به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۱۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:


انگار اخبار رسانه‌ها را نخوانده‌اند!
حزب اصلاح‌طلب "اتحاد ملت" به تازگی در خلال بیانیه‌ای ۱۰ بندی که پیرامون ابعاد سیاسی و اقتصادی ویروس کرونا منتشر کرد؛ نوشت: «اتصال به جهان و پذیرش تعامل با دیگران بدون هرگونه توطئه‌اندیشی، به نفع مردم و حاکمیت است. رخ‌داد مسایلی، چون آنچه با پزشکان بدون مرز شد، قطعاً مورد تائید اکثریت مردم ایران نیست.» حزب اتحاد همچنین در مقدمه بیانیه خود نیز تأکید می‌کند: «در این شرایط لازم است تا با مسئولیت‌پذیری، عوامل ماورایی و توطئه‌های داخلی و خارجی را عامل وضع موجود جلوه ندهیم و بپذیریم که دست‌کم در پیدایش دو ضعف اقتصادی و سرمایه اجتماعی پایین که بر مدیریت شرایط سخت فعلی مؤثرند، بیش از هر چیز از ماست که بر ماست». در بحث پزشکان بدون مرز، چیزی که در ورای ادعای "حزب اتحاد ملت" قرار دارد؛ خواسته اکثریت مردم ایران برای عدم تحقیر ملی و جلوگیری از پهن شدن بستر برای ایجاد ناامنی در ایران است. مع‌الوصف، مقامات حزب اتحاد طوری درباره پزشکان بدون مرز سخن گفته‌اند که انگار اخبار رسانه‌ها را نخوانده‌اند، گویا خبر ندارند که دولت‌های غربی از کنترل این بیماری در شهر‌های خود درمانده شده‌اند و اگر کسی لایق دریافت کمک و مساعدت پزشکان بدون مرز باشد، این کشور‌های غربی هستند، نه ایران اسلامی.

تاریخ تولد دقیق رهبر انقلاب به روایت خودشان

کاربران فضای مجازی به مناسبت سالروز تولد حضرت آیت الله خامنه‌ای با انتشار مطالبی در فضای مجازی تولد رهبر معظم انقلاب را تبریک گفتند. امروز ۲۹ فروردین ماه، مصادف با سالروز تولد حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب است. البته تاریخ تولد رهبر انقلاب در شناسنامه روز ۲۴ تیر ثبت شده، اما ایشان در یکی از دیدارهایشان فرمودند که تاریخ تولد صحیح‌شان روز ۲۹ فروردین است. حضرت آیت الله خامنه‌ای در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۱۳۱۸ در مشهد به دنیا آمدند.حضرت آیت الله خامنه‌ای در خانواده‌ای روحانی بدنیا آمدند. پدر و پدربزرگ ایشان، از روحانیان آذری مقیم نجف بودند که از تفرش به آذربایجان هجرت کرده بودند. رهبری در پیش از انقلاب سابقه مبارزه با رژیم شاه را در کارنامه زندگی شان دارند. ایشان پس از انقلاب با رای مردم به ریاست جمهوری برگزیده شدند و سال‌ها بعد پس از رحلت امام توسط مجلس خبرنگان برای رهبری انتخاب شدند. هدایت‌های هوشمندانه حضرت آیت الله خامنه‌ای در حوادث گوناگون کشور مثال زدنی و کم نظیر بوده است.


پس از ۱۶ سال به فکر مطالبات مردم افتاده‌اند!
مهدی آیتی گفته است: «اصلاح‌طلبان باید به آسیب‌شناسی و بازنگری در عملکرد ۱۶ ساله خود بپردازند و خواست و مطالبه مردم را انعکاس دهند تا بتوانند دوباره اقبال عمومی را به دست بیاورند.» او در واقع به این نکته ظریف اذعان می‌کند که عدم اقبال عمومی مردم به اصلاح‌طلبان ناشی از دوری آن‌ها از مطالبات و خواست مردم است. آیتی اضافه کرده: «اصلاح‌طلبان وقتی از سال۹۲ پشت در دولت آقای روحانی گدایی و التماس می‌کردند که پست‌های دولتی بگیرند، اشتباه تاریخی کردند. اصلاح‌طلبان گمان می‌کردند که باید بروند دست دراز کنند و آقای روحانی به آن‌ها پستی بدهد و دیدیم که آقای روحانی به‌هیچ‌وجه به اصلاح‌طلبان روی خوش و التفات نشان نداد.» بی‌اعتنایی روحانی به اصلاح‌طلبان در حالی از سوی این فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان می‌شود که بسیاری از مناصب مهم دولتی طی هفت سال گذشته در اختیار اصلاح‌طلبان بوده و اکنون این ادعا‌ها بیش از آنکه واقعیت داشته باشد، فرافکنی و فرار از ناکارآمدی دولت صورت می‌گیرد.

نقل قولی از امام خمینی (ره) درباره ارتش و سپاه
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع با بیان خاطره‌ای به نقل از مقام معظم رهبری در دیدار با امام خمینی (ره) اظهار داشت: در زمانی که صحبت از ارتش و سپاه به میان آمد حضرت امام دو دست خود را بالا بردند و فرمودند: یک دست ارتش و دست دیگر سپاه است و این دو بازوی توانمند از انقلاب و میهن دفاع می‌نمایند.
فتوای رهبر انقلاب در خصوص روزه در ایام کرونایی
دفتر استفتائات رهبر انقلاب فتوای ایشان را در پاسخ به سؤال؛ «در شرایط کنونی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده است، روزه گرفتن در ماه رمضان چه حکمی دارد؟» منتشر کرد. متن فتوا بدین شرح است: روزه به‌عنوان یک تکلیف الهی در حقیقت نعمت خاص خداوند بر بندگان است و از پایه‌های تکامل و اعتلاء روحی انسان به شمار می‌رود و بر امت‌های پیشین نیز واجب بوده است. از آثار روزه پدید آمدن حالت معنوی و صفای باطن، تقوای فردی و اجتماعی، تقویت اراده و روحیه مقاومت در برابر سختی‌هاست و نقش آن در سلامت جسم انسان نیز روشن است و خداوند اجر عظیمی برای روزه‌داران قرار داده است. روزه از ضروریات دین و ارکان شریعت اسلام است و ترک روزه ماه مبارک رمضان جایز نیست مگر آنکه فرد، گمان عقلایی پیدا کند که روزه گرفتن موجب: ایجاد بیماری و یا تشدید بیماری و یا افزایش طول بیماری و تأخیر در سلامتی می‌شود. در این موارد روزه ساقط، ولی قضای آن لازم است. بدیهی است درصورتی‌که این اطمینان از گفته پزشک متخصص و متدین نیز به دست آید، کفایت می‌کند؛ بنابراین اگر فردی نسبت به امور یاد شده خوف و نگرانی داشته و این خوف منشأ عقلایی داشته باشد، روزه ساقط، ولی قضای آن لازم است.


دلیل پیوستن به‌اینستاگرام

جانی دپ هنرپیشه سرشناس هالیوودی با انتشار ویدئوی ۸ دقیقه‌ای در یک غار، مردم را به ماندن در خانه و قرنطینه تشویق کرد. جانی دپ، که تاکنون در اینستاگرام حساب کاربری نداشته برای برقراری ارتباط با مردم و تشویق آنها به خانه‌نشینی در ایام قرنطینه، عضو این شبکه اجتماعی شده و برای اولین بار در اینستاگرام ویدئویی به اشتراک گذاشته است. وی گفت: «هرگز فکر نمی‌کردم دلیل خاصی برای پیوستنم به شبکه‌های اجتماعی وجود داشته باشد؛ اما حالا زمان برقراری یک گفت‌وگوست، حالا که تهدید این دشمن نامرئی باعث تراژدی‌ها و خسارات بر زندگی مردم شده، زمان برقراری یک گفت‌وگوست».

تدابیر ارزی و ریالی برای ایام کرونایی

سید کامل تقوی‌نژاد، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در نشست آنلاین خبری اعلام کرد: «در حال دریافت وام از بانک جهانی به میزان ۵۰ میلیون دلار هستیم که مقدمات آن انجام شده و کار‌های اولیه با دستگاه‌ها در حال انجام است. افزون بر این، دریافت وامی از بانک توسعه اسلامی به میزان ۱۳۰ میلیون یورو برای خرید تجهیزات در حال انجام است که بخشی از اقداماتی است که برای تجهیز منابع انجام شده است.» تقوی نژاد در ادامه با تأکید بر مشارکت ۴۰ میلیارد تومانی مردم در تأمین هزینه‌ها، گفت: «سازمان برنامه‌وبودجه ۳ هزار و ۵۰ میلیارد تومان برای کرونا اختصاص داده است
بالاخره نحوه مقابله با زمین خواری سامان دهی می شود

بر اساس دستور جدید یک مقام مسئول به تعدادی از سازمان های دولتی، مقرر شده با توجه به دستور سال ۹۷ هیئت وزیران مبنی بر طراحی و پیاده سازی سامانه پنجره واحد "مدیریت زمین"، ظرف مدت شش ماه و با توجه به نیازمندی ‌های کارگروه فرا قوه ‌ای مبارزه با زمین‌ خواری، این سامانه را اجرایی کنند تا کلیه مجوزها و خدمات ارائه‌ شده در حوزه اراضی و املاک کشور صرفا از طریق درگاه الکترونیکی این سامانه به متقاضیان ارائه شود.
دلیل حمله به‌پیج منشا

مهاجم نیجریه‌ای گل‌گهرسیرجان در مورد لایو مشترک در اینستاگرام با ایسما و حرف زشتی که او به‌ پرسپولیس زده است گفت: متاسفانه زمانی که با ایسما، آن لایو را گرفتم او حرف ‌بدی را به‌پرسپولیس زد. همین موضوع باعث شد خیلی از هواداران پرسپولیس به‌پیجم بیایند و فحاشی کنند. منشا افزود: دوست دارم از اینجا بگویم حرف‌های ایسما هیچ‌ربطی به‌من ندارد و هرکس مسئول کلام خودش است. برای من هر دو تیم استقلال و پرسپولیس و تمامی هوادارانشان قابل احترام هستند و افتخار بازی در هر دو آنها را داشته‌ام. علاوه‌بر آن به‌تمامی بازیکنان و مربیان ایران نیز احترام می‌گذارم.
تأثیر بحران شیوع کرونا بر اعتقادات مذهبی مردم
بر اساس نتایج نظرسنجی "ایسپا" که به صورت تلفنی، از ۱۵۶۳ نفر از جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال در تاریخ ۲۴ تا ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ در کشور انجام داده است؛ ۴۸.۴ درصد پاسخگویان اظهار داشته‌اند در این ایام که کرونا شیوع پیدا کرده، اهمیت دین و خداوند برای آن‌ها نسبت به قبل تغییری نکرده است. ۴۷ درصد گفته‌اند در ایام کرونا، اهمیت دین و خداوند برای آن‌ها نسبت به قبل بیشتر شده است. فقط ۳.۵ درصد گفته‌اند این اهمیت نسبت به گذشته کمتر شده است. ۱.۱ درصد هم به این سؤال پاسخ ندادند. یافته‌های مقایسه‌ای نیز نشان می‌دهد، اهمیت دین و خدا در دوران کرونا برای زنان در مقایسه با مردان بیشتر از قبل شده است. بیشتر شدن اهمیت دین و خدا نسبت به قبل در میان افراد بالای ۵۰ سال بیشتر از سایر افراد و برای افراد دارای تحصیلات غیردانشگاهی بیشتر از افراد دانشگاهی مشاهده می‌شود.

تغییر سنگ مزار شهید حججی

یکی از هنرمندان سنگ‌تراش درخصوص تعویض سنگ مزار شهید حججی گفت: در سفری که خانواده شهیدحججی به‌عتبات‌عالیات داشتند، تولیت حرم امام‌حسین(ع) و امام‌علی(ع) قطعاتی از سنگ مضجع قدیمی این امامان که در بازه‌های زمانی مشخص تعویض می‌شود را به‌خانواده شهید اهدا کرده بودند. ولایتی، عضوهیات مدیره یادمان شهدای نجف‌آباد استان اصفهان در این باره افزود: به دنبال این موضوع، پیشنهاد شد که سنگ مزار به‌گونه‌ای تغییر کند که این قطعات متبرک نیز در آن استفاده شود و در همین راستا، طراحی لازم با مشارکت تعدادی از هنرمندان انجام گرفت و در نهایت حدود یک سال پیش سنگ جدید طراحی و ساخته شد.
کرونا ماهیت نظام سرمایه‌داری را فاش کرد
نوام چامسکی، تحلیلگر امریکایی کرونا را فاش‌کننده عیوب نظام سرمایه‌داری جهانی می‌خواند؛ و می‌گوید: «این تهدیدات اعم از بحران کرونا، جنگ هسته‌ای و گرم شدن کره زمین تهدیداتی است که به‌دلیل اِعمال سیاست‌های نئولیبرالیسم ایجاد شده و روز‌به‌روز نیز شدت خواهد گرفت.» چامسکی در این مقطع تمدن غرب را برای بشریت ویران‌کننده می‌داند و از مردم می‌خواهد با پایان گرفتن بحران کرونا تصمیم بگیرند براساس چه الگو و عقیده‌ای می‌خواهند آینده خود را بنا سازند، چراکه حالا معلوم شده است تمدن غرب برای بشریت ویران‌کننده و منشأ همه نابسامانی‌ها و مشکلات عمیق اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اعمال سیاست‌های نئولیبرالیسم و بازار جهانی است. چامسکی معتقد است کمپانی‌های خصوصی داروسازی می‌توانستند برای پیشگیری از کرونا واکسنی تولید کنند، اما از این کار طفره می‌روند، چون در منطق سرمایه‌داری ساخت کرم پودر سودآورتر از ساختن واکسن کروناست!

شوخی وزیر ارتباطات با استقلالی‌ها

وزیر ارتباطات در اینستاگرام در واکنش به یک کامنت که نوشته بود «استقلال سرور پیروزیه» پاسخ طنزآلود داده است. محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات در پاسخ به یک کامنت که نوشته بود:«استقلال سرور پیروزیه»، از قول فرزندش نوشت: «سینا میگه، بابا استقلال ۶ هفته‌اس کلین شیته، نه گل خورده و نه باخته. واسه همین استقلالی‌ها خیلی خوشحالند».

توصیه ضرغامی به مدعیان

رئیس پیشین سازمان صداوسیما در توئیتر با اشاره به رقابت در مجلس یازدهم، در مورد نمایندگان منتخب نوشت: «مهم‌ترین آزمون سال اول این مجلس انتخابات داخلی آنان است». عزت‌ا... ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صداوسیما در رابطه با بحث انتخاب رئیس مجلس یازدهم نوشت: «‌بسیاری از عزیزانی که نامزد ریاست مجلس آینده هستند، می‌توانند روسای کمیسیون‌های مهم و تاثیرگذار باشند. تحقق وعده‌ها و شعارها، از کمیسیون‌های تخصصی می‌گذرد. مهم‌ترین آزمون سال اول این مجلس انتخابات داخلی آنان است».

افشاگری کفاشیان درباره قطبی!

همواره تیم‌ملی حاشیه‌های فراوانی داشته و این حاشیه به‌ویژه در دوره مربیگری افشین قطبی بسیار زیاد بوده است. افشین قطبی در تیم‌ملی موفق نبود. او بعد از علی دایی سرمربی ایران شد و ابتدا در مقدماتی جام‌جهانی و سپس در جام‌ملت‌ها ناکام بود. علی کفاشیان درباره انتخاب او به‌عنوان سرمربی تیم ملی می‌گوید: «یکجورهایی این مربی را مجبوری انتخاب کردیم، درست مثل اسکوچیچ!» او همچنین یک جمله جالب گفت: بازیکنان می‌گفتند افشین قطبی مربی نیست!


اخبار روزانه:
* آناتولی سیتنوف، رئیس سابق تسلیحات نیرو‌های مسلح روسیه گفت: «نیروگاه‌های هسته‌ای اگرچه با پیچیدترین تکنولوژی‌ها ایجاد می‌شوند، اما فن آوری آن‌ها به‌هیچ‌وجه جدید نیست، بنابراین ایران می‌تواند ظرف ۱۰-۱۵ سال زیردریایی هسته‌ای خود را بسازد.» وی گفت: «اگر راکتور‌های هسته‌ای در ۱۹۴۵-۱۹۴۷ ایجاد شده‌اند ... باید بگویم که آن‌قدر زمان زیادی گذشته است که ایران بتواند پتانسیل ایجاد زیردریایی‌های هسته‌ای را جمع کرده باشد. این دیگر یک راز نیست. من فکر می‌کنم آن‌ها طی ۱۰-۱۵ سال ایجاد می‌شوند
* خبرگزاری رسمی عمان روز جمعه با انتشار توییتی اعلام کرد، سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان روز پنج‌شنبه با ارسال پیام تبریکی به بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، سال‌روز استقلال کشورش را تبریک گفت. وی پیشتر نیز از دولت سوریه به دلیل تسلیت و ابراز همدردی با وی به مناسبت درگذشت سلطان فقید قابوس بن سعید تشکر و قدردانی کرده بود.
*عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور جهان عرب (مقیم لندن): بیایید لندن را ببینید؛ به خدا حال و روزشان اسف‌بار شده؛ هیچ کاری از دستشان برنمی‌آید؛ همه‌چیز تزئینی و توخالی بود؛ به معنی واقعی کلمه ثابت شد چقدر عقب‌افتاده هستند! در همین حال روزنامه گاردین انگلیس از بحران گرسنگی در این کشور در پی اعلام قرنطینه پس از شیوع کرونا در این کشور خبر داد. به نوشته این روزنامه انگلیسی، ۱.۵ میلیون نفر از مردم انگلیس اعلام کرده‌اند که از زمان شروع قرنطینه در پی شیوع کرونا هیچ غذایی در طول روز نخورده‌اند، چون پول و دسترسی به غذا نداشته‌اند. میلیون نفر هم گفته‌اند که وعده‌های غذایی خود را کاهش داده‌اند. یک میلیون نفر هم اعلام کرده‌اند که تمام درآمد خود را ازدست‌داده و هیچ‌گونه کمک دولتی دریافت نکرده‌اند.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: