به‌روز شده در: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۸۸۱
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱
اخبار 24 ساعت گذشته:

پیشتازی جریان انقلابی در انتخابات مجلس
آمارهای اولیه منتشرشده از نتایج انتخابات در حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور حاکی است، نیروهای جریان اصولگرا و انقلابی با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس یازدهم همچنان پیشتاز این دوره از رقابت‌ها هستند. از سوی دیگر، بنا بر خبرهای غیر رسمی، «فهرست وحدت» نیروهای انقلاب در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر نیز با اختلاف از سایر فهرست‌های انتخاباتی پیشی گرفته است. مشاهدات میدانی و گزارش‌های رسیده بیانگر اقبال 60 تا 70 درصدی رأی‌دهندگان تهرانی به فهرست ایران سربلند است. بر اساس گزارش‌های رسیده، این اقبال در مناطق مرکزی و جنوبی شهر بالاتر است و در شهرستان‌های حاشیه شهر تهران حتی به بیش از 80 درصد می‌رسد. بر این اساس، به نظر می‌رسد اکثریت کرسی‌های مجلس یازدهم در اختیار اصولگرایان قرار دارد و پس از آن، اصلاح‌طلبان و مستقلین به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم قرار خواهند گرفت.


انگ تأمین مالی تروریسم وصله نچسبی است که به ایران نمی‌چسبد
«
سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی درباره قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه FATF گفت: «یک سال و اندی بود ایران همه قوانین و مقررات مربوط به پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را اجرا می‌کرد.» وی با بیان اینکه سازوکارهای بین‌المللی خاصیت‌های خوبی دارند و خاصیت‌های بدتری هم دارند، اظهار داشت: «بردن ایران در لیست سیاه FATF علی‌رغم همه تلاش‌ها در داخل کشور و همه قوانین و مقرراتی که سعی کردیم مراعات کنیم، صورت گرفته استسخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: «به هر حال انگ پول‌شویی و انگ تأمین مالی تروریسم وصله نچسبی است که قطعاً به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد.» وی خاطرنشان کرد: «متأسفانه این هم از سیاسی کاری‌هایی است که در مکانیسم‌های بین‌المللی وجود دارد و کشورهایی، مثل آمریکا و رژیم عربستان سعودی و حتی رژیم صهیونیستی با توجه نفوذهایی که در مکانیسم‌ها دارند، سعی می‌کنند با سیاسی‌گری جهت‌دهی کرده و این اتفاقات بیفتد


پیشتازی «برنی سندرز» در انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها
نظرسنجی‌های جدیدی که این روزها درباره محبوبیت نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برگزار می‌شود، نشان از پیشتازی سناتور «برنی سندرز» دارد. پیمایش دانشگاه ماساچوست در «لووِل» نشان می‌دهد سندرز توانسته است با جلب افکار عمومی، فاصله 8 درصدی با دیگر نامزدهای دموکرات در انتخابات درون‌حزبی در ایالت کالیفرنیا ایجاد کند. به نوشته پایگاه خبری «هیل» در حالی که کمتر از دو هفته تا مرحله بعدی انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت کالیفرنیا باقی مانده، طبق این نظرسنجی سندرز هم‌اکنون حائز رأی ۲۴ درصدی در این ایالت است. رتبه‌های بعدی این نظرسنجی به سناتور «الیزابت وارن» با ۱۶ درصد، «جو بایدن» با ۱۳ درصد، «پیت بوتجج» و «مایک بلومبرگ» با ۱۲ درصد اختصاص دارد. نامزدهای دموکرات برای کسب رأی وکلای ایالتی در کالیفرنیا باید حداقل ۱۵ درصد از کل رأی عمومی این ایالت را داشته باشند.


افزایش آمار آسیب‌های مغزی نظامیان آمریکایی در عین‌الاسد
خبرگزاری «رویترز» در گزارشی بر اساس مصاحبه با نظامیان آمریکایی پایگاه «عین‌الاسد» عراق نوشت: «شدت آسیب‌های وارده به نظامیان آمریکایی در پی حملات موشکی ایران به حدی بود که برخی احساس می‌کردند یک کامیون به آنها برخورد کرده است. «تیموتی گارلند» نظامی آمریکایی که در زمان حملات موشکی ایران، در پایگاه عین‌‌الاسد حضور داشت، تأکید کرد، آن دسته از نظامیان آمریکایی که پروازهای پهپادها را هدایت می‌کنند، ظاهراً بیشترین آسیب‌های مغزی را در حمله عین‌‌الاسد متحمل شدند؛ زیرا خلبان‌های این پهپادها در محل مستقر شده بودند تا مراقب هرگونه حملات زمینی احتمالی به این پایگاه باشند. آمار و ارقام زخمی‌ها و آسیب‌دیدگان حمله ایران در هفته‌های آتی رو به افزایش رفت و در حالی که آمار اولیه 11 تن بود، با افزایش تدریجی و اعلام قطره چکانی، این آمار به 110 نفر رسید


اعلام صحت انتخابات بعد از پایان شمارش آراست
«
عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به میزان مشارکت مردم در انتخابات گفت: «مردم در ساعات پایانی روز پای صندوق‌ها آمدند و با تدابیر وزارت کشور ساعت رأی‌گیری تمدید شد.» سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: «ما معمولاً مشکلات اجرایی در روند انتخابات داریم و در این دوره که احراز هویت الکترونیکی بود، اگرچه اقدامات خوبی را وزارت کشور انجام داد، اما چون این روش جدید بود، مشکلاتی داشتیم.» کدخدایی درباره زمان اعلام صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان گفت: «اعلام صحت انتخابات بعد از پایان شمارش آراست و طبق مهلت قانونی در قانون انتخابات است و پس از پایان شمارش آرا خواهد بود. باید در تمام حوزه‌ها اعلام صحت یا عدم صحت داشته باشیم


عمان: امکان گفتگو بین ایران و آمریکا وجود دارد

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا در ادامه تور منطقه‌ای خود امروز جمعه وارد عمان شد و با پادشاه جدید این کشور دیدار کرد.خبرگزاری آسوشیتدپرس با گزارش این خبر از عمان به عنوان کشوری نام برد که روابط نزدیکی با ایران و آمریکا دارد و در گذشته به عنوان کانال مذاکرات پشت‌پرده میان دو طرف عمل کرده است.پامپئو در عمان با «هیثم بن طارق آل سعید»، پادشاه جدید عمان که اخیراً به عنوان جانشین «سلطان قابوس» انتخاب شد دیدار کرده است. پامپئو اکنون بلندپایه‌ترین مقامی است که بعد از درگذشت سلطان قابوس با هیثم بن طارق دیدار کرده است.آسوشیتدپرس نوشته عمان همانند سایر کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس نگران است تشدید تنش‌ها در منطقه و کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران ممکن است باعث لطمه به توریسم و رشد اقتصادی در این کشور‌ها شود.«یوسف بن علوی عبدالله»، وزیر خارجه عمان بعد از ورود پامپئو به مسقط در روز جمعه به استقبال او رفت. وزیر خارجه عمان گفته که دولت او با آمریکا و ایران در تماس است و معتقد است که امکان گفتگو میان طرفین وجود دارد.سفر پامپئو به عمان فقط چند ساعت طول خواهد کشید و او به آمریکا بازخواهد گشت.

واکنش آیت‌الله یزدی به تحریم توسط آمریکا
عضو شورای نگهبان نسبت به قرار گرفتن نامش در لیست اشخاص تحریم شده از سوی آمریکا واکنش نشان داد. متن منتشر شده در صفحه شخصی آیت الله یزدی در واکنش به تحریم آمریکا به این شرح است: برای بنده افتخار است افرادی که دستشان به خون شهید عزیزمان حاج قاسم سلیمانی آلوده است، بنده را هم به زعم خودشان تحریم کرده اند. البته به قول مقام معظم رهبری آمریکا نه تحلیلش به درد می‌خورد نه تحریمش. خزانه‌داری آمریکا امروز اعلام کرد ۵ عضو شورای نگهبان شامل آیت‌الله احمد جنتی، عباسعلی کدخدایی، سیامک رهپیک، محمدحسن صادقی مقدم و آیت‌الله محمد یزدی را تحریم کرده است.
واعظی: با تصمیم امروز FATF شرایط بدتر خواهد شد

واعظی درباره نتیجه جلسه FATF در خصوص ایران با بیان این که بیانیه FATF تا ساعات دیگر منتشر می‌شود اظهار کرد: براساس آن چه که تا الان به من اعلام شده، عملا از تعلیقی که در آن قرار داشتیم خارج می‌شویم و به شرایطی که در گذشته بودیم بازمی‌گردیم و شرایط از آن چه امروز هست، بدتر می‌شود، اما براساس آخرین اخبار، اکشن پلنی که در گذشته وجود داشته همچنان باقی می‌ماند و همچنین برخی بند‌های که ما اعتقاد داشتیم باید باقی بماند همچنان باقی خواهد ماند.
دستور قابل تامل دولت درباره استخدام برترین‌های کنکور

اگرچه براساس مصوبه اسفند 96 دولت در راستای تامین نیروهای جوان نخبه در دستگاه های اجرایی مقرر شده بود این افراد علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی استخدام در دولت، رتبه کمتر از پنج هزار در گروه‌ های ریاضی فیزیک و علوم تجربی و نیز رتبه کمتر از دو هزار سایر گروه‌ ها در کنکور سراسری و کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد را دارا باشند، طبق نامه روزهای اخیر یک مسئول مهم در کابینه به همه اعضای دولت، این الزام لغو شده است.

موافقت مسئولان با ورود مراکز دانشگاهی به مدیریت بازار شب عید

یک مقام دولتی در نامه جدید خود به تعدادی از نهادهای مسئول اجرایی و تشکل های فعال بخش خصوصی در حوزه اقتصادی، با اشاره به آغاز برنامه ریزی های دولت برای مدیریت بازار شب عید و اقلام پرمصرف در آن ایام، اعلام کرده پس از ارائه گزارشی درخصوص ثمرات استفاده از نظرات مراکز علمی در این بخش، مقرر شده امسال از بررسی های علمی و عملی یکی از دانشگاه های مشهور کشور به صورت آزمایشی استفاده و در صورت مفید بودن آن، در سنوات آینده نیز این مشارکت علمی پیگیری شود.

خارج رفته ها برای تست کرونا به آزمایشگاه پاستور تهران بروند
مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری دانشگاه علوم پزشکی البرز: کسانی که سابقه سفر داشته و یا علائم بیماری از جمله بیماری‌های تنفسی را دارند باید به مراکز درمانی مراجعه کنند. وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه پاستور تهران نیز در سطح ملی خدمات تشخیصی را ارائه می‌کند، گفت: چند بیمارستان استان برای شرایط خاص آماده شده اند و همه مراکز درمانی استان نیز آمادگی مدیریت و مواجهه با موارد مظنون را دارند.
پشیمانی بازیگر سرشناس از طلاق

بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان سرشناس هالیوودی اعلام کرده است که به شدت نسبت به طلاق خود از همسر سابقش احساس ناراحتی می‌کند و جدایی از جنیفر گارنر را بزرگ‌ترین حسرت زندگی خود می‌داند. بن افلک، بازیگر، تهیه‌کننده و کارگردان سرشناس هالیوودی در مصاحبه جدید خود با نیویورک تایمز در مورد الکلیسم، توانبخشی، عود بیماری و پشیمانی از طلاق خود صحبت کرده است و جدایی از جنیفر گارنر را اشتباهی جبران‌ناپذیر خوانده است. در این راستا این روزها بن افلک در فیلم «راه بازگشت» مشغول است که به شکلی عجیب بی‌شباهت به زندگی شخصی او نیست. در این رابطه در این فیلم او در نقش یک مربی بسکتبال دبیرستان بازی می‌کند که مشکلات جدی در حوزه نوشیدن الکل و همچنین در ازدواج خود دارد.
پلمب داروخانه برای گرانفروشی ماسک

یک داروخانه واقع در مرکز اصلی شهر اردبیل به دلیل گرانفروشی ماسک روز جمعه پلمب شده است. گفتنی است در این زمینه دادگستری کل استان اردبیل پس از ارسال گزارش‌های مردمی در خصوص تخلف این داروخانه با تایید بازرسان ذی‌ربط دستور پلمب این داروخانه را با تشکیل پرونده قضایی صادر کرده است. این در حالی است که بر این اساس در دو روز گذشته به‌دنبال اعلام فوت دو شهروند قمی در اثر ابتلا به ویروس کرونا، حضور اردبیلی‌ها در داروخانه‌ها برای خرید ماسک افزایش یافته است. در این رابطه بر اساس شنیده‌ها می‌توان گفت بیشتر داروخانه‌ها در اردبیل از عرضه و فروش بیش از یک عدد ماسک به هر یک نفر امتناع می‌کنند.
تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: در حال تهیه دستورالعمل نحوه مواجه با این ویروس برای وسایل حمل‌ونقل عمومی بخصوص مترو و اتوبوس هستیم. این دستورالعمل امروز نهایی و برای اجرا به شهرداری ابلاغ خواهد شد. در این دستورالعمل پیشنهاد عملیاتی در مورد نصب مواد ضدعفونی کننده در هر ایستگاه مترو و اتوبوس موردتوجه قرار گرفته است. همچنین در پایان هر شیفت کاری باید وسایل حمل‌ونقل عمومی چه اتوبوس و چه مترو شست‌وشو و ضدعفونی شوند.
مهاجم پرسپولیس در کلوب شبانه دبی!

مهاجم ایرلندی باشگاه پرسپولیس رویه سابق در باشگاه تراکتور را در پیش گرفته است و این بار پس از دیدار با شارجه از سری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به تهران برنگشته است. این در حالی است که بر این اساس این بازیکن از نظر بدنی با ادعای کادرفنی هنوز به فرم ایده‌آل نرسیده و همین مساله باعث شده است تا طی دیدارهای اخیر شرایط حضور فیکس در ترکیب را به دست نیاورد. گفتنی است با این حال در شرایطی که کادرفنی می‌توانسته است با این درخواست وی مخالف کرده و با قرار دادن برنامه تمرینی مناسب او را برای دیدار حساس با سپاهان آماده کند، اجازه حضور بیشتر در دبی را برای او صادر کرده است.
خودکشی از ترس ابتلا به کرونا

یک مرد هندی که تصور می‌کرده است به ویروس کرونا مبتلا شده است برای نجات خانواده‌اش پیش از آنکه پزشکان این مساله را تایید کنند دست به خودکشی زده است. در این باره روزنامه انگلیسی میرور در خبری اعلام کرده است، این مرد هندی که «کریشنا» نام داشته است از بیم آنکه ویروس کرونا را به خانواده‌اش در ایالت «آندرا پرادش» منتقل کند دست به خودکشی زده است. گفتنی است مرد 50ساله هندی که به دلیل مشکلات قلبی به بیمارستان مراجعه کرده بود با وجود اینکه پزشکان ابتلای او به کرونا را تایید نکرده بود، مصرانه تاکید می‌کرده است که به این ویروس مبتلا شده و ترجیح داده است به زندگی خود پایان دهد.
اخبار روزانه:

* «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اقدام «کارگروه ویژه اقدام مالی» معروف به «FATF» در قرار دادن نام ایران در فهرست سیاه واکنش نشان داد. وی گفت: «کارگروه ویژه اقدام مالی اقدام صحیحی را برای حراست از نظام اقتصادی بین‌المللی در برابر اقدامات اقتصادی سهل‌انگارانه ایران انجام داده که طی آن از اعضا خواسته است اقدامات متقابل را علیه ایران اعمال کنند.» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «ما تصمیم کارگروه ویژه اقدام مالی در اتخاد اقدام قاطعانه را تحسین می‌کنیم
* در درگیری مرزبانان هنگ مرزی «جکیگور» در استان سیستان‌وبلوچستان تعدادی تروریست مسلح که قصد ضربه زدن به یگان‌های مرزی را داشتند، مرزبانان بلافاصله با آتش سنگین با اعضای این گروهک تروریستی به مقابله برخاستند که تعدادی از آنها با توجه به مقاومت شدید مرزبانان، با دادن تلفات به سمت خاک کشور مقابل متواری شدند. در این درگیری مسلحانه، متأسفانه دو نفر از مرزداران هنگ مرزی جکیگور به نام‌ استوار یکم «احمد رحمانی‌فرد» و سرباز وظیفه «احمد توکلی» به فیض شهادت نائل آمدند.
* «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در ادامه تور منطقه‌ای خود دیروز وارد عمان شد و با پادشاه جدید این کشور دیدار کرد. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» با گزارش این خبر از عمان به عنوان کشوری نام برد که روابط نزدیکی با ایران و آمریکا دارد و در گذشته به عنوان کانال مذاکرات پشت ‌پرده میان دو طرف عمل کرده است. «یوسف بن‌علوی عبدالله» وزیر خارجه عمان گفته دولت او با آمریکا و ایران در تماس است و معتقد است امکان گفت‌وگو میان طرفین وجود دارد.
* «دمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه از احتمال برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه‌، ایران و ترکیه درباره تحولات ادلب سوریه خبر داد. پسکوف در عین حال اعلام کرده است زمان این نشست هنوز قطعی و مشخص نیست. به گفته پسکوف، مذاکراتی درباره سوریه از سوی ایران صورت گرفته است. این نشست تحت بررسی قرار دارد و روسیه آمادگی خود را اعلام کرده است؛ اما برای نهایی شدن این نشست، برنامه رؤسای‌جمهور سه کشور باید تنظیم شود.
* «فیصل‌بن‌فرحان» وزیر خارجه سعودی که به برلین سفر کرده است در کنفرانس خبری مشترک با «هایکو ماس» همتای آلمانی خود گفت: اعمال فشار بر ایران برای توقف آنچه می‌توان دخالت‌های ایران در امور کشورهای منطقه نامید، ضروری است. بن‌فرحان همچنین مدعی شد استمرار حمایت از اقدامات انسانی در یمن مهم است و «حملات حوثی‌ها نیز بیانگر عدم جدیت آنها در حل بحران یمن است

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: