های چین و در نزدیکی بندر شانگهای حضور دارند. نکته قابل‌توجه این نفت‌کش‌ها روشن بودن سیستم‌ شناسایی خودکار دریایی (AIS) آن‌هاست. به نظر می‌رسد ایران بعد از ماجرای عین‌الأسد و پرتاب ماهواره نور، از رصد نفت‌کش‌های خود توسط آمریکا نگرانی ندارد.

ایران تسلیم آمریکا نمی‌شود

«محسن صلح‌دوست» کارشناس شبکه «بی‌بی‌سی فارسی»، با اذعان به اینکه تحریم‌های آمریکا، ایران را از پای در نیاورده است، گفت: «دولت آمریکا برای فریب افکار عمومی خارج و داخل آمریکا سعی می‌کند سیاست‌ خارجی خود را موفق و تحریم‌ها علیه ایران را مؤثر نشان دهد... اما واقعیت این است که سیاست فشار حداکثری آمریکا نتوانسته و در آینده هم نمی‌تواند ایران را وادار به تسلیم کند


از خرمشهر تا سامرا با حاج قاسم

سردار امین شریعتی در یادداشتی که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرد، نوشته است: «در عملیات آزادسازی خرمشهر، تیپ عاشورا با مسئولیت حقیر و تیپ ۴۱ ثارالله به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی، در کنار هم، علیه ارتش بعثی عراق برای آزادسازی خرمشهر می‌جنگیدیم. روزی در عراق خدمت حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی مهندس بودم. در بین صحبت‌ها، حاج قاسم یک‌مرتبه گفت؛ امین، تو واقعاً روزی فکر می‌کردی که بااین‌همه مشکلاتی که در جنگ داشتیم و با ارتش عراق در دوره صدام در جنگ بودیم، یک روزی این‌گونه باهم در عراق باشیم؟ اصلاً فکر می‌کردی با همان ارتش عراق که می‌جنگیدیم، امروز در کنار هم مثل یک برادر باشیم؟ اصلاً فکر می‌کردی روزی این‌گونه در سامرا حضور پیدا کنی و با همان ارتش، برادرانه، در کنار بچه‌های حشدالشعبی قرار بگیری و برای امنیت و آسایش و رفاه زائرین این‌گونه باهم برنامه‌ریزی و کار کنید؟ فکر می‌کردی یک روز حماسه اربعین این‌گونه رقم بخورد؟ هرگز تصور می‌کردی که حضور میلیونی زائران در سامرا، با استقبال گرم و صمیمانه شیوخ و اهالی این منطقه مواجه شود؟ حاج قاسم درنهایت دست مرا گرفت و گفت: این‌ها همه الطاف الهی است که از سوی امام و شهدا به ما هدیه شده است. پس باید قدرشناس باشیم و آن را با جان و دل و با تمام وجودمان حراست کنیم
بازیگر بچه مهندس خواننده شد

گویا روزبه حصاری بازیگر اصلی سریال بچه مهندس،‌ به‌جز بازیگری دغدغه خوانندگی هم دارد. گفتنی است او به تازگی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از این دغدغه سخن گفته و تصاویری از حس و حالش برای ضبط آهنگی جدید را به اشتراک گذاشته و در این باره نوشته است: از زمانی که یادم میاد، موسیقی جزو دغدغه‌هام بوده؛ تو این چندسال هم هر زمان مجالی پیدا کردم نزد بزرگان عرصه موسیقی کشور، شاگردی کردم و می‌کنم.


واکنش میرتاج الدینی به ادعای دلار ۲۰ هزار تومانی با آغاز کار مجلس

میرتاج الدینی به ادعای برخی در مورد دلار ۲۰ هزار تومانی با آغاز کار مجلس واکنش نشان داد. سیدمحمدرضا میرتاج الدینی که خود از نامزد‌های نایب رئیسی در دوره یازدهم محسوب می‌شود، در واکنش به ادعای برخی که می‌گویند با آغاز کار مجلس یازدهم دلار ۲۰ هزار تومان می‌شود، تأکید کرد: این را رد می‌کنم، چون مسئله ربطی به مجلس ندارد. وی تاکید کرد مجلس یازدهم یک مجلس کارآمد، واقعگرا و انقلابی است، یعنی برای حل مشکلات راهکار و برنامه خواهد داشت. بعضی‌ها مجلس یازدهم نیامده شروع کردند به تخریب. چون می‌دانند مجلس آینده می‌تواند مشکلات کشور را حل کند می‌خواهند با طرح چنین مباحثی نگذارند که مجلس موفق شود
رونمایی از وصیت‌نامه تختی

کمیته ملی المپیک کشورمان از وصیت‌نامه جهان پهلوان غلامرضا تختی رونمایی کرده است. دوشنبه از وصیت‌نامه جهان پهلوان غلامرضا تختی که توسط بابک تختی فرزند او به صورت امانی به موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک اهدا شده بود رونمایی شده است.
شهرام جزایری به ۷ سال زندان محکوم شد

شهرام جزایری که مرداد سال ۹۷ در آذربایجان غربی و هنگام خروج از کشور بازداشت شده بود، به ۷ سال زندان محکوم شده است. درست از همان روز بازداشت تا امروز علت دستگیری و زندانی شدن جزایزی رسانه‌ای نشده بود، اما حالا بر اساس اطلاعات به دست آمده مشخص شده که در مدت حدود ۲ سال گذشته از زمان بازداشت وی، برای جزایری ۲ پرونده تشکیل شده که هر ۲ به صدور حکم قطعی انجامیده است. در پرونده اول که به موضوع کلاهبرداری ۲۵۰ میلیون تومانی اختصاص دارد، شاکی با دریافت ۳ برابر وجه رضایت داده و شکایت خود را پس گرفته، اما دادگاه از جنبه عمومی جرم جزایری را به ۷ سال حبس محکوم کرده است. این حکم در دادگاه تجدید نظر هم تایید شده است. البته به گفته خود جزایری در خصوص این پرونده درخواست اعاده دادرسی قرار است انجام شود. اما آنچه موجب شد تا جزایری نتواند به مرخصی کرونایی بیاید، حکمی بود که در پرونده دوم برای او صادر شده است.پرونده دوم جزایری ارتباط مستقیم با پرونده قدیمی او دارد. جایی که جزایری در آن محکوم به حبس و رد مال شده بود و سرانجام سال ۹۷ با گذراندن دوران حبس و رد مال از زندان آزاد شده بود. در آن پرونده جزایری به رد مال ۵۰ میلیون دلاری که از شعبه بانک ملی در امارات دریافت کرده محکوم شده بود. حال بار دیگر پرونده‌ای با این موضوع برای وی تشکیل و وی در ارتباط با همان ۵۰ میلیون دلار به پرداخت خسارات تاخیر تادیه بابت ارز خارجی LC محکوم شده است.
پرداخت از جیب داور برای خرید پرژکتور!

یکی از کانال‌ها در فضای مجازی با انتشار خبری مدعی شده است آکادمی داوران تهران برای آموزش مجازی نوآموزان زن، ضمن نقض طرح کنفدراسیون، به متقاضیان حضور در این کلاس‌ها اعلام کرده است برای خریداری ویدئو پروژکتور باید ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند! این در حالی است که رسانه‌های رسمی برای دریافت صحت و سقم این ادعا با حسین عرب براقی، رئیس دپارتمان داوری تهران که پدر همسر علیرضا فغانی، داور بین‌المللی کشورمان است تماس برقرار کردند که او با تعجب نسبت به وقوع چنین اتفاقی اعلام کرد: «برای اولین بار است که این موضوع را می‌شنوم. حتی دپارتمان داوری استان تهران برای نوآموزان کلاسی را هم برگزار نکرده است. ما حتی آکادمی داوران هم نداریم و من اینکه این اقدام از سوی دپارتمان داوران استان انجام شده باشد را تکذیب می‌کنم».

اخبار کوتاه

*نخست‌وزیر پیشین عراق با اشاره به بدعهدی‌های امریکا برعلیه ملت عراق، اظهار داشت: «وقتی داعش آمد، آمریکا عراق را رها کرد و حتی یک دلار هم کمک نکرد. آمریکا بدون دریافت مابه‌ازا، هیچ کمکی به عراق نخواهد کرد. باید از فرصت طلایی کاهش مداخلات خارجی در عراق استفاده کنیم. کمک آمریکا به اقتصاد عراق، اشتباه خطرناکی است

* نخست‌وزیر پیشین مالزی با اذهان به بدعهدی امریکا در عمل به تعهدات تجاری با این کشور، گفت: «پس از دریافت جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی متوجه شدیم که واشنگتن آن را بدون کدهای اساسی و برنامه کامل فروخته و مالزی نمی‌تواند از تمام قابلیت‌های جنگنده‌ از جمله قابلیت هجومی استفاده کند. تنها فایده این جنگنده‌ها استفاده در مانورهای نظامی است؛ آمریکا با تمام کشورهای جهان به جز رژیم اسرائیل با همین سیاست برخورد می‌کند

*رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح از بررسی دقیق و جامع ابعاد مختلف پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی خبر داد. به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام بهرامی گفت: از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سازمان قضایی نیروهای مسلح تحقیقات دقیق و گستردهای در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است. وی افزود: چندین گروه کارشناسی کار بررسی جنبه‌های مختلف این سانحه را برعهده دارند و تعداد زیادی از خانواده‌های شهدا به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه و شکایت خویش را مطرح کرده‌اند. وی تأکید کرد: سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی به تظلمخواهی و احقاق حق اولیای دم این پرونده است و خانواده‌هایی که هنوز شکایت خود را مطرح نکرده‌اند، میتوانند به دادسرای نظامی تهران مراجعه و شکایت خویش را مطرح نمایند.از سوی دیگر «دمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد در صورت عدم توافق با ایران درباره حادثه هواپیما امکان دارد به همراه کشورهای مرتبط با این حادثه یک روند قانونی را علیه ایران به جریان بیندازند.
*
محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس از رد شدن درخواست تجدید نظر وی درباره حکم ۲۱ ماه حبس خبر داد. به گزارش «ایران»، او در صفحه «توئیتر» خود نوشت: ‏«شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تجدید نظرخواهی اینجانب از رأی دادگاه شعبه ۱۰۵۷ کارکنان دولت را رد کرد و رأی دادگاه بدوی مبنی بر ده میلیون جزای نقدی و ۲۱ ماه حبس را عینا تأیید کرد. دادگاه قبلاً وقت احتیاطی برای ۲۸ تیر تعیین کرده بود اما امروز (دوشنبه) به صورت غیرمنتظره مبادرت به صدور رأی کرد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: