به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
امام حسن (ع)، الگوی بی نظیر همدلی و مواسات
در رزمایش های همدلی به دنبال ترویج معروف و فرهنگ و اندیشه صحیح اسلامی در کنار رسیدگی مالی به نیازمندان باشیم. چه بسا که نیازمندان روحی تعدادشان بسیار بیشتر باشد!
یکی از نشانه های جامعه مهدوی بودن مواسات بین شیعیان است. برای نمونه امام محمد باقر(ع) ذیل آیات سوره عصر فرمودند: «منظور از «وَ اَلْعَصْرِ؛ سوگند به عصر ظهور قائم است و عمل صالح در فراز «وَ عَمِلُوا اَلصّالِحاتِ» "مواساه الاخوان" مواسات و یاریرسانی به برادران مؤمن است.

فرمایش رهبر عزیز انقلاب درباره رزمایش همدلی نیز دقیقاً به تحقق خصلت مواسات در جامعه ما کمک خواهد کرد و به لطف الهی مورد توجه امت متدین کشور قرار گرفت.

امام مجتبی (ع) در این خصلت بسیار درخشان و الگویی بی نظیر هستند.

ابوهشام قنّاد می گوید: من از بصره برای حسن بن علی (ع) کالا می بردم. هنگام خرید با من چانه می زد و متاع را خریداری می کرد ولی گاه من هنوز نشسته بودم که تمام آن را در راه خدا می بخشید!

انفاق بینظیر

میزان انفاق حضرت نیز در نوع خودش بی نظیر بود. ابن عساکر نقل میکند که امام دوبار همه اموالشان را بین نیازمندان تقسیم کردند "حتی تصدّق بفرد نعله" حتی این که یک عدد از نعلینشان را هم صدقه دادند!

از خدا شرم دارم کسی را ناامید کنم

امام در پاسخ به این سوال که چرا هیچکس را ناامید بر نمیگردانید اگرچه سوار بر شتر باشید!؟ فرمود: «خود من هم نیازمند درگاه خداوند هستم و دوست دارم که مرا محروم نگرداند و شرم دارم درحالی که نیازمند هستم، نیازمندان را ناامید کنم...»

محبت بدون چشمداشت

ما اغلب اگر هم محبتی به کسی میکنیم او را میشناسیم و چه بسا امید داریم او نیز در جایی دیگر دست ما را بگیرد. اما همواره از مهمانانش پذیرایی می کرد، حتی اگر آنان را نمی شناخت.

مواسات را فقط در غذای جسم خلاصه نکنیم

وقتی سخن از مواسات و انفاق میشود فقط کمک مالی و غذایی به اذهان متبادر میشود حال آنکه امام مجتبی (ع) میفرمودند تعجب میکنم از افرادی که غذای جسم برایشان اهمیت دارد اما به غذای عقل و روح توجه ندارند! شاید بتوان از این بیان امام نتیجه گرفت که در رزمایش های همدلی به دنبال ترویج معروف و فرهنگ و اندیشه صحیح اسلامی در کنار رسیدگی مالی به نیازمندان باشیم. چه بسا که نیازمندان روحی تعدادشان بسیار بیشتر باشد!

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: