به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹
رضا حقیقتی - انتخابات دوم اسفند همه پرسی ملی بود. آقای رئیس جمهور و اصلاح طلبان مدت ها طلب میکردند که برای امور کلی کشور از مردم همه پرسی شود.

در این انتخابات که در عنوان مربوط به مجلس بود این رفراندوم را به سمع و نظر ریاستجمهوری ، دولتمردان و مسئولان رساند.

درصد نمایندگان مجلس یازدهم گویای این نظردهی همگانی ملت است ۶ درصد اصلاح طلبان ، ۱۰درصد مستقلین ( اگر واقعیت داشته باشند ) و ۸۴ درصد ارزش گرایان.

انتخاباتهای مربوط به مجلس بالای ۵۰ درصد رای داده می شد و در یک مورد نزدیک به ۷۰ درصد بوده است. در این انتخابات ۴۲ درصد شرکت کردند اگر ملاک بالای 50در صد باشد باید ۵۲ درصد شرکت میکردند. بر این مبنا از ۴۲ درصدی که در انتخابات شرکت کرده اند ۸۴ درصد آنها مربوط به گروه ارزش گرایان و مقابل خط اصلاح طلبان رای دادهاند.

اگر ۱۰ درصد شرکت نکردهاند و همه را از اصلاحطلبان بدانیم (که چنین نیست) ولی آنها را هم باید کسانی بدانیم که از اصلاحطلبان به تنگ آمدهاند از آنها مایوس شده اند و حاضر نبودند زحمت آمدن تا صندوق رای و رای به اصلاح طلبان را داشته باشند. این امر به خاطر اصولگرایان نبوده است به خاطر اعتراض و پشیمانی از رای به اصلاح طلبان بوده است.

اصولاً اگر در این انتخابات اصلاحطلبان مدعی باشند که طرفداران آنها به صحنه نیامده اند هر درصدی آنها محاسبه کنند ، آنان را از ناراضیهای نسبت به جریان اصلاح طلبی باید محاسبه کرد و هر قدر ادعای اصلاح طلبان درباره تعداد آنها بالاتر بروند درصد نظر منفی ملت در این فرآیند علیه اصلاحطلبان بیشتر خواهد بود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: