به‌روز شده در: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۰۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
اخبار 24 ساعت گذشته:

از لیست سی نفره اصلاحات فقط هفت نفر رد شده‌اند!
از لیست سی نفره اصلاح‌طلبان تهران در انتخابات دوره قبل مجلس فقط هفت نفر رد صلاحیت شده‌اند. افراد جدیدی که در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند، مثل مجید انصاری نیز تأیید شده‌اند و در انتخابات حضور دارند. در این میان این پرسش مطرح می‌شود که دلیل این همه سر و صدا چیست؟ در پاسخ می‌توان گفت، آنها می‌دانند به دلیل عملکرد ضعیف‌شان با رأی و اقبال مردم مواجه نیستند و به همین دلیل با فضاسازی در صدد حاشیه‌سازی و بزرگ‌نمایی ردّ صلاحیت‌ها هستند.
اشتباه سیاسی ضرغامی از زبان خودش

رئیس اسبق رسانه ملی گفت: یکی از اشتباهات من این بود که از آقای ناطق نوری حمایت کردم. ضرغامی با بیان خاطرات خود در معاونت سینمایی وزارت ارشاد تصریح کرد پایان کار من با دوم خرداد مصادف شد. یکی از اشتباهات من این بود که از آقای ناطق نوری حمایت کردم. کار درستی نبود. نباید سینما را با «سیاست» آن هم از جنس خط کشی‌های انتخاباتی مخلوط می‌کردم.

حزب «ندای ایرانیان» لیست نمی‌دهد
نگاهی به دو لیست حزب «کارگزاران سازندگی» و ائتلاف هشت حزب اصلاح‌طلب نشان می‌دهد نام۲۰ نفر در این دو لیست مشترک است. این در حالی است که اکثر اعضای این دو لیست افرادی ناشناخته‌ هستند و با تمرکز بر اشتراکات میان کارگزاران و احزاب اصلاح‌طلب، می‌توانستند به یک لیست مشترک برسند. در این راستا حزب «ندای ایرانیان» به دبیرکلی «صادق خرازی» هم در نهایت از ارائه لیست عقب‌نشینی کرده است.
ماجرای درگذشت فرزند سردار سلیمانی

نصرالله جهانشاهی، پاسدار بازنشسته نیروی زمینی و راننده سپهبد شهید قاسم سلیمانی، در گفتگویی به نکاتی پیرامون روحیات شهید سلیمانی در فضای کار، فرزندان حاج قاسم و ... اشاره کرده است. در بخشی از گفتگو درباره فرزندان شهید سلیمانی گفت: همه فرزندان حاجی را از کودکی می‌شناسم. به من عمو می‌گویند. بچه‌های حاجی یکی از یکی گل‌ترند. هیچ‌گاه از مقام پدر سوءاستفاده نکردند. در این مدتی که من در خدمت حاجی و خانواده بودم و با هم رفت‌وآمد داشتیم و من بعضاً در منزل حاجی رفت و آمد می‌کردم، می‌دیدم که چقدر به رعایت حجاب اهمیت می‌دهند. یکی از دلایلی که حاج قاسم، «حاج قاسم» شد، همراهی همسر ایشان بود. واقعاً تا جایی که به نظرم می‌آید و همسرم هم تصدیق می‌کند، همسر حاج قاسم هیچ‌گاه از او گله نکرد که الآن موقع کار نیست، به خانواده برسید. علت موفقیت حاجی واقعاً همسرش بود. من هم که توانستم با حاجی همراه باشم، به خاطر همراهی همسرم بود. همسرم وقتی یکی از بچه‌های حاجی یا خود حاجی زنگ می‌زد و کارم داشت، به من می‌گفت: این‌قدر کند نباش، سریع لباس بپوش برو. او تازه مرا تشویق و بدرقه هم می‌کرد. زمان جنگ حاجی خیلی خانه نبود. زمان قرارگاه قدس هم همین طور. در نیروی قدس که همیشه در سفر بود. جایی یادم هست که یکی از پسر‌های حاج قاسم بیمار شد و حاجی در مأموریت قرارگاه قدس بود، نتوانست بالای سر پسرش باشد و پسرش هم در اثر بیماری در بیمارستان فوت شد. حتی حاجی بالای سر پدر و مادرش هم در زمانی که در بستر بودند، نتوانست برسد و بعد از فوت آن‌ها رسید. بچه‌هایش خیلی عالی هستند؛ هم دختر‌ها و هم پسرها.

زم: بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود
روح‌الله زم در دادگاه گفت: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستی و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت و آمد‌ها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارشات را در خصوص اخبار خودت ارسال کن. گزارش ها را ارسال کردم. حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس را به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یک بار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای توست. درباره شرایط ایران با من مشورت می‌کردند در خصوص تحلیل وضعیت صحبت می‌کردیم.
صهیونیست‌ها خودشان شرایط زوال نهایی‌شان را فراهم می‌کنند
«
سردار سلامی» با اشاره به مواضع ضد ایرانی اخیر مقامات رژیم صهیونیستی گفت: «ما به اسرائیلی‌ها اخطار می‌دهیم مراقب شرارت‌های خودشان باشند. آنها خیلی کوچک‌تر از آمریکایی‌ها هستند، بسیار کوچک‌تر و در محاسبات ما بسیار ناتوان‌تر. همه نقاط تحت اشغال‌شان در معرض آتش‌های ماست، نه فقط از مبدأ ایران؛ امروز آنها می‌توانند صدای لهجه‌های مختلف ملت‌های مسلمان را در کنار مرزهای‌شان بشنوند؛ لهجه پاکستانی‌ها، عراقی‌ها، افغانی‌ها، ایرانی‌ها، لبنانی‌ها، سوری‌ها، بحرینی‌ها، یمنی‌ها و دیگران و سعودی‌ها، می‌توانند بشنوند.» فرمانده کل سپاه با بیان اینکه ظرفیت‌های قوی برای زوال رژیم صهیونیستی شکل گرفته است، ولی شرایط هنوز برای زوال نهایی آماده نیست، افزود: «من معتقدم خود اسرائیلی‌ها این شرایط را آماده می‌کنند با ادامه شرارت‌ها؛ یعنی خود آنها عامل نابودی خودشان خواهند شد. آنها باید به این واقعیت توجه کنند در یک باریکه‌ای تحت محاصره هستند، این حصارهای بتنی یا این دیوارهای الکترونیکی و یا این سربازان خسته از جنگ و ترسیده از مرگ که بخش مهمی از سرشت صهیونیست‌ها را تشکیل می‌دهد، نجات‌بخش آنها نیست

باقی‌مانده سهام بانک‌‌های دولتی واگذار می‌شود
«
عباس معمارنژاد» معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد گفت: «بعد از اینکه سهام پالایشگاهی دولت از طریق بورس عرضه شد، در اولین فرصت، باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌ها قابل واگذاری خواهد بود.» وی درباره شیوه واگذاری افزود: «در این مرحله هم مثل مرحله قبل سهام به صورت بلوکی و عمده واگذار می‌شودگفتنی است، مقرر شده دولت در راستای واگذاری تصدی‌های خود به بخش خصوصی، باقی‌مانده سهام خود در 18 شرکت بزرگ، از جمله سه بانک ملت، تجارت و صادرات را از طریق بورس به مردم واگذار کند؛ اما در مرحله قبل عرضه بلوکی این سهام مشتری پیدا نکرد و دولت می‌خواهد با انتخاب روش‌های متنوع، از جمله واگذاری واحدهای صندوق قابل معامله بورسی سهام خود را واگذار کند. بر این اساس 18/22 درصد سهام بانک صادرات ایران، ۱۷ درصد سهام بانک ملت و ۱۷ درصد سهام بانک تجارت قابل واگذاری است.

اگر آقای هاشمی زنده بود، رضایت به ارائه لیست اخیر کارگزاران می‌داد؟
«
صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «من اصلاً نمی‌خواهم به قضاوت چیدمان لیست انتخاباتی حزب کارگزاران و قضاوت کیفی آن بپردازم، بلکه می‌خواهم از فلسفه اخلاق سخن بگویم. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم از شهرت و اعتبار شخصی که فوت کرده است، برای پیشبرد اهداف سیاسی‌مان استفاده کنیم. اکنون حزب کارگزاران لیستی را منتسب به مرحوم هاشمی‌رفسنجانی کرده است که معلوم نیست اگر ایشان زنده بود، آن را تأیید می‌کرد یا نه... اکنون من این پرسش را از رهبران حزب کارگزاران دارم که اگر آقای هاشمی زنده بود، رضایت به ارائه لیست اخیر کارگزاران می‌داد؟» زیباکلام در ادامه گفت: «من کارگزاران را بیش از آنکه اصلاح‌طلب بدانم نزدیک به تکنوکرات‌های اصولگرا می‌دانم؛ به ‌عبارت دیگر، دغدغه اصلی آنها اصلاح‌طلبی نیست

3600 میلیارد تومان قرارداد برای ساخت شناور داریم
«
محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بیست و هفتمین همایش هماهنگی ارگان‌های دریایی کشور با تأکید بر اینکه حمل و نقل ترکیبی و توسعه پارک لجستیک‌ها باید به صورت جدی دنبال شود، گفت: «سهم ترانزیت ما فعلاً 10 میلیون تن است که باید به 50 میلیون تن افزایش یابد.» وی با بیان اینکه 5800 کیلومتر ساحل داریم، گفت: «‌این فرصتی کم‌نظیر است و می‌تواند ما را به تلاش وادارد تا گام‌های بلندتری برداریم.» اسلامی با بیان اینکه برای توسعه صنعت دریایی سرمایه‌گذاری زیادی کرده‌ایم، اما کمک نکردیم که رشد کند، ادامه داد: «ما در بحث شناورهای پرسرعت به تکنولوژی و دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم. 3600 میلیارد تومان قرارداد در صنعت دریایی در ساخت شناورها داریم که امیدواریم سازنده‌ها نیز به تعهدات خود خوب عمل کنند

واکنش عضو کارگزاران به مذاکرات با ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب

«یدالله طاهرنژاد» درباره مذاکره بین ائتلاف احزاب اصلاح‌طلب با حزب متبوعش برای ارائه لیست واحد گفت: «به هر حال آنها لیست داده‌اند و حزب کارگزاران هم لیست خودش را دارد.» وی تأکید کرد: «حزب کارگزاران در لیست انتخاباتی خود، اصلاح‌طلبان دیگر از احزابی که قبولش دارد نیز در لیست انتخاباتی گنجانده است.» لیست انتخاباتی حزب کارگزاران با عنوان یاران هاشمی منتشر شده است و برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب همچون نمایندگان فعلی تهران در مجلس در این لیست هستند.

ابطال آرا در صورت تخلف انتخاباتی

سخنگوی شورای نگهبان درباره جزئیات تصمیم شورا در صورت تخلف هر یک از کاندیداهای انتخابات مجلس در روز برگزاری انتخابات گفت:‌ «آنچه قانون به شورای نگهبان اختیار داده، این است که اگر تخلفاتی که در سرنوشت انتخابات تعیین‌کننده است و ما می‌توانیم اصطلاحاً‌ با ابطال آرای یک صندوق و یا آرای یک شعبه یا یک حوزه نسبت به آن تخلف اقدام کنیم، اینها در صلاحیت شورای نگهبان هست

مصوبه رانتی دولت برای واردات 1100 خودرو!

تلاش برخی مسئولان برای اخذ مصوبه دولت به منظور واردات بیش از 5 هزار خودرو که 1100 دستگاه‌ آن فاقد ثبت سفارش است، علاوه بر رانت اقتصادی و ارزی، می‌تواند موجب افزایش نرخ ارز در بازار شود که دود آن به چشم مردم می‌رود. پس از تلاطم ارزی در سال 1397، ثبت سفارش 1400 قلم کالای مصرفی و لوکس، از جمله خودرو که ارزبری زیادی دارد، ممنوع شد؛ اما بنا بر گزارش‌های مسئولان گمرک بیش از 12 هزار خودرو طی یک و نیم سال اخیر در گمرکات دپو شده بود که با مصوبه سال گذشته دولت بیش از 7 هزار خودرو ترخیص شد و فقط امکان ترخیص 5108 خودرو وجود ندارد. گفتنی است عده‌ای خودرو را در کانتینر وارد کشور می‌کنند و به مرزها و گمرکات می‌رسانند تا بتوانند با مصوبه دولت از رانت اقتصادی بهره‌مند شوند. 1100 دستگاهی که ثبت سفارش ندارد از پشتوانه و کدام قدرت و لابی برخوردار است که طبق گفته معاون فنی گمرک باید امکان ترخیص آنها در شرایط خاص ارزی کشور فراهم شود؟

جزئیاتی تازه از «دایره ایران» در ارتش رژیم صهیونیستی!

بر اساس طرح موسوم به «مومنتوم» (به معنی شتاب)، تل‌آویو به دنبال این است تا با تکیه بر فناوری‌های جدید، توان هوایی، دریایی، زمینی، سایبری و اطلاعاتی ارتش خود را افزایش دهد. پیش‌بینی شده است «یگان عمق» ارتش رژیم صهیونیستی که بر جنگ‌های در مسافت دور متمرکز است، به «دایره ایران» تغییر نام دهد. در این طرح درباره دایره ایران، عنوان شده است این اداره «رصد، تاکتیک‌ها و راهبردهای مقابله‌ای و برنامه‌ریزی عملیات‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و حضور نظامی ایران در سوریه» را بر عهده خواهد داشت. بر اساس این طرح، رژیم صهیونیستی باید تعداد پهپادها، موشک‌های جدید، خودروهای زرهی، سامانه‌های پدافندی، بالگردها و کشتی‌های خود را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش دهد و برخی از تجهیزات قدیمی خود را کنار بگذارد.

آمریکا باید خود را اصلاح کند!

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «آمریکا خواهان پایان بخشیدن به برجامی بود که اوباما به امضا رساند؛ همچنین آمریکا خواستار اعمال سیاست فشار حداکثری بر ایران شد، اما من فکر نمی‌کنم که اروپا چنین برآورد و برداشتی داشته باشد. برجام از منظر اروپا هنوز تمام نشده است، این توافق بنا بر تصمیم جمعی بود که جهان را امن‌تر سازد. اروپا خواستار صلح در خاورمیانه است و اینها مواردی است که ما باید (با آمریکا) درباره آنها صبوری به خرج دهیم. ما برای تأمین امنیت خود در یک رابطه فرا آتلانتیکی هستیم و زمانی که دوست ما باعث ضربه زدن به ما می‌شود، باید با او صحبت کرد تا خود را اصلاح کند


اخبار روزانه:
* «
جوزف نای» استاد برجسته دانشگاه هاروارد درباره اقدام تروریستی رئیس‌جمهوری آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی گفت: «ترامپ فرمان اجرایی را که در سال ۱۹۷۶ و پس از جنگ ویتنام به امضای «جرالد فورد» رئیس‌جمهوری وقت آمریکا رسید، زیر پا نهاد.» فرمان اجرایی «۱۱۹۰۵» رئیس‌جمهوری آمریکا که در ۱۸ فوریه ۱۹۷۶ (۲۹ بهمن ۱۳۵۴) از سوی جرالد فورد، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و پس از جنگ ویتنام امضا شد، هرگونه ترور سیاسی در خارج از مرزهای آمریکا را منع می‌کند.
* «
صلاح البردویل» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس از تلاش این جنبش و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه برای تشکیل هیئت ملی عالی به منظور مقابله با معامله قرن ترامپ خبر داد. وی اظهار داشت: «این هیئت شبیه به «هیئت ملی راهپیمایی‌ بازگشت و شکستن محاصره» است که در آینده «هیئت ملی راهپیمایی بازگشت و مقابله با معامله قرن ترامپ» نام‌گذاری خواهد شد و برخی طرف‌های فلسطینی در لبنان، کرانه باختری و سایر نقاط جهان به آن خواهند پیوست
*
یک منبع در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: «در صورتی که ترکیه به اقدام نظامی در شمال سوریه دست بزند، این پیمان قصد ندارد از ترکیه حمایت نظامی کند.» این دیپلمات که در هیئت یکی از کشورهای عضو در مقر ناتو در بروکسل فعالیت می‌کند، به خبرگزاری روسی «تاس» گفت: «کشورهای ناتو از فعال کردن بند پنجم این پیمان به دلیل کشته شدن نظامیان ترک در ادلب حمایت نمی‌کنند
* «
وندی شرمن» با انتقاد از حمله تروریستی واشنگتن علیه سپهبد سلیمانی اظهار کرد، این اقدام ترامپ، ایران و آمریکا را به مرز جنگ کشاند. نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای مدعی شد: «این اقدام احتمالاً جلوی نفوذ ایران در منطقه را گرفت، اما حمله‌ای مخاطره‌آمیز بود که ایران و آمریکا را به مرز جنگ کشاند. به نظر من ترامپ ریسک بسیار بزرگی کرد
* «
سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در شهر دوحه قطر اعلام کرد: «مذاکرات صلح ‌طالبان با آمریکا خاتمه یافته و به زودی سند توافق‌نامه و ضمائم آن نهایی و آماده امضا خواهد شد.» آمریکا و طالبان بیش از یک سال است که 11 دور مذاکره برای رسیدن به یک توافق صلح داشته‌اند.
*
روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» مدعی شد هکرهای ایرانی با نفوذ به سیستم‌های رایانه‌ای صهیونیست‌ها، موفق شدند به اطلاعات امنیتی آنها دست پیدا کنند. مقامات رژیم صهیونیستی پیش از این نیز از حملات سایبری هکرهای ایرانی خبر داده بودند.

*مطابق اولین گزارش بانک مرکزی بعد از اجرای قانون جدید چک در بهمن ماه 1397، نسبت تعداد چک برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای، با کاهش 35 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برای اولین بار تک‌رقمی شد و به عدد 9/7 درصد رسید. این روند کاهشی همچنان ادامه دارد، به گونه‌ای ‌که مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی درباره چک‌های مبادله‌ای آذرماه امسال، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای به 8/3 درصد رسیده است.

* «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود در توئیتر خطاب به «برایان هوک» نوشت: «مردم ایران نیازی به املای دموکراسی آمریکایی ندارند. ترامپ هنوز از افتضاح استمداد از خارجی‌ها برای پیروزی بر رقبای خود رها نشده که هوک برای انتخابات ایران نسخه می‌پیچد. بالاترین نرخ مشارکت در انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا 50/4 درصد و مربوط به سال ۱۹۱۴ بوده! مردم ایران نیازی به املای دموکراسی آمریکایی ندارند

*طبق آمار اعلام‌شده، ایرانیان در سال ۲۰۱۹، حدود ۹۷۰ شرکت جدید در ترکیه به ثبت رسانده‌اند. همچنین حدود ۵۵۰۰ مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند. این فعالیت‌های اقتصادی ایرانیان در خاک ترکیه موجب شده است سرمایه‌هایی از ایران خارج و به سمت ترکیه روانه شود. طبق برآورد‌های انجام‌شده، فقط در سال ۲۰۱۹ حداقل 1/3 میلیارد دلار از سوی ایرانیان برای خرید خانه در ترکیه پرداخت شده است.

* «بیژن زنگنه» وزیر نفت در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیاز‌های فناورانه گفت: «بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا داریم که تنها با افزایش یک درصدی نرخ ضریب بازیافت در مخازن می‌توان با نفت ۵۰ دلاری ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار درآمد بیشتر به دست آورد

* «گابریل سوما» مشاور ترامپ گفت: «مقام‌های آمریکایی اکنون در حال مذاکره با اروپا و عراق برای اجرای تصمیم عقب‌نشینی در پاسخ به درخواست دولت و پارلمان این کشور هستند. مذاکرات اکنون با این شرط در حال انجام است که ناتو جایگزین نیروهای آمریکایی در عراق شود

*عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق مدعی شد، آمریکایی‌ها بدون اجازه بغداد استقرار سامانه «پاتریوت» در پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار را شروع کرده‌اند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: