به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۷
مجلس آینده باید وحدت و انسجام خود را حفظ کند تا بتواند کار مؤثری انجام دهد. پرهیز از جنجالهای سیاسی ضروری است و دادن ساختار مناسب به مجلس ابزار موفقیت در خدمت به مردم است.

سیدمصطفی میرسلیم- برنامۀ پنج سالۀ ششم تصویب و ابلاغ شده و ما مشکل برنامه نداریم! مشکل ما در عدم اجرای برنامه و بی اعتنائی به قانون است.مشکل ما در اعمال مدیریت کارآمد است.مردم با انتظاراتی در انتخابات دوم اسفند شرکت کردند. آنها البته پیروز مطلق این انتخابات اند که نمایندگان خود را برای برنامۀ «نجات اقتصاد ایران» به مجلس فرستادند.

نجات اقتصاد ایران شعار جریانی بود که مدعی است می تواند مشکلات اقتصادی را حل کند و پاسخ درخور به مطالبات معیشتی مردم بدهد.

هرچند این جانب معتقدم وضعیت اقتصادی ما بر اساس دادههای مراکز علمی و بین المللی هفدهمین یا هجدهمین اقتصاد دنیاست و این طور نیست که در حال غرق شدن باشیم تا عده ای در مقام نجات آن برآیند .ما کشوری غنی هستیم بویژه با استعدادهای فراوان انسانی در موقعیت جغرافیایی عالی در جهان. با کمال اقتدار و امنیت، ۴۰ سال است روزگار می گذرانیم. آنچه به وسیلۀ آن نمایندگان میتوانند بویژه اثرگذار روی بهبود وضع اقتصادی مردم باشند بر حسب قانون اساسی تصویب« بودجه»و «برنامه» و نیز «نظارت» هوشمندانه بر نحوۀ اجرای قوانین اقتصادی کشور و نیز مراقبت بر اجرای سیاستهای کلی ابلاغی مقام معظم رهبری خصوصاً در حوزه اقتصاد است . نماینده مجلس مطمئنا در این محدوده میتواند برای نجات اقتصاد ایران خودی نشان دهد. البته کسانی میتوانند در این نجات مؤثرتر باشند که بر مبنای دانش و تجربه شناخت و فهم دقیقتری از مسائل اقتصادی مبتلابه کشور دارند. به نظر این جانب نمایندگان منتخب باید در اولین فرصت با یک فراخوان زیر یک سقف برای گفتگوی صمیمانه جمع شوند و فهم خود را در مورد مهمترین مسائل اقتصادی یعنی رفع «بیکاری» و«گرانی»و «مهار نقدینگی »و «حفظ ارزش پول ملی» به اشتراک بگذارند. پس از رسیدن به فهم مشترک در مورد حل مهمترین مسائل اقتصادی کشور پیوند آن را با بودجه 99 و مقررات اقتصادی موجود پیدا کنند. برگزیدگان مردم در دوم اسفند کمتر از دو ماه کاری فرصت دارند با تشکیل یک باشگاه گفتوگو بر اساس فراخوان یاد شده خود را آماده اصلاحات قانونی ضروری در زمینۀ اقتصادی کنند. جمعی از اقتصاددانان کشور که به مناسبت های گوناگون در دهۀ اخیر با نامههای سرگشاده به رئیس جمهوری راهحلهای مشفقانه برای حل مشکلات اقتصادی کشور ارائه کرده اند میتوانند نمایندگان منتخب را در این باشگاه یاری دهند .تفریغ بودجه سال ۹۷ به ما نشان می دهد بر سر قوانین اساسی و عادی در مورد بودجه در مقام اجرا چه آمده است! تفریغ بودجه کلید فهم برای آن چه بر سر اقتصاد کشور آمده است. با این کلید می توان قفل سؤالات بیپاسخ اقتصاد کشور را باز کرد.

مجلس آینده باید وحدت و انسجام خود را حفظ کند تا بتواند کار مؤثری انجام دهد. پرهیز از جنجالهای سیاسی ضروری است و دادن ساختار مناسب به مجلس ابزار موفقیت در خدمت به مردم است. مجلس باید در نظارت بر رفتار نمایندگان دقیق و در تصمیم گیریهای قانونی شفاف باشد. در برخورد با مسائل اجتماعی و عملکرد دولت ، مجلس باید بسرعت تباهیها را مهار کند والا با ادامۀ روند فساد هیچ راه حلی به نتیجۀ مطلوب نمیرسد. ان شاءالله با همکاری دستگاه قضائی بتوان سریعا ریشه های فساد را خشکاند و مانع دوام کلیۀ فرآیندهای توأم با تخلف شد. به موازات این اقدام اساسی راه حلهای مسائل اقتصادی که در اولویتند نظیر رکود ، سقوط ارزش پول و رونق دادن به تولید و اشتغال جوانان، برای اجرا به دولت ابلاغ کرد. کار ساده ای نیست ولی اگر خودباوری در دولتمردان و همدلی با نمایندگان برقرار باشد ثمربخش خواهد بود ان شاءالله.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: