به‌روز شده در: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۵۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۱۱۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۳
اخبار 24 ساعت گذشته:

گسترش اسلام در اروپا

ریچارد کلیهورد استاد دانشگاه بلژیک که اخیراً به دین اسلام گرویده است، با اشاره به گسترش دین اسلام در کشورهای اروپایی، بیان داشت: در سال‌های گذشته نامی از دین اسلام در کشورهای اروپایی نبود و مردم شناختی در خصوص این دین آسمانی نداشتند اما در حال حاضر، درخواست‌ها برای شناخت این دین در حال افزایش است و جای امیدواری است که آینده به سمتی پیش می‌رود که همه به این حقیقت دست یابند. وی در خصوص آشنایی خود با کتاب آسمانی مسلمانان عنوان کرد: من ترجمه قرآن مجید را به زبان انگلیسی خوانده‌ام و در شناخت راه درست به من کمک شایانی کرده است، اما خیلی علاقه‌مندم که خواندن واژه‌های قرآن را به زبان عربی هم یاد بگیرم.

4/8میلیارد دلار گم شده یا نه؟

دیوان محاسبات نوشت؛ در گزارش تفریغ بودجه که خلاصه آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد، هیچ‌گونه اشاره تصریحی یا تلویحی به گم‌شدن مبلغ 4/8 میلیارد دلار نشده، بلکه به‌روشنی بیان گردیده که هویت دریافت‌کنندگان وجوه ارزی مذکور، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و مشخص بوده و می‌توان حساب ارز‌های دریافتی یا کالا‌های وارداتی را از آنان خواست و پیگیری و تعیین تکلیف نمود. با توجه به هماهنگی و نظارت دو قوه مجریه و مقننه، امکان گم‌شدن حتی یک دلار از ارز‌های پرداختی به واردکنندگان متصور نیست، بلکه تلاش‌ها بر این است که این وجوه در محل قانونی خود تعیین تکلیف شود.
اصلاح‌طلبان مدیریت‌ها را از روحانی گدایی کردند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گدایی و التماس اصلاح‌طلبان از روحانی برای گرفتن پست‌های دولتی را اشتباه تاریخی آن‌ها توصیف کرد.مهدی آیتی که با خبرگزاری ایلنا گفتگو کرده، تصریح کرده است: اصلاح‌طلبان باید به آسیب‌شناسی و بازنگری در عملکرد ۱۶ ساله خود بپردازند و خواست و مطالبه مردم را انعکاس دهند تا بتوانند دوباره اقبال عمومی را به دست بیاورند. او در واقع به این نکته ظریف اذعان می‌کند که عدم اقبال عمومی مردم به اصلاح‌طلبان ناشی از دوری آن‌ها از مطالبات و خواست مردم است. آیتی اضافه کرده: اصلاح‌طلبان وقتی از سال۹۲ پشت در دولت آقای روحانی گدایی و التماس می‌کردند که پست‌های دولتی بگیرند اشتباه تاریخی کردند. اصلاح‌طلبان گمان می‌کردند که باید بروند دست دراز کنند و آقای روحانی به آن‌ها پستی بدهد و دیدیم که آقای روحانی به هیچ وجه به اصلاح‌طلبان روی خوش و التفات نشان نداد. بی اعتنایی روحانی به اصلاح‌طلبان در حالی از سوی این فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان می‌شود که بسیاری از مناصب مهم دولتی طی هفت سال گذشته در اختیار اصلاح‌طلبان بوده و اکنون این ادعا‌ها بیش از آنکه واقعیت داشته باشد، فرافکنی و فرار از ناکارآمدی دولت صورت می‌گیرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، سپس به انتخابات مجلس یازدهم نیز اشاره کرده و بدون اشاره به عملکرد پرابهام و غیرقابل دفاع مجلس دهم و فراکسیون امید، مدعی شده اصلاح‌طلبان مانند گدایی از رئیس جمهور، در انتخابات یازدهم نیز از شورای نگهبان گدایی کردند که به عقیده وی دومین اشتباه تاریخی اصلاح‌طلبان بوده است. او ادعا کرده اصلاح‌طلبان پشت در شورای نگهبان دست گدایی دراز کردند و برخی نزد شورای نگهبان توبه‌نامه و میثاق‌نامه امضا کردند و ذلت و خواری را پذیرفتند تا وارد مجلس یازدهم شوند. آیتی البته توضیح نداده است که آن همه هجمه به شورای نگهبان از سوی اصلاح‌طلبان که ادعا می‌کردند انتخابات رقابتی نیست و اصلاح‌طلبان در انتخابات نامزد ندارند، با این گدایی و توبه نامه نوشتن چگونه قابل جمع است؟ و اساساً بی اعتنایی مردم به اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان‌ها را نادیده می‌گیرد.

شبکه‌های ضدانقلاب نگران سلامت ما شده اند!

تیتر خبری این روزهای شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب بیشتر درباره ضررهای روزه گرفتن بر بدن ایرانی‌ها شده است. این رسانه‌ها با آب‌وتاب، برخی فتواهای مراجع را دست‌کاری کرده و پس ‌و پیش آن را می‌زنند و در بوق کرده‌اند که مردم ایران روزه نگیرید که سیستم دفاعی بدنتان ضعیف میشه و کرونا می‌گیرید!

بلندگوهای کاخ سفید در داخل ایران

«سعید شریعتی» از محکومین فتنه ۸۸، در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «وضع اقتصادی امروز اصلاً خوب نیست و باید علت آن پیدا شود. بخشی از دلیل این است که برخی از مسئولان کشور استاد هدر دادن فرصت‌ها هستند. اگر مصالحه هسته‌ای کش داده نمی‌شد و قبل از اوباما به قرارداد و توافق منتهی می‌شد، وضعیت امروز کشور چنین نبود. سعید شریعتی، مخالفان روحانی را ترامپ‌های داخلی نامیده است. این در حالی است که اتفاقاً این اصلاح طلبان هستند که هم‌صدا با ترامپ بوده و به بلندگوهای کاخ سفید در داخل ایران تبدیل‌شده‌اند؛ از هم‌صدایی برای امضای برجام موشکی و منطقه‌ای تا پیشنهاد مذاکره با قاتلین سردار حاج قاسم سلیمانی. شریعتی در مصاحبه مذکور، هم کارنامه ضعیف دولت را با ترفند نخ نمای کمبود اختیارات توجیه کرده و هم نقش اصلاح‌طلبان را- که اکثریت مطلق دولت را در اختیار دارند- در ایجاد وضع موجود انکار کرده است. طیف اصلاح‌طلب ید تولایی در بی‌مسئولیتی و بیگانه بودن با مطالبات مردم دارد.

پالس اغتشاش و آشوب

«محمود میرلوحی» عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: «اصولگرایان هوشیار باشند که اعتراضات دی‌ماه ۹۸ بعد از یک شور انتخاباتی در اردیبهشت همان سال رخ داد یا دو سال بعد در آبان ۹۸ بازهم اعتراضات گسترده‌ای اتفاق افتاد؛ بنابراین اعتراضات مردم به سیاسی‌کاری‌ها و ناکارآمدی‌ها سریع رخ می‌دهد و این خطری است که می‌تواند در پی جناح‌بازی نمایندگان مجلس یازدهم محتمل باشد». این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران، صراحتاً نمایندگان مجلس یازدهم را به آشوب و اغتشاشات خیابانی تهدید کرده است. اصلاح‌طلبان در فتنه ۸۸ علیه جمهوریت شورش کردند. این طیف بارها ثابت کرده است که نگاهش به رأی مردم، صرفاً نگاهی قبیله‌ای و باندی است. برای همین در شرایطی که مجلس یازدهم هنوز بر سر کار نیامده، مشغول دوقطبی سازی است و مجلس و دولت را با دوگانه کاذب «منتخب اقلیت- منتخب اکثریت» تعریف کرده و پالس اغتشاش و آشوب می‌دهد.
۲۲۸ میلیون کارت بانکی بدون استفاده در کیف پول‌ها

آخرین آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که تا پایان بهمن ۹۸ تعداد ۳۳۳ میلیون و ۴۰۸ هزار و ۹۰۱ کارت بانکی (کارت برداشت، اعتباری، هدیه و بن کارت) در کشور صادر شده است. در بهمن ۹۸ تعداد ۱۰۴ میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۶۷ کارت بانکی دارای تراکنش بودند در حالی که شمار کارت‌های بانکی دارای تراکنش در دی ۹۸ شامل ۱۰۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۱۴ کارت بود که نشان دهنده رشد ۱.۸۸ درصد تعداد کارت‌های بانکی دارای تراکنش است. تعداد ۲۲۸ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۱۳۴ کارت غیر فعال (معادل ۶۸.۵ درصد از مجموع کارت‌های صادره) وجود داشته که هیچ تراکنشی نداشته اند. عوامل مختلفی در بالارفتن آمار کارت‌های بانکی بدون استفاده نقش دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به الزام دستگاه ها، سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف برای اخذ کارت بانکی توسط مراجعان و ذیربطان آن دستگاه‌ها اشاره کرد.
ماشین فوتبالیست مشهور را دزدیدند

کاپیتان سابق تیم استقلال تهران اعلام کرد خودروی مزدای او بعدازظهر مقابل پارکینگ خانه‌اش توسط سارقین دزدیده شده است. امیرحسین صادقی، کاپیتان سابق تیم استقلال تهران طی دو روز گذشته به دومین چهره شناخته شده فوتبال ایران تبدیل شده که در روزهای کرونایی مورد سرقت قرار گرفته است. روز گذشته بود که احمدرضا عابدزاده، سنگربان پیشین استقلال و پرسپولیس و تیم ملی اعلام کرد که مغازه‌اش در حوالی متل قو مورد سرقت قرار گرفته است

جاسوسی از موشک‌های ایران با کشتی

نشنال اینترست در گزارشی ادعا کرد یک فروند کشتی جاسوسی ارتش آمریکا برای نظارت بر آزمایش‌ها و پرتاب‌های موشکی ایران در خلیج‌فارس مستقر است. به نوشته این نشریه آمریکایی، این کشتی نظامی یک شناور ۶۸ متری با وزن ۲۸۰۰ تُن است که به مرکز فرماندهی «سی‌لیفت» نیروی دریایی آمریکا تعلق داشته و چندان هم در کانون توجهات نیست. این نشریه همچنین نوشت: «یک رادار پیچیده دوگانه باند x و s با نام "گِرِی استار" در آن قرار دارد که متعلق به نیروی هوایی [ارتش آمریکا] است.» در ادامه این مطلب آمده است: «هیچ‌کسی درباره [کشتی] اینوینسیبل یا [رادار] گِرِی استار صحبت چندانی نمی‌کند. مرکز فرماندهی سی‌لیفت ارتش به این شناور، "کشتی اندازه‌گیری بُرد موشک" می‌گوید که وظیفه‌اش "نظارت بر پرتاب‌ها و گردآوری داده" است. آژانس اطلاعات، شناسایی و نظارت نیروی هوایی در سال ۲۰۱۲ ضمن تأیید وجود [رادار] گِرِی استار، گفت: «این سیستم دریا- پایه، داده‌های علمی و فنی از توانمندی و سامانه‌های نظامی خارجی را جمع‌آوری می‌کند
50 درصد به قربانیان چین اضافه شد

مقام‌های شهر ووهان، مرکز اصلی شیوع کروناویروس به‌طور ناگهانی در حدود ۵۰ درصد به شمار قبلی قربانیان بیماری ناشی از این ویروس افزودند. مقام‌ها اکنون ۱۲۹۰ مورد از تلفات انسانی قبلی در این شهر را مربوط به کووید-۱۹ می‌دانند. به این ترتیب شمار کل قربانیان در ووهان به ۳۸۶۹ نفر افزایش یافته است. مقام‌ها در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشته‌اند که بسیاری از این موارد «اشتباه گزارش شده بود»، به تاخیر افتاده بود، یا به کلی در آمار در نظر گرفته نشده بود. شمار تازه تلفات انسانی به شمار کلی و رسمی درگذشت‌های چین نیز افزوده و این رقم را به ۴۶۳۲ تن رسانده است که جهشی ۴۰ درصدی محسوب می‌شود.

هراس آمریکا از رفتار احمقانه ترامپ

مجله آمریکایی «واشنگتن اگزمینر» در مطلبی از تحرکات نظامی آمریکا علیه ایران نوشت: برخی از مقامات دولت آمریکا در تلاش برای تشدید اقدامات نظامی علیه ایران هستند. طرح‌های پیشنهادی همچون غرق کردن کشتی‌های جنگی ایران، اقدامی جنگی است که می‌تواند منجر به یک درگیری بزرگ شود. شروع جنگ با ایران برای دفاع از پایگاه‌هایی که دیگر در خدمت هیچ هدف واقعی نظامی نیستند، احمقانه است. ترامپ به‌جای تشدید اقدامات نظامی علیه ایران باید تمام نیروهای ما را از عراق خارج کند و درگیری ما را در جنگی پایان دهد که هرگز نباید آغاز می‌شد. نشریه آمریکایی در پایان می‌نویسد: «رهایی ما از این مناقشات به ما امکان این را می‌دهد که در ماه‌ها و سال‌های آینده با چالش‌های عظیم کشورمان بهتر روبه‌رو شویم
تشکیل پرونده قضایی علیه برخی مدیران استقلال و پرسپولیس

معاون قهرمانی وزارت ورزش: هیچ کجای دنیا یک وزارتخانه باشگاه‌داری نمی‌کند که این مساله یک اتفاق منحصر به فرد در ورزش ایران بوده و اتفاق خوبی نیست. پرونده‌هایی برای برخی از مدیران استقلال و پرسپولیس به دلیل عملکرد آن‌ها در محاکم قضایی شکل گرفته که مسئولیت اطلاع‌رسانی در این رابطه بر عهده وزارت ورزش نیست و پس از قطعی شدن از سوی این محاکم اعلام می‌شود. اینگونه نیست که افرادی بیایند و کاری بکنند و بروند و هیچگونه پاسخگویی نداشته باشند چراکه مدیران دولتی و افرادی که در دولت فعالیت می‌کنند باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند. مطمئن باشید ریال به ریال هزینه‌ها در استقلال و پرسپولیس از سوی نهاد‌های نظارتی بررسی می‌شود.
دستور ویژه دولت در سال
۹۹ برای پیشگیری از فساد

یک نهاد مسئول در دولت با ارسال بخشنامه ای خطاب به همه سازمان ها و ادارات، آن ها را مکلف کرده با توجه به ادامه برنامه ها و راهبردهای دولت برای افزایش شفافیت و کاهش فساد در دستگاه ها، در صورتی که برنامه ای برای گسترش دولت الکترونیک دارند که با اجرای آن اقدامی در راستای حذف مراجعه ارباب رجوع یا پیشگیری از فساد محقق می شود، این موضوع را به صورت اولویت در اختیار سازمان برنامه و بودجه و وزارت ارتباطات قرار دهند تا در اسرع وقت عملیاتی شود.
بازیگر «پایتخت» پدر شد

بازیگر سریال «پایتخت» با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود خبر از به دنیا آمدن فرزندش داده است. احمد مهرانفر بازیگر سریال «پایتخت» با انتشار عکسی در صفحه شخصی خود از به دنیا آمدن فرزندش در ۱۸فروردین خبر داده و نوشته است: پس از این شعور زیستن خواهی داشت شعور زنده ماندن. شعور فرار از مرگ ناخودآگاهی پیشرفته و پراحساس تو هستی و اگر به هستی پیوستی، هستی نگران نباش تو هستی تو هستی، نه نبوده‌ای و نه نخواهی نبود هیچ‌وقت... حالا دیگر انسانی در عالی‌ترین مرتبه حیات ایستاده‌ای؛ عالی‌ترین مرتبه جسم و روح، می‌توانی خوب باشی، می‌توانی بد... پس حالا که انسانی انسان باش.

مجوز کابینه برای رنسانس در یک کمیسیون پس از ۳۸ سال

در حالی که بر اساس تصمیم سال ۱۳۶۱ دولت وقت، مقرر شده بود اقداماتی همچون صدور مجوز تاسیس ایستگاه ‌های بیسیم اختصاصی بر عهده یک کمیسیون فنی متشکل از نمایندگان شرکت مخابرات ایران باشد، با پیشنهاد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و ابلاغ یک مسئول ارشد اجرایی در روزهای اخیر، به جای نمایندگان شرکت مخابرات از این پس سه کارمند سازمان تنظیم مقررات در کمیسیون مذکور انتخاب و مشغول کار خواهند شد.

کرونا بنزین را در جهان ارزان کرد

مطابق آمار آژانس بین المللی انرژی حدود ۶۰ درصد مصرف فرآورده‌های نفتی جهان مربوط به حوزه حمل و نقل است و تا زمانی که محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا ادامه دارند، توافق کاهش تولید نفت اوپک پلاس هم نخواهد توانست تاثیر بسزایی بر قیمت نفت و فرآورده‌های آن از جمله بنزین بگذارد. چشم‌انداز وضعیت شیوع، ادامه قرنطینه گسترده‌ای که تقریبا ۴ میلیارد نفر را خانه‌نشین کرده، کاهش چشم‌گیر مصرف بنزین وضعیت حاکم بر بازار‌های جهانی باعث کاهش قیمت بنزین در کشور‌های مختلف شده است و انتظار آن می‌رود که این روند نزولی قیمت بنزین در سراسر جهان حداقل تا پاییز سال جاری ادامه پیدا کند. قیمت بنزین در ترکیه از آوریل ۲۰۱۹ تا ژانویه ۲۰۲۰ و به مدت ۱۰ ماه هرگز به رقمی کمتر از ۱ دلار و ۱۷ سنت نرسید. اما از پایان ژانویه تا پایان ماه مارس و طی مدت دو ماه هر لیتر بنزین در ترکیه ۳۰ درصد ارزان شد. پیش‌بینی‌هایی که با کمک مدل‌های اقتصادی درباره قیمت بنزین در آمریکا شده بود، این احتمال را می‌داد که نرخ این حامل انرژی در آگوست ۲۰۲۰ یعنی ۶ ماه پس از مارس به زیر ۶۰ سنت برسد، اما شیوع کرونا و بحران نفتی جهانی به بازار انرژی در آمریکا شوک جدی وارد کرد و به این کاهش قیمت شتاب بخشید. انتظار می‌رود کاهش قیمت بنزین برای مصرف‌کنندگان در آمریکا طی ماه‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.

اخبار روزانه:

* روزنامه شهروند نوشت: «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی قرار است روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه، اجتماعی را با حضور همه ‏منتخبان این شورا در مجلس یازدهم برگزار می‌کند. بر اساس دعوت‌نامه‌ای که شورای ائتلاف اصولگرایان منتشر کرده، قرار ‏است در این اجتماع «زمینه مناسبی برای همکاری و همفکری» در مجلس یازدهم فراهم آید.

* حجت‌الاسلام احمد مروی؛ تولیت آستان قدس رضوی در یادداشت اینستاگرامی در رابطه با محدودیت‌های ایجاد شده در تشرف به حرم مطهر رضوی به سبب پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اظهار داشت: دستورالعمل بازگشایی حرم‌های مطهر را با رعایت ضوابط بهداشتی به‌منظور میزبانی اماکن مقدس از زائران و دلدادگان تهیه کرده‌ایم که ان‌شاءالله با فراهم آمدن مقدمات لازم، میزبان زائران حرم‌های مطهر خواهیم بود.

* عزت‌الله ضرغامی نوشت: بسیاری از عزیزانی که نامزد ریاست مجلس آینده هستند، می‌توانند روسای کمیسیون‌های مهم و تأثیرگذار باشند. تحقق وعده‌ها و شعارها، از کمیسیون‌های تخصصی می‌گذرد. مهم‌ترین آزمون سال اول این مجلس انتخابات داخلی آنان است.

*پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری‌ اعلام کرد؛ این پایگاه گزینه کمک مالی به آسیب‌دیدگان از کرونا را در وبسایت خود فعال کرد. علاقه‌مندان می‌توانند با ورود به سایت Leader.ir و مراجعه به قسمت پرداخت وجوهات شرعی، قسمت کمک به آسیب‌دیدگان به کرونا را انتخاب کنند.

* گیتا گوپیناس، اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول، می‌گوید:«فعالیت‌های اقتصادی جهان که از پاندمی ویروس کرونا آسیب شدیدی دیده‌اند، حتی تا پایان ۲۰۲۱ به‌طور کامل ریکاوری نخواهند شد و پیش‌بینی می‌کنیم پایین‌تر ازآنچه ما قبل از شیوع ویروسکروناانتظار داشتیم، باقی بمانند

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: