به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

پیشنهاد دانشگاهیان به دولت: از دهک پایین جامعه در دو ماه آینده حمایت بیشتری کنید


۵۳۷ چهره دانشگاهی در نامه‌ای به رییس جمهوری خواهان توجه ویژه دولت به دهک پایین جامعه در دو ماه پیش‌رو شدند. در این نامه که امضای اساتید مشهور دانشگاهی کشور را در ذیل خود دارد آمده: «مردم عزیز ایران روز‌های سختی را می‌گذرانند. آنهایی که به هر صورت دستشان می‌رسد و توانی دارند، به نحوی امور زندگی خود را می‌گذرانند و از خود مراقبت نیز می‌کنند. اما در این میان، بخش‌های آسیب پذیر جامعه هستند که این وضعیت بحرانی را به نحو مضاعفی تجربه می‌کنند. هستند کارگرانی که شغل ثابت و در آمد مشخصی ندارند و روز مزد، بدون پس انداز و پشتوانه مالی روزگار می‌گذرانند. همچنین دستفروشان و همه آنهائی که به امید کسب در آمدی در شب عید برای بقای خود بوده اند، اکنون دورنمای تیره‌ای برای روز‌ها و هفته‌های آتی دارند. به عبارت دیگر، فقر و تنگدستی و محرومیت این روز‌ها با گسترش روز افزون کرونا معنای بسیار آزار دهنده تری پیدا کرده است.» در پایان این نامه آمده است: «ضمن سپاس از زحمات جامعه پزشکی و پرستاری کشور، امضا کنندگان این نامه پیشنهاد اقدام فوری و ضروری در این راستا، از جمله از طریق اعطای یارانه ویژه به دهک پایین جامعه برای دو ماه آینده، یا اعطای بسته معیشتی ویژه و یا هر اقدام حمایتی سریع الاجرای دیگری را می‌نماید. در این ارتباط جامعه فرهنگی و دانشگاهی کشور جهت مشارکت و همکاری اعلام آمادگی می‌نماید.»
راهبرد «نام ببرـ رسوا کن» برای مقابله با سلامت

با وجود بحران گسترده‌ سلامت عمومی ناشی از ویروس کرونا، یک گروه فشار ضد ایرانی دارای روابط نزدیک با دولت ترامپ، شرکت‌های داروسازی مهم را وادار می‌کند تا «به تجارت‌شان با ایران پایان بدهند» و در این مسیر بر شرکت‌هایی تمرکز کرده‌ است که برای تجارت با ایران دارای مجوزهای ویژه و اغلب تحت «معافیت‌های بشردوستانه» هستند. تجارت پزشکی و بشردوستانه از تحریم‌های ایران معاف است، اما شرکت‌ها باید پیش از انجام این‌گونه تعاملات با ایران ابتدا درخواست صدور مجوز به وزارت خزانه‌داری آمریکا را بدهند سپس اقدام به تجارت کنند؛ اما گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای (UANI) به دنبال از میان برداشتن این تجارت است. اتحاد علیه ایران هسته‌ای یک «رجیستری کسب‌وکار ایران» راه‌اندازی کرده است که پایگاه داده‌های آنلاینی از شرکت‌هایی ارائه می‌دهد که به باور این گروه با ایران تجارت دارند؛ یک راهبرد «نام ببرـ رسوا کن» برای افزایش انزوای اقتصادی ایران. این کارزار فشار، شرکت‌های پزشکی متعددی را هدف قرار داده است که برای تجارت با ایران، مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا را دارند. دقیقاً 9 شرکت داروسازی، بیوتکنولوژی و کالاهای پزشکی که همگی مجوز ویژه دارند، در فهرست رجیستری تجاری این گروه قرار دارند.

مردم آمریکا در چه وضعیتی هستند؟

اصطلاح «ورشکستگی پزشکی» در آمریکا بسیار متداول است و به شرایطی گفته می‌شود که فرد برای درمان، تمام دارایی خود را از دست می‌دهد. بر اساس آمارها، بیش از 60 درصد ورشکستگی در این کشور فقط به دلیل هزینه‌های درمانی است. در این زمینه «برنی سندرز» نامزد ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها می‌گوید: «مردم آمریکا از صورت‌حساب‌های بیمارستان بیشتر از ویروس کرونا می‌ترسند. دولت ایالات متحده خانواده‌ها را در انزوای اجباری قرار داده است. اکنون آنها با صورت‌حساب ۳۹۰۰ دلاری بیمارستان غافلگیر شده‌اند. سود بردن در زمان شیوع نه تنها بی‌رحمانه است، بلکه سلامت عمومی را نیز تهدید می‌کند. تمام آزمایش‌ها، معالجه و واکسن‌های مورد نیاز باید برای همه رایگان باشد.» در همین حال یک نشریه پزشکی آمریکایی دربارهويروس كرونا می‌نویسد: «چون در آمریکا 32 میلیون کارمند و کارگر امکان استفاده از مرخصی با حقوق را ندارند و اگر سر کار حاضر نشوند آن روز حقوق نمی‌گیرند، بسیاری حتی هنگام بیماری سر کار می‌روند و این موجب شیوع بیشترکرونا خواهد شد

دیپلمات انقلابی که هیچ‌گاه دروغ نگفت

«حسن قشقاوی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در مطلبی به مناسبت درگذشت «حسین شیخ‌الاسلام» نوشت: «در شش سال سفیری در سوریه، تقریباً هر روز صبح نماز را در حرم حضرت رقیه(س)، اقامه می‌نمود، همه روزها در همه فصول. در قرائت ادعیه و اذکار وارده اهتمام عجیبی داشت، هر روز صبح دعای پرمضمون «صباح» و هر عصر جمعه، دعای ملکوتی «سمات» را قرائت می‌نمود (در سفر یا حضر). حداقل بنده هیچ دروغی اعم از به اصطلاح مصلحتی یا غیر مصلحتی در این مدت از ایشان نشنیدم. او سمبل صداقت، پاکی، تقوی، بردباری و تحمل بود. او هر چند که همواره عاشق مشی و مرام شهید عزیز، سلیمانی بود و بی‌تاب شهادتش، ولی خود نیز حاج قاسم وزارت خارجه بود. مرحوم حسین شیخ‌الاسلام در آخرین مصاحبه خود گفته بود: اردوغان اعلام کرده بود که می‌خواهم در مسجد اموی دمشق نماز بخوانم، اما این‌گونه نشد و سردار حاج قاسم او را وارد مذاکرات کرد. اردوغان به حاج قاسم می‌گفت تو روی اسب بازنده شرط بسته‌ای و بعد دید که عملاً این‌طور نیست

نقش آمریکا در بحران کرونا

دانشمند و زیست‌شناس روس که قبلاً در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه فعالیت کرده است، در مصاحبه با «روسیا الیوم» گفت: «ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکاست که از آن برای کنار زدن دشمنان خود از جمله چین و ایران استفاده میکند. در شهرهای چین مانند همه شهرهای بزرگ جهان بازاری وجود دارد که در آن حیواناتی فروخته میشود و چینیها هزاران سال است که این غذاها را میخورند، اما ویروس کرونا در طول همه آن سال‌ها به انسان منتقل نشد و در 20 سال اخیر این چهارمین شیوع ویروس در چین است.» «ایگور نیکولین» افزود: «این مسئله تصادفی نیست، بلکه یک طرح است. در اطراف مرزهای چین 25 آزمایشگاه بیولوژیک آمریکایی فعال هستند. آمریکاییها برای جلوگیری از وقوع فجایع در کشورشان این آزمایشگاه‌ها را به خارج از آمریکا منتقل کردند. این تصادفی نیست، بلکه این ویروس به صورت انتخابی به کشورهایی که دشمن آمریکا به شمار میروند منتقل میشود است

جنگ قدرت در دربار سعودی

روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» گزارش داد مقامات سعودی شاهزاده «احمدبن‌عبدالعزیز» برادر پادشاه سعودی و «محمدبن‌نایف» ولی‌عهد سابق را بازداشت کرده‌اند. بر اساس گزارش این روزنامه، اتهام این دو مقام سعودی خیانت عنوان شده است. روزنامه «نیویورک تایمز» نیز گزارش داد «نواف‌بن‌نایف» برادر کوچک‌تر محمدبن‌نایف نیز در میان بازداشتی‌ها قرار دارد. احمدبن‌عبدالعزیز و محمدبن‌نایف از مهم‌ترین رقیبان «محمد‌بن‌سلمان» ولی‌عهد سعودی برای رسیدن به قدرت به شمار می‌آیند. «بلومبرگ» نیز گزارش داد: احمدبن‌عبدالعزیز و محمدبن‌نایف به «خیانت بزرگ» متهم شده‌اند و در یک اردوگاه نظامی صحرایی در بازداشت هستند. داستان درگیری شاهزاده‌های عربستانی، ما را یاد سریال داستانی جواهری در قصر می‌اندازد که اعضای خانواده سلطنتی مدام علیه همدیگر توطئه می‌کردند.

قیمت الکل در بازار سیاه پنج برابر قیمت رسمی

رییس انجمن داروسازان ایران: متاسفانه با وجود اینکه بیش از دو هفته از شیوع ویروس جدید کرونا در کشور می‌گذرد، ولی هنوز مشکل تامین ماسک و ضد عفونی کننده‌های الکلی مورد نیاز داروخانه‌ها برای در اختیار مردم قرار دادن، حل نشده و همزمان هم داروخانه‌ها و هم مردم سرگردان هستند. به نظر می‌رسد که این مشکل نه به دلیل کمبود منابع در کشور، بلکه به دلیل عدم هماهنگی در شرایط بحران ایجاد شده است.
واکنش پرویز پرستویی به انتشار تصویر چتش با مجری شبکه فارسی‌زبان


پرویز پرستویی جزئیات دقیقی از ماجرای چت اینستاگرامی با مجری شبکه فارسی زبان خارجی را تشریح کرد. همان شب، مجری خانم یکی از شبکه‌های خارج از کشور، در برنامه‌اش، این پست را نشان داد و علیه من حرف‌های تندی زد و گفت که جیره‌خوار نظام هستم. راه ارتباطی و شماره تماسی از او نداشتم، برای همین از طریق دایرکت اینستاگرام به او پیام دادم. به او محترمانه گفتم، پستی که برای سردار سلیمانی گذاشتم، کاملا نظر شخصی خودم بود و به توصیه کسی نبود. من برای دفاع از پستم درباره شهید سلیمانی، به سراغ او رفتم و گفتم برای این کار، پولی نگرفته‌ام. همان یک‌ بار هم بود. متأسفانه تمام چت ما هم منتشرنشده و آن را تقطیع شده، نشر داده‌اند.
کرونا
۲۹۰ میلیون دانش‌آموز را در سیزده کشور خانه نشین کرد

مدیرکل یونسکو: کودکان بدترین ضربه را از اقدامات اضطراری مقابله با ویروس کرونا را خورده‌اند. در حالی که تعطیلی موقت مدارس به خاطر سلامتی و دیگر بحران‌ها مساله جدیدی نیست، اما متاسفانه وسعت جهانی و سرعت فعلی تعطیلی مدارس، بی نظیر است و اگر طولانی شود می‌تواند تهدیدی برای حق تحصیل باشد. تا کنون بیش از ۹ کشور تعطیلی مدارس را اجرایی کرده اند. بنا به پیش بینی یونسکو اگر این کشور‌ها همه مدارس را تعطیل کنند، بیش از ۱۸۰ میلیون دانش آموز دیگر از رفتن به مدرسه منع خواهند شد. مقامات یونسکو اظهار کرده اند، بیشترین تاثیر این تعطیلی‌ها در چین با داشتن ۲۳۳ میلیون، ژاپن با ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار و ایران با بیش از ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز بوده است.
اتهام مضحک سعودی؛ «ایران مسئول شیوع کروناست
»!

حکومت سعودی که همچون سال ۲۰۱۲ در خصوص شیوع ویروس «مِرس» پنهانکاری می‌کرد، این بار با طرح ادعای عجیب و مضحک علیه جمهوری اسلامی ایران به پنهان‌کاری در خصوص ویروس کرونا روی آورده است. حکومت سعودی از لحظه شیوع ویروس کرونا در برخی کشورها، همانند سال ۲۰۱۲ میلادی و شیوع ویروس «مِرس» در عربستان به پنهانکاری روی آورده و از همه بدتر به اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخته و کشورمان را مسئول شیوع کرونا معرفی کرده است. خبرگزاری رسمی سعودی بیانیه‌ای فوری در شامگاه پنجشنبه منتشر کرد که طی آن در یک موضع غافلگیرکننده برای همه، جمهوری اسلامی ایران را مسئول شیوع ویروس کرونا در جهان معرفی کرد.
بزرگترین شرکت هواپیمایی مستقل اروپا به دلیل کرونا ورشکسته شد


سی‌ان ان اعلام کرد شرکت هواپیمایی Flybe انگلیس به دلیل کاهش شدید مسافران پس از شیوع کرونا امروز اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت هواپیمایی به مشتریان خود اعلام کرده همه پروازهایش زمین‌گیر شده و تمام فعالیت اقتصادی‌اش در انگلیس متوقف شده است.
درآمد نفتی ایران در سال ۹۹ چقدر است


بر اساس بودجه سال
۹۹ ایران در سال آینده بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان درآمد از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی خواهد داشت. ایران با دور زدن تحریم‌ها صادرات نفت خود را ادامه می‌دهد و بر این اساس پیش بینی شده که سال ۹۹ درآمد ایران از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و صادرات گاز به ۴۵ هزار و ۴۹۸ میلیارد تومان برسد. اگر منابع دولت از محل صادرات نفت خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز طبیعی در سال ۹۹ کمتر از سقف تعیین شده باشد، به دولت این اجازه داده شده تا با رعایت قانون، مابه التفاوت را از منابع حساب ذخیره ارزی تامین کند.

تعداد مسافران قطار‌های منتهی به مشهد نصف شد


مصطفی نصیری ورگ، مدیر کل راه آهن خراسان گفت: تردد قطار‌های مسافربری در مسیر‌های منتهی به مشهد در مقایسه با برنامه جاری این قطار‌ها
۵۰ درصد کاهش یافته است. پیش از این روزانه حدود ۸۰ رام قطار مسافربری به صورت رفت و برگشت از مشهد به ۳۱ شهر و مرکز استان تردد داشت که هم اکنون این تعداد به حدود ۴۰ رام در روز کاهش یافته است.

ماهان پرواز به چین را ادامه می‌دهد؟


بررسی اطلاعات پروازی نشان می‌دهد پرواز‌های ماهان به دست کم یک شهر چین ادامه دارد. بر طبق اعلام سایت رسمی فرودگاه شهر شانگ‌های پرواز‌های خطوط هواپیمایی ماهان به این شهر ادامه دارد. قرار است امروز (پنجم مارس) یک پرواز این خطوط هواپیمایی به شماره "
W ۵۷۷" در ساعت ۹:۵۵ به وقت محلی وارد ترمینال شماره دو این فرودگاه شود. وضعیت این پرواز نیز "طبق برنامه ریزی" اعلام شده است

چین خواستار لغو فوری تحریم‌های ضدایرانی شد

چین وزارت خارجه چین می‌گوید، تداوم تحریم‌های ضدایرانی آن هم در شرایطی که این کشور درگیر مبارزه با ویروس کرونا است، به صلاح نیست. به گزارش سی‌جی‌تی‌ان، چین امروز پنجشنبه خواستار لغو فوری تحریم‌های ضدایرانی با توجه به شیوع ویروس کرونا در این کشور شد و گفت: تداوم چنین اقدامی فقط به مشکل شدن اوضاع می‌انجامد. زاهو لیجیان (Zhao Lijian) سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر مخالفت پکن با تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، گفت: این اپیدمی چالشی مشترک برای نوع بشر است که مقابله با آن تلاش مشترک جامعه بین‌الملل را می‌طلبد. وی همچین افزود چین به عنوان شریک راهبردی ایران به تداوم ارائه کمک‌های لازم به این کشور و مشارکت فعال در راستای مبارزه با کوئید ۱۹ ادامه می‌دهد.
اخبار کوتاه

* سخنگوی رسمی مقاومت اسلامی «نُجَباء» عراق ضمن تأکید بر نزدیک بودن ساعت صفر انتقام، اعلام کرد که این جنبش تحرکات نیروهای آمریکایی از پایگاه «1ـدر كركوك به‌سمت «زاب» و «حويجه» را دقیق رصد کرده است. مهندس «نصر الشمری» گفته است: «آنها به خیال اینکه در امان هستند، مسیرهای حرکتی خود را تغییر داده و از کوره‌راه‌ها تردد می‌کنند، ولی بدانند که تحت‌نظر هستند.» وی در ادامه خطاب به نیروهای اشغالگر کشور عراق هشدار داده است: «اینجا زمین ماست و ما از آنچه تصور می‌کنید به شما نزدیک‌تر هستیم

* «امید دانا» فعال اپوزیسیون، در واکنش به افشای روابط مخفی سلبریتی‌ها با یکی از عوامل تلویزیون لندنی «من‌وتو» در حساب توئیتر خود نوشت: «صفحه اینستا سالومه هک شده و دارند عکس چت‌هایش با سلیبریتی‌ها را منتشر می‌کنند، عکس چت‌ها به خوبی به ما نشان می‌دهد نباید برای دیدگاه‌ها و اظهارات سلبریتی‌ها ارزشی قائل باشیم. انقدر این جماعت سطحی هستند که با سالومه بی‌سواد دردودل سیاسی می‌کنند! می‌فهمی؟ با سالومه دردودل سیاسی

* «محمدجواد ظریف» در کتاب «آقای سفیر» می‌نویسد: «پس از پیروزی انقلاب، روزی آقای شیخ‌الاسلام با بنده صحبت کردند و گفتند که همه می‌توانند متخصص کامپیوتر شوند، اما هرکسی نمی‌تواند برای جمهوری اسلامی یک سیاستمدار خوب باشد. تغییر رشته و در نتیجه تغییر مسیر زندگی و تقدیر بنده به خاطر فرمایشات و اصرار ایشان بر این امر اتفاق افتاد

* گروهی از خوانندگان لس‌آنجلسی در اقدامی عجیب در جشن پادشاه سعودی برنامه اجرا کردند؛ پادشاهی که رقابت و دشمنی تاریخی‌اش با ایران حتی به سال‌ها پیش از انقلاب بازمی‌گردد و در سال‌های اخیر نیز از هرگونه اقدام علیه ایران از حمایت از گروه‌های تروریستی تجزیه‌طلب تا هدف قرار دادن متحدان منطقه‌ای ایران دریغ نکرده است.

* رژیم دیکتاتوری سعودی به طرح ادعای عجیب و مضحک علیه جمهوری اسلامی ایران درباره ویروس کرونا روی آورده است. خبرگزاری رسمی سعودی بیانیه‌ای فوری منتشر کرد که طی آن در موضعی غافلگیرکننده و تعجب‌برانگیز برای همه، جمهوری اسلامی ایران را مسئول شیوع ویروس کرونا در جهان معرفی کرد!

* «بی‌بی‌سی» گزارش داد قفسه‌های سوپرمارکت‌ها در بریتانیا در بحبوحه ترس و نگرانی‌ها از شیوع گسترده ویروس کرونا خالی شده است. بسته‌های بزرگ آب آشامیدنی، پاستا، نان و ژل‌های ضد عفونی‌کننده از جمله اقلامی است که مردم برای خرید آنها به فروشگاه‌ها هجوم آورده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: