به‌روز شده در: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
قدرت کشندگی ویروس کرونای 2019 زیر 3درصد است لذا به مراتب کم خطرتر از موارد کروناهای قبلی است. این به این معنی نیست که این بیماری را جدی نگیریم.
دکتر محمد حسین نیک نام - آنچه که در مورد ویروس کرونا و بیماری حاصل از آن که به COVID -19 نامگذاری شده ، قابل ذکر است این است که این ویروس عضوی از خانواده آنفلوآنزا می باشد که هرازچند گاهی یکی از اعضای آن به شکل جدی تری ایجاد عوارض می کند.

دو نمونه قبلی آن ها بیماری سارس، و MERS-Cov را در سال های قبل ایجاد کردند.

شدت اینگونه بیماریها با میزان مرگ ناشی از آنها تعیین می شوند. این میزان در بیماری سارس 10درصد، و در بیماری MERS-Cov 35درصد-40درصد بودند. قابل توجه است که قدرت کشندگی ویروس کرونای 2019 زیر 3درصد است لذا به مراتب کم خطرتر از موارد کروناهای قبلی است. این به این معنی نیست که این بیماری را جدی نگیریم. خصوصا افراد بالای 65 سال و کودکان زیر 5 سال و بیماران خصوصا افرادی که بیماریهای مهم و مزمن دارند باید در مراقبت های پیشگیرانه دقت مضاعف نمایند.

بیماری19 -COVIDبا حواشی فراوان و بزرگنمایی هایی مواجه بوده و هست. از علل این سروصدای زیاد سیاست خصمانه آمریکا وکشورهای غربی نسبت به چین است که جلوهای از آن را در قبال کشور خودمان هم شاهدیم. بخش دیگر این هیاهو ناشی از عدم اطلاع از ماهیت این بیماری است. اصولا بیماریهای نوپدید (emerging) دارای ابعاد ناشناخته ای هستند که خصوصا در اوایل ابهامات زیادی را به وجود میآورند. اطلاع رسانی های تخصصی و عمومی در این رابطه به ایجاد فضای عاری از وحشت و مقابله موثر با بیماری را فراهم می آورد.

خوشبختانه ما در کشورمان از سیستم بهداشتی قدرتمندی که امتحان خود را در برخورد با بیماریهای واگیر پس داده است و در منطقه و حتی در دنیا مثال زدنی است برخورداریم. بهعنوان یک نمونه، الان قریب 14 سالست که یک مورد از بیماری فلج اطفال در کشورمان مشاهده نشده است و این درحالی است که درهمسایگی کشور ما دو کشور با بیشترین آمار فلج اطفال وجود دارد. این عملکرد خوب مدیون همین سیستم بهداشتی توانمند در کشور است. همگی به این سیستم اعتماد کامل می کنیم. کم و کیف حادثه را فقط از طریق این سیستم دنبال کنیم و به توصیه های بهداشتی آن عمل نماییم.

نکته مهم قابل تاکید آن است که شرایط ایجاد شده در مقابله با کرونا-2019، فرصتی مناسب برای ارتقاء سیستم بهداشتی درمانی و همکاری بین همه دست اندرکاران می باشد.

به سهم خودم از رسانه ها و فعالان فضای مجازی که اخبار مربوط به کرونا را منعکس مینمایند تشکر می کنم، و براین نکته تاکید میکنم درپوشش خبری این بیماری وسواس لازم را جهت ایجاد فضایی واقع بینانه بهخرج بدهند و در از بین بردن ترس بی جهت تلاش کنند .

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: