به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۳۶
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
مسوولین این کتاب را بخوانند
فرقی که در همین جای قضیه امیرالمومنین ما، امیرالمؤمنین بشریت با همه امیرها و رهبران و زمامداران دیگر دارد در یک کلمه کوتاه خلاصه می‌شود این که امیرالمؤمنین به آنچه می‌گوید و وعده می‌دهد عمل می‌کند و دیگران تخلف می‌کنند!
حجت الاسلام علی تبریزی-مقام معظم رهبری در سالهای ۵۱ تا ۵۳ هجری شمسی در کنار تدریس، سخنرانی و تالیف، امامت جماعت مسجد امام حسن مجتبی (ع) و سپس مسجد کرامت را پذیرفتند و بدین ترتیب این دو مسجد به پایگاهی برای تجمع نیروهای انقلابی به ویژه جوانان دانشجو و طلبه تبدیل گردید.

یکی از مباحثی که در این دو مسجد مورد تاکید مقام معظم له قرار می گرفت بازخوانی کتاب شریف نهج البلاغه و شرح بخشهایی از آن بود پیرامون بحث خطبه ها بحث با رویکرد مبارزاتی و بیدار کردن مردم انجام میشد. شرح هفت خطبه نهج البلاغه در تابستان سال ۹۸ تحت عنوان "منشور حکومت علوی" چاپ شد.

با توجه به پشت سر گذاشتن انتخابات مجلس شورای اسلامی مناسب دیدیم به بخشی از شرح خطبه 16 اشاره نماییم که باید منتخبین مردم مد نظر خود قرار دهند.

«امیرالمؤمنین سرآغاز حکومت در برابر هزاران نفر جمعیت تشنه در مسجد پیامبر خدا در مدینه برنامه حکومت خود را اعلام میکند. مانند همه زمامداران و رهبران سیاسی مخصوصاً همه حکومتهای انقلابی ای که با وضع نو و تشکیلات جدیدی برنامه خود را آغاز میکنند.

علی مانند رهبران دیگر تاریخ، آنها که پیش از علی بودند و آنها که پس از علی و در زمان او بودند تخلف نمی کند، به مردم دروغ نمی گوید، با این حال خود او در آغاز این سخن تاریخی و عجیب این کلام را تاکید میکند:

«ذِمَّتِي بِمَا أَقُولُ رَهِينَةٌ وَ أَنَا بِهِ زَعِيمٌ...»

ذمه من رهین گفته من است، خود من عهده دار آنچه میگویم هستم.

فرقی که در همین جای قضیه امیرالمومنین ما، امیرالمؤمنین بشریت با همه امیرها و رهبران و زمامداران دیگر دارد در یک کلمه کوتاه خلاصه میشود این که امیرالمؤمنین به آنچه میگوید و وعده میدهد عمل میکند و دیگران تخلف میکنند! همه جا برنامه ها زیبا و آراسته است، همه کس وعده صلح و صفا و امنیت و راحتی مردم میدهند، اما دیگران آنچه را میگویند به کار نمیزنند اما علی آنچه را میگوید مو به مو عمل میکند. این را همه میدانستند آنها که علی را آزموده بودند این مطلب را به خوبی می فهمیدند که چگونه به وعده حق و راست خود در مقابل خدا عمل کرده است. بهخوبی می دانستند که در آینده هم به این وعده عمل خواهد کرد.

می دانستند که امیرالمؤمنین میان حق خدا و حق مردم انفکاکی قایل نیست. معنی ندارد کسی حق مردم را ضایع کند و دم از پاسداری حکم خدا بزند! میدانستند که علی معتقد است بندگی و عبودیت پروردگار فقط به دل و فکر نیست، به عمل نیز هست. می دانستند که امیرالمؤمنین از جمله آن کسانی است که آیه قرآن درباره آنها اینگونه میگوید:

«مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ...» ( احزاب، ۲۳)


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: