به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۳
اخبار 24 ساعت گذشته:


اگر تأیید صلاحیت هم می‌شدیم می‌باختیم

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشته که «استعفای آقای سیدعبدالواحد موسوی‌لاری از عمق به‌سطح آمدن بحرانی بود که از مدت‌ها پیش اصلاح‌طلبان را در خود فرو برده بود... انتخابات دوم اسفند ۹۸ نقطه پایان رسمی اصلاح‌طلبان بود. نه به واسطه آن که بخش قابل‌توجهی از نامزد‌های اصلاح‌طلب تأیید صلاحیت نشدند، بلکه بیشتر به واسطه آن که حتی اگر نامزد‌های این جریان تأییدصلاحیت هم شده بودند، آنان بخت و اقبالی در آن انتخابات نداشتند. چراکه مشکل اصلی اصلاح‌طلبان آن بود که بیش از دو سال می‌شد بدنه اجتماعی‌شان را از دست داده بودند، اما نمی‌خواستند این واقعیت تلخ را بپذیرند. افول جریان اصلاح‌طلب از بعد از مجلس دهم و تشکیل فراکسیون امید آغاز شد. انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶ و نحوه عملکرد آقای روحانی در دولت دومش، روند فروپاشی جریان اصلاحات را سرعت بخشید».زیباکلام در ادامه در مورد انتخابات مجلس اسفند ۹۸ آورده که «همچنان اصلاح‌طلبان با گفتن الفاظ و شعار‌های همیشگی، سعی کردند که وقت را بگذرانند. بخش‌هایی از این جریان که امیدوارانه وارد انتخابات اسفندماه گذشته شدند، تتمه حیثیت اجتماعی این جریان را از میان بردندشاید زیباکلام را به عنوان کسی که توانست به اصلاح‌طلبان بگوید که دلیل باخت در انتخابات عملکرد خود شماست و نه شورای نگهبان، باید تحسین کرد. نگاه واقع‌گرایانه باعث می‌شود تا اصلاح‌طلبان بهتر بتوانند خود را بازیابی کنند.
چه کسانی در صفوف رایگان غذا هستند

شبکه CBS درباره صفوف طولانی دریافت غذا در آمریکا گزارش داد که ناامیدی و یأس در حال افزایش است و افرادی در صف غذای رایگان قراردادند که پیش‌ازاین چنین اقدامی را انجام نداده بودند! برنی سندرز نیز اعلام کرد: «حدود نیم میلیون انسان در آمریکا در خیابان‌ها می‌خوابند. پانزده میلیون کودک نیز در فقر به سر می‌برند. یک‌سوم آمریکایی‌ها نیز مراقبت‌های بهداشتی کافی ندارند. از دید من، انسان بودن به معنای این است که شما حق دارید که یک سقف بالای سرتان، دکتر و معیارهای یک زندگی با عزت را داشته باشید

اعتراف بزرگ ‌اندیشکده آمریکایی

اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» در گزارشی به تحلیل نحوه بر باد رفتن بزرگ‌ترین امید آمریکا در عراق با ترور سردار سلیمانی و بمباران مواضع الحشد‌الشعبی پرداخته است. این ‌اندیشکده آشوب‌های اراذل اجاره‌ای در عراق را یک فرصت برای آمریکا می‌داند! اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارش خود ناآرامی‌های عراق را که از اوایل اکتبر سال گذشته (مهر ۱۳۹۸) آغاز شده بود، «بزرگ‌ترین امید آمریکا برای گسترش نفوذ» در این کشور توصیف کرده که با ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس بر باد رفت. در بخشی از گزارش این ‌اندیشکده آمریکایی آمده: «تظاهرات‌هایی که عراق از اوایل اکتبر سال گذشته شاهد آن بود، بزرگ‌ترین امید آمریکا برای گسترش نفوذ و سیطره‌اش در عراق به شمار می‌رفت. اما این امید پس از حادثه فرودگاه از بین رفت. متأسفانه اقدام نسنجیده ترور ژنرال قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس همه توجه‌ها را از اعتراضات دور ساخت. افزایش حملات هوایی علیه گروه‌های الحشد‌الشعبی نیز حساسیت عراق در قبال تأثیر بیگانگان به‌طورکلی و انواع حضور و حمایت آمریکا در این کشور را به طور خاص برانگیخت»
فتح‌الله‌زاده: دو نفر اجازه ندادند «استرا» را نگه داریم

علی فتح الله زاده، مدیرعامل سابق استقلال، در مورد حواشی رفتن استراماچونی و اینکه گفته می‌شود مدیران استقلال برای مذاکره با یک مربی دیگر به دوحه سفر کرده بود هم گفت: من قبل از آن زمان که رحمان رضایی و دوستان برای صحبت به قطر بروند با رحمان رضایی صحبت کردم که با استراماچونی ارتباط بگیرد که ارتباط هم گرفت، منتهی در وسط کار متاسفانه یکی دو نفر دیگر آمدند و این ارتباط را قطع کردند و نگذاشتند که من بروم و صحبت کنم.

انتقادات تند کرباسچی از اصلاح طلبان

کرباسچی: با شخصیت‌های محترم سیاسی هم رودربایستی نداشته باشیم. مثلا این که آقای دکتر عارف یک وقتی نامزد ریاست‌جمهوری شدند و اصلاح‌طلبان به هر دلیلی دنبال آقای روحانی رفتند، نباید باعث این شود که بخواهیم جبران کنیم و بگوییم که او حتما رییس شورای عالی باشد. آقای عارف اگر می‌تواند در شورای عالی اصلاحات، فراکسیون امید یا هر جایی نقش برجسته ایفا کند باید از او حمایت کنیم، اما اگر در عمل دیدیم که شخصیت اجرایی با توانایی برقرار کردن یک سازوکار فعال را ندارد، باید تعارف را کنار بگذاریم. دبیر حزب کارگزاران با بیان اینکه کار سیاسی که رودربایستی ندارد، گفت: درباره بقیه بزرگان هم همین طور است. حتی دیگر کسانی که شاید برای ما کاریزما بوده و شخصیت مورد علاقه ما باشند. حالا آقای خاتمی یا هر کدام از رفقا. اگر به خاطر شخصیت‌های بزرگوار و خصلت‌های قابل تحسینی که دارند، به خاطر این که نمی‌توانند به هیچ ‌کسی نه بگویند و … نباید تعارف داشته باشیم. ما باید به فکر مجموعه کشور، مردم و نظام باشیم. ما به همه شخصیت‌ها احترام گذاشته و دستشان را می‌بوسیم، اما در عرصه سیاست به این شکل نمی‌توان پیش رفت

انتقاد از دولت به امید جلب افکار عمومی

در سال‌های گذشته به طور مکرر توهین‌های بی‌سابقه‌ای از طرف اصلاح‌طلبان علیه دولت روحانی بیان شده؛ اما دولت هیچ‌گونه موضع انتقادی نسبت به آن‌ها نداشته است. ابراهیم اصغرزاده اولین اصلاح‌طلبی بود که دولت روحانی را به «رحم اجاره‌ای» تشبیه کرده و گفته بود: «این رحم اجاره‌ای برای پرورش یک نطفه است» همچنین عبدالله ناصری عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و چهره نزدیک به خاتمی در 23 خرداد 95 در مصاحبه‌ای گفت: «روحانی می‌داند اگر بخواهد رئیس‌جمهور بماند، نیاز به این جریان (اصلاحات) دارد، مگر اینکه تصمیم گرفته باشد رئیس‌جمهوری یک‌دوره‌ای بماند. اگر رحم اجاره‌ای جنین را خوب محافظت کند، حتماً اصلاح‌طلبان آن را دوباره اجاره خواهند کرد» وی بعدها گفت: دولت رحم اجاره‌ای ماست اما با روحانی هم سرنوشت نیستیم. هرچند برخی اصلاح‌طلبان عنوان می‌کردند که دولت روحانی، رحم اجاره‌ای اصلاح‌طلبان است اما درنهایت و بعد از تکرار کنایه‌های متعدد سیاسی، اصلاح‌طلبان در یکی دو سال اخیر، به‌ویژه بعد از قفل شدن اقتصاد کشور و بروز و ظهور مشکلات اساسی و تورم‌های چند صددرصدی که ماحصل سیاست‌گذاری آن‌ها و دولت روحانی بود، وقتی دیدند که نمی‌توانند در انتخابات مجلس شورای اسلامی «تَکرار» کنند و اعتماد افکار عمومی را به دست بیاورند، «انتقاد» از دولت را دستور کار خود قرار داده تا از این رهگذر به افکار عمومی القا کنند که راه آن‌ها از دولت جداست!
شهروندان با وجدان نشان ویژه کرونا می گیرند

به پیشنهاد یک مقام مسئول و موافقت دولت مقرر شده ضمن حفظ سامانه هایی که برای افزایش بهداشت محیط در دوران اوج کرونا تعبیه و اجرایی شده اند، از اشخاص و اصنافی که مقررات ابلاغی در ایام شیوه این ویروس را به طور کامل رعایت کرده اند به نحو مقتضی قدردانی و با بررسی مسئولان و دستگاه های مربوط در این حوزه، نشان ارزشمندی به این افراد اعطا شود.

بدهی عجیب استقلال به پسر شفر!

مبلغ بدهی استقلال به ساشا که آنالیزور استقلال بوده، بالای 5/1 میلیارد تومان است! یکی از طلبکاران خارجی باشگاه استقلال پسر وینفرد شفر است. گفتنی است او که همراه با پدرش در این باشگاه حضور داشته، حالا رقم سنگینی می‌خواهد. خبرهای رسیده از داخل باشگاه حاکی از آن است که مبلغ بدهی استقلال به ساشا که اصلا مدرک مربیگری نداشته و آنالیزور استقلال بوده، بالای 5/1 میلیارد تومان است! در روزهای اخیر ساشا حتی با بعضی از مسئولان استقلال تماس گرفته و پیگیر پرداخت پولش بوده است. این در حالی است که او هم به فیفا شکایت کرده است.

مجوز روحانی درباره ارائه اطلاعات محرمانه به قوه قضاییه

بر اساس پیشنهاد تعدادی از مسئولان اجرایی که طی روزهای اخیر به تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور رسیده و به دستگاه های مربوط ابلاغ شده، مقامات و ماموران موسسات عمومی باید اطلاعات محرمانه و خیلی محرمانه مراجع قضایی را درصورت درخواست آن مراجع، ارائه کنند اما ارائه اطلاعاتی که طبقه بندی آن ها "سری" و "به کلی سری" باشد، صرفا با موافقت رئیس قوه قضاییه به مراجع قضایی مجاز خواهد بود.

شورای نگهبان تا چه زمان حق ابطال انتخابات را دارد؟

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در واکنش به هجمه‌های صورت گرفته علیه شورای نگهبان درباره مدرک تحصیلی جعلی "سینا کمال خانی" منتخب حوزه انتخابیه تفرش، اظهار کرد: «اسناد رسمی به جهت قانونی بودن خودبه‌خود دارای اعتبار هستند و وقتی فردی برای انتخابات ثبت‌نام می‌کند احراز اسناد اولیه در آغاز بر عهده هیئت‌های اجرایی فرمانداری‌ها و وزارت کشور است.» وی افزود: «چنانچه اصالت مدارکی مانند گواهی تحصیلی و مدارک سه‌جلدی مورد خدشه قرار نگرفته باشد، اصل بر صحت آن‌ها قرار خواهد گرفت و تا زمانی که گزارش خلافی به دست ما نرسد شورای نگهبان سؤالی را مطرح نخواهد کرد. اگر گزارش خلافی نسبت به اسناد به وجود بیاید، شورای نگهبان از سازمان ثبت اسناد و وزارت علوم استعلام می‌گیرد، در رابطه با مدرک تحصیلی هم رأی وزارت علوم برای ما حجت خواهد بود

هشدار حزب‌الله به آمریکایی‌ها از طریق فرانسه

روزنامه اللواء چاپ لبنان با انتشار خبری، از هشدار حزب‌الله به مقامات واشنگتن از طریق فرانسوی‌ها در خصوص سیاست آمریکا برای فروپاشی اقتصادی لبنان خبر داد. بر اساس این خبر، حزب‌الله لبنان به فرانسوی‌ها اعلام کرده ادامه سیاست فروپاشی اقتصادی و گرسنگی که واشنگتن علیه لبنان پیش گرفته، کشور را به سمتی نامشخص می‌کشاند و منجر به عواقبی غیرقابل‌تحمل می‌شود. حزب‌الله لبنان همچنین اعلام کرده است؛ ما از موقعیت خود اعلام می‌داریم که با فروپاشی کشور و تحویل آن به باند‌ها و توطئه گران کنار نخواهیم آمد.روزنامه اللواء همچنین نوشت: «برای نخستین بار، افراد نزدیک به حزب‌الله و طرف‌های رسمی در دولت، نگرانی جدی از وجود طرحی برای هدف قرار گرفتن امنیت کشور را ابراز کردند؛ به‌خصوص آنکه اوضاع ملی- سیاسی و اقتصادی اجازه حضور حفره‌های امنیتی زیادی را در کشور می‌داد و محیطی مناسب را برای بازگرداندن جنگ داخلی و تنش‌های مذهبی و فرقه‌ای فراهم می‌کرد. افراد نزدیک به حزب‌الله به نقل از این گروه گفته‌اند افرادی که تصور می‌کنند سرنگون کردن حسان دیاب در این شرایط، راه‌حلی برای بحران ملت لبنان خواهد بود، افرادی متوهم هستند.» به نوشته این روزنامه، حزب‌الله و هم‌پیمانانش از عملکرد مخالفان دولت در امور سیاسی و نیاز اعتراضات خیابانی رضایت ندارند. طبق عقیده حزب‌الله، آنچه اکنون در جریان است، به‌منزله جنگی است که هر لحظه ممکن است به کودتایی آگاهانه منجر شود.
کنایه صریح تخت‌روانچی با مقایسه مخارج نظامی ایران و آمریکا

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در پیامی توییتری با اشاره به گزارشی درباره مخارج نظامی کشور‌های مختلف، آمریکا را باعث پیش‌برد رقابت تسلیحاتی در منطقه تلقی کرد. مجید تخت روانچی نماینده دائمی کشورمان در سازمان ملل در پیامی توییتری درباره رقابت تسلیحاتی کشور‌های مختلف نوشت: «گزارش اندیشکده SIPRI درباره مخارج نظامی جهان در سال ۲۰۱۹ کاملا واضح است: آمریکا با صرف ۷۳۲ میلیارد دلار که ۳/۴ درصد از تولید ناخالص داخلی آن می‌باشد، بیشترین هزینه را کرده است. عربستان سعودی با ۶۱/۹ میلیارد دلار که ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی آن است، در رده پنجم قرار دارد. ایران با هزینه کردن ۱۲/۶ میلیارد دلار که ۲/۳ درصد از تولید ناخالص داخلی آن است در رده هجدهم قرار دارد. بنابراین، چه کسی در حال پیش‌ بردن رقابت تسلیحاتی در منطقه ماست؟»

ایران دو هزار کیت تشخیص کرونا به افغانستان اهدا کرد

سفارت افغانستان در تهران اعلام کرد که ایران دو هزار کیت تشخیص کرونا را به دولت افغانستان اهدا کرده است. سفارت افغانستان در تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشور ایران دو هزار کیت تشخیص کرونا را امروز (سه‌شنبه ۹ اردیبهشت) به «عبدالغفور لیوال» سفیر افغانستان در ایران تحویل داده است. بیانیه همچنین می‌افزاید که ایران مقداری از اقلام بهداشتی تخصصی مورد نیاز کادر درمانی را نیز به افغانستان اهدا کرده است. سفارت افغانستان در ایران تاکید کرد که این کمک‌ها قرار است امروز از طریق مرز زمینی به افغانستان انتقال یابد. وزارت بهداشت افغانستان بار‌ها اعلام کرده که با کمبود مواد پزشکی بویژه کیت‌های تشخیص ویروس کرونا مواجه است. براساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت افغانستان شمار مبتلایان ثبت شده ویروس کرونا در این کشور به هزار ۸۲۸ نفر رسیده و جان‌باختگان کرونا نیز ۵۸ و بهبودیافتگان این ویروس نیز ۲۲۸ نفر اعلام شده است.

دادگاه محسن لرستانی چه شد؟

رسیدگی به پرونده محسن لرستانی خواننده به تاریخ اول تیرماه موکول شده است. اسفند سال 97 برای اولین بار خبر دستگیری محسن لرستانی خواننده خبرساز و پرونده به شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه ارجاع شد. افساد فی‌الارض اتهامی بوده که بر اساس کیفرخواست علیه لرستانی صادر و به دستور قاضی بازداشت موقت شده و به زندان رفته است. اولین جلسه دادگاه محسن لرستانی در تاریخ پانزدهم مهرماه سال گذشته در حالی که ماسک روی صورت داشت و لباس زندان به تن کرده بود، در دادگاه انقلاب برگزار شد. البته علاوه بر افساد فی‌الارض سازماندهی باندی که به تولید محتوای مستهجن با استفاده از دختران جوان در فضای مجازی می‌پرداخته هم از دیگر عناوین اتهامی لرستانی بوده است.

اخبار روزانه:

* جاح محمدعلی، تحلیلگر عراقی گفت: ایران با پرتاب ماهواره نشان داد می‌تواند در چند جبهه بجنگد؛ جمهوری اسلامی یک الگوی موفق است. تحلیلگر عراقی در گفتگو با شبکه تلويزيونى "بلادی" با برشمردن ویژگی‌های موشک و ماهواره نظامی ایران، گفت: آمریکا حیرت‌زده شده چون فکر نمی‌کرد ایران این‌قدر توانمند باشد.

*«انیس النقاش» تحلیلگر مسائل استراتژیک در شبکه المیادین گفت: آمریکا به خوبی می‌داند که قدرت ایران مثل سابق نیست و جزایر ایران در خلیج‌فارس مستحکم و پر از انواع تسلیحات دریایی هستند و تهدیدات ترامپ فقط به درد مصرف داخل آمريكا می‌خورد. جزایر ایران در خلیج‌فارس همانند ناو هواپیمابر عمل می‌کنند.

*الأخبار به نقل از منابع میدانی: حمله به خودروی نظامیان آمریکایی با رگبار و خمپاره صورت گرفته که منجر شد تقریباً به صورت کامل در آتش بسوزد. گروه‌های امدادی که وارد این محل شدند، هیچ اثری از جنازه یا اثری از سربازانی که در داخل خودرو حضور داشتند نیافتند. دو سرباز ناپدیدشده، از نیروی دریایی آمریکا هستند.

* الیاس نادران، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در توئیتی نوشت: « به لطف پروردگار نشست وحدت شروع یک مجلس قوی خواهد بود. امروز با حضور آقایان دکتر محمدباقر قالیباف، آقاتهرانی، آقامیرسلیم، تقوی، حاجی بابایی، زاکانی، میرتاج‌الدینی و نیکزاد جلسه‌ای داشتیم و سازوکارهای ارتقاء کارآمدی و تحول مجلس مورد بحث قرار گرفت. مجلس یازدهم برای حل مشکلات مردم یک‌صدا خواهد بود

* بر اساس اعلام سازمان توسعه بازرگانی ایران، صادرات ایران به عراق، با ۲۹ درصد افزایش، به حدود ۹ میلیارد دلار رسیده است و با این وصف، عراق پس از چین، در رتبه دوم کشورهای خریدار از ایران قرار گرفته است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: