به‌روز شده در: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۶
logo
کد خبر: ۳۱۰۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

پموافقت رهبر انقلاب با برداشت از صندوق توسعه ملی
رئیس‌جمهور با قدردانی از موافقت رهبر انقلاب با درخواست برداشت مبلغ یک میلیارد یورو از منابع صندوق توسعه ملی توسط دولت، برای مقابله و مدیریت عوارض ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، دستورات لازم را برای تأمین نیازهای ضروری در این عرصه، صادر کرد. بر اساس این دستور، برای تأمین نیازهای وزارت بهداشت از این منبع، حتی‌الامکان از تولیدات داخلی و با بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود. همچنین کمک‌های لازم به صندوق بیمه بیکاری ظرف هفته آینده انجام خواهد شد.


نامه انتقادی به رئیس صداوسیما
سردار غلامحسین غیب پرور رئیس سابق سازمان بسیج مستضعفین در نامه‌ای انتقادی به رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده در برنامه‌های رسانه ملی، تأکید کرد: به نیروهای مؤمن و انقلابی میدان دهید و مجاهدانه جلوی خط ضدانقلاب و نفوذی بایستید.
در بخشی از این نامه آمده است: «آقای علی عسگری خود قضاوت کنید؛ وضعیت فعلی رسانه چیست و کجاست؟ آیا شما در طراز انقلاب اسلامی تلاش می‌کنید؟ در سریال‌ها چه اتفاقات تربیتی و ارزشی را می‌توانید ارائه دهید؟ معرف جامعه ایران اسلامی کدام سریال است؟ یکی را آدرس دهید. به بوی باران دل‌خوش کنیم که در آن قتل پشت قتل را نمایش دادید و بقیه قضایا در این مجموعه، یا به سریال کاملاً ضد اخلاقی پایتخت؟ یا به سریالی که قرص می‌خورند و اموال مردم را غارت می‌کنند؟ که حتی یک پیام فرهنگی را در آن نمی‌توان دید یا به سریال‌هایی که لودگی را سرمشق قرار داده و زندگی‌های لوکس را ترویج می‌کنند؟ آیا مسئولین رسانه ملی می‌دانند یا در غفلت‌اند؟ یا خدای نکرده جریان نفوذ اتفاق افتاده است؟»


ترامپ باز هم دزدی کرد
دولت آمریکا در ادامه راهزنی‌های خود به محموله دستگاه‌های تنفس مصنوعی کشور کوچک باربادوس نیز رحم نکرد.
«
والنس جفری بوستیک» وزیر بهداشت کشور باربادوس اعلام کرد: ۴۸ دستگاه تنفسی خریداری‌شده برای کشورش، توسط دولت آمریکا توقیف شده است. آمریکا پیشتر محموله‌های ماسک ارسالی به کشورهای آلمان، کانادا و فرانسه را نیز توقیف کرده بود.
وزیر بهداشت باربادوس افزود: دستگاه‌های تنفسی یکی از مهم‌ترین تجهیزات موردنیاز در جهان است و باربادوس صرفاً تلاش می‌کند همانند ۲۰۳ کشور دیگر در جهان از این دستگاه‌ها برای خود تأمین کند.
باربادوس کشوری جزیره‌ای با ۲۸۰ هزار نفر جمعیت است که میان دریای کارائیب و اقیانوس اطلس شمالی و شمال شرق ونزوئلا قرار گرفته است.

اقدام دیر هنگام، اما لازم
رئیس قوه قضاییه به‌منظور حفظ شأن و اعتبار شهادت شهود در نظام قضایی و جلوگیری از انحراف روند تحقیقات و دادرسی‌ها توسط شهود ساختگی و شهادت کذب، بخشنامه‌ای را صادر کرد و از مرکز حفاظت‌واطلاعات قوه قضائیه خواست که با این پدیده منفور برخورد شود. در میان قضات، «شهود حرفه‌ای» به شاهدانی گفته می‌شود که «ادای شهادت» در دادسرا‌ها و دادگاه‌ها را «حرفه» خود قرار داده و از این راه امرارمعاش می‌کنند. این شهود غالباً از نخستین ساعات شروع به کار دادسرا‌ها و دادگاه‌ها در نزدیکی ساختمان‌های این مراکز پرسه می‌زنند و برای ادای شهادت به نفع یکی و به ضرر دیگری در پرونده‌های مراجعان به دادگستری اعلام آمادگی می‌کنند.
یکی از اقدامات خواسته شده رئیس قوه قضاییه این است که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه حداکثر ظرف دو ماه ترتیبی اتخاذ نماید که امکان ثبت مشخصات گواهان در سامانه مدیریت پرونده قضایی (سمپ) امکان‌پذیر باشد.

افزایش 200 درصدی فروش‌های اینترنتی
قائم‌مقام وزیر صمت با‌ اشاره به وضعیت به وجود آمده در کشور براثر شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اصناف، گفت: از 23 اسفند طرح فروش اینترنتی را شروع کردیم که بیش از شش هزار واحد صنفی در آن مشارکت کردند. وی افزود: در این طرح، فروش اینترنتی 200 درصد رشد داشت و این اتفاق بعد از بحران کرونا هم ادامه خواهد داشت و موجب می‌شود سهم تجارت اینترنتی از اقتصاد، سهم قابل‌توجهی شود.
وی با بیان اینکه 18 میلیون نفر بر سفره اصناف، نان می‌خورند، توضیح داد: غفلت از ابعاد اقتصادی و امنیتی بیماری کرونا مشکل‌ساز خواهد بود؛ لذا نگاه جامع‌الاطراف و ملی و همه ‌جانبه به کرونا هنر ستاد مقابله با کروناست.

بنابر فتوای رهبر انقلاب جان‌باختگان کرونا از این‌ به‌ بعد با آب غسل داده می‌شوند

سازمان بهشت‌زهرای تهران اعلام کرده از شنبه ۱۶فروردین، جان باختگان کرونا در شهر تهران و سراسر کشور، با رعایت همه «تمهید‌های بهداشتی»، در «سالن‌های تطهیر سازمان بهشت زهرا تهران برای اجرای حداکثری فتوای رهبرانقلاب و انجام این واجب کفایی، با آب غسل داده‌ می‌شوند.» بنا بر اعلام این سازمان شهری تهران، سازمان‌های تبلیغات اسلامی؛ سپاه محمد رسول‌الله؛ سپاه سیدالشهدا؛ دادستانی؛ پزشکی قانونی؛ وزارت کشور؛ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها؛ بازرسی کل کشور؛ سازمان فرهنگی هنری شهرداری؛ آب‌وفاضلاب؛ محیط‌زیست؛ آتش‌نشانی؛ پسماند و ... در این کار هم‌کاری داشته‌اند. در این اعلامیه آمده که برای این کار، روز جمعه ۱۵فروردین در سازمان بازرسی‌کل کشور، معاونان خدمات شهری و رئیسان آرامستان‌های سراسر کشور، معاون و نیز رئیس مرکز بهداشت محیط وزارت بهداشت و معاون سازمان تبلیغات اسلامی جلسه‌ای برگزار کرده‌ب ودند.
تغییر نحوه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی به دلیل شیوع کرونا


مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران: به پیشنهاد شرکت ملی گاز ایران و وزارت نفت و با تصویب هیات دولت، به‌منظور تعیین الگوی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی، امسال به‌طور استثنا پایان دوره فصل سرد همه اقلیم‌ها و استفاده مشترکان خانگی از گازب‌های فصل سرد تا پانزدهم اردیبهشت‌ماه ۹۹ تمدید شد. بر اساس مصوبه هیات دولت، محاسبه قبوض گاز مصرفی مشترکان خانگی در کل، به دو بخش فصل سرد و گرم تقسیم می‌شود. یعنی از پانزدهم فروردین تا پانزدهم آبان‌ماه هر سال، فصل گرم و از پانزدهم آبان تا پانزدهم فروردین سال بعد، فصل سرد به شمار می‌آید و محاسبه قبوض گاز بر این اساس انجام می‌شود.
شمار قربانیان مصرف الکل صنعتی در فارس به ۹۰ نفر رسید


مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی فارس گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا (اسفندماه
۹۸) تا هجدهم فروردین‌ماه ۹۹ در این استان ۹۰ نفر به دلیل مصرف الکل صنعتی جان خود را از دست دادند. محمد جواد مرادیان، روز دوشنبه افزود: در مدت یاد شده، در مجموع ۷۱۹ نفر به سبب مصرف الکل صنعتی دچار مسمومیت شدند که ۶۲۹ نفر از آن‌ها تحت درمان قرار دارند. وی ادامه داد: مسمومیت چند نفر از افراد بستری شده بسیار شدید و حال آن‌ها نیز وخیم گزارش شده است. مرادیان، میانگین سنی افرادی را که در این استان به دلیل مصرف الکل صنعتی دچار مسمومیت شده‌اند بین ۲۰ تا ۴۰ سال اعلام و بیان کرد: مصرف الکل صنعتی به صورت خوراکی موجب مرگ می‌شود و بر خلاف آنچه مطرح می‌شود، مصرف الکل هیچ تاثیری در از بین بردن ویروس کرونا ندارد. علاوه بر شیراز، در شهرستان‌های فسا، نی‌ریز، اقلید، خرم‌بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده، اوز، خنج، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان و سرچهان بیماران مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

انتقاد تند مشاور خاتمی از روحانی

انتقادات به اظهارات حسن روحانی در موضوع کرونا زیاد است. آن‌قدر زیاد که حالا همان کسانی هم که او را بر سر کار آورده‌اند، حملات کلامی تندی را متوجه روحانی می‌کنند. عبدالله ناصری، مشاور رئیس دولت اصلاحات و عضو شورای سیاستگذاری اصلاحات در مصاحبه با روزنامه جهان صنعت گفته که «دولت در سال‌های قبل خیلی مسائل کم اهمیت‌تر از کرونا را هم نتوانست مدیریت کند. از آنجا که آقای روحانی در دو سال گذشته منفعل بوده و باری به هر جهت عمل کرده است طبیعتاً نمی‌توان از او انتظاری داشت. به جهت اینکه دولت برنامه‌ای برای مقابله با کرونا ندارد، شاهدیم که وزارت بهداشت یک موضعی می‌گیرد و وزارت صمت موضع دیگری. من معتقدم انتظار مدیریت این شرایط از آقای روحانی اساساً انتظاری واهی است زیرا او مدت‌هاست که به طور جدی نشان داده هیچ برنامه‌ای ندارد و دچار روزمرگی شدید است».اصلاح‌طلبان تلاش می‌کنند با انتقاد از روحانی، خود را همراه مردم و جدا از دولت نشان دهند، اما واقعیت این است که مسئولیت اقدامات دولت روحانی با آنهاست. در واقع آنها، چون نارضایتی مردم را می‌بینند و برای انتخابات به نظر رأی مردم نیاز دارند، منتقد شده‌اند: «حتماً ارزیابی جامعه مدنی در سال آینده از عملکرد روحانی و دولت به مراتب منفی‌تر و سیاه‌تر از قبل خواهد بوداز طرفی هم هدف دیگر آن‌ها از این انتقاد، سرکار آوردن نیرو‌های خود در دولت است: «اگر آقای روحانی این وزرای ضعیف و نالایق را از دور خود کنار بزند و یکسری آدم‌های باتجربه را برای مدیریت کرونا روی کار آورد، در همین شرایط تحریم و با همین محدودیت منابع هم می‌توان تصمیمات خوبی گرفت. ولی مردم باید بدانند که تصمیمات مطلوب ضدکرونایی با آقایان رحمانی، نمکی و نوبخت انجام شدنی نیست و متأسفانه آقای روحانی هم با طناب این‌ها در چاه می‌رود... آقای روحانی، اما کار را رها کرده و من معتقدم که منتظر سپری شدن این یک سال است تا جامعه وارد فضای انتخاباتی شود.»
اخبار روزانه:
* با تشدید اوضاع جسمانی نخست‌وزیر انگلیس، وی به بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) منتقل شد. وی از جمله کسانی بود که مدعی بود برای مقابله با ویروس کرونا، نباید قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی صورت گیرد، بلکه اجازه داده شود همگان کرونا بگیرند تا مقاومت جسمانی در برابر این بیماری افزایش یابد.
* هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتری خود کنایه تندی به فرزندان برخی مسئولان زد که در خارج از کشور به سر می‌برند و نوشت: «هیچ خبری از فرزندان بعضی از مسئولین در امریکا و کانادا در این اوضاع سخت کرونایی دارید؟ ماسک و دستکش دارند؟ ندارند؟ دیدم هیچ‌کس، حتی پدران‌شان صحبتی از وضعیت آن‌ها نمیکنه، خبری نمیده، گفتم یادآوری کرده باشم، کاش فردا در مجلس همکاران اجازه دادند خبری از آنها بگرفتیم پدران‌شان که بیخیالند
* مهدی چمران نماینده دوره پیش شورای شهر تهران، ادعای فراهم شدن مذاکره در ایام کرونایی با آمریکا را مردود دانسته و می‌گوید: آمریکایی‌ها از قبل هم بدون پیش‌شرط آماده مذاکره بودند. آمریکا می‌خواهد با لفظ مذاکره و نشست پشت میز مذاکره، ایران را به زانو دربیاورد تا به جهانیان بگوید «دیدید ایران را بالاخره پشت میز مذاکره نشاندم».
* سایت بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحلیلی با عنوان «بحران کرونا و ناکارآمدی نظام سرمایه‌داری» با اشاره به تأثیرات منفی اقتصادی بحران کرونا بر اقتصاد کشورهای غربی به ناکارآمدی نظام سرمایه‌داری در غرب اعتراف می‌کند؛ جامعه مصرف‌گرای غربی در مواجه با بحران کرونا، به‌سرعت دچار رویکرد حفظ بقا شد. مردم با رجوع به حافظه تاریخی، مواجه با بحران را تداعی‌کننده دوران قحطی تلقی کردند و برای کاهش یا به تعویق انداختن کمبود و تلاش برای حفظ بقا، شروع به انبار کالاهای اساسی کردند.
* «فاکس‌نیوز» شرایط وخیم بی‌خانمان‌ها در امریکا را به «زامبی‌های آخرالزمانی» تشبیه کرد! گفتنی است؛ بر اساس آمار رسمی دولت امریکا، بیش از 40 میلیون نفر از جمعیت امریکا زیر خط فقر قرار دارند که از کمترین خدمات دولتی محروم اند و تنها تدبیر روزهای کرونایی، اختصاص فضاهای باز شهرها برای جای خواب آنها بوده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: