به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
کناره گیری برخی از اصلاح طلبان بنام مانند مرعشی و مصطفی معین و... به بهانه باز شدن راه برای دیگران و همچنین خداحافظی نسبتا پیچیده موسوی لاری و حواشی از این دست نشان می دهد عمر شورای سیاستگذاری اصلاحات به پایان رسیده است
نفیسه زارعی- اصلاحات به عنوان یک جریان سیال سیاسی تقریبا به شکل بسیار جدی بعد از دوران کارگزاران روی کار آمد این جریان در طی دهه های گوناگون با حضور جدی در انتخابات و با شعارهای مختلف توانست توجه توده های مردم را به خود جلب کند اما درست در سال 92 و در زمانی که اصلاحات از رحم اجاره ای اعتدال برای حضور در سپهر سیاسی کشور بهره برد، می شد سیر نزولی اصلاح طلبی را مشاهده کرد. این روزها اما موضوع ریاست بر شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، استعفای موسوی لاری با بهانه ظاهری بیماری جسمی و در باطن به خاطر اختلافات همیشگی که با ریش سفیدی اصلاح طلبان و برخی از کارگزارانی ها ختم به خیر می شد و مواضع جدی کنونی و اعتراضاتی که به شخصیت عارف وارد شده است این سوال را در ذهن ایجاد می کند که آیا پتانسیل و ظرفیت ذخیره شده در این جناح تمام شده است؟

کناره گیری برخی از اصلاح طلبان بنام مانند مرعشی و مصطفی معین و... به بهانه باز شدن راه برای دیگران و همچنین خداحافظی نسبتا پیچیده موسوی لاری و حواشی از این دست نشان می دهد عمر شورای سیاستگذاری اصلاحات به پایان رسیده است و از همین رو است که کرباسچی چندی پیش با در نظر آوردن این شرایط برای حضور در انتخابات استفاده از افرادی را تجویز می کند که حتی گرایش و علاقهای به اصلاحات ندارند. عبور از عارف و گرفتن انگشت اتهام به سمت وی شاید برای گریز از حقیقت سیاسی پایان ماجرای شورای بی اعتبار اصلاح طلبان باشد.

نقطه قابل توجه در پس پرده این اختلاف درون حزبی ناشی از عملکرد نادرست جریان و گروه هایی است که ماحصل آن در مجلس، دولت و شوراهای شهر دیده می شود، همچنین واگذاری سی بر صفر تمام کرسی های خانه ملت به رقیب نیز عامل دیگری است که کارکرد اصلاحات و پایگاه اجتماعی آنها را در میان جامعه نشان می دهد. این همان موضوعی است که محمد قوچانی عضو ارشد شورای مرکزی کارگزاران سازندگی که اداره بیشتر نشریات این حزب را بر عهده دارد انتخابات مجلس یازدهم را آغاز پایان اصلاح طلبان خسته می نامد و از بی برنامگی عارف و شورای سیاستگذاری انتقاد می کند.

به هرترتیب شاید در آینده ای نه چندان دور این اضمحلال و انفکاک در اصلاح طلبی حتی با ورود سید محمد خاتمی که این روزها سیدشهاب طباطبایی سخنگوی حزب ندای ایرانیان از او با عنوان چاه نفت اصلاح طلبان یاد می کند هم نتواند آنها را به نقطه امن تصمیم گیری برساند و باید منتظر جایگزین شورایی شد که دیگر ریش سفیدان نیز نمی توانند اختلافات درونی آن را پنهان کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: