به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۹۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
رکود اقتصادی و تورمی که در سایه ناکارآمدی سیستم های اجرایی و یا قانون‌گذاری فشارهای مضاعفی را بر اقشار ضعیف جامعه وارد آورده است گواه عدم اهتمام سیاست‌مداران در این زمینه است،

ریحانه اسدی- ظرفیت تقنینی و اجرایی در نظام جمهوری اسلامی، فرصت مناسبی در اختیار قانونگذاران و دولتمردان قرار داده است. استفاده از این ظرفیت می بایست مطابق مصالح و منافع عمومی صورت پذیرد. بخشی از این مهم از طریق سیاستهای راهبردی و تبیینی رهبر انقلاب تسهیل میشود؛ برهمین اساس معظم له در آغاز هرسال، شعاری را به عنوان راهکار برون رفت از مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطرح می کنند، در سال های اخیر این عبارات کوتاه فراتر از یک شعار بوده و نیازمند اقدامی اساسی از سوی نهادهای مرجع برای تحقق آن و تبدیل به عمل است.

سال 98، با عنوان سال رونق تولید ملی از سوی رهبر انقلاب نامگذاری شد، اما با نگاهی به شرایط اقتصادی و همچنین بنگاه های تولیدی میتوان از میزان تحقق این شعار مطلع شد، هرچند کشور در شرایط تحریم به سر می برد و محصول برجام و نقض عهد آمریکاییها، شدت گرفتن محاصره اقتصادی و مالی جمهوری اسلامی ایران بود اما این تهدید با استفاده از ظرفیت تولید ملی و توان مردمی میتوانست تبدیل به فرصت شود.

رکود اقتصادی و تورمی که در سایه ناکارآمدی سیستم های اجرایی و یا قانونگذاری فشارهای مضاعفی را بر اقشار ضعیف جامعه وارد آورده است گواه عدم اهتمام سیاستمداران در این زمینه است، شاید به جرأت بتوان گفت وزارتخانههایی نظیر صمت، وزارت اقتصاد و امور دارایی، بانک مرکزی در کنار نهادهای تقنینی مانند دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و... با نگاهی کلی به عملکردشان نمره مثبتی از تحقق شعار سال نمیگیرند در همین زمینه دکتر گلناز حٌری کارشناس اقتصاد درباره شعار سال و میزان تحقق آن در گفتگو با شما اظهار کرد: «شعار امسال کاملا براساس نیازمندی کشور به نگاه درونزا در حوزه تولید و تحرک چرخهای اقتصادی از سوی رهبری طراحی و مطرح شده است. نقشه راهبردی ایشان از سالهای گذشته و با نگاه به عناوین سالهای قبل مثل قطعات یک جورچین میتواند کشور را از بحران اقتصادی که البته گریبانگیر دنیا نیز هست نجات دهد اما متأسفانه نگاه برونزای تعدادی از اقتصاددانان دولتی و غیردولتی به حل معضلات سبب شده که چرخدندههای اقتصاد معیوب کار کند، تأکید بر خصوصیسازی، اشاره بر استفاده از فرصت منطقه آزاد و مواردی از این دست، بدون تدبیر صحیح از جمله مواردی است که میتوان به آن اشاره کرد.»

اما بخشی از چرایی موضوع عدم تحقق رونق تولید را باید در حوزه آموزش و فرهنگسازی جستجو کرد. باورمندی عمومی نسبت به مصرف تولید داخلی در حوزههای گوناگون امری اجتنابناپذیر است. این امر از طریق نهادهای آموزشی و رسانهها قابل نهادینهسازی است و امید میرود در سال جدید با نگاهی ایجابی و عاملانه به موضوع شعار سال از سوی سازمانها و مردم پرداخته شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: