به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸

کاسبی سیاسی سلحشوری از کرونا

پروانه سلحشوری، نماینده اصلاح‌طلب تهران در راستای مبارزه با کرونا، خواستار رفع فیلتر توئیتر و تلگرام شد! او بدون انتقاد از دولت همفکر خود، ابتدا از صداوسیما انتقاد کرد و بعد پیشنهاد رفع فیلتر داد: «صداوسیما به جای آنکه به مردم بگوید از تجمع خودداری کنند و در خانه بمانند، باافتخار صف تب گرفتن را نشان می‌دهد. این صف رأی‌گیری نیست که با غرور نشان دهید. این صف مرگ است. ضروری است جهت افزایش آگاهی مردم در پیشگیری و مقابله با این بیماری، تلگرام و توئیتر هر چه سریع‌تر رفع فیلتر شوند.» در دوران چهار سال نمایندگی مجلس مدام پی جنجال‌های سیاسی بودن، از سلحشوری چهره‌ای سیاست زده و بی‌اعتنا به وظایف اصلی خود ساخته که حتی در این شرایط سخت کرونایی و در ماه‌های آخر نمایندگی مجلس هم توانایی همراهی با مردم یا عمل به وظایف نمایندگی را ندارند. مجلس که تعطیل است و کار تعطیل است و در خانه نشسته، با توئیت زدن، فضای روانی جامعه را به هم می‌ریزند. وگرنه سوژه برای کمک به مردم در این روز‌ها زیاد است و کاش نمایندگان تهران در مجلس، حالا که مجلس تعطیل است، امور مربوط به توزیع اقلام بهداشتی بین مردم یا کیفیت خدمت رسانی به بیماران در مراکز درمانی را پیگیری و نظارت می‌کردند.

اذعان به بیگانگی اصلاح‌طلبان با محرومان

محسن آرمین، فعال اصلاح‌طلب و از محکومان امنیتی، در بخشی از مصاحبه خود با ویژه‌نامه نوروزی روزنامه شرق گفته: «جنبش اصلاحات نتوانست نسبت روشنی با محرومان و اقشار پیرامونی جامعه برقرار کند و نتوانست مفهوم توسعه سیاسی را برای آن قسمت جامعه تبیین کند؛ البته ناگفته نماند که در عین حال این هم قابل انکار نیست که جنبش اصلاحات باعث افزایش سطح آگاهی‌های عمومی شد، اما این آگاهی‌بخشی عمدتاً به جوامع شهری محدود ماند.»او البته تقصیر را بر عهده دیگران می‌اندازد: «محدودیت‌هایی که بر اصلاح‌طلبان تحمیل می‌شد، قطع ارتباط جریان اصلاحات با بدنه اجتماعی در دستور کار جریان ضد اصلاحات قرار داشت. در عموم موارد وقتی ما می‌خواستیم در شهر‌های مختلف سخنرانی کنیم، مانع سخنرانی ما می‌شدند زیرا نمی‌خواستند گفتمان اصلاحات برای همه طبقات در همه شهر‌ها فراگیر شود!»اصلاح‌طلبان از اساس شعار‌های توسعه سیاسی دارند و برنامه اقتصادی ندارند. طبیعی است زدن بر سنگ رفراندوم و شعار‌هایی کذایی همچون آزادی بیان برای کارگرانی که حقوق‌شان پرداخت نشده، نان شب نمی‌شود. اصلاح‌طلبان توانایی برقراری ارتباط با قشر محروم جامعه را ندارند، مدلی اشرافی را می‌پسندند که جز دغدغه‌های دست چندم روشنفکری، سراغ باقی جامعه نمی‌رود. برای همین است که قشر محروم اعتنایی به آنان ندارد. در این زمینه می‌توان به اظهار نظر جالب عباس عبدی پس از فتنه ۸۸ نیز اشاره کرد که اذعان داشت عمده دستگیرشدگان این فتنه متعلق به بالا شهر تهران بوده‌اند. در شهر‌های دیگر هم فتنه سبز هیچ بازخوردی نداشت.

نقطه اختلاف، کوتاه نیامدن ایران در مورد اسرائیل است!

فریدون مجلسی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته «در برهه‌ای از زمان که امریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع کرده است، اما طرف‌های اروپایی این اقدام را نپذیرفته‌اند و مجبور به تن دادن به آن شده‌اند، شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که جمهوری اسلامی ایران نیز مجبور به اقدام متقابل شد تا شاید بتواند با مقابله جدی خود امتیازی کسب کند و به طرف‌های دیگر نشان دهد که اراده جدی برای اخذ حقوق خود دارد». او در ادامه افزوده: «در گزارش آژانس نیز شاهد بودیم که به علت اینکه رژیم صهیونیستی گزارش‌هایی به آژانس داده است این اختلاف به‌وجود آمده است و دوباره تمامی اختلافات به نحوی نشئت گرفته از رژیم صهیونیستی است و گویا طرف‌های دیگر برجام نیز در راستای حفظ امنیت این رژیم خواسته‌هایی از ایران دارند. نقطه اختلاف دقیقاً در همین مورد است که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه در مورد این مسئله کوتاه نمی‌آید. با وجود این تفاسیر به نظر می‌رسد که اختلافات جدی است و به راحتی قابل حل نمی‌باشد».مجلسی نگفته نقطه اختلاف، کوتاه نیامدن غربی‌ها از حمایت از آدمکشی اسرائیلی است، بلکه خیلی ساده، توپ را در زمین ایران انداخته، یعنی این ایران است که باید کوتاه بیاید.
پیام‌های سفر سردار قاآنی به سوریه

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن‌ در گزارشی به خبر سفر «سردار اسماعیل قاآنی» به سوریه واکنش نشان داد. این روزنامه نزدیک به قطر در این گزارش که آن را با عنوان «سفر قاآنی به سوریه، پیام حفظ نفوذ» منتشر کرد، نوشت:‌ «سفر [سردار] اسماعیل قاآنی، فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران ایران به سوریه که شنبه اطلاع‌رسانی شد، پیام‌های متعددی داشت.» «العربی الجدید» نوشت: «مناطق بازدیدشده از سوی سردار قاآنی شامل جبهه‌هایی از منطقه «کاهش تنش» در استان ادلب هم می‌شود. سفر او به بخش‌هایی از غرب و جنوب استان حلب، استان ادلب، استان حماه و لاذقیه پیامی روشن بر اصرار ایران و تأکید بر ثبات حضور پرقدرت در سوریه و جبهه‌های شمالی نبرد است، به ویژه اینکه در پی ترور قاسم سلیمانی برخی دچار تردید شده بودند که این ثبات کاهش می‌یابد یا خیر

تأثیر ویروس بر اقتصاد جهان

شبکه اقتصادی «بلومبرگ» پیش‌بینی کرد جهانگیر شدن کرونا هزینه‌ای 2/7 تریلیون دلاری بر اقتصاد جهان تحمیل می‌کند. طبق پیش‌بینی بلومبرگ، رشد جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۰ صفر شده است و آمریکا همانند حوزه یورو و ژاپن با رشد منفی تولید ناخالص داخلی خود روبه‌رو خواهد شد که این امر ظرفیت تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا را دارد. رشد اقتصادی چین نیز در سال ۲۰۲۰ تنها 3/5 درصد خواهد شد که در ۴۰ سال گذشته و از زمانی که «دنگ شیائوپنگ» اصلاحات را آغاز کرد، بی‌سابقه است. سازمان توسعه و همکاری اقتصادی بین‌المللی (OECD) نیز به تازگی هشدار داده است در صورت گسترش شیوع کرونا، رشد اقتصادی جهان نصف خواهد شد. در همین حال «آل‌اسحاق» رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: در حوزه روابط داخلی، یک‌ سری از تعاملات بر هم خورده است؛ برای مثال قم قرنطینه عمومی شده و اداره‌ها سه ساعت بیشتر کار نمی‌کنند و مدارس را تعطیل کردند. به این ترتیب، مردم اتوماتیک در اجتماعات کمتر می‌روند و خرید و فروش کمتر می‌شود. در شهرهای دیگر هم این‌گونه است. از سوی دیگر، وزیر بهداشت می‌گوید سفر نروید تا نقل‌وانتقال‌ها مسئله ایجاد نکند. وی افزود: همه اینها باعث می‌شود رکود اقتصادی عمیق‌تر شود. از سوی دیگر، اگر شیوع بیماری شدت پیدا کند، امکان دارد کارخانه‌ها و تولید را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

آمریکای لاتین جایی مناسب برای انتقام ایران

نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی درباره انتقام‌گیری ایران از آمریکا نوشت: «پس از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، تقریباً هیچ ناظر یا تحلیلگری باور نمی‌کند انتقام‌جویی ایران برای از دست دادن این فرمانده عالی‌رتبه نظامی که از نظر سیاسی نیز تأثیرگذار بود، پایان یافته باشد. اسماعیل قاآنی، جانشین سلیمانی به عنوان فرمانده نیروی قدس، ارتباط با یک شبکه گسترده‌ از نیرو‌های نیابتی و شبه‌نظامی، از قبیل حزب‌الله لبنان را در مکان‌های دور و نزدیک به ارث برده است که این مسئله چشم‌انداز یک حمله تلافی‌جویانه علیه منافع آمریکا یا متحدان آن را تقویت می‌کند. ترور سردار سلیمانی در ادامه ترور هدفمند عباس موسوی، یکی از مؤسسان و دبیرکل پیشین حزب‌الله، در فوریه ۱۹۹۲ بود که از سوی اسرائیل صورت گرفت. ایران آن زمان این اقدام اسرائیل را با هدف گرفتن منافع آن در آمریکای لاتین پاسخ داد. این احتمال وجود دارد که در رابطه با ترور سردار سلیمانی به دست آمریکا هم ایران بخواهد در آمریکای لاتین حتی اگر چنین حمله‌ای در آینده نزدیک صورت نگیرد، ایران همچنان به تقویت توانایی‌های خود برای حمله در حیاط‌خلوت آمریکا ادامه خواهد داد


طلاب چینی نقشی در شیوع کرونا در قم داشته‌اند؟

آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در قم گفت: از المصطفی در دو ماه اخیر دو نفر از چین پذیرش شده که روال قرنطینه را طی کرده اند و قطعا ورود کرونا ربطی به طلاب چینی جامعه المصطفی ندارد.
کرونا ۷۰ هزار زندانی را راهی خانه کرد


رئیس سازمان زندان
های کشور گفت: حدود ۷۰ هزار نفر از زندانیان سراسر کشور در اجرای بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا و تأمین سلامت زندانیان مرخص شدند. با توجه به تمهیدات صورتگرفته در ماه گذشته در سطح زندانها، شرایط بهداشتی زندانیان تحت کنترل کامل قرار گرفته است.

فروش وایتکس به جای الکل طبی

وزارت بهداشت اعلام کرد: گزارش‌هایی نگران کننده مبنی بر مصرف خوراکی الکل با هدف جلوگیری از ابتلا به کرونا ویروس دریافت می‌شود امری که موجب به مخاطره افتادن سلامتی افراد مصرف کننده شده است. متاسفانه در این روز‌ها این برداشت غلط، منجر به افزایش مراجعه شمار زیادی از بیماران مسموم به الکل به مراکز بیمارستانی شده و موارد متعددی از عوارض مسمومیت ناشی از مصرف الکل از جمله کوری، الزام به دیالیز و موارد منجر به مرگ گزارش شده است. نیاز‌ها و نگرانی‌های آحاد مردم در تقاضای روزافزون محلول‌های ضد عفونی کننده منجر به سوءاستفاده عده‌ای سودجو و فرصت طلب شده است که با اضافه کردن سفیدکننده (وایتکس) به الکل‌های صنعتی رنگی، محلولی بی رنگ را به عنوان الکل طبی (بی‌رنگ) به بازار عرضه می‌کنند که فاقد نشان اخطار رنگی بوده و و موجب افزایش درصد موارد مسمومیت‌ها شده است.

خلوت‌ترین' روز تهران در ۱۲ سال گذشته

رئیس مرکز کنترل ترافیک تهران گفت: یکشنبه ۱۸ اسفند خلوت‌ترین روز پایتخت ایران در ۱۲ سال گذشته بود. وی گفت: وضعیت ترافیک، معابر و سرعت خودروها، نشان می‌دهد که تردد در ۱۸ اسفند، همانند اول فروردین سال ۸۶ بوده است

وزیر ارتباطات سه مرکز پخش ویروس کرونا را اعلام کرد
وزیر ارتباطات اعلام کرد: بیمارستان‌ها، پمپ‌بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها اصلی‌ترین مراکز شیوع کرونا محسوب می‌شوند.محمدجواد آذری جهرمی در توییتر خود نوشت: با دریافت بخشی از اطلاعات مبتلایان به ⁧ویروس کرونا⁩ در ایران و تحلیل اطلاعات حمل ونقل، پرداخت حضوری و ... آن‌ها توسط متخصصان داده‌کاوی و استخراج مدل شیوع، به این جمع‌بندی رسیدیم که سه مرکز مهم پخش ویروس کرونا در ایران به ترتیب بیمارستانها، پمپ بنزین‌ها و سوپرمارکت‌ها هستند.به گزارش ایرنا ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از۷۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.به گزارش ایرنا، آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر دوشنبه (نوزدهم اسفند) به هفت هزار و۱۶۱ نفر رسیده و تعداد افراد فوت شده ناشی از آن در مجموع به ۲۳۷ نفر رسیده، همچنین دو هزار و ۳۹۴ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

اخبار زورانه:
* «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با طرح اتهاماتی علیه ایران مدعی شد: «سؤالاتی مرتبط با مواد و فعالیت‌های هسته‌ایِ اعلام‌‌نشده احتمالی در سه مکان که ایران آن را اعلام نکرده بود، برای آژانس پیش آمد. آژانس خواستار دسترسی به دو مکان از آنها شد. ایران دسترسی به این مکان‌ها را فراهم نکرد و در مباحثات محتوایی برای پاسخ دادن به سؤالات آژانس حاضر نشد

* یک روزنامه زنجیره‌ای از اینکه اصولگرایان از وزیر بهداشت در جنگ با کرونا حمایت می‌کنند، اما اصلاح‌طلبان علیه او بد می‌گویند، ابراز تعجب کرد. روزنامه «اعتماد» نوشت: «این تعارض منافع‌ها اما تمام آنچه گذشته، نیست. در این میان اصولگرایان بیش از گذشته به حمایت از سعید نمکی برخاسته‌اند و او را «وزیر جهادی» معرفی می‌کنند؛ حال آنکه طیف حامی دولت و البته اصلاح‌طلبان با استناد به اظهارات گذشته‌اش درباره قرنطینه و عدم پذیرش هزینه و ریسک این مهم به او انتقاد دارند. البته که آنها هم همواره از تلاش‌های وزیر و مجموعه کادر درمانی کشور تقدیر کرده و می‌کنند

* به گزارش مؤسسه تحقیقات صلح «سیپری»، آمریکا جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده اسلحه در جهان تثبیت کرده است. طبق این گزارش، ایالت متحده آمریکا از لحاظ صدور تسلیحات همچنان پیشتاز است و در رتبه نخست قرار دارد و عربستان سعودی نیز از سوی دیگر بزرگ‌ترین واردکننده تسلیحات در جهان شمرده می‌شود. بنا بر گزارش سیپری، میزان فروش تسلیحات به منطقه بحران‌زده خاورمیانه در عرض پنج سال گذشته ۶۱ درصد افزایش یافته است. پژوهش‌های مؤسسه سیپری نشان می‌دهد یک‌سوم تسلیحاتی که در سراسر جهان معامله می‌شوند، ساخت آمریکا است.

* روزنامه «شرق» به نقل از گزارش دیوان محاسبات تصریح کرد: «241 مدیر همچنان نجومی‌بگیر باقی‌ مانده‌اند و 47 درصد انحراف از احکام بودجه شرکت‌های دولتی گزارش شده است.» «محمد حسینی» عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، اعلام می‌کند: 11‌ میلیارد ‌و 350 میلیون تومان از طریق پرداخت حقوق‌های نجومی در سال 1397 به هدر رفته است و درحالی‌که سقف در نظر گرفته ‌شده برای پرداخت حقوق 23 میلیون ‌و 583 هزار تومان بوده است، 241 نفر از مدیران دستگاه‌های اجرائی و شرکت‌های زیرمجموعه آنها بیش از این رقم دریافت کردند.

* سازمان صداوسیما با انتشار فراخوانی اعلام کرده است مالکیت «پیام‌رسان سروش» را می‌فروشد؛ فراخوانی که زمانی آگهی‌اش دست به دست شد که مهلت درخواست برای حضور در مزایده خرید به پایان رسیده بود. «تابناک» نوشت: «رقم دقیق برآوردشده برای این مزایده مشخص نیست؛ اما با توجه به آنکه معمولاً ضمانت ۵ درصدی از شرکت‌کنندگان اخذ می‌شود و ضمانت بانکی برای حضور در این مزایده یک میلیارد و 900 میلیون تومان در نظر گرفته شده، برآورد صورت‌پذیرفته از قیمت ۳۸ میلیارد تومانی این پیام‌رسان از منظر مدیران صداوسیما حکایت دارد

* عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه مخالفت مراجع و علما با قرنطینه‌ شدن قم، شایعه دشمن است و صحت ندارد، تصریح کرد: «مراجع و بزرگان حوزه از همان لحظات نخست پیدایش کرونا، اعلام کردند که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی واجب و هرچه مسئولان و ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کند، واجب‌الاتباع است

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: