به‌روز شده در: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۱۴۶
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۷
اخبار 24 ساعت گذشته:

نامه‌ای سرگشاده به خواهر مری

شورای هماهنگی خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران طی نامه‌ای به معصومه ابتکار، موارد زیر را به وی گوشزد کردند: «در شرایطی که درگیر کرونا هستیم، شما به‌عنوان معاونت امور زنان ریاست جمهوری چه تسهیلاتی برای بانوان سرپرست خانوار، زنان بد سرپرست و بانوانی که مشاغلی چون خدمات نظافتی و کارگری در رستوران دارند، فراهم کرده‌اید؟ آیا دغدغه و اولویت اول بانوان ما در این کشور اسلامی همچون غرب وحشی، مسئله‌ی خشونت خانگی است؟ آیا مسائل زنان خانه‌دار در کمک به اقتصاد خانواده در این بحران بین‌المللی و حمایت از زنان بی‌سرپرست و امنیت روانی زنان کارمند برای شما اهمیتی کمتر از خشونت خانگی در ایران دارد؟ چرا در جلسه با نمایندگان زن سفارت‌خانه‌ها با موضعی تحقیرآمیز و سراسر ضعف و وادادگی، چوب حراج به آبروی زنان ایرانی زدید؟ چرا معاونت امور زنان برای خوشایند سازمان‌های بین‌المللی آمار و اطلاعات زنان سرپرست خانوار را روی سایت معاونت قرار داد و باب مداخلات مغرضانه این سازمان‌ها را در این امور گشود؟ قرار گرفتن شما در جایگاه منتقد درحالی‌که خود موظف به حل مشکلات بانوان هستید، جای بسی تأمل دارد
۹۴ درصد تهرانی‌ها ایام نوروز را در خانه ماندند

براساس نظرسنجی‌ ستاد مدیریت کرونا در کلان‌شهر تهران، ۹۳.۷ درصد شهروندان تهرانی اعلام کردند در ایام نوروز در منزل مانده‌اند و ۶۲ درصد نیز گفتند در صورت تداوم کرونا در قرنطینه خانگی می‌مانند. همچنین ۷۶.۱ درصد نیز خرید مایحتاج روزمره را علت خروج خود از منزل عنوان کردند.

پایگاه‌های آمریکایی و اسرائیلی در تیررس پهپادها

شبکه من‌وتو به توان نظامی ایران اعتراف کرد و گفت: «پهپادهای نظامی ایران با برد 1500 کیلومتر که حالا بعد از حمله موشکی سپاه به پایگاه نیروهای آمریکایی به‌راحتی هر نقطه‌ای را در عراق می‌زند و تا خاک اسرائیل را در تیررس دارد؛ جنگ‌افزاری که جمهوری اسلامی می‌گوید با نمونه‌های روسی و آمریکایی آن برابری می‌کند. هواپیماهای بدون سرنشین جنگی ازاین‌دست فاکتورهای کلیدی در خلیج‌فارس، معبر یک‌پنجم نفت جهان برای جمهوری اسلامی است.

تا کشف دارو و واکسن به زندگی با کرونا عادت کنیم

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: باید تا اطلاع ثانوی به زندگی با کرونا، رعایت مسائل بهداشتی و پیشگیرانه، بهداشت فردی، فاصله‌گذاری اجتماعی تا حد مقدور و تا زمانی که واکسن و داروی این بیماری ساخته نشده، عادت کنیم. وی افزود: حتی کشورهایی که به نظر می‌رسد پاک هستند، پیک دوم، سوم و چندم کاملاً محتمل است؛ این‌گونه نیست که اگر در قم و گیلان شیوع شدید داشتیم و الآن افت کرده، پرونده این بیماری بسته‌شده باشد!
چه کسانی اجازه دارند روزه نگیرند؟

محمدحسین فلاح‌زاده، کارشناس مسائل شرعی گفت: در کتاب‌های فقهی مبحثی درباره ترس برای تأثیر روزه بر سلامتی مطرح شده و در جلساتی که با پزشکان و متخصصان داشتیم و اظهارنظر‌هایی که داشتند، می‌گویند این ترس، آن ترسی نیست که بر اساس آن، افراد سالم و توانمند روزه را ترک کنند. عموماً نظر این است که این‌ها می‌توانند روزه بگیرند فقط مسائل بهداشتی و مقداری مسائل تغذیه‌ای را رعایت کنند. اگر کسی که می‌خواهد روزه بگیرد، ترس این را دارد که اگر روزه بگیرد، مبتلا به بیماری می‌شود، یا بیماری او شدت پیدا می‌کند یا بیماری‌اش دیر خوب می‌شود، یا بیماری که رو به بهبودی است یا بهبودی یافته، عود می‌کند، چنین فردی اگر احتمالش مبنای عقلایی داشته باشد، نباید روزه بگیرد.

در جلسات مجازی مجلس یازدهم چه می‌گذرد؟

زهره الهیان منتخب مجلس یازدهم گفت: نمایندگان مجلس یازدهم زودتر از تشکیل مجلس، کار را شروع کرده‌اند و دغدغه‌های مردم را دنبال می‌کنند. این جلسات با عنوان بررسی و تعیین ریاست مجلس برگزار نشده است. یک ماه مانده تا افتتاح مجلس یازدهم. فرصت خوبی است تا منتخبین بحث‌ها و جلسات کارشناسی را حول اولویت‌های کشور دنبال کنند. وی در ادامه با بیان اینکه این جلسات بعضاً بین خود منتخبین و بعضاً بین منتخبین و کارشناسان مختلف برگزار می‌شود، افزود: بحران کرونا و شرایط پساکرونا و رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا از موضوعات اولویت‌دار کشور است که جلسات برگزار شده به این مسائل پرداخته می‌شود. برای تحقق شعار سال هم باید مقدماتی فراهم شود و در این راستا، ما نظرات کارشناسان را جویا می‌شویم.
خسارت ۶۵ میلیارد تومانی کرونا به میراث فرهنگی‌

طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور: ۵۰ درصد درآمد ما در این حوزه، در ماه‌های اسفند و فروردین حاصل می‌شود؛ اما متاسفانه امسال به دلیل لزوم پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا و در خانه ماندن مردم، از آن بی بهره ماندیم. سال گذشته ۸۰ میلیارد تومان درآمد داشتیم. پیش بینی ما برای امسال ۱۵۰ میلیارد درآمد بود. اما به خاطر شرایط به وجود آمده حدوداً رقمی معادل ۶۵ میلیارد تومان به ما خسارت وارد شد.

بحران کرونا محاسبات راهبردی ایران را تغییر نداده است

نشریه آمریکایی تایم در گزارشی با موضوع تأثیر کرونا بر قدرت آمریکا نوشت: ایران دشمن دیرین آمریکا بر تلاش‌ها جهت تقویت نفوذ خود در منطقه و بیرون راندن نیروهای آمریکایی از منطقه افزوده است. مدیر پروژه ایران در گروه بین‌المللی بحران دراین‌باره می‌گوید: «ایرانی‌ها مشتاق‌اند به آمریکا نشان دهند که بحران ویروس کرونا نه آن‌ها را از پا انداخته و نه محاسبات راهبردی آن‌ها را دستخوش تغییر کرده است. در حقیقت، ایرانی‌ها هرچه که چیز کمتری برای از دست دادن داشته باشند، احتمالاً کمتر ریسک گریز می‌شوندچاک هگل وزیر دفاع سابق آمریکا و سناتور جمهوری‌خواه از ایالت نبراسکا نیز معتقد است: «بحران کرونا محاسبات راهبردی ایران را تغییر نداده است، ایران دیگر دشمن دیرین آمریکا بر تلاش‌ها جهت تقویت نفوذ خود در منطقه و بیرون راندن نیروهای آمریکایی از منطقه افزوده است. وی در مورد غافلگیری آمریکا در این باره می‌گوید: «هنگامی که دنیا و آمریکا در وضعیت نامتعادل قرار دارند، فرصت‌هایی برای دشمنان ما فراهم می‌آید. آن‌ها در مقطع کنونی همچنان تمام تلاش خود را به کار خواهند بست تا خودشان را نشان دهند
اظهارات جنجالی مفتی سابق مصر درباره افطار کردن با شراب!

مفتی سابق مصر مجددا با دیدگاه‌های دینی و فقهی خود جنجالی ایجاد کرده و این بار درباره حکم افطار با شراب در ماه رمضان صحبت کرده است! علی جمعه در برنامه‌ای در شبکه سی بی سی حضور یافت و گفت: دین معصیت را حرام کرده و آن را به عبادت ربط نمی‌دهد. روزه‌داری که با شراب افطار می‌کند روزه‌اش باطل نمی‌شود، بلکه گناه کرده است.

تحرکات منطقه‌ای در سایه بحران کرونا

دکتر بسام ابوعبدالله، مدیر مرکز تحقیقات دمشق با اشاره به سفر محمدجواد ظریف به سوریه گفت: «این دیدار بیانگر وجود مسائلی است که به رایزنی بین جمهوری اسلامی ایران و سوریه نیاز دارد. طبیعتاً، رویدادها و مسائل زیادی در برهه اخیر روی داده است؛ ازجمله؛ در رابطه با تعرض نیروی دریای آمریکا به کشتی‌های ایرانی و تحرکات جاری ارتش اشغالگر آمریکا در عراق و تحولات جاری در شمال شرقی سوریه و نیز تمهیدات نظامی آمریکا و همچنین مسائل مربوط به شمال غربی سوریه و ترکیه و حضور گسترده نظامی.» وی تصریح کرد: «ما در مرحله بسیار حساسی قرار داریم. شاید آنچه در جریان است، بخشی از یک جنگ روانی باشد؛ اما باید برای بدترین سناریو در ارتباط با مقابله با اشغالگری آمریکا در عراق و سوریه و پیامدها و احتمالات موضوع اشغالگری مداوم ترکیه و موضوع آزادسازی اراضی سوریه از چنگال تروریسم یا نیروهای اشغالگر آماده شد.
تست کرونای لاریجانی دوباره مثبت شد

سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: تست کرونای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی هنوز منفی نشده است و وی همچنان در قرنطینه است. اسدالله عباسی روز سه شنبه اظهار داشت: علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که قرار بود این هفته در مجلس حاضر شود به دلیل منفی نشدن تست کرونایش همچنان در قرنطینه خواهد بود. لاریجانی در جلسات این هفته مجلس شورای اسلامی شرکت نخواهد کرد و همچنان تحت نظر پزشک و در قرنطینه خواهد بود. چندی پیش خبر مثبت اعلام شدن تست کرونای علی لاریجانی رییس مجلس منتشر شد و از زمان تاکنون لاریجانی در قرنطینه خانگی به سر می‌برد.

بودجه نظامی ایران و هزینه‌های کرونا، کدام‌یک بیشتر است؟

متیو پتی، گزارشگر نشنال‌اینترست طی یادداشتی با تشریح میزان بودجه اختصاصی ایران برای مقابله با اپیدمی کرونا، ادعای دولت آمریکا را مبنی بر اینکه ایران بودجه نیازهای ضروری‌ داخلی را صرف برنامه‌های منطقه‌ای‌اش کرده، به چالش کشیده است. طبق این یادداشت، سازمان برنامه‌وبودجه در بسته مقابله با کرونا بیش از 12 میلیارد دلار به تأمین نیازهای بهداشتی و پزشکی و 7 میلیارد دلار به تأمین نیازهای معیشتی اختصاص داده که مجموعاً از 16 میلیارد دلار یعنی رقم ادعایی وزارت خارجه آمریکا برای برنامه منطقه‌ای ایران طی سال‌های 2012 تا 2018 بیشتر است. هم‌چنین سهم وزارت بهداشت در لایحه نهایی بودجه سال 1399 معادل 18 میلیارد دلار و بیشتر از بودجه 12 میلیارد دلاری حوزه نظامی و دفاعی است. بخش مهمی از کارزار «فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران، فشار رسانه‌ای است که نمونه بارز آن در توییت‌های ترامپ یا مصاحبه‌های مایک پمپئو و برایان هوک مشاهده می‌شود.

فوتی کرونا در تاکسیرانی تهران داشته‌ایم

رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: تاکنون در تاکسیرانی ۱۹ راننده و یک نفر کارکنان تاکسیرانی یعنی مجموعا ۲۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باختند و ۳۱۷ نفر به این بیماری مبتلا شدند که خوشبختانه ۱۴۷ نفر از آن‌ها بهبود پیدا کردند. در اتوبوسرانی در آمار فوتی‌ها افزایشی نداشتیم و همان دو نفر فوتی قبلی بوده، اما مجموع افراد مشکوک و افراد قطعی مبتلا به این بیماری ۱۴۷ نفر است. در مترو خوشبختانه تلفات جانی نداشته‌ایم، اما بر اساس آخرین آماری که گرفته‌ایم بین ۴۰ تا ۵۰ مبتلا داشتیم که بیشتر آن‌ها از راهور‌های مترو و پرسنل بودند. علیخانی ادامه داد: در هفته قبل و با توجه به آغاز فعالیت بخشی از مشاغل، تعداد مسافرین در مترو و اتوبوس به حدود ۳۷۰ هزار تن رسید و روز گذشته این رقم به ۴۷۶ هزار مسافر افزایش پیدا کرد. در حقیقت روز گذشته ۱۷۶ هزار نفر با توجه به آغاز فعالیت مشاغل، به مسافرین اضافه شدند. این در حالی است که طرح ترافیک اجرا نمی‌شود و ۷۰ درصد ترافیک در این روز‌ها نسبت به مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است. خطوط ویژه اتوبوسرانی نیز به دلیل حجم زیاد خودرو‌ها پر شده و به مانعی برای سرویس دهی این خطوط تبدیل شده است.

ناراحتی از تحریم نکردن انتخابات!

عبدالله ناصری، از اصلاح‌طلبان تندرو و مشاور محمد خاتمی از اینکه اصلاح‌طلبان انتخابات مجلس را تحریم نکرده‌اند، گلایه و شرکت در انتخابات را در نظر نگرفتن مردم و جامعه مدنی عنوان کرده است. او هم همچون بسیاری از هم جناحی‌هایش از شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان انتقاد کرده و گفته: «من معتقدم چه با کرونا و چه بی کرونا بعد از انتخابات دوم اسفند و حتی قبل از این انتخابات- چنانکه قبلاً هم اعلام کردم-عمر شورای سیاستگذاری با این ساختار و ماهیت و مدیریت تمام شد. تأکید می‌کنم هم در شکل و هم در محتوا کار این شورا تمام است. یعنی اگر شکل این مجموعه هم عوض شود، مدیریت و فرم آن هم تغییر کند، شورایی که یک سر آن صادق نوروزی و شکوری راد باشد و سر دیگر آن کواکبیان و حسین کمالی اساساً این ساختار نمی‌تواند هیچ کاری را پیش ببرد، زیرا آن سری که من هم نسبت به آن انتقاد ضمنی دارم اساساً چیزی به عنوان مردم و جامعه مدنی و بحران‌های اجتماعی را در نظر ندارد و معتقد است تحت هر شرایطی باید در انتخابات شرکت کرد.» او در بخش دیگری از گفت‌وگویش با روزنامه آرمان، حملات اصلاح‌طلبان به هاشمی رفسنجانی در دوران اصلاحات را به دلیل بی اطلاعی آنان نسبت به مشی هاشمی دانسته و بعد ضمن تحسین تلویحی هاشمی، از خاتمی گلایه کرده که «اصلاح‌طلبان در زمان دولت‌های نهم و دهم به تدریج پی به نقش آیت‌الله هاشمی در ایجاد تعادل سیاسی در کشور بردند و بار‌ها از او وقت ملاقات خواستند تا با طرح مشکلات‌شان از راهکار‌های ایشان استفاده کنند، اما اکنون هاشمی نیست و در سکوت رئیس دولت اصلاحات است که اصلاح‌طلبان نمی‌دانند مشکلات را با چه راهکاری حل و فصل کنند.»

اخبار روزانه:

* دادگاه رژیم صهیونیستی بعد از گذشت دو هفته از جنجال «جاسوسی»، روز یکشنبه اجازه انتشار مشخصات هویتی یک اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران را صادر کرد. به گزارش روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، این مرد اسرائیلی ۵۰ ساله اهل شهر طیبه در مجاورت کرانه باختری است. یحیی دو هفته پیش در دادگاه منطقه‌ای لود به اتهام ارتکاب جرائم امنیتی ازجمله؛ ایجاد رابطه با مأموران خارجی و تلاش برای خیانت محکوم شد. سرویس امنیت داخلی شین بت مدعی شده که این شهروند اسرائیلی برای جاسوسی و انجام حملات علیه اهداف اسرائیل جذب شده بود.

* بنا بر اعلام اولیه آمار تلفات حوادث رانندگی در نوروز امسال، ۵۱۳ نفر در این حوادث جان خود را از دست دادند. بر اساس این گزارش در نوروز امسال، استان تهران با ۵۲ فوتی بیشترین آمار تلفات حوادث رانندگی را داشت، پس از آن استان فارس با ۴۵ و خوزستان و کرمان هرکدام با ۳۹ فوتی در رتبه‌های بعدی تلفات تصادفات قرار گرفتند.

* منصور غلامی، وزیر علوم درباره هک شدن اطلاعات کامل وزارت علوم، سازمان امور دانشجویان به همراه همه مدارک هویتی دانشجویان خارج از کشور و اطلاعات ۹۵۰ هزار کاربر پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت: بر اساس بررسی اولیه، خبر سرقت اطلاعات از سازمان امور دانشجویان صحت ندارد. او با بیان اینکه یک کانال تلگرامی این ادعا را مطرح کرده و ظاهراً در حال‌حاضر خبر را برداشته است، گفت: پیگیری‌های قانونی در مورد نشر این خبر جعلی در حال انجام است.

* ترکیه کیفر خواست کامل علیه بیست متهمِ به برنامه ریزی و اجرای ترور جمال خاشقجی را منتشر و در کنار آن تصاویر و ادله جدیدی را برای نخستین بار برملا کرده است. دادستانی ترکیه اعلام کرد که این کیفرخواست، احمد عسیری، معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات عربستان و سعود القحطانی، مشاور سابق در دفتر سلطنتی سعودی را به "تحریک به قتل عمد" متهم می‌کند.

* هم‌زمان با انتشار گزارش‌هایی درباره اوضاع جسمانی کیم جونگ اون، توجه همگان به خواهر رهبر کره شمالی معطوف شده است که به تدریج مراتب قدرت را طی می‌کند. شبکه سی‌ان‌ان
۲۰ آوریل گزارشی از وضعیت پزشکی کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی منتشر کرد که گزارش شده در روز دوازدهم آوریل به دلیل "مصرف بیش از حد دخانیات، اضافه وزن و کار بیش از حد" مورد جراحی قلب و عروق قرار گرفته است.

* پاشا جمالی، بازیگر مجموعه تلویزیونی «نون خ» به کارگردانی سعید آقاخانی که در حال پخش از شبکه یک سیماست، در پستی اینستاگرامی، به سانسور این سریال اعتراض کرد. او نوشت: «بسه دیگه سانسور، پدر سریال را درآوردید، اجازه دهید مردم بیشتر بخندند، مگر چه گفتیم که این همه سانسور می‌کنید؟ توجه کردید لب ما یه چی دیگه می‌گوید و صدا یه چی دیگه پخش می‌شود؟ این گروه در شرایط خیلی سخت کار کرده، هم سرمای منفی
۱۰ درجه کوهستان دیده هم در اوج کرونا کار کرده است. حق همکارانم با این پخش ضایع می‌شود. خستگی به تنم موند بخدا دم تک تک بچه‌های نون خ. گرم

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: