به‌روز شده در: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۴۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
همراهی نهاد نماز جمعه با سیاستهای ملی مهارکرونا نقش خوبی در این تلاش همگانی ایفا کرده و میدان داری القا کنندگان تعارض میان علم و دین را ناکام و تصویری خردمندانه از نهادهای دینی و همراهی آنان در کاهش دغدغه های مردم و کمک به آرامش ملی ایفا کند.
مهدی صولی- سیاست گذاری ارائه الگوهای عملی و پایداری است که انتظارات مختلف و گاهی متناقض را پاسخ داده و برای جلب همکاری در حل مسئله یا مشکل عمومی ایجاد انگیزه می کند.

امروزه همه نهادهای عمومی در کنار نقش سازمانی خود، دارای کارکرد سازنده و یا غیر سازنده در فرآیند حکمرانی خوب و تحقق رضایت و اعتماد عمومی هستند.

در حکمروایی های موفق امروز اجزای حاکمیت از یک سو درشبکه ای همبسته از چهار مولفه قدرت مشروع و اختیار و مسئولیت و پاسخگویی و از سویی دیگر در ارتباط چندوجهی با محیط پیرامون قرار میگیرند تا ضمن بهبود کیفیت خدمات سازمانی خود، موجب افزایش کارآمدی و رضایتمندی از نظام حکمروایی شوند.

عدم درک درست این کارکردِ نهادی و نتایج حاصل از آن، نهاد ها و سازمانهای عمومی را دچار ایستایی کرده و عملکرد و انسجام نظام حکمروایی را مختل خواهد کرد.

نقش سیاستگذاری جلب حمایت افکار عمومی و تبدیل تحلیل سیاسی مردم به توصیۀ سیاسی برای دولت است.

سیاستگذاری به یاری جامعه و سیاسیون میآید تا حلقۀ ارتباطی بین جامعه و قدرت باشد. فهم این پیوند به سیاستگذاران یاری میکند تا توصیههای بهتر و مؤثرتری بنویسند.

پس، برداشت های اجتماعیِ صحیح از وظایف سیاستگذاران است.

درک دقیق از مطالبات عمومی و شناخت نیازهای اجتماعی و تشخیص نارضایتیهای عمومی و ارائۀ تحلیل و توصیه در قالب گزارشهای سیاستی، و یا اتخاذ تصمیم سازمانی مناسب و به هنگام برای حل ابرمسائلی که مردم با آنها مواجه می شوند، موجب همدلی و گسترش اعتماد عمومی به نهادها و همراهی با آن ها برای حل مشکل و عبور از بحران میشوند.

درموضوع مواجه ی ملی با شیوع بیماری کرونا ،رفتار مسئولانه شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور جای تقدیر فراوان دارد.

این رفتارمسئولانه، علاوه بر اینکه نشانه درک دقیق و تشخیص روزآمد از نسبت حکمرانی و کارآمدی است، اهمیت شجاعت به عنوان مهمترین عنصر تصمیم سازی در اتخاذ سیاست های موثر را به تصویر می کشد.

نهراسیدن از فشارها و جوسازی ها، اتخاذ تصمیم صحیح و اقدام و پاسخ عقلانی به مطالبه عمومی، از مهمترین ویژگی های رفتار سازمانی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور در دوره ریاست جناب حجه الاسلام والمسلمین حاجعلی اکبری است که شایسته تقدیر فراوان است.

این رویکرد در فقره اخیر موجب شد تا همراهی نهاد نماز جمعه با سیاستهای ملی مهارکرونا نقش خوبی در این تلاش همگانی ایفا کرده و میدان داری القا کنندگان تعارض میان علم و دین را ناکام و تصویری خردمندانه از نهادهای دینی و همراهی آنان در کاهش دغدغه های مردم و کمک به آرامش ملی ایفا کند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: