به‌روز شده در: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

فتوای حضرت آیت الله خامنه‌ای دربارۀ غسل، کفن و نماز میت جان باختگان کرونا

سؤال‌های متعددی برای غسل، کفن و نماز میت بر اثر کرونا مطرح شده بود که رهبر معظم انقلاب به آن پاسخ دادند.

سؤال: اگر شخصی بر اثر بیماری واگیردار کرونا ویروس که طبق نظر متخصصان، سرایت سریعی دارد، فوت کند در خصوص غسل، کفن و نماز چنین میتی وظیفه چیست؟

جواب: مجرد ابتلای به این بیماری، موجب سقوط احکام واجب مربوط به میت نمی‌شود؛ بنابراین با مراعات کامل نکات بهداشتی و استفاده از تجهیزات ایمنی – هر چند با صرف هزینه – باید حداقل واجب در مورد غسل، حنوط، کفن، نماز میت و دفن انجام گیرد.در صورت عدم امکان غسل ترتیبی، باید به صورت ارتماسی، غسل داده شود و در صورت عدم امکان غسل، با دست میت، میت را به ترتیب، بدل از غسل با آب و سدر، غسل با آب و کافور و غسل با آب خالص، تیمم داده و حنوط کنند و - هر چند از روی لباس - کفن کرده و دفن نمایند.
فرزندان‌تان در تیررس ما هستند

مرکز مستشاری نظامی ایران در سوریه با اشاره به تداوم حملات توپخانه‌ای ترکیه به مواضع این مرکز، ترکیه را به برخورد عقلانی با موضوع ادلب و بر اساس مصلحت مردم این کشور دعوت کرد. به گزارش «المیادین» متن بیانیه مرکز مستشاری ایران درباره تحولات ادلب به شرح زیر است: «فرزندان ملت ترکیه در ارتش آن کشور در منطقه ادلب در تیررس نیروهای نظامی ما هستند و به راحتی می‌توانستیم انتقام بمباران مراکزمان را از آنها بگیریم، اما در پاسخ به دستورات صادرشده از فرماندهان‌مان خویشتن‌داری کرده‌ایم. از آنها دعوت می‌کنیم به فرماندهان و رهبران ترکیه برای حفظ آرامش و جلوگیری از ریخته شدن خون نظامیان ترکیه در خاک سوریه فشار وارد آورند. اعلام می‌کنیم با وجود شرایط بسیار سخت و طاقت‌فرسای به‌وجودآمده، همچنان در کنار دولت، مردم و ارتش سوریه در میدان مبارزه با تروریسم تا آزادسازی و پاک‌سازی کامل خاک این کشور قرار داریم و همگان را به تفکر و درک خطرات بزرگی که ادامه دشمنی و حملات علیه سوریه به‌ وجود می‌آورد، دعوت می‌کنیم
اعتراف‌های اصلاح طلبانه بیرون می‌زند!

داریوش قنبری، فعال سیاسی اصلاح طلب سرانجام تلویحاً اذعان کرد که دولت روحانی نتوانسته خواسته‌های مردم را برآورده کند. او از کسانی بود که همواره با دفاع از دولت تدبیر و امید، می‌گفت که «چرا دولت را سرزنش کنیم، دولت هیچ نقشی در شرایط فعلی اقتصادی مردم ندارد»، «روحانی مقصر برگشتن تحریم‌ها نیست»، «اگر روحانی نبود، الان ونزوئلا می‌شدیم!» و...، اما حالا می‌گوید: «اینکه در کاهش مشارکت این دوره از انتخابات چه عواملی تأثیرگذار بوده است، چند دلیل را می‌توان ذکر کرد. اول اینکه مردم چندین سال به دنبال شکل‌گیری تحولات مثبت در کشور مبتنی بر گشایش اقتصادی و... بوده و به امید گشایش و تحول در عرصه اقتصاد، در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، ۹۶ و مجلس ۹۴ شرکت کردند، اما آن‌طور که انتظار داشتند به اهداف‌شان نرسیدند. مردم اینطور احساس می‌کنند مطالبات‌شان از سوی کسانی که رأی می‌آورند مورد توجه قرار نمی‌گیرد و امیدشان کم شده است. این عامل را می‌توان عمده‌ترین دلیل برای این میزان مشارکت دانست.»اصلاح طلبان تلاش کردند بار عدم اقبال عمومی به خود را روی دوش شورای نگهبان و نظام بیندازند، اما در میان این فضاسازی‌های رسانه‌ای، گاه ناخواسته واقعیت را بروز می‌دهند.

در همچنان روی یک پاشنه می‌چرخد؛ FATF را تصویب کنید

روزنامه «ایران» در مطلبی نوشت: «اگر آمریکا بالاجبار ما را تحریم کرد، اما این بار با عدم تأیید مصوبه مجلس توسط مجمع تشخیص مصلحت، ما داوطلبانه به استقبال تحریم رفته‌ایم. بنابراین امکان انتقال منابع مالی به داخل کشور سخت‌تر از گذشته خواهد شد، اقتصاد ما بسته‌تر و کوچک‌تر و زندگی مردم بیش از گذشته تحت فشار قرار خواهد گرفت و در نتیجه، بر بیکاری، تورم، افزایش نرخ ارز، کاهش سرمایه‌گذاری، افزایش هزینه مبادلات خارجی و افزایش قیمت کالاهای وارداتی، رکود اقتصادی، محدودیت صادرات پتروشیمی و فولاد، گسترش فقر و... اثر خواهد گذاشت و به تداوم و گسترش چرخه اقتصاد سیاه کمک کرده، اقتصاد ملی را بیش از گذشته، تضعیف خواهد کرد.» تصویرسازی رسانه رسمی دولت از آینده اقتصاد ایران بدون FATF در حالی است که عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی همین دولت بارها اعلام کرده است عدم الحاق به FATF هیچ تأثیری در اقتصاد کشور ندارد. بسیاری از کارشناسان نیز بر این باورند FATF نه تنها گشایشی در امور اقتصادی ایجاد نمی‌کند، بلکه ابزاری برای هوشمندسازی تحریم‌های ضد ایرانی است.


نمایندگان مجلس همچنان نگران شیوع کرونا

رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مذاکره خود با معاون وزیر بهداشت، گفت: من این درخواست را مطرح کردم که دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نسبت به شهر‌هایی که مصدومین شیمیایی دارند عنایت ویژه‌ای داشته باشد. سیدابوالفضل موسوی بیوکی، با اشاره به ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه از مبتلا شدن به ویروس کرونا، بیان کرد: ویروس کرونا نشان داده که با کسی شوخی ندارد و بزرگ و کوچک و مسئول و غیر مسئول را نمی‌شناسد. با شیوع ویروس کرونا در کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برای مقابله با آن ضمن کنترل دمای بدن کارکنان و مراجعان اعلام کرده که کارکنان مرکز در صورت داشتن هرگونه علائم مشکوک همچون تب در محل کار حاضر نشوند.

پیشنهاد اصل هشتادوپنجی شدن لایحه بودجه

«حمیدرضا حاجی‌بابایی» با اشاره به رد لایحه بودجه و شیوع ویروس کرونا گفت: «به نظر می‌رسد برای برون‌رفت از مشکل موجود، دولت سریع‌تر باید لایحه بودجه را دریافت و برای سال آینده برنامه‌ریزی کند، مجلس هم باید در این زمینه تعیین تکلیف کند.» وی افزود: «پیشنهادی را با مشورت رئیس مجلس، رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون تلفیق مطرح کردیم که بودجه بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی و آئین‌نامه داخلی به کمیسیون تلفیق واگذار شود و کمیسیون با اصلاحاتی آن را به‌روز کند تا در صحن مجلس شاهد حضور طولانی نمایندگان نباشیم و با رأی مجلس از برزخ بودجه رهایی یابیم و راه مجلس آینده برای اصلاح باز باشد و دولت نیز امور جاریه را ادامه دهد
هشدار قطع آب در تهران همزمان با نگرانی از شیوع کرونا

به دنبال نگرانی از شیوع ویروس کرونا در تهران و ضرورت رعایت دوچندان نکات بهداشتی از سوی شهروندان و هم‌چنین هم‌زمانی آن با سنت نوروزی خانه‌تکانی، مصرف آب تهران به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است. مصرف آب شهروندان تهرانی در روز جمعه ۹ اسفندماه ۹۸ از مرز سه میلیون مترمکعب عبور کرد که این میزان برای این مقطع از سال بالا است. همچنین افزایش مصرف آب در روز‌های گذشته موجب افت فشار در برخی مناطق شهر تهران و قطع آب در شهر‌ها و روستا‌های پیرامونی شده است. به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان تهران طی اطلاعیه از مشترکان استان تهران درخواست کرد تاضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشت فردی تا حد امکان از مصارف غیر ضروری مانند شست‌وشوی فرش، پتو، در‌ها و پنجره‌ها خودداری شود تا برای مصارف ضروری دچار کمبود آب نشویم و این مقطع حساس را بدون کم‌آبی و قطع آب سپری کنیم.
«دربی ایتالیا» به خاطر کرونا لغو شد

فدراسیون فوتبال ایتالیا تصمیم گرفت پنج دیدار هفته بیست و ششم سری آ. را لغو کند. فدراسیون فوتبال ایتالیا اعلام کرد پنج دیدار سری آ. ایتالیا از هفته بیست و ششم که قرار بود پشت در‌های بسته برگزار شود لغو شده است. بر این اساس دیدار حساس یوونتوس و اینتر هم برگزار نمی‌شود. پیش از این قرار بود بازی تیم‌های اودینزه با فیورنتینا، میلان با جنوا، پارما با اسپال و ساسولو با برشا به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا بدون تماشاگر به انجام برسد.
کشف بیش از
۱۶ میلیون ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده

سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: در بازرسی از انبار‌ها و مراکز توزیع طی یک هفته گذشته، ۱۶ میلیون و ۷۷۳ هزار و ۹۱۷ عدد انواع تجهیزات بهداشتی شامل ۶ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۶۷۳ عدد انواع ماسک، ۹ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۴۰۰ عدد دستکش‌های بهداشتی (لاتکس) و ۲۴۷ هزار و ۸۴۴ بطری انواع مواد ضد عفونی کننده احتکاری کشف شد. با دستور قضائی، انبار‌های مذکور پلمب و اقلام کشف شده برای بررسی بیشتر تحویل نمایندگان مراجع ذی‌ربط شد. در این رابطه ۷۱ نفر دستگیر و در اختیار مراجع قضائی قرار گرفتند.
تست کرونای پنج نماینده مجلس مثبت است

عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت: از ۱۰۰ نماینده مجلس که تست کرونا داده‌اند تست پنج تن از آن‌ها مثبت بود، مقرر شد از دیگر نمایندگان هم این تست گرفته شود. در بحث بررسی لایحه بودجه هم از آنجایی که مجلس این لایحه را به کمیسیون تلفیق ارجاع داده هنوز گزارش از این کمیسیون به پارلمان ارائه نشده است. از فردا جلسات کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه برقرار است و گزارش نهایی این کمیسیون را به هیات رئیسه ارائه خواهد داد تا هرچه سریعتر مجلس بودجه ۹۹ را تصویب کند. مجلس فردا جلسه علنی ندارد.

مدافعان حقوق دولت تشویق ویژه می شوند

با توجه به مجوزهای اعطا شده به دولت در قانون برنامه ششم توسعه، قرار است به پیشنهاد تعدادی از اعضای کابینه، به زودی دستورالعملی توسط یک مسئول ارشد اجرایی ابلاغ شود که بر اساس آن، در جهت حفاظت بهینه از بیت ‌المال و حقوق و اموال دولت، سازوکارهایی برای تشویق و ماندگاری شاغلان در برخی پست های تخصصی دستگاه های دولتی پیش بینی و در حقوق و مزایای این افراد اعمال می شود.

کمبودهای کالاها پس از شیوع کرونا را فورا گزارش کنید

با توجه به بروز برخی شایعات در شبکه های اجتماعی درباره کمبود برخی کالاهای ضروری در شبکه توزیع پس از شیوع ویروس کرونا در برخی شهرها، یک مقام مسئول با ارسال بخشنامه ای در روزهای اخیر به تعدادی از مدیران، از آن ها خواسته ضمن ارائه محتواهای مناسب برای از بین بردن این شایعه و لزوم توجه به افزایش حجم تقاضا و خرید مشتریان عمومی، هرگونه کسری کالاهای ضروری و مورد نیاز را در اسرع وقت و ظرف حداکثر 24 ساعت گزارش کنند تا با توجه به وفور اقلام در شرکت های توزیعی و تولیدی، سریعا به دست مصرف کننده برسد.

اخبار روزانه:
* «احمد المتوکل» وزیر بهداشت یمن، امارات را مسئول تلاش برای شیوع کرونا در یمن دانست. المتوکل با بیان اینکه هنوز هیچ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در میان شهروندان یمنی وجود ندارد، گفت: «رژیم امارات تلاش دارد بیماران و افراد مشکوک به ابتلا به کرونا در کشورش را به اتاق‌های ایزوله در شهرهای عدن و المخاء اعزام کند.» وی گفت: «ما از سازمان‌ها می‌خواهیم تا مانع اقداماتی از این دست از سوی امارات شوند

* «عمران‌خان» به کشتار مسلمانان در هند واکنش نشان داد و گفت: «سکوت جامعه جهانی در قبال کشتار وحشیانه مسلمانان در هند شرم‌آور است و نهاد‌های مسئول باید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند.» اقدامات هند می‌تواند تهدیدی جدی برای حدود ۲۰۰ میلیون مسلمان ساکن این کشور باشد. در حالی که نظامیان هندی حداقل ۵۰ مسلمان را هم‌زمان با ورود ترامپ به خاک این کشور کشته‌اند، سازمان همکاری اسلامی، به سرپرستی عربستان همچنان سکوت کرده است و برای حفظ منافع اقتصادی حاضر نیست اقدامات دولت دهلی نو را محکوم کند.

* رئیس‌جمهور آمریکا که در تحریم ملت ایران از هیچ کوششی فروگزار نکرده است، مدعی آمادگی کشورش برای کمک به ایران برای مقابله با ویروس کرونا، به شرط درخواست تهران شد. «دونالد ترامپ» در سخنانی گفت: «اگر بتوانیم به ایران در زمینه حل این مشکل کمک کنیم، حتماً این کار را خواهیم کرد. آنها فقط باید از ما درخواست کنند.» این در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا که سابقه زیادی در مخفی‌کاری، ازجمله تلفات حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد دارد، درباره آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور نیز پنهان‌کاری می‌کند.

* «هاآرتص» نوشت: «نشت اطلاعات شخصی 6/5 میلیون اسرائیلی درست سه هفته قبل از انتخابات، یکی از بدترین گاف‌های امنیتی تل‌آویو در چند سال گذشته بوده است.» در ادامه این مطلب آمده است: «اولین مورد نشت اطلاعات حدود یک هفته پیش گزارش شده و مورد دوم و جدی‌تر که روز یکشنبه گزارش شده، ناشی از سهل‌انگاری شرکت الکتور سافت‌ور (Elector Software) بوده است که در حوزه انتخابات فعالیت می‌کرده است

* ده‌ها فعال و چهره اجتماعی ترکیه از «رجب طیب اردوغان» خواستند دست از مداخله‌های تحریک‌آمیز در سوریه بردارد و نیروهایش را فوراً از این کشور خارج کند. 236 نفر از شخصیت‌های برجسته ترکیه‌ای با امضای طوماری، مخالفت خود را با سیاست‌های اردوغان در سوریه و به خصوص ادلب، اعلام و تأکید کردند، دخالت‌های او در ادلب، آنکارا را به ابزاری در دست کشورهای امپریالیست و حامی تروریسم قرار داده است
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: