به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵
حنیف غفاری بررسی کرد:
در این انتخابات رأی اکثریت مردم به جریان انقلابی کاملاً نشان داد مطالبه مردم اتخاذ رویکردی عزت‌مدارانه و قاطعانه در سیاست خارجی و اقتصاد و خصوصاً در مواجهه با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و متحدانش هست.
با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF و برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و حضور مردم در این انتخابات، خبرنگار ما بر آن شد در خصوص بررسی این دو موضوع از منظر بین‌المللی با حنیف غفاری، کارشناس مسائل بین‌الملل گفتگو کند که در ادامه متن آن را می‌خوانید.

ماهیت واقعی FATF با نظر به قطع کمک به تروریسم و حمایت از آن چگونه است؟

آن‌طور که مسلم است اکثر نهادها، کارگروه‌ها و گروه‌های ویژه مثل FATF در سطح کلان و در مناسبات خصوصاً اقتصادی و راهبردی خودشان همواره و به‌ویژه در دو سه دهه اخیر تابعی از بازی قدرت‌های بزرگ بوده‌اند. به عنوان مثال یکی از معضلاتی که در تصویب لوایح چهارگانه با آنها روبرو بودیم این بود که چرا در تفسیر واژه تروریسم ـ که قرار است طبق لوایح چهارگانه کمک به تروریسم قطع شود و تروریست‌ها بایکوت شوند ـ تعریف قدرت‌های سلطه‌گر از این واژه دخیل است. کاملاً مشخص است از نگاه کشورهایی مثل آمریکا گروه‌های مقاومت که علیه تروریسم واقعی می‌جنگند مصداق تروریسم محسوب می‌شوند و در مقابل گروه‌های تروریستی که خودشان مولد ترور، خشونت و بحران هستند خارج از این لیستند. برای همین منازعات و چالش‌های زیادی در ایران بر سر پذیرش لوایح چهارگانه صورت گرفت.

قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF در راستای تحقق چه هدفی است؟

اقدام اخیر FATF در قرار دادن نسبی ایران در لیست سیاه در راستای سیاست اعمال فشار حداکثری از سوی ایالات متحده آمریکا و متحدانش علیه ایران انجام می‌شود. همین موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد عملاً دغدغه کارگروه‌هایی مثل FATF تأمین امنیت بین‌الملل نیست، بلکه دغدغه اصلی‌شان تکمیل پازلی است که واشنگتن و شرکای غربی آن در تقابل با سایر کشورهای دنیا می‌چینند.

برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در چه شرایطی از تاریخ جمهوری اسلامی ایران رقم خورد؟

انتخابات مجلس شورای اسلامی در یکی از حساس‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین برهه‌های حیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. این انتخابات اولین انتخابات بعد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران بود. نباید فراموش کنیم که این انتخابات اولین انتخابات پس از شهادت مظلومانه سردار قاسم سلیمانی برگزار شد. در عین حال اولین انتخاباتی بود که بعد از ورود انقلاب اسلامی ایران به 40 سالگی‌ خود صورت گرفت.

به نظر شما پیام مردم با حضور در این انتخابات به غرب و غرب‌گرایان چیست؟

خیلی از کشورهای غربی خصوصاً آمریکا و اتاق‌های فکری که در آمریکا قرار دارند رفتار مردم ایران و نوع رأی دادن آنها را در انتخابات رصد می‌کردند که ببینند بعد از این همه مدت چه اتفاقی افتاده است و مردم چه ذائقه‌ای دارند و به سمت چه تفکرات و روش‌هایی گرایش پیدا می‌کنند. در این انتخابات رأی اکثریت مردم به جریان انقلابی کاملاً نشان داد مطالبه مردم اتخاذ رویکردی عزت‌مدارانه و قاطعانه در سیاست خارجی و اقتصاد و خصوصاً در مواجهه با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا و متحدانش هست. این پیامی است که اغلب رسانه‌های غربی طی یکی دو روز اخیر گرفته‌اند و در رسانه‌های غربی هم آمده که پیام حضور مردم ایران در انتخابات اخیر تقویت سیاست‌ها و راهبردهای منطقه‌ای و بین‌المللی کلان جمهوری اسلامی ایران است که بر مبنای ایستادگی کامل در برابر توطئه‌ها، اقدامات، تحریم‌ها ، تهدیدهای آمریکا و متحدانش و عدم سلطه‌پذیری غرب استوار است.
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: