به‌روز شده در: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۹۵
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
حسن لاسجردی بررسی کرد:
باتوجه به وضعیت جسمی و سلامت پادشاه عربستان وی سکاندار حکومت آل سعود نیست و این برای همه کاملا محرز است و تا زمانی که پادشاه عربستان حضور فیزیکی دارد جنگ و نزاع میان شاهزاده‌های سعودی ادامه خواهد داشت


اخیر شاهزادگان سعودی توسط بن سلمان و اعلام مرگ پادشاه عربستان گفت:با توجه به کهولت سن پادشاه عربستان و مدار بسته اطلاعات و فضایی که اصطلاحا رقابت شاهزادههای سعودی گفته می شود، هر چند مدت خبر مرگ پادشاه عربستان اعلام میشود آنچه که شاید بیشتر ذهن افکار عمومی را جلب می کند رقابت هایی است که میان شاهزادگان وجود دارد و اینکه آیا این رقابت ها واقعی است. به نظر می رسد باتوجه به وضعیت جسمی و سلامت پادشاه عربستان وی سکاندار حکومت آل سعود نیست و این برای همه کاملا محرز است و تا زمانی که پادشاه عربستان حضور فیزیکی دارد جنگ و نزاع میان شاهزادههای سعودی ادامه خواهد داشت.تحولات اخیر عربستان نشان می دهد که بن سلمان تلاش می کند با مانورهای قدرتی که می دهد و اقدامات خود در راستای جابجایی ها تبعیدها و بازداشت شاهزاده های سعودی در ساختار قدرت، به دنبال جا انداختن خود به عنوان پادشاه و بیرون کردن رقبا از اریکه قدرت است.

وی در خصوص آینده مناسبات ایران و عربستان با روی کار آمدن بن سلمان گفت:مجموعه برخوردهایی که بن سلمان تاکنون انجام داده نشانه دهنده آن است که وی یک فرد هیجانی و ماجراجو است. به نظر میرسد با توجه به تجربه های که از افراد مختلف در ساختار قدرت در منطقه داشتیم تا زمانی که بن سلمان به طور رسمی به قدرت نرسد و تبادلات و فضای واقعی سیاست را مشاهده نکنیم نمی توان گفت بن سلمان چه سیاستی را در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد. به نظر میرسد فراز وفرودهایی که تاکنون میان ایران و عربستان جریان داشته در سایه سیاست بن سلمان بوده است و فضایی که بن سلمان تا کنون به دنبال آن بوده یعنی کشمکش نزاع و برخی سیاست ها مانند تمایل برای گفتگو با ایران نیز در زمان به قدرت رسیدن بن سلمان ادامه خواهد داشت.

دکتر لاسجردی در پایان گفت:موضوع نفت و فضای اوپک و رقابت های مربوط به انرژی، یک محیطی غیر از حوزه سیاست محسوب می شود و به نظر می رسد که بخشی از آن به بحث های استراتژیک و رقابتهای جهانی باز می گردد. روس ها تلاش می کنند که از آن برای بردن رقابت ها در یک فضای غیر سیاسی استفاده کنند و در عین حال با فشار به رقبا درصدد کسب بیشتر بازار انرژی نفت و گاز برای خود هستند.روس ها چند سالی است که در بازار انرژی به شدت خود را مطرح کردند و تلاش می کنند نقش آفرینی موثر و یارگیری کنند تا بازار انرژی و نفت را در اختیار خود بگیرند چون معتقدند هر کشوری که بازار جهانی انرژی را در دست بگیرد بخشی از قدرت جهانی محسوب می شود. تصور می کنم که روس ها به دنبال آن هستند که کاستی ها و نواقص خود را در دیگر حوزه ها مانند نفت و انرژی جهانی جبران کنند. در عین حال با این اقدام خود را بازیابی می کنند وخود را قدرت برتر معرفی می نمایند. روس ها تلاش میکنند از عنصر انرژی برای بالا بردن خود در حوزه نفت و گاز استفاده کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: