به‌روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
logo
کد خبر: ۳۱۲۷۶
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۳
سید مصطفی میرسلیم:
سید مصطفی میرسلیم در پاسخ به این پرسش که چرا جایگاه مجلس در سالهای اخیر به‌ویژه در دوره دهم تا حد زیادی از راس امور بودن خارج شده و تنزل پیدا کرده است، اظهار داشت: اکثریت نمایندگان به جای ایفای وظیفه به عنوان خدمتگزار مردم، وکیل مدافع دولت شدند و مشکلات و مطالبات مردم را از اولویت خارج کردند، راه حلی برای خروج از رکود تورمی ندادند و مشکلات معیشتی مردم را لاینحل گذاردند.

رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: اکثریت نمایندگان به جای ایفای وظیفه به عنوان خدمتگزار مردم، وکیل مدافع دولت شدند و مشکلات و مطالبات مردم را از اولویت خارج کردند.

تردیدی نیست که جایگاه قوه مقننه نسبت به سایر نهادها و ارکان کشور تا حدودی تنزل پیدا کرده است و برخی نمایندگان بهجای ایفای نقش نمایندگی و وکالت ملت، در قامت وکیلالدولهحاضر میشوند. عملکرد ضعیف نمایندگان مجلس در بررسی بودجه سال 99 و یا رفتارهای خارج از عرف مانند سلفی گرفتن با موگرینی موجب شد تا جایگاه مجلس در چشم مردم از اعتبار بیفاتد.

با انتخابات مجلس یازدهم و تغییر اکثریت ترکیب کرسیهای پارلمان، این امید میرود که منتخبان مردم در جهت ارتقای جایگاه مجلس تلاش کنند. در همین زمینه، با سید مصطفی میرسلیم منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم به گفت‌‌وگو نشستیم.

سید مصطفی میرسلیم منتخب مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که چرا جایگاه مجلس در سالهای اخیر بهویژه در دوره دهم تا حد زیادی از راس امور بودن خارج شده و تنزل پیدا کرده است، اظهار داشت: اکثریت نمایندگان به جای ایفای وظیفه به عنوان خدمتگزار مردم، وکیل مدافع دولت شدند و مشکلات و مطالبات مردم را از اولویت خارج کردند، راه حلی برای خروج از رکود تورمی ندادند و مشکلات معیشتی مردم را لاینحل گذاردند.

وی با بیان اینکه نمایندگان بر دولت نظارت نکردند و آثار زیانبار سقوط ارزش پول ملی را بر مردم تحمیل کردند، گفت: قانون هدفمندی یارانهها را دولت اجرا نکرد و مجلس هیچ واکنشی نشان نداد و وقتی دولت تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفت بیاطلاع و بی توجه از آن عبور کرد و تنها بعد از بروز التهاب اجتماعی خواست حرکت سیاسی از خود نشان دهد، کاری که باید قبل از آن انجام میداد. موارد متعددی وجود دارد که نشان میدهد مجلس نتوانسته است بهموقع و بجا وارد صحنه تصمیمگیری شود و در نتیجه پس از سپری شدن 4 سال عملا به نقطه حضیض خود سقوط کند.

میرسلیم درباره برنامه منتخبان برای ارتقای جایگاه مجلس و بازگرداندن آن به جایگاه اصلیاش، گفت: مجلس یازدهم وقتی آغاز به کار خواهد کرد که وارث مشکلات متعدد باقی مانده از گذشته است و باید چاره جویی مسائل آینده را هم بنماید که به دلیل از دست دادن فرصتها و سوء مدیریتها بغرنج شده و بهعلاوه وقوع بیماری کرونا و ادامه تحریمهای ظالمانه مشکلات را تشدید کرده است.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی تصریح کرد: برنامه اصلی منتخبان به امید خدا، کمک به چاره جویی مسائل مبتلا به کشور از جمله مشکلات اشتغال و گرانی در جامعه و مشکل دیرپای بودجه نامتعادل در دولت است. در میان مدت اصلاح قانون انتخابات و تدوین قانون جامع مالیاتی و اصلاح امور بانکها و بهبود فضای کسب و کار و مبارزه با فساد در اولویت قراردارد. برای هرکدام از این موارد طرح هایی آماده شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که نظارت بر رفتار نمایندگان باید چگونه باشد و برای تقویت هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید چه کار کرد، پاسخ داد: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان جانبدارانه تنظیم شده و به علاوه هیئت رئیسه تا کنون اهتمام کافی برای امر نظارت نداشته است. با اصلاح قانون و بهبود ترکیب هیئت نظارت و اهتمام جدی خود نمایندگان، آن نقیصه میتواند برطرف بشود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: